Minnesota teams place fourth and ninth at Schoolboy Freestyle National Duals

2018 USA Wrestling Schoolboy Freestyle National Duals results. June 9-10 at Indianapolis, Ind.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Gold /Silver Pool Results (Places 1-8)
1st Place – Illinois
2nd Place – Michigan Blue
3rd Place – Pennsylvania Blue
4th Place – Minnesota Blue
5th Place – Oklahoma Blue
6th Place – Team Washington
7th Place – Team Ohio
8th Place – New Jersey
1st: Illinois defeated Michigan Blue 55-25.
3rd: Pennsylvania Blue defeated Minnesota Blue 45-35.
5th: Oklahoma Blue defeated Team Washington 39-37.
7th: Team Ohio defeated New Jersey 44-33.

Bronze/Copper Pool Results (Places 9-16)
1st Place – Minnesota Red
2nd Place – Florida
3rd Place – Team Missouri
4th Place – Wisconsin
5th Place – California Gold
6th Place – Team Georgia Blue
7th Place – Iowa
8th Place – Oklahoma Red
1st: Minnesota Red defeated Florida 44-35.
3rd: Team Missouri defeated Wisconsin 39-38.
5th: California Gold defeated Team Georgia Blue 46-37.
7th: Iowa defeated Oklahoma Red 57-25.

Red/Blue Pool Results (Places 17-24)
1st Place – Indiana Gold
2nd Place – Team Kansas Red
3rd Place – Utah
4th Place – Colorado Red
5th Place – Team Nebraska
6th Place – Team Maryland
7th Place – Team Idaho
8th Place – Michigan Red
1st: Indiana Gold defeated Team Kansas Red 0-0.
3rd: Utah defeated Colorado Red 40-40.
5th: Team Nebraska defeated Team Maryland 43-35.
7th: Team Idaho defeated Michigan Red 47-28.

Purple Pool Results (Places 25-32)
1st Place – New York
2nd Place – Team Texas
3rd Place – Colorado Blue
4th Place – Team Tennessee
5th Place – Team Kansas Blue
6th Place – Delaware
7th Place – Team Arkansas
8th Place – Team South Carolina
1st: New York defeated Team Texas 41-39.
3rd: Colorado Blue defeated Team Tennessee 42-35.
5th: Team Kansas Blue defeated Delaware 53-16.
7th: Team Arkansas defeated Team South Carolina 0-0.

Yellow Pool Results (Places 33-40)
1st Place – Team Nevada
2nd Place – Indiana Blue
3rd Place – Pennsylvania Red
4th Place – Team Alabama
5th Place – Team Georgia Red
6th Place – North Carolina
1st: Team Nevada defeated Indiana Blue 43-39.
3rd: Pennsylvania Red defeated Team Alabama 47-23.
5th: Team Georgia Red defeated North Carolina 41-30.

Pool A Results
1st Place – Team Washington
2nd Place – Team Ohio
3rd Place – Florida
4th Place – Iowa
5th Place – Indiana Gold
6th Place – Team Kansas Red
7th Place – New York
8th Place – Team Alabama
1st: Team Washington defeated Team Ohio 43-36.
2nd Place Wrestleback: Team Ohio defeated Florida 0-0.
3rd: Florida defeated Iowa 42-40.
5th: Indiana Gold defeated Team Kansas Red 47-31.
7th: New York defeated Team Alabama 66-17.

Pool B Results
1st Place – Illinois
2nd Place – Minnesota Blue
3rd Place – California Gold
4th Place – Oklahoma Red
5th Place – Michigan Red
6th Place – Team Maryland
7th Place – Team Tennessee
8th Place – North Carolina
1st: Illinois defeated Minnesota Blue 47-32.
2nd Place Wrestleback: Minnesota Blue defeated California Gold 0-0.
3rd: California Gold defeated Oklahoma Red 56-26.
5th: Michigan Red defeated Team Maryland 43-42.
7th: Team Tennessee defeated North Carolina 60-20.

