Minnesota team places 2nd at Junior Freestyle National Duals

2018 USA Wrestling Junior Freestyle National Duals results. June 22-23 at Tulsa, Okla.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

GOLD/SILVER Pool Results (Places 1-8)
1st Place – Ohio 1
2nd Place – Minnesota 1
3rd Place – Illinois
4th Place – Oklahoma Outlaws 1
5th Place – New Jersey
6th Place – Washington
7th Place – Nebraska 1
8th Place – North Dakota 1
1st: Ohio 1 defeated Minnesota 1 33-32.
3rd: Illinois defeated Oklahoma Outlaws 1 50-15.
5th: New Jersey defeated Washington 45-21.
7th: Nebraska 1 defeated North Dakota 1 38-32.

BRONZE/COPPER Results (Places 9-16)
1st Place – California
2nd Place – Iowa
3rd Place – Wisconsin
4th Place – Pennsylvania
5th Place – Kansas 1
6th Place – Tennessee 1
7th Place – Ohio 2
8th Place – Utah
1st: California defeated Iowa 35-30.
3rd: Wisconsin defeated Pennsylvania 36-33.
5th: Kansas 1 defeated Tennessee 1 37-27.
7th: Ohio 2 defeated Utah 35-32.

RED/BLUE Results (Places 17-24)
1st Place – Indiana
2nd Place – Missouri
3rd Place – Arkansas
4th Place – Georgia 1
5th Place – Colorado
6th Place – South Dakota
7th Place – Oklahoma Outlaws 2
8th Place – Michigan
1st: Indiana defeated Missouri 42-26.
3rd: Arkansas defeated Georgia 1 47-21.
5th: Colorado defeated South Dakota 36-27.
7th: Oklahoma Outlaws 2 defeated Michigan 37-25.

GREEN/YELLOW Results (Places 25-34)
1st Place – Minnesota 2
2nd Place – Alaska
3rd Place – Texas 1
4th Place – Nebraska 2
5th Place – Florida
6th Place – Iowa 2
7th Place – Kansas 2
8th Place – North Dakota 2
9th Place – North Carolina 1
10th Place – Tennessee 2
1st: Minnesota 2 defeated Alaska 47-21.
3rd: Texas 1 defeated Nebraska 2 49-21.
5th: Florida defeated Iowa 2 33-29.
7th: Kansas 2 defeated North Dakota 2 48-22.
9th: North Carolina 1 defeated Tennessee 2 40-27.

A POOL Results
1st Place – Illinois
2nd Place – Washington
3rd Place – Ohio 2
4th Place – Utah
5th Place – Michigan
6th Place – South Dakota
7th Place – Iowa 2
8th Place – Kansas 2
1st: Illinois defeated Washington 61-8.
2nd Place Wrestleback: Washington defeated Ohio 2 52-16.
3rd: Ohio 2 defeated Utah 39-30.
5th: Michigan defeated South Dakota 34-25.
7th: Iowa 2 defeated Kansas 2 41-28.

B POOL Results
1st Place – Oklahoma Outlaws 1
2nd Place – Nebraska 1
3rd Place – Iowa
4th Place – Pennsylvania
5th Place – Georgia 1
6th Place – Arkansas
7th Place – Florida
8th Place – North Dakota 2
1st: Oklahoma Outlaws 1 defeated Nebraska 1 46-20.
2nd Place Wrestleback: Nebraska 1 defeated Iowa 0-0.
3rd: Iowa defeated Pennsylvania 35-34.
5th: Georgia 1 defeated Arkansas 30-29.
7th: Florida defeated North Dakota 2 39-20.

C POOL Results
1st Place – Ohio 1
2nd Place – Minnesota 1
3rd Place – Kansas 1
4th Place – Tennessee 1
5th Place – Missouri
6th Place – Colorado
7th Place – Texas 1
8th Place – Alaska
1st: Ohio 1 defeated Minnesota 1 33-32.
2nd Place Wrestleback: Minnesota 1 defeated Kansas 1 0-0.
3rd: Kansas 1 defeated Tennessee 1 47-18.
5th: Missouri defeated Colorado 33-31.
7th: Texas 1 defeated Alaska 39-29.

