Minnesota team places 5th at Junior Greco-Roman National Duals

2018 USA Wrestling Junior Greco-Roman National Duals results. June 20-21 at Tulsa, Okla.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

GOLD/SILVER Pool Results (Places 1-8)
1st Place – Illinois
2nd Place – Oklahoma Outlaws 1
3rd Place – Washington
4th Place – Ohio 1
5th Place – Minnesota 1
6th Place – Iowa
7th Place – Nebraska 1
8th Place – California
1st: Illinois defeated Oklahoma Outlaws 1 44-21.
3rd: Washington defeated Ohio 1 35-32.
5th: Minnesota 1 defeated Iowa 47-18.
7th: Nebraska 1 defeated California 35-32.

BRONZE/COPPER Results (Places 9-16)
1st Place – Pennsylvania
2nd Place – Kansas 1
3rd Place – North Dakota 1
4th Place – Wisconsin
5th Place – Tennessee 1
6th Place – Indiana
7th Place – Missouri
8th Place – Florida
1st: Pennsylvania defeated Kansas 1 42-30.
3rd: North Dakota 1 defeated Wisconsin 37-30.
5th: Tennessee 1 defeated Indiana 42-32.
7th: Missouri defeated Florida 39-28.

RED/BLUE Results (Places 17-24)
1st Place – Utah
2nd Place – Alaska
3rd Place – Minnesota 2
4th Place – South Dakota
5th Place – Kansas 2
6th Place – Colorado
7th Place – Michigan 2
8th Place – Tennessee 2
1st: Utah defeated Alaska 40-29.
3rd: Minnesota 2 defeated South Dakota 38-32.
5th: Kansas 2 defeated Colorado 39-30.
7th: Michigan 2 defeated Tennessee 2 31-27.

GREEN/YELLOW Results (Places 25-30)
1st Place – Texas 1
2nd Place – Michigan 1
3rd Place – Georgia
4th Place – North Dakota 2
5th Place – North Carolina 1
6th Place – Nebraska 2
1st: Texas 1 defeated Michigan 1 33-29.
3rd: Georgia defeated North Dakota 2 50-18.
5th: North Carolina 1 defeated Nebraska 2 46-24.
7th: null defeated null 0-0.

A POOL Results
1st Place – Illinois
2nd Place – Iowa
3rd Place – Missouri
4th Place – Indiana
5th Place – Minnesota 2
6th Place – Tennessee 2
7th Place – Michigan 1
8th Place – North Dakota 2
1st: Illinois defeated Iowa 52-13.
2nd Place Wrestleback
Iowa defeated Missouri 0-0.
3rd: Missouri defeated Indiana 39-30.
5th: Minnesota 2 defeated Tennessee 2 60-9.
7th: Michigan 1 defeated North Dakota 2 49-14.

B POOL Results
1st Place – California
2nd Place – Nebraska 1
3rd Place – Pennsylvania
4th Place – Wisconsin
5th Place – Utah
6th Place – Kansas 2
7th Place – Texas 1
8th Place – Georgia
1st: California defeated Nebraska 1 37-28.
2nd Place Wrestleback
Nebraska 1 defeated Pennsylvania 0-0.
3rd: Pennsylvania defeated Wisconsin 45-23.
5th: Utah defeated Kansas 2 35-34.
7th: Texas 1 defeated Georgia 37-33.

C POOL Results
1st Place – Ohio 1
2nd Place – Minnesota 1
3rd Place – North Dakota 1
4th Place – Tennessee 1
5th Place – South Dakota
6th Place – Michigan 2
7th Place – North Carolina 1
1st: Ohio 1 defeated Minnesota 1 36-30.
2nd Place Wrestleback
Minnesota 1 defeated North Dakota 1 0-0.
3rd: North Dakota 1 defeated Tennessee 1 37-28.
5th: South Dakota defeated Michigan 2 46-14.
7th: North Carolina 1 defeated null 0-0.

D POOL Results
1st Place – Washington
2nd Place – Oklahoma Outlaws 1
3rd Place – Kansas 1
4th Place – Florida
5th Place – Alaska
6th Place – Colorado
7th Place – Nebraska 2
1st: Washington defeated Oklahoma Outlaws 1 42-24.
2nd Place Wrestleback
Oklahoma Outlaws 1 defeated Kansas 1 0-0.
3rd: Kansas 1 defeated Florida 41-23.
5th: Alaska defeated Colorado 49-20.
7th: Nebraska 2 defeated null 0-0.