Pool C Results
1st Place – Pennsylvania Blue
2nd Place – New Jersey
3rd Place – Team Missouri
4th Place – Wisconsin
5th Place – Colorado Red
6th Place – Utah
7th Place – Team Texas
8th Place – Team Nevada
1st: Pennsylvania Blue defeated New Jersey 55-22.
2nd Place Wrestleback: New Jersey defeated Team Missouri 0-0.
3rd: Team Missouri defeated Wisconsin 41-37.
5th: Colorado Red defeated Utah 46-35.
7th: Team Texas defeated Team Nevada 51-29.

Pool D Results
1st Place – Michigan Blue
2nd Place – Oklahoma Blue
3rd Place – Team Georgia Blue
4th Place – Minnesota Red
5th Place – Team Idaho
6th Place – Team Nebraska
7th Place – Team South Carolina
8th Place – Team Arkansas
1st: Michigan Blue defeated Team Georgia Blue 49-26.
2nd Place Wrestleback: Oklahoma Blue defeated Team Georgia Blue 59-21.
3rd: Oklahoma Blue defeated Minnesota Red 62-17.
5th: Team Idaho defeated Team Nebraska 42-39.
7th: Team South Carolina defeated Team Arkansas 37-25.


Minnesota Blue Results

Pool B

Match #1 Champ. Round 1
Minnesota Blue received a Bye

Match #2 Quarterfinal
Minnesota Blue defeated Team Georgia Red 71-8
77 – Nathan Payton (Team Georgia Red) over Simon Kruse (Minnesota Blue) Dec 10-2
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Colby Mcbride (Team Georgia Red) TF 10-0
87 – Leonard Turkhlynovych (Minnesota Blue) over Aiden Ingram (Team Georgia Red) TF 10-0
90 – Cal Lonnquist (Minnesota Blue) over Tyson Mccullough (Team Georgia Red) TF 10-0
97 – Travis Smith (Minnesota Blue) over Konlin Weaver (Team Georgia Red) TF 10-0
102 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Noah Allmon (Team Georgia Red) TF 10-0
106 – Kyler Wong (Minnesota Blue) over Dominic Bambinelli (Team Georgia Red) TF 10-0
110 – Mike Loger (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Cole Glazier (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
119 – Max Johnson (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Samuel Gadsden (Team Georgia Red) TF 10-0
130 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Cole Williams (Team Georgia Red) TF 10-0
136 – Nathanial Taylor (Team Georgia Red) over Hudson Mann (Minnesota Blue) TF 10-0
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
165 – Antony Tuttle (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
187 – Dominick Wuethrich (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Anthony Moe tucker (Minnesota Blue) over Zander Mclane (Team Georgia Red) TF 10-0
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Callie Payton (Team Georgia Red) TF 13-2

Match #3 Semifinal
Minnesota Blue defeated California Gold 49-30
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Tyler Riley (California Gold) TF 10-0
87 – Zach Silvis (Minnesota Blue) over Nathanael Gonzalez (California Gold) Dec 4-0
90 – Beau Mantanona (California Gold) over Zach Hanson (Minnesota Blue) Dec 8-0
97 – Drayden Morton (Minnesota Blue) over Collin Guffey (California Gold) TF 10-0
102 – Scotty Moore (California Gold) over Brendan Howes (Minnesota Blue) Dec 6-6
106 – Erik Mccown (California Gold) over Kyler Wong (Minnesota Blue) Fall 0:53
110 – Eric Almarinez (California Gold) over Jed Wester (Minnesota Blue) Fall 1:40
114 – Brock Bobzien (California Gold) over Cole Glazier (Minnesota Blue) TF 12-1
119 – Ammar Khan (California Gold) over Dane Niemi (Minnesota Blue) Dec 14-13
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Tye Monteiro (California Gold) Fall 1:57
130 – Aj Smith (Minnesota Blue) over Oscar Alfaro (California Gold) TF 10-0
136 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Ethan Birch (California Gold) Fall 3:03
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Cade Creighton (California Gold) TF 12-2
165 – Antony Tuttle (Minnesota Blue) over Stefan Bakiev (California Gold) Dec 9-3
187 – Noah Duran (California Gold) over Danny Graham (Minnesota Blue) TF 14-4
250 – Anthony Moe tucker (Minnesota Blue) over Tj Takafua (California Gold) Fall 0:46
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Brayden Kuskie (California Gold) TF 10-0
77 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Damian Alvarez (California Gold) TF 14-4

