Minnesota team places 2nd at Cadet Freestyle National Duals

2018 USA Wrestling Cadet Freestyle National Duals results. June 15-16 at Spokane, Wash.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Gold /Silver Pool Results (Places 1-8)
1st Place – Pennsylvania
2nd Place – Minnesota Storm Red
3rd Place – Illinois
4th Place – Iowa
5th Place – Kansas
6th Place – Oklahoma
7th Place – Washington
8th Place – Missouri
1st: Pennsylvania defeated Minnesota Storm Red 45-29.
3rd: Illinois defeated Iowa 40-36.
5th: Kansas defeated Oklahoma 40-38.
7th: Washington defeated Missouri 60-19.

Bronze/Copper Pool Results (Places 9-16)
1st Place – Georgia
2nd Place – New Jersey
3rd Place – Wisconsin
4th Place – California
5th Place – Indiana
6th Place – Idaho Red
7th Place – Oregon Blue
8th Place – Florida
1st: Georgia defeated New Jersey 41-35.
3rd: Wisconsin defeated California 45-33.
5th: Indiana defeated Idaho Red 46-33.
7th: Oregon Blue defeated Florida 34-28.

Yellow Pool Results (Places 17-20)
1st Place – Washington B
2nd Place – Colorado
3rd Place – Texas
4th Place – North Carolina Blue
Round 1
Colorado defeated Texas 45-28.
Washington B defeated North Carolina Blue 48-18.
Round 2
Texas defeated North Carolina Blue 39-27.
Washington B defeated Colorado 39-37.
Round 3
Washington B defeated Texas 44-32.
Colorado defeated North Carolina Blue 49-29.

Green Pool Results (Places 21-24)
1st Place – Utah
2nd Place – Idaho Blue
3rd Place – Colorado 2
4th Place – North Carolina Red
Round 1
Utah defeated Colorado 2 65-18.
Idaho Blue defeated North Carolina Red 37-10.
Round 2
Utah defeated Idaho Blue 65-17.
Colorado 2 defeated North Carolina Red 26-16.
Round 3
Utah defeated North Carolina Red 79-3.
Idaho Blue defeated Colorado 2 32-26.

Red Pool Results (Places 25-27)
1st Place – Minnesota Storm Blue
2nd Place – Montana
3rd Place – Oregon Red
Round 1
Minnesota Storm Blue defeated Oregon Red 73-6.
Round 2
Montana defeated Oregon Red 55-13.
Round 3
Minnesota Storm Blue defeated Montana 49-26.

A Pool Results
1st Place – Kansas
2nd Place – Illinois
3rd Place – Georgia
4th Place – Wisconsin
5th Place – Colorado
6th Place – Oregon Red
7th Place – Montana
8th Place – Idaho Blue
1st: Kansas defeated Illinois 42-34.
2nd Place Wrestleback: Illinois defeated Georgia 40-27.
3rd: Georgia defeated Wisconsin 39-35.
5th: Colorado defeated Oregon Red 69-7.
7th: Montana defeated Idaho Blue 61-12.

B Pool Results
1st Place – Washington
2nd Place – Missouri
3rd Place – New Jersey
4th Place – California
5th Place – Minnesota Storm Blue
6th Place – Utah
7th Place – North Carolina Blue
1st: Washington defeated Missouri 49-24.
2nd Place Wrestleback: Missouri defeated New Jersey 0-0.
3rd: New Jersey defeated California 44-31.
5th: Minnesota Storm Blue defeated Utah 41-36.
7th: North Carolina Blue defeated null 0-0.

C Pool Results
1st Place – Pennsylvania
2nd Place – Iowa
3rd Place – Oregon Blue
4th Place – Idaho Red
5th Place – Texas
6th Place – Colorado 2
1st: Pennsylvania defeated Iowa 52-17.
2nd Place Wrestleback: Iowa defeated Oregon Blue 0-0.
3rd: Oregon Blue defeated Idaho Red 43-36.
5th: Texas defeated Colorado 2 52-9.
7th: null defeated null 0-0.

