Minnesota teams place third and sixth at Schoolboy Greco-Roman National Duals

2018 USA Wrestling Schoolboy Greco-Roman National Duals results. June 7-8 at Indianapolis, Ind.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Gold /Silver Pool Results
1st Place – Illinois
2nd Place – Michigan Blue
3rd Place – Minnesota Blue
4th Place – Pennsylvania Blue
5th Place – Team Washington
6th Place – Minnesota Red
7th Place – California Gold
8th Place – Team Nebraska
1st: Illinois defeated Michigan Blue 49-30.
3rd: Minnesota Blue defeated Pennsylvania Blue 42-35.
5th: Team Washington defeated Minnesota Red 56-24.
7th: California Gold defeated Team Nebraska 42-38.

Bronze/Copper Pool Results
1st Place – Team Missouri
2nd Place – Oklahoma Red
3rd Place – Florida
4th Place – Utah
5th Place – Team Idaho
6th Place – Team Maryland
7th Place – Wisconsin
8th Place – Team Texas
1st: Team Missouri defeated Oklahoma Red 46-33.
3rd: Florida defeated Utah 42-38.
5th: Team Idaho defeated Team Maryland 48-34.
7th: Wisconsin defeated Team Texas 49-38.

Red/Blue Pool Results
1st Place – Oklahoma Blue
2nd Place – Iowa
3rd Place – Team Kansas Red
4th Place – Team Georgia Blue
5th Place – Colorado Red
6th Place – Indiana Blue
7th Place – North Carolina
8th Place – Team Georgia Red
1st: Oklahoma Blue defeated Iowa 41-39.
3rd: Team Kansas Red defeated Team Georgia Blue 49-32.
5th: Colorado Red defeated Indiana Blue 54-30.
7th: North Carolina defeated Team Georgia Red 41-35.

Pool A Results
1st Place – Illinois
2nd Place – California Gold
3rd Place – Florida
4th Place – Utah
5th Place – Iowa
6th Place – Indiana Gold
7th Place – Team Kansas Red
8th Place – Team Tennessee
1st: Illinois defeated California Gold 57-21.
2nd Place Wrestleback: California Gold defeated Florida 0-0.
3rd: Florida defeated Utah 45-37.
5th: Iowa defeated Indiana Gold 44-38.
7th: Team Kansas Red defeated Team Tennessee 65-12.

Pool B Results
1st Place – Michigan Blue
2nd Place – Minnesota Red
3rd Place – Team Missouri
4th Place – Oklahoma Blue
5th Place – Team Texas
6th Place – Team Georgia Blue
7th Place – New Jersey
8th Place – Team Nevada
1st: Michigan Blue defeated Minnesota Red 59-23.
2nd Place Wrestleback: Minnesota Red defeated Team Missouri 0-0.
3rd: Team Missouri defeated Oklahoma Blue 56-23.
5th: Team Texas defeated Team Georgia Blue 51-28.
7th: New Jersey defeated Team Nevada 51-30.

Pool C Results
1st Place – Pennsylvania Blue
2nd Place – Team Nebraska
3rd Place – Wisconsin
4th Place – Team Maryland
5th Place – Colorado Red
6th Place – Indiana Blue
7th Place – Michigan Red
8th Place – Team Kansas Blue
1st: Pennsylvania Blue defeated Team Nebraska 59-24.
2nd Place Wrestleback: Team Nebraska defeated Wisconsin 0-0.
3rd: Wisconsin defeated Team Maryland 39-27.
5th: Colorado Red defeated Indiana Blue 61-24.
7th: Michigan Red defeated Team Kansas Blue 45-35.

Pool D Results
1st Place – Minnesota Blue
2nd Place – Team Washington
3rd Place – Oklahoma Red
4th Place – Team Idaho
5th Place – North Carolina
6th Place – Team Georgia Red
7th Place – Team Alabama
8th Place – Delaware
1st: Minnesota Blue defeated Team Washington 38-37.
2nd Place Wrestleback: Team Washington defeated Oklahoma Red 0-0.
3rd: Oklahoma Red defeated Team Idaho 56-25.
5th: North Carolina defeated Team Georgia Red 43-37.
7th: Team Alabama defeated Delaware 42-19.