D POOL Results
1st Place – New Jersey
2nd Place – North Dakota 1
3rd Place – California
4th Place – Wisconsin
5th Place – Indiana
6th Place – Oklahoma Outlaws 2
7th Place – Nebraska 2
8th Place – North Carolina 1
1st: New Jersey defeated North Dakota 1 46-21.
2nd Place Wrestleback: North Dakota 1 defeated California 0-0.
3rd: California defeated Wisconsin 35-32.
5th: Indiana defeated Oklahoma Outlaws 2 38-25.
7th: Nebraska 2 defeated North Carolina 1 43-30.

Minnesota 1 Results

C POOL

Match #1 Quarterfinal
Minnesota 1 defeated Texas 1 51-16
132 – Daniel Leal (Texas 1) over Dylan Droegemueller (Minnesota 1) Inj 2:49
138 – Clay Carlson (Minnesota 1) over Robert Silva (Texas 1) TF 13-2
145 – Sebas Swiggum (Minnesota 1) over Jesse Diaz (Texas 1) Fall 2:22
152 – Daniel Manibog (Texas 1) over Colby Njos (Minnesota 1) TF 12-2
160 – Austin Brenner (Minnesota 1) over Alexander Jacobs (Texas 1) TF 10-0
170 – Riley Habisch (Minnesota 1) over Manuel Elizondo (Texas 1) Fall 2:33
182 – Calvin Sund (Minnesota 1) over Ja`Marcus Thomas (Texas 1) TF 12-2
195 – Rowan Morgan (Minnesota 1) over Deandre Rucker (Texas 1) TF 10-0
220 – Cole Filbranz (Minnesota 1) over Sean Delmonte (Texas 1) TF 10-0
285 – Nick Pierce (Minnesota 1) over Tristan Baugher (Texas 1) Dec 8-4
100 – Derek Steele (Minnesota 1) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Paxton Creese (Minnesota 1) over Trey Reed (Texas 1) TF 10-0
113 – Ryan Henningson (Minnesota 1) over Jesse Martinez (Texas 1) TF 10-0
120 – Dominic Chavez (Texas 1) over Jake Svihel (Minnesota 1) TF 11-0
126 – Patrick Mckee (Minnesota 1) over Jordan Haskins (Texas 1) TF 10-0

Match #2 Semifinal
Minnesota 1 defeated Kansas 1 51-18
145 – Conner Ward (Kansas 1) over Cael Carlson (Minnesota 1) TF 10-0
152 – Tyler Eischens (Minnesota 1) over Bubba Wilson (Kansas 1) TF 12-2
160 – Austin Brenner (Minnesota 1) over Jalin Harper (Kansas 1) TF 14-1
170 – Zach Glazier (Minnesota 1) over Cade Lindsey (Kansas 1) TF 12-1
182 – Grant Parrish (Minnesota 1) over Kyle Haas (Kansas 1) TF 12-0
195 – Wyatt Hendrickson (Kansas 1) over Trey Rogers (Minnesota 1) Fall 1:56
220 – Cole Filbranz (Minnesota 1) over Caleb Willis (Kansas 1) TF 12-2
285 – Mitchell Trigg (Minnesota 1) over Tony Caldwell (Kansas 1) Fall 0:27
100 – Blake West (Minnesota 1) over Rhett Koppes (Kansas 1) TF 13-2
106 – Paxton Creese (Minnesota 1) over Devon Weber (Kansas 1) Fall 0:29
113 – Joey Thompson (Minnesota 1) over Zach Keal (Kansas 1) TF 10-0
120 – Jake Svihel (Minnesota 1) over Michael Spangler (Kansas 1) Dec 19-18
126 – Patrick Mckee (Minnesota 1) over Gabe Buckbee (Kansas 1) Fall 1:09
132 – Jake Gliva (Minnesota 1) over Drew Burgoon (Kansas 1) TF 10-0
138 – Jake Beeson (Kansas 1) over Clay Carlson (Minnesota 1) Dec 11-4