D Pool Results
1st Place – Minnesota Storm Red
2nd Place – Oklahoma
3rd Place – Florida
4th Place – Indiana
5th Place – Washington B
6th Place – North Carolina Red
1st: Minnesota Storm Red defeated Oklahoma 39-35.
2nd Place Wrestleback: Oklahoma defeated Florida 58-23.
3rd: Florida defeated Indiana 41-39.
5th: Washington B defeated North Carolina Red 64-3.
7th: null defeated null 0-0.

Minnesota Storm Red Results

D Pool

Match #1 Quarterfinal
Minnesota Storm Red defeated Indiana 49-26
145 – Bryer Hall (Indiana) over Gavin Osterhaus (Minnesota Storm Red) Fall 0:54
152 – Jim Brown (Minnesota Storm Red) over Scott Fitts (Indiana) Fall 5:08
160 – Aiden Warren (Indiana) over Connor Dehn (Minnesota Storm Red) Dec 13-11
170 – Wyatt Lidberg (Minnesota Storm Red) over Jujuan Dale (Indiana) TF 10-0
182 – Joey Johnson (Minnesota Storm Red) over Macartney Parkinson (Indiana) Dec 12-6
195 – Daniel Striggow (Minnesota Storm Red) over Jake Aleska (Indiana) TF 10-0
220 – Dominik Vacura (Minnesota Storm Red) over Taylor Webster (Indiana) Dec 15-14
285 – Gavin Layton (Minnesota Storm Red) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Mason Gehloff (Minnesota Storm Red) over Caleb Drousias (Indiana) Fall 1:08
94 – Reid Nelson (Minnesota Storm Red) over Elijah Anthony (Indiana) TF 12-2
100 – Derek Steele (Minnesota Storm Red) over Carter Overby (Indiana) Dec 19-12
106 – Alec Freeman (Indiana) over Chase Murphy (Minnesota Storm Red) Dec 10-8
113 – Cole Ross (Indiana) over Landen Parent (Minnesota Storm Red) Fall 0:57
120 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm Red) over Ethan Kaiser (Indiana) TF 10-0
126 – Jesse Mendez (Indiana) over Kyle Boeke (Minnesota Storm Red) TF 10-0
132 – Hunter Lyden (Minnesota Storm Red) over Matthew Koontz (Indiana) TF 15-2
138 – Elijah Madimba (Minnesota Storm Red) over Tyler Fuqua (Indiana) Dec 14-9

Match #2 Semifinal
Minnesota Storm Red defeated Florida 52-27
152 – Steven Villalobos (Florida) over Connor Dehn (Minnesota Storm Red) Inj 4:22
160 – Quayin Short (Minnesota Storm Red) over George Llanes (Florida) TF 13-0
170 – DJ Smith (Minnesota Storm Red) over Colin Nation (Florida) TF 12-2
182 – Mac Kukowski (Minnesota Storm Red) over Mike Tal-Shahar (Florida) Dec 8-6
195 – Joey Johnson (Minnesota Storm Red) over Caden Cunningham (Florida) Fall 2:13
220 – Tommy Johnson (Minnesota Storm Red) over Chase Thompson (Florida) TF 11-0
285 – Gavin Layton (Minnesota Storm Red) over Marshall Dedrick (Florida) TF 10-0
88 – Mason Gehloff (Minnesota Storm Red) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Reid Nelson (Minnesota Storm Red) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Blake West (Minnesota Storm Red) over Kai Owen (Florida) Fall 4:47
106 – Braden Basile (Florida) over Derek Steele (Minnesota Storm Red) TF 10-0
113 – Chase DeBlaere (Minnesota Storm Red) over chase butler (Florida) TF 16-6
120 – Brendon Abdon (Florida) over Derrick Cardinal (Minnesota Storm Red) TF 14-3
126 – Sebastian Melguizo (Florida) over Max Petersen (Minnesota Storm Red) Fall 0:33
132 – Evan Butler (Florida) over Elijah Madimba (Minnesota Storm Red) TF 10-0
138 – Landen Johnson (Minnesota Storm Red) over Tarrell Wallace (Florida) TF 18-7
145 – Dalan Jones (Minnesota Storm Red) over Raul Soto (Florida) TF 19-6