Minnesota Blue Results

Pool D

Match #1 Quarterfinal
Minnesota Blue defeated Team Alabama 68-17
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Cale Tucker (Team Alabama) TF 14-4
77 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Nicholas Dempsey (Team Alabama) TF 10-0
87 – Cash Raymond (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
90 – Cal Lonnquist (Minnesota Blue) over Hudson Waldrop (Team Alabama) Fall 2:55
97 – Drayden Morton (Minnesota Blue) over Yanni Vines (Team Alabama) TF 10-0
102 – Cory Land (Team Alabama) over Brendan Howes (Minnesota Blue) TF 18-8
106 – Davin Rose (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Cross Earley (Team Alabama) over Mike Loger (Minnesota Blue) Dec 15-8
114 – Cole Glazier (Minnesota Blue) over Clay Johnston (Team Alabama) TF 10-0
119 – Max Johnson (Minnesota Blue) over Jackson McKinney (Team Alabama) Fall 0:52
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Joshua Johannson (Team Alabama) Fall 0:53
130 – AJ Smith (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Hunter Jones (Team Alabama) over Hudson Mann (Minnesota Blue) TF 15-4
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Payton Ratliff (Team Alabama) TF 12-0
165 – Anthony Tuttle (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
187 – Carson Hall (Team Alabama) over Dominick Wuethrich (Minnesota Blue) Fall 0:26
250 – Anthony Moe Tucker (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Semifinal
Minnesota Blue defeated Team Idaho 52-33
77 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Dedrick Navarro (Team Idaho) TF 19-9
83 – Treygen Morin (Team Idaho) over Tyler Wells (Minnesota Blue) DQ
87 – Tristan Bremer (Team Idaho) over Cash Raymond (Minnesota Blue) Dec 8-7
90 – Simon Luna (Team Idaho) over Cal Lonnquist (Minnesota Blue) Fall 1:21
97 – Parker Janssen (Minnesota Blue) over Kody Rich (Team Idaho) TF 12-1
102 – Kayd Craig (Team Idaho) over Brendan Howes (Minnesota Blue) Fall 3:29
106 – Davin Rose (Minnesota Blue) over Tyler Jones (Team Idaho) TF 12-0
110 – Nikko Gonzalez (Team Idaho) over Jed Wester (Minnesota Blue) Fall 1:04
114 – Cole Glazier (Minnesota Blue) over Joe Watson (Team Idaho) Dec 12-3
119 – Dane Niemi (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Austin Nalder (Team Idaho) Fall 1:51
130 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
136 – AJ Smith (Minnesota Blue) over Bowdy Heck (Team Idaho) Fall 0:14
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Izack McNeal (Team Idaho) Fall 0:25
165 – Anthony Tuttle (Minnesota Blue) over Andrew Sandelin (Team Idaho) TF 14-1
187 – Skeet Newton (Team Idaho) over Dominick Wuethrich (Minnesota Blue) TF 16-6
250 – Anthony Moe Tucker (Minnesota Blue) over Nico Rodriguez (Team Idaho) Dec 6-4
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Mack Mauger (Team Idaho) Dec 5-4