Match #3 1st Place Match
Ohio 1 defeated Minnesota 1 33-32
160 – Austin Brenner (Minnesota 1) over Nevan Snodgrass (Ohio 1) Dec 11-9
170 – Colt Yinger (Ohio 1) over Zach Glazier (Minnesota 1) TF 16-5
182 – Grant Parrish (Minnesota 1) over Trey Sizemore (Ohio 1) TF 10-0
195 – Trey Rogers (Minnesota 1) over Matt Cover (Ohio 1) TF 10-0
220 – Antonio McCloud (Ohio 1) over Cole Filbranz (Minnesota 1) TF 12-1
285 – Jordan Earnst (Ohio 1) over Mitchell Trigg (Minnesota 1) TF 10-0
100 – Kyle Rowan (Ohio 1) over Blake West (Minnesota 1) TF 10-0
106 – Paxton Creese (Minnesota 1) over Cole Skinner (Ohio 1) TF 10-0
113 – Dustin Norris (Ohio 1) over Joey Thompson (Minnesota 1) TF 14-4
120 – Lucas Byrd (Ohio 1) over Jake Svihel (Minnesota 1) Dec 6-5
126 – Patrick Mckee (Minnesota 1) over Conor McCrone (Ohio 1) TF 12-1
132 – Jake Gliva (Minnesota 1) over Dylan D`Emilio (Ohio 1) Dec 18-15
138 – Jordan Crace (Ohio 1) over Clay Carlson (Minnesota 1) Dec 10-4
145 – Victor Voinovich (Ohio 1) over Sebas Swiggum (Minnesota 1) TF 11-0
152 – Tyler Eischens (Minnesota 1) over Kevin Contos (Ohio 1) Fall 1:32

GOLD/SILVER

Match #1 Round 1
Minnesota 1 defeated New Jersey 38-29
182 – Leonardo Tarantino (New Jersey) over Calvin Sund (Minnesota 1) TF 10-0
195 – Jacob Cardenas (New Jersey) over Rowan Morgan (Minnesota 1) TF 10-0
220 – Trey Rogers (Minnesota 1) over Owen Trephan (New Jersey) Dec 11-7
285 – Nick Pierce (Minnesota 1) over Kyle Lightner (New Jersey) DQ
100 – Blake West (Minnesota 1) over Thomas Fischer (New Jersey) TF 13-2
106 – Wil Guida (New Jersey) over Paxton Creese (Minnesota 1) Dec 8-5
113 – Justin Bierdumpfel (New Jersey) over Joey Thompson (Minnesota 1) Dec 13-4
120 – Anthony Clark (New Jersey) over Jake Svihel (Minnesota 1) TF 10-0
126 – Patrick Mckee (Minnesota 1) over Christopher Cannon (New Jersey) TF 11-0
132 – Jake Gliva (Minnesota 1) over Michael Colaiocco (New Jersey) Dec 11-4
138 – Clay Carlson (Minnesota 1) over Darby Diedrich (New Jersey) Fall 3:37
145 – Cael Carlson (Minnesota 1) over Nicholas Incontrera (New Jersey) TF 15-4
152 – Tyler Eischens (Minnesota 1) over Ricky cabanillas (New Jersey) TF 18-8
160 – Austin Brenner (Minnesota 1) over Cody Harrison (New Jersey) TF 11-1
170 – Christopher Foca (New Jersey) over Riley Habisch (Minnesota 1) Fall 0:29