Match #4 1st Place Match
Illinois defeated Minnesota Blue 47-32
97 – Drayden Morton (Minnesota Blue) over Joseph Fernau (Illinois) Dec 4-4
102 – Jordan Blew (Illinois) over Brendan Howes (Minnesota Blue) Dec 6-5
106 – Ethan Stiles (Illinois) over Kyler Wong (Minnesota Blue) TF 10-0
110 – Jayden Colon (Illinois) over Jed Wester (Minnesota Blue) TF 15-2
114 – David Mayora (Illinois) over Cole Glazier (Minnesota Blue) TF 11-0
119 – Aj Heeg (Illinois) over Dane Niemi (Minnesota Blue) TF 14-4
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Kole Brower (Illinois) Fall 0:28
130 – Ryder Hunkins (Illinois) over Jacob Reinardy (Minnesota Blue) TF 12-2
136 – Jared Gumila (Illinois) over Aj Smith (Minnesota Blue) TF 16-5
149 – Brad Gillum (Illinois) over Gavin Nelson (Minnesota Blue) TF 10-0
165 – Owen Jacobson (Illinois) over Antony Tuttle (Minnesota Blue) DQ
187 – Nathan Wemstrom (Illinois) over Danny Graham (Minnesota Blue) TF 10-0
250 – Anthony Moe tucker (Minnesota Blue) over Ryan Boersma (Illinois) Dec 12-10
71 – Ehtan Spacht (Illinois) over Logan Swensen (Minnesota Blue) Dec 4-0
77 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Dominic Schiavone (Illinois) TF 10-0
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Colin Young (Illinois) Dec 8-1
87 – Zach Silvis (Minnesota Blue) over Eddie Enright (Illinois) TF 14-4
90 – Zach Hanson (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf

Gold /Silver Pool

Match #1 Round 1
Michigan Blue defeated Minnesota Blue 42-36
106 – Evan Herriman (Michigan Blue) over Kyler Wong (Minnesota Blue) Dec 16-10
110 – Jed Wester (Minnesota Blue) over Aaron Lucio (Michigan Blue) Dec 10-6
114 – Micah Hanau (Michigan Blue) over Cole Glazier (Minnesota Blue) Dec 8-2
119 – Josh Barr (Michigan Blue) over Dane Niemi (Minnesota Blue) TF 10-0
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Cole Munson (Michigan Blue) Fall 1:15
130 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Ralph Thompson (Michigan Blue) Fall 1:00
136 – Cole Hopkins (Michigan Blue) over Hudson Mann (Minnesota Blue) TF 10-0
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Max Callahan (Michigan Blue) Dec 6-6
165 – Bryce Simmons (Michigan Blue) over Antony Tuttle (Minnesota Blue) Dec 9-9
187 – Joshua Boggan (Michigan Blue) over Danny Graham (Minnesota Blue) Fall 1:27
250 – Logan Badge (Michigan Blue) over Anthony Moe tucker (Minnesota Blue) Fall 3:12
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Caleb Wieand (Michigan Blue) TF 12-2
77 – Nolan Wertenen (Michigan Blue) over Jack Nelson (Minnesota Blue) TF 11-0
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Drew Heethuis (Michigan Blue) Dec 8-1
87 – Dylan Gilcher (Michigan Blue) over Zach Silvis (Minnesota Blue) Dec 7-0
90 – Caden Horwath (Michigan Blue) over Cal Lonnquist (Minnesota Blue) TF 12-2
97 – Drayden Morton (Minnesota Blue) over Jacob Halsey (Michigan Blue) TF 11-0
102 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Owen Payne (Michigan Blue) Fall 1:28