Match #3 1st Place Match
Minnesota Blue defeated Team Washington 38-37
90 – Zach Hanson (Minnesota Blue) over Jaden Sanchez (Team Washington) TF 16-4
97 – Horacio Godinez (Team Washington) over Parker Janssen (Minnesota Blue) Dec 9-3
102 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Jacob Hubby (Team Washington) Dec 6-3
106 – Lars Michaelson (Team Washington) over Davin Rose (Minnesota Blue) Dec 16-8
110 – Mitchell Helgert (Team Washington) over Jed Wester (Minnesota Blue) TF 11-0
114 – Mateo De La Pena (Team Washington) over Cole Glazier (Minnesota Blue) Fall 2:34
119 – Dane Niemi (Minnesota Blue) over Nathan Gregory (Team Washington) Dec 12-4
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Payton Brooks (Team Washington) TF 10-0
130 – George Trujillo Jr (Team Washington) over AJ Smith (Minnesota Blue) TF 12-0
136 – Thor Michaelson (Team Washington) over Jacob Reinardy (Minnesota Blue) TF 14-3
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Seth Dawkins (Team Washington) Fall 1:03
165 – Dayne Camacho (Team Washington) over Anthony Tuttle (Minnesota Blue) Dec 11-9
187 – Rocco Clark (Team Washington) over Danny Graham (Minnesota Blue) Dec 6-2
250 – Anthony Moe Tucker (Minnesota Blue) over Carson Linstad (Team Washington) Dec 12-4
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Ryan Wilson (Team Washington) Dec 6-0
77 – Joshua Neiwert (Team Washington) over Jack Nelson (Minnesota Blue) Dec 5-2
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Colin McIntyre (Team Washington) TF 10-0
87 – Zach Silvis (Minnesota Blue) over Mitchell Neiner (Team Washington) Dec 9-4

Gold /Silver Pool

Match #1 Round 1
Minnesota Blue defeated Minnesota Red 60-23
110 – YJ Eveillard (Minnesota Red) over Mike Loger (Minnesota Blue) TF 10-0
114 – Gavin Rockstroh (Minnesota Red) over Cole Glazier (Minnesota Blue) Fall 0:45
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over Max Johnson (Minnesota Blue) TF 10-0
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Jude Link (Minnesota Red) Fall 0:43
130 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) Fall 0:59
136 – AJ Smith (Minnesota Blue) over Brady Kasprick (Minnesota Red) TF 15-5
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Derrick McMillen (Minnesota Red) Fall 2:00
165 – Anthony Tuttle (Minnesota Blue) over Thomas Dineen (Minnesota Red) TF 15-5
187 – Danny Graham (Minnesota Blue) over Will Sather (Minnesota Red) Fall 0:43
250 – Anthony Moe Tucker (Minnesota Blue) over Tyce McElrath (Minnesota Red) TF 10-0
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Mason Mills (Minnesota Red) Dec 7-3
77 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Mason Ringate (Minnesota Red) TF 11-0
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Caleb Thoennes (Minnesota Red) TF 12-2
87 – Cash Raymond (Minnesota Blue) over Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) Dec 9-6
90 – Zach Hanson (Minnesota Blue) over Colton Bornholdt (Minnesota Red) TF 14-3
97 – Drayden Morton (Minnesota Blue) over Travis Smith (Minnesota Red) TF 11-1
102 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Kain Sanders (Minnesota Red) Fall 1:30
106 – Adam Cherne (Minnesota Red) over Davin Rose (Minnesota Blue) Dec 12-3

Match #2 Round 2
Illinois defeated Minnesota Blue 50-27
114 – David Mayora (Illinois) over Cole Glazier (Minnesota Blue) TF 10-0
119 – Dane Niemi (Minnesota Blue) over AJ Heeg (Illinois) Fall 3:49
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Kole Brower (Illinois) Dec 12-8
130 – Ryder Hunkins (Illinois) over AJ Smith (Minnesota Blue) Fall 1:41
136 – Brayden Stauffenberg (Illinois) over Jacob Reinardy (Minnesota Blue) Fall 2:37
149 – Brad Gillum (Illinois) over Gavin Nelson (Minnesota Blue) Fall 3:39
165 – Anthony Tuttle (Minnesota Blue) over Owen Jacobson (Illinois) Dec 8-4
187 – Nathan Wemstrom (Illinois) over Danny Graham (Minnesota Blue) Dec 8-4
250 – Ryan Boersma (Illinois) over Anthony Moe Tucker (Minnesota Blue) Dec 8-6
71 – Ethan Spacht (Illinois) over Logan Swensen (Minnesota Blue) Dec 8-4
77 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Dominic Schiavone (Illinois) TF 12-0
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Will Baysinger (Illinois) Dec 4-4
87 – Zach Silvis (Minnesota Blue) over Alex Marre (Illinois) Fall 1:16
90 – Kannon Webster (Illinois) over Cal Lonnquist (Minnesota Blue) TF 11-0
97 – Joseph Fernau (Illinois) over Parker Janssen (Minnesota Blue) TF 11-0
102 – Jordan Blew (Illinois) over Brendan Howes (Minnesota Blue) Dec 9-4
106 – Sean Conway (Illinois) over Davin Rose (Minnesota Blue) TF 10-0
110 – Jayden Colon (Illinois) over Jed Wester (Minnesota Blue) TF 11-0