Minnesota 1 Results

C POOL

Match #1 Quarterfinal
Minnesota 1 defeated Tennessee 1 41-25
126 – PATRICK MCKEE (Minnesota 1) over Dominic Williams (Tennessee 1) TF 12-0
132 – Garrett Bowers (Tennessee 1) over DYLAN DROEGEMUELLER (Minnesota 1) Dec 4-2
138 – CLAY CARLSON (Minnesota 1) over Jeff Gross (Tennessee 1) TF 11-0
145 – CAEL CARLSON (Minnesota 1) over Grant Lundy (Tennessee 1) TF 10-0
152 – TYLER EISCHENS (Minnesota 1) over Chase Diehl (Tennessee 1) Fall 1:14
160 – Dontae Johnson (Tennessee 1) over AUSTIN BRENNER (Minnesota 1) TF 12-2
170 – ZACH GLAZIER (Minnesota 1) over Ndayambaje John (Tennessee 1) TF 14-2
182 – GRANT PARRISH (Minnesota 1) over Christian Salter (Tennessee 1) TF 10-0
195 – DJ Gibson (Tennessee 1) over JACOB SCHERBER (Minnesota 1) Dec 12-7
220 – Javier Salvador (Tennessee 1) over COLE FIBRANZ (Minnesota 1) Dec 11-3
285 – Grayson Walthall (Tennessee 1) over CRAIG ORLANDO (Minnesota 1) Fall 1:32
100 – DEREK STEELE (Minnesota 1) over Dayne Dalrymple (Tennessee 1) DQ
106 – PAXTON CREESE (Minnesota 1) over Dream Cotton (Tennessee 1) TF 12-0
113 – JOEY THOMPSON (Minnesota 1) over Cooper Flynn (Tennessee 1) Dec 3-1
120 – Gabe O`Callaghan (Tennessee 1) over RYAN HENNINGSON (Minnesota 1) Fall 5:39

Match #2 Semifinal
Minnesota 1 defeated North Dakota 1 43-21
132 – Ryan Ripplinger (North Dakota 1) over JAKE GLIVA (Minnesota 1) TF 10-0
138 – CLAY CARLSON (Minnesota 1) over Jackson Currier (North Dakota 1) TF 11-0
145 – Michael Weber (North Dakota 1) over SEBAS SWIGGUM (Minnesota 1) Dec 6-1
152 – COLBY NJOS (Minnesota 1) over Tate Nordby (North Dakota 1) TF 14-4
160 – Jared Franek (North Dakota 1) over TYLER EISCHENS (Minnesota 1) Dec 7-3
170 – Payton Hume (North Dakota 1) over JEREMIAH COLON (Minnesota 1) Fall 2:53
182 – GRANT PARRISH (Minnesota 1) over Riley Schock (North Dakota 1) TF 10-0
195 – TREY ROGERS (Minnesota 1) over Matt Kaylor (North Dakota 1) Dec 11-7
220 – COLE FIBRANZ (Minnesota 1) over Jordan Urbach (North Dakota 1) TF 12-1
285 – MITCH TRIGG (Minnesota 1) over Andre Baguma (North Dakota 1) Dec 11-7
100 – BLAKE WEST (Minnesota 1) over Christian Tanefau (North Dakota 1) Fall 2:19
106 – PAXTON CREESE (Minnesota 1) over Wilfried Tanefau (North Dakota 1) TF 10-0
113 – JOEY THOMPSON (Minnesota 1) over Nate Savageau (North Dakota 1) TF 10-0
120 – JAKE SVIHEL (Minnesota 1) over Reece Barnhardt (North Dakota 1) Dec 7-5
126 – PATRICK MCKEE (Minnesota 1) over Kyle Burwick (North Dakota 1) Dec 8-7