Match #2 Round 2
Minnesota Blue defeated New Jersey 49-27
110 – Riley Halal (New Jersey) over Jed Wester (Minnesota Blue) TF 10-0
114 – Cole Glazier (Minnesota Blue) over Joe Fongaro (New Jersey) TF 10-0
119 – Holden Garcia (New Jersey) over Dane Niemi (Minnesota Blue) TF 12-2
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Tyler Barrett (New Jersey) Fall 1:58
130 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Stephen Malia (New Jersey) TF 10-0
136 – Dakota Morris (New Jersey) over Hudson Mann (Minnesota Blue) TF 10-0
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Stephen Oneil (New Jersey) TF 10-0
165 – Antony Tuttle (Minnesota Blue) over David Pierson (New Jersey) TF 10-0
187 – Jim Mullens (New Jersey) over Danny Graham (Minnesota Blue) TF 10-0
250 – Anthony Moe tucker (Minnesota Blue) over Remy Brancato (New Jersey) Dec 5-2
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Jake Talarico (New Jersey) TF 10-0
77 – Jake Bastarrika (New Jersey) over Simon Kruse (Minnesota Blue) Dec 8-8
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Alessandro Nini (New Jersey) Dec 6-1
87 – Brady Conlin (New Jersey) over Leonard Turkhlynovych (Minnesota Blue) Dec 8-2
90 – Cal Lonnquist (Minnesota Blue) over Connor Collins (New Jersey) TF 10-0
97 – Travis Smith (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
102 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Garrett Totten (New Jersey) Fall 1:08
106 – Chris Bacchioni (New Jersey) over Kyler Wong (Minnesota Blue) Dec 13-11

Match #3 Round 3
Minnesota Blue defeated Team Washington 46-29
114 – Cole Glazier (Minnesota Blue) over Nathan Gregory (Team Washington) Dec 6-4
119 – Payton Brooks (Team Washington) over Dane Niemi (Minnesota Blue) Dec 7-4
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over George Trujillo (Team Washington) Fall 0:33
130 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Diego Clemen (Team Washington) Fall 0:21
136 – Thor Michaelson (Team Washington) over Hudson Mann (Minnesota Blue) Fall 0:09
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Seth Dawkins (Team Washington) TF 12-0
165 – Antony Tuttle (Minnesota Blue) over Dayne Camacho (Team Washington) TF 10-0
187 – Rocco Clark iii (Team Washington) over Danny Graham (Minnesota Blue) Dec 8-0
250 – Carson Linstad (Team Washington) over Anthony Moe tucker (Minnesota Blue) Fall 1:37
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Elijah Cater (Team Washington) TF 10-0
77 – Joshua Neiwert (Team Washington) over Jack Nelson (Minnesota Blue) Dec 4-2
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Colin Mcintyre (Team Washington) TF 10-0
87 – Zach Silvis (Minnesota Blue) over Mitchell Neiner (Team Washington) Dec 4-2
90 – Zach Hanson (Minnesota Blue) over Jaden Sanchez (Team Washington) TF 10-0
97 – Drayden Morton (Minnesota Blue) over Horacio Godinez (Team Washington) TF 11-0
102 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Q`veli Quintanilla (Team Washington) TF 10-0
106 – Lars Michaelson (Team Washington) over Kyler Wong (Minnesota Blue) TF 12-0
110 – Mateo De la pena (Team Washington) over Mike Loger (Minnesota Blue) TF 10-0