Match #3 Round 3
Minnesota Blue defeated Team Nebraska 56-24
119 – Dane Niemi (Minnesota Blue) over Baylor Kaup (Team Nebraska) Dec 14-5
125 – Antrell Taylor (Team Nebraska) over Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) Dec 11-2
130 – Tyler Antoniak (Team Nebraska) over Jacob Reinardy (Minnesota Blue) Dec 14-8
136 – Cameron Graham (Team Nebraska) over Hudson Mann (Minnesota Blue) Fall 0:25
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Justin Davis (Team Nebraska) Fall 2:24
165 – Anthony Tuttle (Minnesota Blue) over Noah Blair (Team Nebraska) TF 11-0
187 – Gabe Edwards (Team Nebraska) over Danny Graham (Minnesota Blue) Fall 1:10
250 – Anthony Moe Tucker (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Cadyn Coyle (Team Nebraska) Fall 1:54
77 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Enrique Haynes (Team Nebraska) Fall 1:22
83 – Kael Lauridsen (Team Nebraska) over Tyler Wells (Minnesota Blue) Dec 6-4
87 – Cash Raymond (Minnesota Blue) over Tristan Burbach (Team Nebraska) TF 10-0
90 – Zach Hanson (Minnesota Blue) over AJ Parrish (Team Nebraska) TF 10-0
97 – Keith Smith (Team Nebraska) over Parker Janssen (Minnesota Blue) TF 14-4
102 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Grant Moraski (Team Nebraska) Fall 1:30
106 – Davin Rose (Minnesota Blue) over Drew Hollibaugh (Team Nebraska) TF 10-0
110 – Mike Loger (Minnesota Blue) over Bryar Nadrchal (Team Nebraska) TF 10-0
114 – Cole Glazier (Minnesota Blue) over Cody Cuda (Team Nebraska) TF 10-0

Match #4 3rd Place Match
Minnesota Blue defeated Pennsylvania Blue 42-35
125 – Jared Keslar (Pennsylvania Blue) over Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) Dec 9-5
130 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Jack Wehmeyer (Pennsylvania Blue) Dec 9-4
136 – Jake Jones (Pennsylvania Blue) over AJ Smith (Minnesota Blue) TF 17-4
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Enzo Morlacci (Pennsylvania Blue) Dec 9-0
165 – Anthony Tuttle (Minnesota Blue) over Owen Veitmeier (Pennsylvania Blue) Dec 6-1
187 – Nick Marabell (Pennsylvania Blue) over Danny Graham (Minnesota Blue) TF 14-4
250 – Anthony Moe Tucker (Minnesota Blue) over Gunner Treibley (Pennsylvania Blue) Fall 2:55
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Nathan Desmond (Pennsylvania Blue) Fall 0:31
77 – Dalton Perry (Pennsylvania Blue) over Jack Nelson (Minnesota Blue) Fall 0:24
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Jackson Matthews (Pennsylvania Blue) TF 12-0
87 – Zach Silvis (Minnesota Blue) over Jaden Pepe (Pennsylvania Blue) TF 11-0
90 – Zach Hanson (Minnesota Blue) over Luke Simcox (Pennsylvania Blue) TF 10-0
97 – Mason Gibson (Pennsylvania Blue) over Parker Janssen (Minnesota Blue) TF 10-0
102 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Pierson Manville (Pennsylvania Blue) Fall 0:58
106 – Suds Dubler (Pennsylvania Blue) over Davin Rose (Minnesota Blue) Dec 10-6
110 – Dagen Condomitti (Pennsylvania Blue) over Jed Wester (Minnesota Blue) Dec 13-11
114 – Taylor Weaver (Pennsylvania Blue) over Cole Glazier (Minnesota Blue) TF 10-0
119 – Cael Nicolella (Pennsylvania Blue) over Max Johnson (Minnesota Blue) Dec 8-4