Match #3 1st Place Match
Ohio 1 defeated Minnesota 1 36-30
145 – CAEL CARLSON (Minnesota 1) over Zach Larue (Ohio 1) TF 18-8
152 – TYLER EISCHENS (Minnesota 1) over Kevin Contos (Ohio 1) TF 10-0
160 – Farouq Muhammed (Ohio 1) over COLBY NJOS (Minnesota 1) TF 11-0
170 – Colt Yinger (Ohio 1) over ZACH GLAZIER (Minnesota 1) TF 12-2
182 – Trey Sizemore (Ohio 1) over GRANT PARRISH (Minnesota 1) TF 17-6
195 – TREY ROGERS (Minnesota 1) over Matt Cover (Ohio 1) Dec 10-6
220 – Antonio McCloud (Ohio 1) over COLE FIBRANZ (Minnesota 1) TF 11-0
285 – Jordan Earnst (Ohio 1) over MITCH TRIGG (Minnesota 1) Dec 13-9
100 – Kyle Rowan (Ohio 1) over BLAKE WEST (Minnesota 1) TF 10-0
106 – PAXTON CREESE (Minnesota 1) over Cole Skinner (Ohio 1) DQ
113 – JOEY THOMPSON (Minnesota 1) over Logan Agin (Ohio 1) Dec 11-10
120 – Lucas Byrd (Ohio 1) over JAKE SVIHEL (Minnesota 1) TF 10-0
126 – PATRICK MCKEE (Minnesota 1) over Davin Rhoads (Ohio 1) TF 16-6
132 – Dylan D`Emilio (Ohio 1) over JAKE GLIVA (Minnesota 1) TF 12-1
138 – CLAY CARLSON (Minnesota 1) over Jordan Crace (Ohio 1) Dec 11-10

GOLD/SILVER

Match #1 Round 1
Washington defeated Minnesota 1 35-32
160 – AUSTIN BRENNER (Minnesota 1) over Daniel Sniediker (Washington) Fall 4:21
170 – Jack Ervien (Washington) over JEREMIAH COLON (Minnesota 1) TF 14-4
182 – GRANT PARRISH (Minnesota 1) over Davon Keys (Washington) TF 10-0
195 – TREY ROGERS (Minnesota 1) over Jackson McKinney (Washington) Dec 6-5
220 – JACOB SCHERBER (Minnesota 1) over Caleb Thomas (Washington) Fall 2:33
285 – Samuel Peterson (Washington) over CRAIG ORLANDO (Minnesota 1) Dec 7-4
100 – DEREK STEELE (Minnesota 1) over Payton Smith (Washington) TF 10-0
106 – PAXTON CREESE (Minnesota 1) over Yusief Lillie (Washington) Dec 5-2
113 – Aizayah Yacapin (Washington) over RYAN HENNINGSON (Minnesota 1) TF 13-0
120 – Brandon Kaylor (Washington) over JAKE SVIHEL (Minnesota 1) TF 12-1
126 – Haden Drury (Washington) over PATRICK MCKEE (Minnesota 1) TF 15-5
132 – Austin Almagaur (Washington) over DYLAN DROEGEMUELLER (Minnesota 1) TF 12-0
138 – Ryan Wheeler (Washington) over CLAY CARLSON (Minnesota 1) Fall 2:07
145 – Alexander Cruz (Washington) over SEBAS SWIGGUM (Minnesota 1) TF 12-0
152 – TYLER EISCHENS (Minnesota 1) over Trevor Morrison (Washington) TF 14-4

Match #2 Round 2
Illinois defeated Minnesota 1 35-29
170 – Alex Cramer (Illinois) over JEREMIAH COLON (Minnesota 1) TF 10-0
182 – GRANT PARRISH (Minnesota 1) over Jack Jessen (Illinois) Fall 0:59
195 – Peter Christensen (Illinois) over TREY ROGERS (Minnesota 1) TF 12-1
220 – Keaton Fogler (Illinois) over COLE FIBRANZ (Minnesota 1) Fall 1:33
285 – Anthony Cassioppi (Illinois) over CRAIG ORLANDO (Minnesota 1) TF 10-0
100 – BLAKE WEST (Minnesota 1) over Guillermo Juarez (Illinois) TF 14-3
106 – PAXTON CREESE (Minnesota 1) over Anthony King (Illinois) Dec 8-0
113 – JOEY THOMPSON (Minnesota 1) over Austin Nash (Illinois) TF 11-0
120 – Noah Surtin (Illinois) over JAKE SVIHEL (Minnesota 1) Dec 7-3
126 – PATRICK MCKEE (Minnesota 1) over Dylan Ragusin (Illinois) TF 14-4
132 – Savion Haywood (Illinois) over JAKE GLIVA (Minnesota 1) Dec 12-5
138 – CLAY CARLSON (Minnesota 1) over Michael Gunther (Illinois) Dec 5-4
145 – We Rachal (Illinois) over CAEL CARLSON (Minnesota 1) TF 10-0
152 – TYLER EISCHENS (Minnesota 1) over Jake Stiles (Illinois) Dec 7-1
160 – Will Lewan (Illinois) over COLBY NJOS (Minnesota 1) Fall 1:05
Illinois’s team score was adjusted by -1.000 for unsportsman like conduct