Match #2 Round 2
Minnesota 1 defeated Illinois 35-32
195 – Peter Christiansen (Illinois) over Trey Rogers (Minnesota 1) Dec 11-8
220 – Jace Punke (Illinois) over Cole Filbranz (Minnesota 1) TF 10-0
285 – Anthony Cassioppi (Illinois) over Mitchell Trigg (Minnesota 1) Fall 1:06
100 – Blake West (Minnesota 1) over Ronan Schuelke (Illinois) Dec 10-8
106 – Paxton Creese (Minnesota 1) over Anthony King (Illinois) Fall 5:31
113 – Justin Cardani (Illinois) over Ryan Henningson (Minnesota 1) TF 10-0
120 – Jake Svihel (Minnesota 1) over Noah Surtin (Illinois) TF 20-9
126 – Patrick Mckee (Minnesota 1) over Dylan Burnoski (Illinois) TF 18-7
132 – Jake Gliva (Minnesota 1) over Savion Haywood (Illinois) TF 10-0
138 – Clay Carlson (Minnesota 1) over Trevor Chumbley (Illinois) Dec 4-3
145 – Baylor Fernandes (Illinois) over Cael Carlson (Minnesota 1) TF 10-0
152 – Tyler Eischens (Minnesota 1) over Jake Stiles (Illinois) TF 13-2
160 – Danny Braunagel (Illinois) over Austin Brenner (Minnesota 1) TF 16-6
170 – Will Lewan (Illinois) over Zach Glazier (Minnesota 1) Dec 9-4
182 – Grant Parrish (Minnesota 1) over Jack Jessen (Illinois) Fall 1:07

Match #3 Round 3
Minnesota 1 defeated Nebraska 1 53-17
220 – Cole Filbranz (Minnesota 1) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Lee Herrington (Nebraska 1) over Mitchell Trigg (Minnesota 1) TF 15-4
100 – Caleb Coyle (Nebraska 1) over Derek Steele (Minnesota 1) TF 12-2
106 – Paxton Creese (Minnesota 1) over Paul Garcia (Nebraska 1) TF 11-1
113 – Ryan Henningson (Minnesota 1) over Jackson Nielsen (Nebraska 1) TF 11-1
120 – Jake Svihel (Minnesota 1) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Patrick Mckee (Minnesota 1) over Maxx Mayfield (Nebraska 1) TF 10-0
132 – Jake Gliva (Minnesota 1) over Jack Huffman (Nebraska 1) Dec 17-11
138 – Clay Carlson (Minnesota 1) over Tyler Cunningham (Nebraska 1) Fall 1:55
145 – Melvin Hernandez (Nebraska 1) over Sebas Swiggum (Minnesota 1) TF 18-8
152 – Colby Njos (Minnesota 1) over Chance Fry (Nebraska 1) TF 10-0
160 – Austin Brenner (Minnesota 1) over Kaleb Canoyer (Nebraska 1) TF 12-2
170 – Riley Habisch (Minnesota 1) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Calvin Sund (Minnesota 1) over Isaac Trumble (Nebraska 1) Dec 12-12
195 – Rowan Morgan (Minnesota 1) over Dillyn Miller (Nebraska 1) TF 10-0

Match #4 1st Place Match
Ohio 1 defeated Minnesota 1 33-32
285 – Jordan Earnst (Ohio 1) over Nick Pierce (Minnesota 1) TF 10-0
100 – Kyle Rowan (Ohio 1) over Blake West (Minnesota 1) TF 10-0
106 – Paxton Creese (Minnesota 1) over Cole Skinner (Ohio 1) Dec 4-2
113 – Joey Thompson (Minnesota 1) over Dustin Norris (Ohio 1) TF 12-2
120 – Lucas Byrd (Ohio 1) over Jake Svihel (Minnesota 1) TF 18-8
126 – Patrick Mckee (Minnesota 1) over Conor McCrone (Ohio 1) TF 10-0
132 – Dylan D`Emilio (Ohio 1) over Jake Gliva (Minnesota 1) Dec 11-9
138 – Jordan Crace (Ohio 1) over Clay Carlson (Minnesota 1) Dec 8-3
145 – Victor Voinovich (Ohio 1) over Cael Carlson (Minnesota 1) TF 10-0
152 – Tyler Eischens (Minnesota 1) over Kevin Contos (Ohio 1) Fall 0:42
160 – Austin Brenner (Minnesota 1) over Nevan Snodgrass (Ohio 1) TF 10-0
170 – Colt Yinger (Ohio 1) over Zach Glazier (Minnesota 1) Dec 8-5
182 – Grant Parrish (Minnesota 1) over Trey Sizemore (Ohio 1) Dec 14-12
195 – Trey Rogers (Minnesota 1) over Matt Cover (Ohio 1) TF 14-4
220 – Antonio McCloud (Ohio 1) over Cole Filbranz (Minnesota 1) TF 13-2