Match #3 1st Place Match
Minnesota Storm Red defeated Oklahoma 39-35
170 – Wyatt Lidberg (Minnesota Storm Red) over Cade Cook (Oklahoma) Dec 14-12
182 – Emmanuel Skillings (Oklahoma) over Mac Kukowski (Minnesota Storm Red) TF 12-1
195 – Daniel Striggow (Minnesota Storm Red) over Judson Rowland (Oklahoma) Dec 11-9
220 – Tommy Johnson (Minnesota Storm Red) over Cruz Partain (Oklahoma) Dec 8-6
285 – Steven Culberson (Oklahoma) over Gavin Layton (Minnesota Storm Red) Dec 8-7
88 – Mason Gehloff (Minnesota Storm Red) over Sam Smith (Oklahoma) TF 10-0
94 – Reid Nelson (Minnesota Storm Red) over Garrett McBride (Oklahoma) TF 10-0
100 – Blake West (Minnesota Storm Red) over Jason Gilbert (Oklahoma) TF 10-0
106 – Chase Murphy (Minnesota Storm Red) over Cutter Sheets (Oklahoma) Dec 10-8
113 – Carter Young (Oklahoma) over Landen Parent (Minnesota Storm Red) TF 12-2
120 – John Wiley (Oklahoma) over Max Petersen (Minnesota Storm Red) TF 15-4
126 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm Red) over Luke McCain (Oklahoma) TF 14-3
132 – Cade Manion (Oklahoma) over Hunter Lyden (Minnesota Storm Red) Dec 17-12
138 – Kolby DePron (Oklahoma) over Landen Johnson (Minnesota Storm Red) TF 12-2
145 – Cougar Andersen (Oklahoma) over Gavin Osterhaus (Minnesota Storm Red) TF 13-2
152 – Tate Picklo (Oklahoma) over Jim Brown (Minnesota Storm Red) Fall 0:28
160 – Quayin Short (Minnesota Storm Red) over Jacob Law (Oklahoma) TF 10-0
Oklahoma’s team score was adjusted by -1.000 for unprepared wrestling

Gold/Silver Pool

Match #1 Round 1
Minnesota Storm Red defeated Iowa 42-34
195 – Daniel Striggow (Minnesota Storm Red) over Cade Parker (Iowa) TF 11-0
220 – Tommy Johnson (Minnesota Storm Red) over Gavin Bascom (Iowa) Fall 4:26
285 – Gavin Layton (Minnesota Storm Red) over Griffin Liddle (Iowa) Dec 9-3
88 – Mason Gehloff (Minnesota Storm Red) over Brandon O`Brien (Iowa) TF 10-0
94 – Carter Fousek (Iowa) over Reid Nelson (Minnesota Storm Red) TF 16-6
100 – Blake West (Minnesota Storm Red) over Lane Cowell (Iowa) TF 11-0
106 – Stevie Ray Barnes (Iowa) over Chase Murphy (Minnesota Storm Red) Dec 4-4
113 – Hayden Taylor (Iowa) over Chase DeBlaere (Minnesota Storm Red) TF 10-0
120 – Caleb Rathjen (Iowa) over Derrick Cardinal (Minnesota Storm Red) Dec 8-3
126 – Robert Avila (Iowa) over Max Petersen (Minnesota Storm Red) TF 13-3
132 – Hunter Lyden (Minnesota Storm Red) over Jack Guekal (Iowa) TF 13-2
138 – Cael Rahnavardi (Iowa) over Landen Johnson (Minnesota Storm Red) TF 16-6
145 – Gavin Osterhaus (Minnesota Storm Red) over Adam Ahrendson (Iowa) TF 23-13
152 – Ethan Vetterick (Iowa) over Dalan Jones (Minnesota Storm Red) TF 16-6
160 – Quayin Short (Minnesota Storm Red) over Jared Voss (Iowa) Fall 5:05
170 – Wyatt Lidberg (Minnesota Storm Red) over Will Hoeft (Iowa) Dec 8-7
182 – Evan Rosonke (Iowa) over Joey Johnson (Minnesota Storm Red) TF 13-2
Minnesota Storm Red’s team score was adjusted by -1.000 for unsportsmant