Match #3 Round 3
Minnesota 1 defeated Nebraska 1 46-22
182 – GRANT PARRISH (Minnesota 1) over Isaac Trumble (Nebraska 1) TF 12-2
195 – TREY ROGERS (Minnesota 1) over Dillyn Miller (Nebraska 1) Dec 11-2
220 – JACOB SCHERBER (Minnesota 1) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Lee Herrington (Nebraska 1) over MITCH TRIGG (Minnesota 1) TF 11-1
100 – BLAKE WEST (Minnesota 1) over Caleb Coyle (Nebraska 1) TF 15-5
106 – PAXTON CREESE (Minnesota 1) over Paul Garcia (Nebraska 1) Fall 1:54
113 – JOEY THOMPSON (Minnesota 1) over Dyson Kunz (Nebraska 1) Dec 10-9
120 – Camden Russell (Nebraska 1) over JAKE SVIHEL (Minnesota 1) TF 11-0
126 – PATRICK MCKEE (Minnesota 1) over Maxx Mayfield (Nebraska 1) Dec 14-8
132 – Jack Huffman (Nebraska 1) over DYLAN DROEGEMUELLER (Minnesota 1) Dec 5-5
138 – Tyler Cunningham (Nebraska 1) over CLAY CARLSON (Minnesota 1) Dec 12-7
145 – SEBAS SWIGGUM (Minnesota 1) over Melvin Hernandez (Nebraska 1) TF 12-1
152 – COLBY NJOS (Minnesota 1) over Chance Fry (Nebraska 1) Dec 12-5
160 – AUSTIN BRENNER (Minnesota 1) over Kaleb Canoyer (Nebraska 1) TF 12-2
170 – JEREMIAH COLON (Minnesota 1) over Isaiah Alford (Nebraska 1) Fall 2:36

Match #4 5th Place Match
Minnesota 1 defeated Iowa 47-18
195 – Tyrell Gordon (Iowa) over TREY ROGERS (Minnesota 1) Dec 7-2
220 – Boone McDermott (Iowa) over COLE FIBRANZ (Minnesota 1) TF 10-0
285 – Spencer Trenary (Iowa) over MITCH TRIGG (Minnesota 1) TF 12-2
100 – BLAKE WEST (Minnesota 1) over Cole Nelson (Iowa) TF 10-0
106 – PAXTON CREESE (Minnesota 1) over Ethan Wood-Finley (Iowa) TF 11-0
113 – Thurman Christensen (Iowa) over RYAN HENNINGSON (Minnesota 1) Dec 17-17
120 – JAKE SVIHEL (Minnesota 1) over Kyle Biscoglia (Iowa) Dec 15-8
126 – PATRICK MCKEE (Minnesota 1) over Kaden Anderlik (Iowa) TF 10-0
132 – JAKE GLIVA (Minnesota 1) over Drew Bennett (Iowa) Fall 4:33
138 – CLAY CARLSON (Minnesota 1) over Zach Price (Iowa) Dec 12-10
145 – CAEL CARLSON (Minnesota 1) over Gable Fox (Iowa) TF 10-0
152 – TYLER EISCHENS (Minnesota 1) over Gabriel Kjeldgaard (Iowa) Dec 11-5
160 – COLBY NJOS (Minnesota 1) over Justin McCunn (Iowa) Fall 0:28
170 – AUSTIN BRENNER (Minnesota 1) over Tate Battani (Iowa) TF 16-5
182 – JEREMIAH COLON (Minnesota 1) over Unknown (Unattached) Forf