Minnesota 2 Results

A POOL

Match #1 Champ. Round 1
Washington defeated Minnesota 2 43-27
126 – Haden Drury (Washington) over Tyler Jones (Minnesota 2) TF 14-4
132 – Justin Sampson (Minnesota 2) over Clayton Gilliam (Washington) TF 18-8
138 – Isaiah Gonzalez (Washington) over Fabyon Greer (Minnesota 2) TF 10-0
145 – Ryan Wheeler (Washington) over Brady Gross (Minnesota 2) Dec 12-12
152 – Trevor Morrison (Washington) over Nick Dunagan (Minnesota 2) TF 12-2
160 – Daniel Sniediker (Washington) over Willie Bastyr (Minnesota 2) TF 17-7
170 – Davonn Keys (Washington) over Kaven Blazek (Minnesota 2) TF 10-0
182 – Zachary Peterson (Minnesota 2) over Jonathan McBride (Washington) TF 16-6
195 – Jacob Scherber (Minnesota 2) over Nicholas Langer (Washington) Fall 1:44
220 – Caleb Thomas (Washington) over Jake Erchenbrack (Minnesota 2) Fall 1:34
285 – Craig Orlando (Minnesota 2) over Samuel Pederson (Washington) Fall 3:53
100 – Cael Lorentz (Minnesota 2) over Payton Smith (Washington) TF 12-2
106 – Yusief Lillie (Washington) over Nicholas Lattery (Minnesota 2) TF 10-0
113 – Aizayah Yaccapin (Washington) over Ryan Borris (Minnesota 2) TF 10-0
120 – Isaac Lopez (Washington) over Will Magaard (Minnesota 2) TF 22-12

Match #2 Cons. Round 1
Minnesota 2 received a Bye

Match #3 Cons. Round 2
Ohio 2 defeated Minnesota 2 33-32
138 – Zach Larue (Ohio 2) over Fabyon Greer (Minnesota 2) TF 10-0
145 – Kellen Schauer (Minnesota 2) over James Davis (Ohio 2) TF 12-2
152 – Enrique Munguia (Ohio 2) over Nick Dunagan (Minnesota 2) TF 19-6
160 – Chandler Mooney (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Jake Evans (Ohio 2) over Jeremiah Colon (Minnesota 2) Dec 15-14
182 – Zachary Peterson (Minnesota 2) over Cole Hivnor (Ohio 2) TF 10-0
195 – Jacob Scherber (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Ty Moser (Minnesota 2) over Brad Smith (Ohio 2) TF 11-0
285 – Alec Moore-Nash (Ohio 2) over Craig Orlando (Minnesota 2) Dec 12-3
100 – Zack Mattin (Ohio 2) over Cael Lorentz (Minnesota 2) TF 10-0
106 – Will Blevins (Ohio 2) over Zachary Brown (Minnesota 2) Dec 10-7
113 – Garrett Lautzenhaiser (Ohio 2) over Ryan Borris (Minnesota 2) Fall 1:16
120 – Angelo Rini (Ohio 2) over Ashton Clark (Minnesota 2) TF 10-0
126 – Trayton Anderson (Minnesota 2) over Davin Rhoads (Ohio 2) Dec 11-10
132 – Cade Lundeen (Minnesota 2) over Matt Zuckerman (Ohio 2) Dec 8-6