Match #4 3rd Place Match
Pennsylvania Blue defeated Minnesota Blue 45-35
119 – Dane Niemi (Minnesota Blue) over Nicholas Salerno (Pennsylvania Blue) TF 10-0
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Jared Keslar (Pennsylvania Blue) Fall 1:30
130 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Jack Wehmeyer (Pennsylvania Blue) Dec 9-5
136 – Grant Mackay (Pennsylvania Blue) over Hudson Mann (Minnesota Blue) TF 10-0
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Enzo Morlacci (Pennsylvania Blue) Fall 2:29
165 – Owen Veitmeier (Pennsylvania Blue) over Antony Tuttle (Minnesota Blue) Fall 0:53
187 – Nick Marabell (Pennsylvania Blue) over Danny Graham (Minnesota Blue) Fall 1:06
250 – Anthony Moe tucker (Minnesota Blue) over Gunner Treibley (Pennsylvania Blue) Fall 1:27
71 – Nathan Desmond (Pennsylvania Blue) over Logan Swensen (Minnesota Blue) Dec 4-0
77 – Dalton Perry (Pennsylvania Blue) over Jack Nelson (Minnesota Blue) Fall 1:19
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Ethan Lebin (Pennsylvania Blue) TF 12-2
87 – Zach Silvis (Minnesota Blue) over Tyler Kasak (Pennsylvania Blue) Dec 5-2
90 – Zach Hanson (Minnesota Blue) over Luke Simcox (Pennsylvania Blue) TF 10-0
97 – Pierson Manville (Pennsylvania Blue) over Drayden Morton (Minnesota Blue) TF 10-0
102 – Levi Haines (Pennsylvania Blue) over Brendan Howes (Minnesota Blue) Dec 10-6
106 – Dagen Condomitti (Pennsylvania Blue) over Kyler Wong (Minnesota Blue) Fall 1:22
110 – Dylan Evans (Pennsylvania Blue) over Jed Wester (Minnesota Blue) Dec 14-5
114 – Taylor Weaver (Pennsylvania Blue) over Cole Glazier (Minnesota Blue) Fall 1:42


Minnesota Red Results

Pool D

Match #1 Quarterfinal
Michigan Blue defeated Minnesota Red 48-30
71 – Caleb Wieand (Michigan Blue) over Mason Mills (Minnesota Red) Dec 3-1
77 – Nolan Wertenen (Michigan Blue) over Mason Ringate (Minnesota Red) TF 11-1
83 – Caleb Thoennes (Minnesota Red) over Drew Heethuis (Michigan Blue) TF 10-0
87 – Dylan Gilcher (Michigan Blue) over Koy Buesgens (Minnesota Red) TF 10-0
90 – Colton Bornholdt (Minnesota Red) over Caden Horwath (Michigan Blue) TF 14-2
97 – Jacob Halsey (Michigan Blue) over Parker Janssen (Minnesota Red) Dec 1-1
102 – Owen Payne (Michigan Blue) over Coy Gunderson (Minnesota Red) TF 16-5
106 – Adam Cherne (Minnesota Red) over Evan Herriman (Michigan Blue) Dec 9-8
110 – Yj Eveillard (Minnesota Red) over Aaron Lucio (Michigan Blue) Dec 24-21
114 – Micah Hanau (Michigan Blue) over Gavin Rockstroh (Minnesota Red) TF 10-0
119 – Josh Barr (Michigan Blue) over Seth Newby (Minnesota Red) TF 12-1
125 – Jude Link (Minnesota Red) over Cole Munson (Michigan Blue) Dec 13-6
130 – Ralph Thompson (Michigan Blue) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) TF 12-2
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Cole Hopkins (Michigan Blue) Fall 1:38
149 – Max Callahan (Michigan Blue) over Derrick Mcmillen (Minnesota Red) Dec 10-9
165 – Bryce Simmons (Michigan Blue) over Keaton Haas (Minnesota Red) Dec 10-7
187 – Joshua Boggan (Michigan Blue) over Will Sather (Minnesota Red) TF 10-0
250 – Logan Badge (Michigan Blue) over Tyce Mcelrath (Minnesota Red) TF 10-0