Minnesota 2 Results

A POOL

Match #1 Quarterfinal
Iowa defeated Minnesota 2 41-27
126 – TRAYTON ANDERSON (Minnesota 2) over Kaden Anderlik (Iowa) Dec 11-4
132 – Drew Bennett (Iowa) over JUSTIN SAMPSON (Minnesota 2) TF 13-0
138 – Zach Price (Iowa) over FABYON GREER (Minnesota 2) TF 10-0
145 – Gable Fox (Iowa) over BRADY GROSS (Minnesota 2) Dec 14-8
152 – Gabriel Kjeldgaard (Iowa) over NICK DUNAGAN (Minnesota 2) TF 12-2
160 – Shawn Brown (Iowa) over KAVEN BLAZEK (Minnesota 2) TF 11-0
170 – RILEY HABISCH (Minnesota 2) over Tate Battani (Iowa) TF 10-0
182 – ZACHARY PETERSON (Minnesota 2) over Logan Schumacher (Iowa) Fall 6:00
195 – Hunter DeJong (Iowa) over ROWAN MORGAN (Minnesota 2) TF 14-1
220 – Boone McDermott (Iowa) over JAKE ERCHENBRACK (Minnesota 2) TF 12-2
285 – Spencer Trenary (Iowa) over NICK PIERCE (Minnesota 2) Fall 0:25
100 – Cole Nelson (Iowa) over CAEL LORENTZ (Minnesota 2) TF 12-2
106 – NICHOLAS LATTERY (Minnesota 2) over Ethan Wood-Finley (Iowa) Fall 1:11
113 – Grant Harbour (Iowa) over RYAN BORRIS (Minnesota 2) TF 12-0
120 – WILL MAGAARD (Minnesota 2) over Kyle Biscoglia (Iowa) DQ

Match #2 Cons. Round 1
Minnesota 2 defeated Michigan 1 40-28
132 – Jordan Hamdan (Michigan 1) over CADE LUNDEEN (Minnesota 2) TF 10-0
138 – Mathew Grant (Michigan 1) over FABYON GREER (Minnesota 2) Dec 9-4
145 – KELLEN SCHAUER (Minnesota 2) over Ryan Granger (Michigan 1) Fall 2:28
152 – NICK DUNAGAN (Minnesota 2) over Gabe Guerrero (Michigan 1) Dec 10-9
160 – CHANDLER MOONEY (Minnesota 2) over Jaden Fisher (Michigan 1) TF 11-0
170 – Neil Antrassian (Michigan 1) over RILEY HABISCH (Minnesota 2) Dec 12-10
182 – CALVIN SUND (Minnesota 2) over Colby Deberry (Michigan 1) TF 10-0
195 – TY MOSER (Minnesota 2) over Brent Booth (Michigan 1) Fall 0:52
220 – JAKE ERCHENBRACK (Minnesota 2) over Anthony Filkins (Michigan 1) TF 15-4
285 – Donovan King (Michigan 1) over NICK PIERCE (Minnesota 2) TF 13-1
100 – CAEL LORENTZ (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
106 – ZACHARY BROWN (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Blake Noonan (Michigan 1) over RYAN BORRIS (Minnesota 2) TF 14-2
120 – Corey Gamet (Michigan 1) over ASHTON CLARK (Minnesota 2) TF 10-0
126 – Chayse LaJoie (Michigan 1) over TYLER JONES (Minnesota 2) TF 20-10

Match #3 Cons. Semi
Indiana defeated Minnesota 2 39-27
138 – FABYON GREER (Minnesota 2) over Braden Brooks (Indiana ) TF 10-0
145 – Matt Lee (Indiana ) over BRADY GROSS (Minnesota 2) TF 10-0
152 – Kasper McIntosh (Indiana ) over NICK DUNAGAN (Minnesota 2) Fall 1:22
160 – Jacob LaPlace (Indiana ) over WILLIE BASTYR (Minnesota 2) TF 14-4
170 – RILEY HABISCH (Minnesota 2) over Jesse Johns (Indiana ) Fall 0:30
182 – Noah Cressell (Indiana ) over CALVIN SUND (Minnesota 2) TF 13-0
195 – TY MOSER (Minnesota 2) over Thomas Penola (Indiana ) Dec 7-6
220 – Lucas Davison (Indiana ) over JAKE ERCHENBRACK (Minnesota 2) TF 10-0
285 – NICK PIERCE (Minnesota 2) over Yehezquel DeVault (Indiana ) Dec 6-4
100 – CAEL LORENTZ (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
106 – NICHOLAS LATTERY (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Jacob Moran (Indiana ) over RYAN BORRIS (Minnesota 2) TF 10-0
120 – Devon Casebolt (Indiana ) over WILL MAGAARD (Minnesota 2) TF 11-0
126 – Gavin Rose (Indiana ) over TRAYTON ANDERSON (Minnesota 2) Fall 1:17
132 – Asa Garcia (Indiana ) over JUSTIN SAMPSON (Minnesota 2) Dec 10-7