Match #2 Round 2
Minnesota Storm Red defeated Missouri 40-32
106 – Jacob Mann (Missouri) over Chase Murphy (Minnesota Storm Red) Dec 11-7
113 – Eli Rocha (Missouri) over Landen Parent (Minnesota Storm Red) TF 19-6
120 – Khyler Brewer (Missouri) over Derrick Cardinal (Minnesota Storm Red) Dec 8-8
126 – Kyle Boeke (Minnesota Storm Red) over Oscar Ortiz (Missouri) TF 11-0
132 – Grayston DiBlasi (Missouri) over Hunter Lyden (Minnesota Storm Red) Dec 12-7
138 – Garrett LaBelle (Missouri) over Landen Johnson (Minnesota Storm Red) TF 10-0
145 – Dalan Jones (Minnesota Storm Red) over Gavin Gross (Missouri) Dec 22-15
152 – Tyler Ross (Missouri) over Gavin Osterhaus (Minnesota Storm Red) TF 14-3
160 – Quayin Short (Minnesota Storm Red) over Jack Darrah (Missouri) Dec 6-3
170 – Greyden Penner (Missouri) over Wyatt Lidberg (Minnesota Storm Red) Dec 15-9
182 – Rocky Elam (Missouri) over Mac Kukowski (Minnesota Storm Red) TF 10-0
195 – Daniel Striggow (Minnesota Storm Red) over Jaydon Walls (Missouri) TF 10-0
220 – Tommy Johnson (Minnesota Storm Red) over Xavier Walsh (Missouri) TF 14-4
285 – Gavin Layton (Minnesota Storm Red) over Jacobi Jackson (Missouri) Dec 7-2
88 – Mason Gehloff (Minnesota Storm Red) over Dalton Coe (Missouri) TF 10-0
94 – Reid Nelson (Minnesota Storm Red) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Blake West (Minnesota Storm Red) over Landon Kivett (Missouri) TF 10-0

Match #3 Round 3
Minnesota Storm Red defeated Kansas 51-28
113 – Chase DeBlaere (Minnesota Storm Red) over Cason Lindsey (Kansas) TF 19-8
120 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm Red) over Keegan Slyter (Kansas) TF 12-2
126 – Kyle Boeke (Minnesota Storm Red) over Dallas Koelzer (Kansas) TF 11-0
132 – Hunter Lyden (Minnesota Storm Red) over Jared Simma (Kansas) Fall 4:41
138 – Devin Gomez (Kansas) over Landen Johnson (Minnesota Storm Red) TF 14-2
145 – Gavin Osterhaus (Minnesota Storm Red) over George Weber (Kansas) TF 10-0
152 – Dalan Jones (Minnesota Storm Red) over Tadion Wills (Kansas) TF 15-5
160 – Quayin Short (Minnesota Storm Red) over Malachi Karibo (Kansas) TF 13-2
170 – Duwayne Villalpando (Kansas) over Wyatt Lidberg (Minnesota Storm Red) TF 10-0
182 – Kyle Haas (Kansas) over Joey Johnson (Minnesota Storm Red) TF 10-0
195 – Gavin Carter (Kansas) over Daniel Striggow (Minnesota Storm Red) TF 10-0
220 – Tommy Johnson (Minnesota Storm Red) over Connor Searcy (Kansas) Dec 12-9
285 – Tony Caldwell (Kansas) over Gavin Layton (Minnesota Storm Red) Fall 1:18
88 – Mason Gehloff (Minnesota Storm Red) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Reid Nelson (Minnesota Storm Red) over Jordan Habben (Kansas) TF 12-2
100 – Blake West (Minnesota Storm Red) over Devon Weber (Kansas) TF 21-10
106 – Chase Murphy (Minnesota Storm Red) over Bishop Murray (Kansas) Fall 2:49