Match #2 Cons. Round 1
Minnesota Red defeated Team South Carolina 73-11
77 – Mason Ringate (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
83 – Alex Diederich (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
87 – Cash Raymond (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
90 – Austin Laudenbach (Minnesota Red) over Joseph Morris jr (Team South Carolina) Fall 0:49
97 – Parker Janssen (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
102 – David Hunsberger (Team South Carolina) over Kain Sanders (Minnesota Red) Fall 2:13
106 – Davin Rose (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Yj Eveillard (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Gavin Rockstroh (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
119 – Cj Heiselman (Team South Carolina) over Seth Newby (Minnesota Red) Dec 14-12
125 – Jude Link (Minnesota Red) over Matteo Vargo (Team South Carolina) Dec 9-2
130 – Joseph Forsberg (Minnesota Red) over Jeremiah Hannon (Team South Carolina) TF 14-4
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Dylan Parnell (Team South Carolina) TF 10-0
149 – Keaton Haas (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
165 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Jordan Evans (Team South Carolina) TF 10-0
187 – Will Sather (Minnesota Red) over Bryson Head (Team South Carolina) Dec 8-3
250 – Tyce Mcelrath (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
71 – Mason Mills (Minnesota Red) over June Welch (Team South Carolina) TF 10-0

Match #3 Cons. Semi
Minnesota Red defeated Team Idaho 51-26
83 – Alex Diederich (Minnesota Red) over Treygen Morin (Team Idaho) TF 10-0
87 – Riley Brunson (Team Idaho) over Cash Raymond (Minnesota Red) Dec 14-6
90 – Colton Bornholdt (Minnesota Red) over Simon Luna (Team Idaho) Dec 11-4
97 – Parker Janssen (Minnesota Red) over Ty Mauger (Team Idaho) TF 10-0
102 – Kayd Craig (Team Idaho) over Coy Gunderson (Minnesota Red) TF 10-0
106 – Davin Rose (Minnesota Red) over Tyler Jones (Team Idaho) TF 10-0
110 – Yj Eveillard (Minnesota Red) over Nikko Gonzalez (Team Idaho) Fall 3:09
114 – Joe Watson (Team Idaho) over Gavin Rockstroh (Minnesota Red) TF 13-1
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Jude Link (Minnesota Red) over Ausin Nalder (Team Idaho) TF 10-0
130 – Joseph Forsberg (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Bowdy Heck (Team Idaho) TF 11-0
149 – Derrick Mcmillen (Minnesota Red) over Izack Mcneal (Team Idaho) Fall 2:56
165 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Andrew Sandelin (Team Idaho) Fall 3:11
187 – Skeet Newton (Team Idaho) over Will Sather (Minnesota Red) TF 10-0
250 – Nico Rodriguez (Team Idaho) over Tyce Mcelrath (Minnesota Red) TF 10-0
71 – Mack Mauger (Team Idaho) over Mason Mills (Minnesota Red) Dec 6-0
77 – Dedrick Navarro (Team Idaho) over Mason Ringate (Minnesota Red) Dec 14-6

Match #4 3rd Place Match
Oklahoma Blue defeated Minnesota Red 62-17
87 – Jude Randall (Oklahoma Blue) over Koy Buesgens (Minnesota Red) Dec 4-0
90 – Brayden Potts (Oklahoma Blue) over Colton Bornholdt (Minnesota Red) TF 10-0
97 – Jace Roller (Oklahoma Blue) over Parker Janssen (Minnesota Red) TF 11-1
102 – Cameron Steed (Oklahoma Blue) over Coy Gunderson (Minnesota Red) Fall 1:30
106 – Layton Schneider (Oklahoma Blue) over Adam Cherne (Minnesota Red) TF 12-0
110 – Jake Mccain (Oklahoma Blue) over Yj Eveillard (Minnesota Red) TF 12-0
114 – Dain Mortenson (Minnesota Red) over Abraham Flores (Oklahoma Blue) Fall 3:02
119 – Jordan Cullors (Oklahoma Blue) over Seth Newby (Minnesota Red) TF 10-0
125 – Chapman Mckown (Oklahoma Blue) over Jude Link (Minnesota Red) TF 10-0
130 – Ethan White (Oklahoma Blue) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) TF 10-0
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Jp Martinez (Oklahoma Blue) TF 10-0
149 – Kai Ullola (Oklahoma Blue) over Keaton Haas (Minnesota Red) TF 12-1
165 – Coal Madison (Oklahoma Blue) over Thomas Dineen (Minnesota Red) Fall 3:21
187 – Braylen Taylor (Oklahoma Blue) over Will Sather (Minnesota Red) TF 10-0
250 – Tyce Mcelrath (Minnesota Red) over Lane Williams (Oklahoma Blue) Fall 1:33
71 – Clayton Giddens (Oklahoma Blue) over Mason Mills (Minnesota Red) TF 12-1
77 – Cael Hughes (Oklahoma Blue) over Mason Ringate (Minnesota Red) Fall 0:40
83 – Ishmael Guerrero (Oklahoma Blue) over Alex Diederich (Minnesota Red) TF 10-0