Minnesota Red Results

Pool B

Match #1 Champ. Round 1
Minnesota Red defeated Oklahoma Blue 48-33
71 – Mason Mills (Minnesota Red) over Cash Donnell (Oklahoma Blue) Fall 4:47
77 – Christian Belford (Oklahoma Blue) over Simon Kruse (Minnesota Red) Dec 5-1
83 – Caleb Thoennes (Minnesota Red) over Kanon Futrell (Oklahoma Blue) TF 13-2
87 – Tyce McElrath (Minnesota Red) over Case White (Oklahoma Blue) Fall 2:15
90 – Koy Buesgens (Minnesota Red) over JJ McComas (Oklahoma Blue) Dec 7-0
97 – Colton Bornholdt (Minnesota Red) over Josey Jernegan (Oklahoma Blue) TF 17-5
102 – Jace Roller (Oklahoma Blue) over Travis Smith (Minnesota Red) TF 10-0
106 – Braden Brown (Oklahoma Blue) over Kain Sanders (Minnesota Red) TF 11-1
110 – Kyler Wong (Minnesota Red) over Talon McCollum (Oklahoma Blue) TF 10-0
114 – YJ Eveillard (Minnesota Red) over Brady Benham (Oklahoma Blue) TF 17-4
119 – Ayden Little (Oklahoma Blue) over Gavin Rockstroh (Minnesota Red) TF 10-0
125 – Chapman McKown (Oklahoma Blue) over Seth Newby (Minnesota Red) TF 10-0
130 – Jude Link (Minnesota Red) over Trinit Zwifiel (Oklahoma Blue) Fall 0:23
136 – Skyler Bean (Oklahoma Blue) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) Fall 3:54
149 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Caleb Rogers (Oklahoma Blue) Dec 10-8
165 – Keaton Haas (Minnesota Red) over Ian Jones (Oklahoma Blue) TF 14-3
187 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Spencer Rochelle (Oklahoma Blue) TF 14-1
250 – Cole Carroll (Oklahoma Blue) over Will Sather (Minnesota Red) Dec 8-4

Match #2 Quarterfinal
Minnesota Red defeated Team Missouri 42-39
77 – Zan Fugitt (Team Missouri) over Mason Ringate (Minnesota Red) Fall 0:43
83 – Caleb Thoennes (Minnesota Red) over Kolby Warren (Team Missouri) Fall 2:43
87 – Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) over Sam Ewing (Team Missouri) TF 10-0
90 – Austin Laudenbach (Minnesota Red) over Chance Phillips (Team Missouri) Fall 2:53
97 – Travis Smith (Minnesota Red) over Cael Keck (Team Missouri) Fall 3:31
102 – Eli Ashcroft (Team Missouri) over Coy Gunderson (Minnesota Red) Dec 5-1
106 – Chase Short (Team Missouri) over Adam Cherne (Minnesota Red) TF 10-0
110 – Garrett Lyons (Team Missouri) over YJ Eveillard (Minnesota Red) Dec 19-16
114 – Ryan Schepers (Team Missouri) over Dain Mortenson (Minnesota Red) Fall 2:58
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over Braxton Strick (Team Missouri) Fall 1:39
125 – Jude Link (Minnesota Red) over Jaxson McIntyre (Team Missouri) TF 12-2
130 – Kyle Dutton (Team Missouri) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) TF 12-0
136 – Thomas Graham (Team Missouri) over Brady Kasprick (Minnesota Red) TF 11-0
149 – Derrick McMillen (Minnesota Red) over Chance Cole (Team Missouri) TF 13-0
165 – Paul Hernandez (Team Missouri) over Keaton Haas (Minnesota Red) TF 14-2
187 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Mathew Maluia (Team Missouri) TF 11-0
250 – Peyton Hahn (Team Missouri) over Tyce McElrath (Minnesota Red) Fall 0:30
71 – Mason Mills (Minnesota Red) over Luke Lilledahl (Team Missouri) Dec 7-5