Match #4 1st Place Match
Pennsylvania defeated Minnesota Storm Red 45-29
120 – Will Betancourt (Pennsylvania) over Derrick Cardinal (Minnesota Storm Red) TF 11-0
126 – Zack Witmer (Pennsylvania) over Kyle Boeke (Minnesota Storm Red) TF 10-0
132 – Wyatt Henson (Pennsylvania) over Hunter Lyden (Minnesota Storm Red) TF 10-0
138 – Ty Linsenbigler (Pennsylvania) over Landen Johnson (Minnesota Storm Red) Fall 2:26
145 – Carson Manville (Pennsylvania) over Dalan Jones (Minnesota Storm Red) TF 10-0
152 – Matthew Arciuolo (Pennsylvania) over Gavin Osterhaus (Minnesota Storm Red) Fall 1:55
160 – Quayin Short (Minnesota Storm Red) over Matt Colajezzi (Pennsylvania) TF 12-1
170 – Wyatt Lidberg (Minnesota Storm Red) over Isaiah Auman (Pennsylvania) TF 20-9
182 – Joey Johnson (Minnesota Storm Red) over Chase Mielnik (Pennsylvania) TF 13-2
195 – Daniel Striggow (Minnesota Storm Red) over Dorian Crosby (Pennsylvania) Dec 14-11
220 – Dominik Vacura (Minnesota Storm Red) over Nate Miller (Pennsylvania) TF 15-4
285 – Colby Whitehill (Pennsylvania) over Tommy Johnson (Minnesota Storm Red) Dec 10-8
88 – Mason Gehloff (Minnesota Storm Red) over Jacob VanDee (Pennsylvania) TF 10-0
94 – Reid Nelson (Minnesota Storm Red) over Matthew Hammond (Pennsylvania) TF 12-0
100 – Rocco Welsh (Pennsylvania) over Blake West (Minnesota Storm Red) TF 12-1
106 – Sheldon Seymour (Pennsylvania) over Chase Murphy (Minnesota Storm Red) TF 10-0
113 – Kurtis Phipps (Pennsylvania) over Landen Parent (Minnesota Storm Red) TF 12-0
Pennsylvania’s team score was adjusted by -1.000 for taunting

Minnesota Storm Blue Results

B Pool

Match #1 Quarterfinal
Minnesota Storm Blue received a Bye

Match #2 Semifinal
Washington defeated Minnesota Storm Blue 52-24
152 – Rylan Rogers (Washington ) over Brendan Dunagan (Minnesota Storm Blue) TF 11-0
160 – Weston Lyver (Washington ) over Connor Thorsten (Minnesota Storm Blue) Dec 12-4
170 – Kaden Krouse (Washington ) over Carl Leuer (Minnesota Storm Blue) Dec 8-7
182 – Cayden White (Washington ) over Avery Northquest (Minnesota Storm Blue) Fall 1:40
195 – Johnny Franke (Washington ) over Hunter Gorecki (Minnesota Storm Blue) TF 14-3
220 – Gage Cook (Washington ) over Josh Steffen (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
285 – Dustyn Camacho (Washington ) over Isaiah Noeldner (Minnesota Storm Blue) Fall 0:53
88 – Jore Volk (Minnesota Storm Blue) over Luke Zweisler (Washington ) TF 10-0
94 – Walker Bents (Minnesota Storm Blue) over Eli Barajas (Washington ) Fall 5:17
100 – Christian Noble (Minnesota Storm Blue) over Tryon Kaess (Washington ) Fall 1:10
106 – Kenndyl Mobley (Washington ) over Javan Kaufman (Minnesota Storm Blue) TF 11-1
113 – Kanin Hable (Minnesota Storm Blue) over Chase Randall (Washington ) Fall 2:37
120 – Haiden Drury (Washington ) over Ryan Scherber (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
126 – Kyler Romero (Washington ) over Alex McPhee (Minnesota Storm Blue) TF 16-6
132 – Robby Vaughn (Washington ) over Zack Wells (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
138 – Gabe Hawthorne (Washington ) over Jerry Simes (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
145 – CJ Hamblin (Washington ) over Tyler Raway (Minnesota Storm Blue) TF 10-0