Match #4 5th Place Match
Minnesota 2 defeated Tennessee 2 60-9
145 – KELLEN SCHAUER (Minnesota 2) over Antonio Washington (Tennessee 2) Fall 1:36
152 – NICK DUNAGAN (Minnesota 2) over Devon Lane (Tennessee 2) TF 12-1
160 – WILLIE BASTYR (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Johnny Mac Feldhacker (Tennessee 2) over KAVEN BLAZEK (Minnesota 2) TF 11-0
182 – ZACHARY PETERSON (Minnesota 2) over Austin Antcliffe (Tennessee 2) TF 10-0
195 – ROWAN MORGAN (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
220 – JAKE ERCHENBRACK (Minnesota 2) over Justin Watson (Tennessee 2) Fall 4:08
285 – NICK PIERCE (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
100 – CAEL LORENTZ (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
106 – ZACHARY BROWN (Minnesota 2) over Ian Wright (Tennessee 2) Fall 1:07
113 – Mason Sutton (Tennessee 2) over RYAN BORRIS (Minnesota 2) Dec 6-1
120 – ASHTON CLARK (Minnesota 2) over Jacob Pratt (Tennessee 2) Dec 10-1
126 – TYLER JONES (Minnesota 2) over Tristan Entwistle (Tennessee 2) Fall 0:26
132 – CADE LUNDEEN (Minnesota 2) over Ian Morgan (Tennessee 2) TF 11-0
138 – FABYON GREER (Minnesota 2) over Sebastian Hernandez (Tennessee 2) TF 10-0

RED/BLUE

Match #1 Round 1
Minnesota 2 defeated Kansas 2 42-21
160 – CHANDLER MOONEY (Minnesota 2) over Scott Radke (Kansas 2) TF 11-0
170 – RILEY HABISCH (Minnesota 2) over Dante Harper (Kansas 2) TF 10-0
182 – CALVIN SUND (Minnesota 2) over Jon Trowbridge (Kansas 2) Fall 1:02
195 – ROWAN MORGAN (Minnesota 2) over Brett Bober (Kansas 2) TF 10-0
220 – JAKE ERCHENBRACK (Minnesota 2) over Mario Perez (Kansas 2) TF 10-0
285 – NICK PIERCE (Minnesota 2) over Luis Rodriguez (Kansas 2) Dec 9-2
100 – Jake Barnes (Kansas 2) over CAEL LORENTZ (Minnesota 2) TF 10-0
106 – Junior Camacho (Kansas 2) over ZACHARY BROWN (Minnesota 2) Fall 0:47
113 – Grant Treaster (Kansas 2) over RYAN BORRIS (Minnesota 2) TF 11-0
120 – WILL MAGAARD (Minnesota 2) over Alec Segarra (Kansas 2) Fall 4:55
126 – TRAYTON ANDERSON (Minnesota 2) over Austin Keal (Kansas 2) TF 11-0
132 – Brandon Madden (Kansas 2) over JUSTIN SAMPSON (Minnesota 2) TF 10-0
138 – FABYON GREER (Minnesota 2) over Aidan Campbell (Kansas 2) TF 10-0
145 – KELLEN SCHAUER (Minnesota 2) over Dacotah Lee (Kansas 2) TF 12-0
152 – Joseph Hancock (Kansas 2) over NICK DUNAGAN (Minnesota 2) Dec 5-4