GREEN/YELLOW

Match #1 Round 1
Minnesota 2 defeated Florida 37-30
100 – Zion Gonzalez (Florida) over Cael Lorentz (Minnesota 2) TF 10-0
106 – Dylan Sparkman (Florida) over Nicholas Lattery (Minnesota 2) Dec 10-6
113 – Ryan Rowland (Florida) over Ryan Borris (Minnesota 2) TF 10-0
120 – Will Magaard (Minnesota 2) over Christopher Busutil (Florida) TF 12-2
126 – Bretli Reyna (Florida) over Tyler Jones (Minnesota 2) Dec 14-8
132 – Malyke Hines (Florida) over Justin Sampson (Minnesota 2) TF 14-3
138 – Frankie Tal-Shahar (Florida) over Fabyon Greer (Minnesota 2) TF 11-0
145 – Ethan Basile (Florida) over Brady Gross (Minnesota 2) Dec 9-7
152 – Ethan Woods (Florida) over Nick Dunagan (Minnesota 2) Dec 14-6
160 – Chandler Mooney (Minnesota 2) over Nicholas Esposito (Florida) TF 10-0
170 – Jeremiah Colon (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Zachary Peterson (Minnesota 2) over Alexis Cruz (Florida) Fall 0:50
195 – Ty Moser (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Jake Erchenbrack (Minnesota 2) over Dakota Fagg (Florida) TF 15-4
285 – Craig Orlando (Minnesota 2) over Max Diaz (Florida) Fall 0:12

Match #2 Round 2
Minnesota 2 defeated Texas 1 39-30
195 – Ty Moser (Minnesota 2) over Deandre Rucker (Texas 1) TF 13-2
220 – Aidan Conner (Texas 1) over Jake Erchenbrack (Minnesota 2) TF 12-2
285 – Craig Orlando (Minnesota 2) over Tristan Baugher (Texas 1) Fall 1:48
100 – Cael Lorentz (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Zachary Brown (Minnesota 2) over Trey Reed (Texas 1) Fall 1:28
113 – Jesse Martinez (Texas 1) over Ryan Borris (Minnesota 2) TF 12-2
120 – Dominic Chavez (Texas 1) over Ashton Clark (Minnesota 2) TF 11-0
126 – Trayton Anderson (Minnesota 2) over Jordan Haskins (Texas 1) TF 11-0
132 – Daniel Leal (Texas 1) over Cade Lundeen (Minnesota 2) Dec 10-4
138 – Justin Sampson (Minnesota 2) over Robert Silva (Texas 1) Dec 13-9
145 – Jesse Diaz (Texas 1) over Kellen Schauer (Minnesota 2) Dec 10-1
152 – Daniel Manibog (Texas 1) over Nick Dunagan (Minnesota 2) TF 10-0
160 – Chandler Mooney (Minnesota 2) over Alexander Jacobs (Texas 1) Fall 1:09
170 – Manuel Elizondo (Texas 1) over Jeremiah Colon (Minnesota 2) Fall 2:47
182 – Zachary Peterson (Minnesota 2) over Ja`Marcus Thomas (Texas 1) TF 16-6

Match #3 Round 3
Minnesota 2 defeated North Carolina 1 60-10
220 – Jerrell Belcher (North Carolina 1) over Jake Erchenbrack (Minnesota 2) Fall 3:22
285 – Craig Orlando (Minnesota 2) over Khalic Everett (North Carolina 1) Fall 0:44
100 – Cael Lorentz (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Nicholas Lattery (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Andrew Jacob (North Carolina 1) over Zachary Brown (Minnesota 2) TF 10-0
120 – Will Magaard (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Tyler Jones (Minnesota 2) over Timothy Decatur (North Carolina 1) TF 12-1
132 – Cade Lundeen (Minnesota 2) over Heath Gonyer (North Carolina 1) Fall 2:49
138 – Justin Sampson (Minnesota 2) over Drew Sisk (North Carolina 1) TF 11-0
145 – Kellen Schauer (Minnesota 2) over Alec Baynard (North Carolina 1) TF 11-0
152 – Nick Dunagan (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Kaven Blazek (Minnesota 2) over Marco Pangallo (North Carolina 1) TF 10-0
170 – Willie Bastyr (Minnesota 2) over Kody Blevins (North Carolina 1) Fall 0:36
182 – Zachary Peterson (Minnesota 2) over Finley Allen (North Carolina 1) TF 19-8
195 – Jacob Scherber (Minnesota 2) over Ali Shahbaz (North Carolina 1) Fall 0:32
North Carolina 1’s team score was adjusted by -1.000 for unsportsmanlike