Match #3 Cons. Semi
California defeated Minnesota Storm Blue 43-33
160 – Gabe Nagel (Minnesota Storm Blue) over Coulter Malone (California) TF 12-2
170 – Carl Leuer (Minnesota Storm Blue) over Kodiak Stephens (California) TF 10-0
182 – Carsten Rawls (California) over Max Balow (Minnesota Storm Blue) TF 13-2
195 – Hunter Gorecki (Minnesota Storm Blue) over Eric Hayward (California) Fall 1:41
220 – Chris Island (California) over Jagger Schack (Minnesota Storm Blue) TF 12-0
285 – Josiah Hill (California) over Isaiah Noeldner (Minnesota Storm Blue) Fall 0:42
88 – Jore Volk (Minnesota Storm Blue) over Logan Valledor (California) Dec 14-10
94 – Marshall Larson (Minnesota Storm Blue) over Joseph Kashitani (California) TF 12-1
100 – Andre Gonzales (California) over Christian Noble (Minnesota Storm Blue) Dec 16-7
106 – Cael Swensen (Minnesota Storm Blue) over Isaiah Kainoa Medina (California) TF 14-2
113 – Noah Arsitio (California) over Kanin Hable (Minnesota Storm Blue) Dec 18-10
120 – Ben Lunn (Minnesota Storm Blue) over Dylan Maples (California) TF 10-0
126 – Zach Thompson (California) over Trevor Pearson (Minnesota Storm Blue) Dec 10-8
132 – Nathan Aguilar (California) over Zack Wells (Minnesota Storm Blue) Dec 10-4
138 – Cade Lucio (California) over Lukas Paulson (Minnesota Storm Blue) Fall 2:32
145 – George Ruiz (California) over Tyler Raway (Minnesota Storm Blue) TF 12-0
152 – Nico Zavala (California) over Adam Sylvester (Minnesota Storm Blue) Fall 2:31

Match #4 5th Place Match
Minnesota Storm Blue defeated Utah 41-36
170 – Carl Leuer (Minnesota Storm Blue) over Talmage Carman (Utah) TF 11-1
182 – Avery Northquest (Minnesota Storm Blue) over Nolan Kiser (Utah) TF 10-0
195 – Hunter Gorecki (Minnesota Storm Blue) over Brody Esquivel (Utah) Fall 0:25
220 – Jagger Schack (Minnesota Storm Blue) over Macintyre Thacker (Utah) Fall 1:33
285 – Weston Warr (Utah) over Isaiah Noeldner (Minnesota Storm Blue) Fall 1:52
88 – Jore Volk (Minnesota Storm Blue) over Tristan Smith (Utah) TF 12-2
94 – Brock Morris (Utah) over Marshall Larson (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
100 – Christian Noble (Minnesota Storm Blue) over Quade Smith (Utah) TF 12-2
106 – Cael Swensen (Minnesota Storm Blue) over Bridger Ricks (Utah) TF 11-0
113 – Cole Jensen (Utah) over Kanin Hable (Minnesota Storm Blue) Dec 20-17
120 – Jarrett Jorgensen (Utah) over Ben Lunn (Minnesota Storm Blue) Fall 2:25
126 – Scott Robertson (Utah) over Trevor Pearson (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
132 – Tristan Farnsworth (Utah) over Zack Wells (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
138 – Jerry Simes (Minnesota Storm Blue) over Justin Evans (Utah) TF 11-0
145 – Jeremy Evans (Utah) over Tyler Raway (Minnesota Storm Blue) TF 12-2
152 – Adam Sylvester (Minnesota Storm Blue) over Mark Rausch (Utah) Fall 1:14
160 – Tucker Naccarato (Utah) over Connor Thorsten (Minnesota Storm Blue) TF 10-0