Match #2 Round 2
Minnesota 2 defeated Michigan 2 59-10
100 – CAEL LORENTZ (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
106 – NICHOLAS LATTERY (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Sam Freeman (Michigan 2) over RYAN BORRIS (Minnesota 2) Fall 0:47
120 – ASHTON CLARK (Minnesota 2) over Andrew Chambel (Michigan 2) Dec 6-5
126 – TYLER JONES (Minnesota 2) over Mackenzie Baird (Michigan 2) TF 11-0
132 – CADE LUNDEEN (Minnesota 2) over Eddy Homrock (Michigan 2) Dec 6-6
138 – JUSTIN SAMPSON (Minnesota 2) over Jamison Ward (Michigan 2) TF 14-4
145 – KELLEN SCHAUER (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
152 – NICK DUNAGAN (Minnesota 2) over Julian Jimenez (Michigan 2) TF 11-0
160 – WILLIE BASTYR (Minnesota 2) over Seth Dominquez (Michigan 2) Fall 2:08
170 – CHANDLER MOONEY (Minnesota 2) over Dylan Welbaum (Michigan 2) Dec 12-4
182 – ZACHARY PETERSON (Minnesota 2) over Alexander Mason (Michigan 2) TF 10-0
195 – TY MOSER (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
220 – JAKE ERCHENBRACK (Minnesota 2) over Aurilius Krumholz (Michigan 2) TF 12-2
285 – NICK PIERCE (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3
Alaska defeated Minnesota 2 34-34
182 – Evan Bockman (Alaska ) over CALVIN SUND (Minnesota 2) TF 10-0
195 – TY MOSER (Minnesota 2) over Chad Edwards (Alaska ) TF 11-0
220 – JAKE ERCHENBRACK (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
285 – NICK PIERCE (Minnesota 2) over Tanner Clark (Alaska ) TF 10-0
100 – Andrew Dalrymple (Alaska ) over CAEL LORENTZ (Minnesota 2) TF 12-0
106 – Jeremy Bockert (Alaska ) over ZACHARY BROWN (Minnesota 2) TF 16-5
113 – Roberto Lechuga (Alaska ) over RYAN BORRIS (Minnesota 2) TF 10-0
120 – Gideon Hutchison (Alaska ) over WILL MAGAARD (Minnesota 2) TF 15-5
126 – TRAYTON ANDERSON (Minnesota 2) over Luciano Fasulo (Alaska ) TF 14-4
132 – Kobe Ames (Alaska ) over CADE LUNDEEN (Minnesota 2) Fall 0:45
138 – FABYON GREER (Minnesota 2) over Wayne Newman (Alaska ) Fall 2:41
145 – KELLEN SCHAUER (Minnesota 2) over Sterling Uhlenhake (Alaska ) Fall 1:37
152 – Westley Bockert (Alaska ) over NICK DUNAGAN (Minnesota 2) Dec 10-3
160 – CHANDLER MOONEY (Minnesota 2) over Andrue Shepersky (Alaska ) Dec 14-12
170 – Zach Tolver (Alaska ) over RILEY HABISCH (Minnesota 2) TF 15-4

Match #4 3rd Place Match
Minnesota 2 defeated South Dakota 38-32
195 – Nick Casperson (South Dakota) over ROWAN MORGAN (Minnesota 2) TF 14-2
220 – JAKE ERCHENBRACK (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Nash Hutmacher (South Dakota) over NICK PIERCE (Minnesota 2) TF 10-0
100 – CAEL LORENTZ (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
106 – NICHOLAS LATTERY (Minnesota 2) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Billy Sullivan (South Dakota) over RYAN BORRIS (Minnesota 2) TF 12-0
120 – ASHTON CLARK (Minnesota 2) over Braden Sehr (South Dakota) TF 12-2
126 – Kellyn March (South Dakota) over TYLER JONES (Minnesota 2) Fall 1:58
132 – JUSTIN SAMPSON (Minnesota 2) over Collin Powell (South Dakota) TF 10-0
138 – FABYON GREER (Minnesota 2) over Lucus Anglin (South Dakota) Fall 1:32
145 – Caden Moore (South Dakota) over BRADY GROSS (Minnesota 2) TF 10-0
152 – Cooper Voorhees (South Dakota) over NICK DUNAGAN (Minnesota 2) Fall 0:34
160 – WILLIE BASTYR (Minnesota 2) over Remington Rossow (South Dakota) TF 15-4
170 – Shaeden Scheidt (South Dakota) over RILEY HABISCH (Minnesota 2) TF 13-3
182 – ZACHARY PETERSON (Minnesota 2) over Cullen Rutten (South Dakota) TF 12-0

Bookmark the permalink.

Comments are closed.