Match #3 Semifinal
Minnesota Red defeated Team Texas 52-31
83 – Caleb Thoennes (Minnesota Red) over Carter Taylor (Team Texas) TF 10-0
87 – Koy Buesgens (Minnesota Red) over Shawn Ryncarz (Team Texas) TF 10-0
90 – Colton Bornholdt (Minnesota Red) over Alec Robeson (Team Texas) Fall 0:47
97 – Travis Smith (Minnesota Red) over Jakob Smith (Team Texas) Fall 2:40
102 – Coy Gunderson (Minnesota Red) over Troy Guerra (Team Texas) Dec 11-4
106 – Kyler Wong (Minnesota Red) over Timothy McGuire (Team Texas) TF 10-0
110 – YJ Eveillard (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Dain Mortenson (Minnesota Red) over Zachary Evans (Team Texas) Fall 3:44
119 – Julian Solis (Team Texas) over Seth Newby (Minnesota Red) Dec 7-6
125 – Jude Link (Minnesota Red) over Caleb Mata (Team Texas) Fall 0:59
130 – Corey R Camden (Team Texas) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) TF 10-0
136 – Julius Alfaro (Team Texas) over Brady Kasprick (Minnesota Red) TF 13-3
149 – Bryce Milster (Team Texas) over Derrick McMillen (Minnesota Red) TF 16-6
165 – Zeb Fulmer (Team Texas) over Thomas Dineen (Minnesota Red) TF 15-4
187 – Vincenzo Oliva (Team Texas) over Will Sather (Minnesota Red) Fall 0:56
250 – Drake Madole (Team Texas) over Tyce McElrath (Minnesota Red) Fall 1:24
71 – Mason Mills (Minnesota Red) over Kooper Good (Team Texas) TF 11-0
77 – Mason Ringate (Minnesota Red) over Wyatt McClellan (Team Texas) TF 13-3

Match #4 1st Place Match
Michigan Blue defeated Minnesota Red 59-23
97 – Travis Smith (Minnesota Red) over Jacob Halsey (Michigan Blue) Fall 2:38
102 – Owen Payne (Michigan Blue) over Coy Gunderson (Minnesota Red) Fall 2:44
106 – Evan Herriman (Michigan Blue) over Kyler Wong (Minnesota Red) Fall 1:47
110 – Aaron Lucio (Michigan Blue) over YJ Eveillard (Minnesota Red) TF 11-0
114 – Micah Hanau (Michigan Blue) over Gavin Rockstroh (Minnesota Red) TF 11-1
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over Remy Cotton (Michigan Blue) Dec 12-8
125 – Josh Barr (Michigan Blue) over Jude Link (Minnesota Red) Dec 6-3
130 – Ralph Thompson (Michigan Blue) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) Fall 0:17
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Cole Hopkins (Michigan Blue) Fall 0:38
149 – Max Callahan (Michigan Blue) over Derrick McMillen (Minnesota Red) TF 15-5
165 – Bryce Simmons (Michigan Blue) over Keaton Haas (Minnesota Red) TF 15-2
187 – Logan Badge (Michigan Blue) over Thomas Dineen (Minnesota Red) TF 10-0
250 – Joshua Boggan (Michigan Blue) over Tyce McElrath (Minnesota Red) Fall 0:31
71 – Mason Mills (Minnesota Red) over Caleb Weiand (Michigan Blue) Dec 14-7
77 – Nolan Wertanen (Michigan Blue) over Simon Kruse (Minnesota Red) TF 16-6
83 – Drew Heethuis (Michigan Blue) over Caleb Thoennes (Minnesota Red) Dec 17-9
87 – Dylan Gilcher (Michigan Blue) over Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) Dec 9-2
90 – Caden Horwath (Michigan Blue) over Austin Laudenbach (Minnesota Red) TF 14-0