Red Pool

Match #1 Round 1
Minnesota Storm Blue defeated Oregon Red 73-6
195 – Max Balow (Minnesota Storm Blue) over Tyler Estes (Oregon Red) Fall 1:04
220 – Jagger Schack (Minnesota Storm Blue) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Josh Steffen (Minnesota Storm Blue) over David McMullen (Oregon Red) TF 11-0
88 – Jore Volk (Minnesota Storm Blue) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Walker Bents (Minnesota Storm Blue) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Christian Noble (Minnesota Storm Blue) over Reily Liesegang (Oregon Red) Fall 0:39
106 – Javan Kaufman (Minnesota Storm Blue) over Brayden Ostvik (Oregon Red) TF 12-2
113 – Kanin Hable (Minnesota Storm Blue) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Ryan Scherber (Minnesota Storm Blue) over Varrius Scanlan (Oregon Red) Fall 0:55
126 – Alex McPhee (Minnesota Storm Blue) over Hunter McIrvin (Oregon Red) TF 10-0
132 – Trevor Pearson (Minnesota Storm Blue) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Austin Dalton (Oregon Red) over Lukas Paulson (Minnesota Storm Blue) Fall 3:40
145 – Tyler Raway (Minnesota Storm Blue) over Tristin David (Oregon Red) TF 12-0
152 – Brendan Dunagan (Minnesota Storm Blue) over Riley Rose (Oregon Red) TF 10-0
160 – Gabe Nagel (Minnesota Storm Blue) over Gage Hill (Oregon Red) TF 10-0
170 – Connor Thorsten (Minnesota Storm Blue) over Branden Andresen (Oregon Red) TF 11-0
182 – Avery Northquest (Minnesota Storm Blue) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 3
Minnesota Storm Blue defeated Montana 49-26
285 – Mayson Phipps (Montana) over Isaiah Noeldner (Minnesota Storm Blue) Dec 10-5
88 – Jore Volk (Minnesota Storm Blue) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Walker Bents (Minnesota Storm Blue) over Zane Martin (Montana) TF 12-2
100 – Christian Noble (Minnesota Storm Blue) over Landen Stewart (Montana) TF 13-2
106 – Cael Swensen (Minnesota Storm Blue) over Eli Warner (Montana) TF 11-0
113 – Kanin Hable (Minnesota Storm Blue) over Bryson Danzinger (Montana) TF 11-0
120 – Cooper Birdwell (Montana) over Ben Lunn (Minnesota Storm Blue) Dec 9-8
126 – Alex McPhee (Minnesota Storm Blue) over Jackson Bakken (Montana) TF 14-4
132 – Justin Kovalicky (Montana) over Zack Wells (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
138 – Blake Jolma (Montana) over Lukas Paulson (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
145 – Connor Harris (Montana) over Jerry Simes (Minnesota Storm Blue) TF 10-0
152 – Adam Sylvester (Minnesota Storm Blue) over Bridger Hall (Montana) TF 10-0
160 – Gabe Nagel (Minnesota Storm Blue) over Coy Cohenour (Montana) TF 11-0
170 – Carl Leuer (Minnesota Storm Blue) over Duane Otto (Montana) TF 12-2
182 – Max Balow (Minnesota Storm Blue) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Avery Northquest (Minnesota Storm Blue) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Ethan DeRoche (Montana) over Josh Steffen (Minnesota Storm Blue) TF 12-0

Bookmark the permalink.

Comments are closed.