Zillmer Named to World Cup Team, Schlatter To Join Coaching Staff

Minnesota native and Minnesota RTC member Hayden Zillmer (Minneapolis, Minn. – Minnesota Storm) was named to the United States roster for the 2018 Freestyle World Cup at Carver-Hawkeye Arena on April 7-8, as announced by USA Wrestling on Monday.

The World Cup is an annual international dual meet championship that pits the best eight men’s freestyle wrestling teams in the world. Joining Team USA will be Russia, Georgia, Azerbaijan, Japan, Cuba, and Kazakhstan.

Each country will wrestle three dual meets over the course of Saturday afternoon and Sunday morning. Placement matches will begin at 12:30 p.m. central time with the gold medal match at 4 p.m.

With each team allowed two team members at each weight class, Zillmer was added to the roster at 92 kilograms (202.5 pounds) joining former Missouri wrestler J’den Cox of the Titan Mercury and Missouri WF.

Zillmer was an All-American for North Dakota State University in 2015. Zillmer has a long history of accomplishments that include the following: third place finish at the 2017 U.S. World Team Trials in freestyle, second in the U.S. World Team Trials in Greco-Roman in 2017, third in U.S. Olympic Team Trials in Greco-Roman in 2016 and was a two-time University Nationals champion in 2013 and 2015.

Joining Zillmer and Team USA coaching contingent will be Gopher Assistant Coach, and Minnesota Storm Coach, Dustin Schlatter. Schlatter is a former US Freestyle world team member and Pan American champion; Schlatter helped lead the 2017 US Junior team to World Gold in Finland in August as well as coaching the U23 World Team that that competed in Poland in November.

Ticket opportunities for the World Cup include a Gold all-session package ($225), a Black all-session package ($150), and standard all-session tickets ($75/$50). Tickets are now available on the University of Iowa Athletics website.

Visit worldcupiowacity.com for more information on the event.

U.S. FREESTYLE WORLD CUP ROSTER (New additions in bold)

57 kg/125.5 lbs. – Thomas Gilman, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)
57 kg/125.5 lbs. – Frank Perrelli, Charlottesville, Va. (Titan Mercury WC/Cavalier RTC)
61 kg/134 lbs. – Kendric Maple, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska WTC)
61 kg/134 lbs. – Joe Colon, Fresno, Calif. (Titan Mercury WC/Valley RTC)
65 kg/143 lbs. – Logan Stieber, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
65 kg/143 lbs. – Joey McKenna, Towaco, N.J. (Lehigh Valley WC/Ohio RTC)
70 kg/154 lbs. – James Green, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska WTC)
70 kg/154 lbs. – Frank Molinaro, Blacksburg, Va. (Titan Mercury WC/Southeast RTC)
74 kg/163 lbs. – Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska WTC)
74 kg/163 lbs. – Isaiah Martinez, Leemore, Calif. (Titan Mercury WC/Illini WC)
79 kg/174 lbs. – Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC/Finger Lakes WC)
79 kg/174 lbs. – Alex Dieringer, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
86 kg/189 lbs. – David Taylor, State College, Pa. (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
86 kg/189 lbs. – Bo Nickal, Allen, Texas (Nittany Lion WC)
92 kg/202.5 lbs. – J’den Cox, Columbia, Mo. (Titan Mercury WC/Missouri WF)
92 kg/202.5 lbs. – Hayden Zillmer, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
97 kg/213 lbs. – Kyle Snyder, Woodbine, Md. (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
97 kg/213 lbs. – Kyven Gadson, Ames, Iowa (Sunkist Kids/Cyclone WC)
125 kg/275 lbs. – Nick Gwiazdowski, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC/Wolfpack WC)
125 kg/275 lbs. – Dom Bradley, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska WTC)

National Freestyle Coaches – Bill Zadick, Kevin Jackson and Joe Russell (Colorado Springs, Colo.)
Honorary Coaches – Dan Gable (Iowa City, Iowa), J Robinson (Minneapolis, Minn.), Mike Duroe (Marion, Iowa)

World Cup Schedule
*Gates open at 9:00 am both days*

Saturday, April 7 (All Times, CST)
10:00 am: United States v. Japan (Mat A) // Cuba v. Russia (Mat B)
11:15 am: Iran v. Georgia (Mat A) // Kazakhstan v. Azerbaijan (Mat B)
2:00 pm: Opening Ceremonies
2:30 pm: United States v. Iran (Mat A)
4:30 pm: Russia v. Kazakhstan (Mat B)
5:45 pm: Japan v. Georgia (Mat A) //Azerbaijan v. Cuba (Mat B)

Sunday, April 8 (All Times, CST)
10:00 am: United States v. Georgia (Mat A) // Russia v. Azerbaijan (Mat B)
11:15 am: Iran v. Japan (Mat A) // Kazakhstan v. Cuba (Mat B)
12:30 pm: Fifth Place Match (Mat A) // Seventh Place Match (Mat B)
2:15 pm: Bronze Medal Match (Mat A)
4:00 pm: Gold Medal Match (Mat A)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.