Bronze/Copper Pool

Match #1 Round 1
Minnesota Red defeated Iowa 46-35
106 – Aiden Riggins (Iowa) over Adam Cherne (Minnesota Red) TF 10-0
110 – Yj Eveillard (Minnesota Red) over Isaiah Weber (Iowa) TF 14-3
114 – Chase Thomas (Iowa) over Dain Mortenson (Minnesota Red) TF 12-1
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over Jace Anderson (Iowa) TF 10-0
125 – Jude Link (Minnesota Red) over Dylan Whitt (Iowa) Dec 13-6
130 – Ben Kueter (Iowa) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) Fall 0:38
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Tate Naaktgeboren (Iowa) Dec 4-4
149 – Derrick Mcmillen (Minnesota Red) over Eli Sallis (Iowa) Fall 0:44
165 – Keaton Haas (Minnesota Red) over Jarin Peyton (Iowa) TF 10-0
187 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Jared Thiry (Iowa) TF 16-6
250 – Brett Pelfrey (Iowa) over Tyce Mcelrath (Minnesota Red) Fall 0:40
71 – Mason Mills (Minnesota Red) over Dru Ayala (Iowa) TF 10-0
77 – Mason Ringate (Minnesota Red) over Carson Doolittle (Iowa) Dec 8-7
83 – Kale Peterson (Iowa) over Caleb Thoennes (Minnesota Red) Dec 10-3
87 – Ryder Block (Iowa) over Cash Raymond (Minnesota Red) TF 12-1
90 – Colton Bornholdt (Minnesota Red) over Gable Porter (Iowa) Dec 10-8
97 – Parker Janssen (Minnesota Red) over Cael Bridgewater (Iowa) Fall 2:28
102 – Layne Brenden (Iowa) over Kain Sanders (Minnesota Red) TF 12-2

Match #2 Round 2
Minnesota Red defeated California Gold 42-39
110 – Eric Almarinez (California Gold) over Yj Eveillard (Minnesota Red) TF 12-2
114 – Brock Bobzien (California Gold) over Gavin Rockstroh (Minnesota Red) TF 10-0
119 – Ammar Khan (California Gold) over Seth Newby (Minnesota Red) Fall 1:31
125 – Jude Link (Minnesota Red) over Tye Monteiro (California Gold) Fall 3:25
130 – Oscar Alfaro (California Gold) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) TF 14-3
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Ethan Birch (California Gold) Dec 6-5
149 – Derrick Mcmillen (Minnesota Red) over Isaiah Garza (California Gold) TF 16-5
165 – Keaton Haas (Minnesota Red) over Stefan Bakiev (California Gold) Fall 1:02
187 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Noah Duran (California Gold) Fall 0:34
250 – Tj Takafua (California Gold) over Will Sather (Minnesota Red) Dec 10-4
71 – Mason Mills (Minnesota Red) over Brayden Kuskie (California Gold) Fall 2:35
77 – Damian Alvarez (California Gold) over Mason Ringate (Minnesota Red) Fall 1:33
83 – Caleb Thoennes (Minnesota Red) over Tyler Riley (California Gold) Fall 1:08
87 – Koy Buesgens (Minnesota Red) over Nathanael Gonzalez (California Gold) Dec 7-0
90 – Beau Mantanona (California Gold) over Austin Laudenbach (Minnesota Red) TF 10-0
97 – Scotty Moore (California Gold) over Parker Janssen (Minnesota Red) TF 10-0
102 – Coy Gunderson (Minnesota Red) over Atridad Feizi (California Gold) Dec 12-5
106 – Casey Roberts (California Gold) over Davin Rose (Minnesota Red) Dec 18-11