Match #4 Round 4
Minnesota 2 defeated Kansas 2 53-15
100 – Jake Barnes (Kansas 2) over Cael Lorentz (Minnesota 2) Fall 4:59
106 – Zachary Brown (Minnesota 2) over Junior Camacho (Kansas 2) Dec 10-4
113 – Grant Treaster (Kansas 2) over Ryan Borris (Minnesota 2) TF 11-0
120 – Ashton Clark (Minnesota 2) over Kyle Sackett (Kansas 2) TF 12-2
126 – Trayton Anderson (Minnesota 2) over Austin Keal (Kansas 2) TF 11-0
132 – Cade Lundeen (Minnesota 2) over Brandon Madden (Kansas 2) TF 11-0
138 – Fabyon Greer (Minnesota 2) over Joseph Dennison (Kansas 2) Fall 2:20
145 – Kellen Schauer (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Joseph Hancock (Kansas 2) over Nick Dunagan (Minnesota 2) Dec 10-9
160 – Willie Bastyr (Minnesota 2) over Scott Radke (Kansas 2) TF 10-0
170 – Jeremiah Colon (Minnesota 2) over Dante Harper (Kansas 2) TF 11-0
182 – Zachary Peterson (Minnesota 2) over Brett Bober (Kansas 2) TF 14-4
195 – Ty Moser (Minnesota 2) over Terance Adeleye (Kansas 2) Fall 1:55
220 – Jacob Scherber (Minnesota 2) over Mario Perez (Kansas 2) Fall 1:17
285 – Craig Orlando (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 1st Place Match
Minnesota 2 defeated Alaska 47-21
106 – Zachary Brown (Minnesota 2) over Jeremy Bockert (Alaska ) Fall 1:31
113 – Roberto Lechuga (Alaska ) over Ryan Borris (Minnesota 2) Fall 4:53
120 – Ashton Clark (Minnesota 2) over Gideon Hutchison (Alaska ) Dec 7-5
126 – Trayton Anderson (Minnesota 2) over Luciano Fasulo (Alaska ) Dec 11-10
132 – Kobe Ames (Alaska ) over Justin Sampson (Minnesota 2) Fall 4:00
138 – Wayne Newman (Alaska ) over Fabyon Greer (Minnesota 2) Dec 16-12
145 – Kellen Schauer (Minnesota 2) over Sterling Uhlenhake (Alaska ) TF 10-0
152 – Brady Gross (Minnesota 2) over Westley Bockert (Alaska ) TF 27-17
160 – Chandler Mooney (Minnesota 2) over Andrue Shepersky (Alaska ) TF 18-7
170 – Jeremiah Colon (Minnesota 2) over Zach Tolver (Alaska ) Fall 1:59
182 – Evan Bockman (Alaska ) over Zachary Peterson (Minnesota 2) TF 12-0
195 – Ty Moser (Minnesota 2) over Chad Edwards (Alaska ) TF 11-0
220 – Jake Erchenbrack (Minnesota 2) over Jason Edwards (Alaska ) TF 10-0
285 – Craig Orlando (Minnesota 2) over Tanner Clark (Alaska ) Fall 1:18
100 – Cael Lorentz (Minnesota 2) over Andrew Dalrymple (Alaska ) Fall 1:01

Bookmark the permalink.

Comments are closed.