Match #3 Round 3
Minnesota Red defeated Team Missouri 39-38
114 – Ryan Schepers (Team Missouri) over Gavin Rockstroh (Minnesota Red) Dec 6-5
119 – Braxton Strick (Team Missouri) over Seth Newby (Minnesota Red) Dec 8-2
125 – Jude Link (Minnesota Red) over Jaxson Mcintyre (Team Missouri) TF 18-8
130 – Kyle Dutton (Team Missouri) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) Fall 1:09
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Thomas Graham (Team Missouri) Dec 10-4
149 – Derrick Mcmillen (Minnesota Red) over Chance Cole (Team Missouri) TF 10-0
165 – Keaton Haas (Minnesota Red) over Paul Hernandez (Team Missouri) Fall 3:07
187 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Mathew Maluia (Team Missouri) Fall 1:54
250 – Peyton Hahn (Team Missouri) over Tyce Mcelrath (Minnesota Red) Fall 1:35
71 – Zan Fugitt (Team Missouri) over Mason Mills (Minnesota Red) TF 12-0
77 – Kolby Warren (Team Missouri) over Mason Ringate (Minnesota Red) TF 11-0
83 – Alex Diederich (Minnesota Red) over Sam Ewing (Team Missouri) TF 10-0
87 – Cash Raymond (Minnesota Red) over Aj Rallo (Team Missouri) TF 12-2
90 – Colton Bornholdt (Minnesota Red) over Chance Phillips (Team Missouri) TF 10-0
97 – Cael Keck (Team Missouri) over Parker Janssen (Minnesota Red) Dec 4-0
102 – Eli Ashcroft (Team Missouri) over Kain Sanders (Minnesota Red) TF 10-0
106 – Adam Cherne (Minnesota Red) over Chase Short (Team Missouri) Dec 11-4
110 – Jay Greiner (Team Missouri) over Yj Eveillard (Minnesota Red) Dec 19-12

Match #4 1st Place Match
Minnesota Red defeated Florida 44-35
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over Cordell White (Florida) Fall 2:45
125 – Joe Gonzalez (Florida) over Jude Link (Minnesota Red) TF 11-0
130 – Frank Solorzano (Florida) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) Dec 14-12
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Jake Maffi (Florida) Fall 2:34
149 – Derrick Mcmillen (Minnesota Red) over Landon Taylor (Florida) Fall 0:24
165 – Keaton Haas (Minnesota Red) over Santiago Arcinega (Florida) Fall 0:38
187 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Miguel Diaz (Florida) TF 10-0
250 – Navarro Schunke (Florida) over Will Sather (Minnesota Red) TF 10-0
71 – Mason Mills (Minnesota Red) over Luis Acevedo (Florida) Fall 1:12
77 – Tyler Washburn (Florida) over Mason Ringate (Minnesota Red) Fall 1:07
83 – Caleb Thoennes (Minnesota Red) over Nicolas Yancey (Florida) TF 10-0
87 – Koy Buesgens (Minnesota Red) over Josh Hartley (Florida) TF 12-0
90 – Hayden Whidden (Florida) over Austin Laudenbach (Minnesota Red) Dec 8-5
97 – Christian Moder (Florida) over Colton Bornholdt (Minnesota Red) TF 10-0
102 – Coy Gunderson (Minnesota Red) over Ethan Mojena (Florida) Dec 11-8
106 – Brennan Vanhoecke (Florida) over Davin Rose (Minnesota Red) TF 10-0
110 – Sawyer Bartelt (Florida) over Adam Cherne (Minnesota Red) TF 12-1
114 – Koen Hoffman (Florida) over Dain Mortenson (Minnesota Red) Dec 8-5

Bookmark the permalink.

Comments are closed