Gold /Silver Pool

Match #1 Round 1
Minnesota Blue defeated Minnesota Red 60-23
110 – YJ Eveillard (Minnesota Red) over Mike Loger (Minnesota Blue) TF 10-0
114 – Gavin Rockstroh (Minnesota Red) over Cole Glazier (Minnesota Blue) Fall 0:45
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over Max Johnson (Minnesota Blue) TF 10-0
125 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Jude Link (Minnesota Red) Fall 0:43
130 – Jacob Reinardy (Minnesota Blue) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) Fall 0:59
136 – AJ Smith (Minnesota Blue) over Brady Kasprick (Minnesota Red) TF 15-5
149 – Gavin Nelson (Minnesota Blue) over Derrick McMillen (Minnesota Red) Fall 2:00
165 – Anthony Tuttle (Minnesota Blue) over Thomas Dineen (Minnesota Red) TF 15-5
187 – Danny Graham (Minnesota Blue) over Will Sather (Minnesota Red) Fall 0:43
250 – Anthony Moe Tucker (Minnesota Blue) over Tyce McElrath (Minnesota Red) TF 10-0
71 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Mason Mills (Minnesota Red) Dec 7-3
77 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Mason Ringate (Minnesota Red) TF 11-0
83 – Tyler Wells (Minnesota Blue) over Caleb Thoennes (Minnesota Red) TF 12-2
87 – Cash Raymond (Minnesota Blue) over Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) Dec 9-6
90 – Zach Hanson (Minnesota Blue) over Colton Bornholdt (Minnesota Red) TF 14-3
97 – Drayden Morton (Minnesota Blue) over Travis Smith (Minnesota Red) TF 11-1
102 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Kain Sanders (Minnesota Red) Fall 1:30
106 – Adam Cherne (Minnesota Red) over Davin Rose (Minnesota Blue) Dec 12-3

Match #2 Round 2
Minnesota Red defeated Team Nebraska 51-30
114 – Gavin Rockstroh (Minnesota Red) over Cody Cuda (Team Nebraska) Fall 0:48
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over Baylor Kaup (Team Nebraska) Fall 1:51
125 – Antrell Taylor (Team Nebraska) over Jude Link (Minnesota Red) TF 12-0
130 – Tyler Antoniak (Team Nebraska) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) TF 13-0
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Cameron Graham (Team Nebraska) TF 17-7
149 – Justin Davis (Team Nebraska) over Derrick McMillen (Minnesota Red) Fall 0:38
165 – Keaton Haas (Minnesota Red) over Noah Blair (Team Nebraska) Fall 2:43
187 – Gabe Edwards (Team Nebraska) over Thomas Dineen (Minnesota Red) TF 10-0
250 – Will Sather (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
71 – Mason Mills (Minnesota Red) over Cadyn Coyle (Team Nebraska) TF 10-0
77 – Simon Kruse (Minnesota Red) over Enrique Haynes (Team Nebraska) Fall 0:49
83 – Kael Lauridsen (Team Nebraska) over Caleb Thoennes (Minnesota Red) TF 10-0
87 – Koy Buesgens (Minnesota Red) over Tristan Burbach (Team Nebraska) TF 10-0
90 – AJ Parrish (Team Nebraska) over Austin Laudenbach (Minnesota Red) Dec 9-6
97 – Keith Smith (Team Nebraska) over Travis Smith (Minnesota Red) Dec 14-9
102 – Kain Sanders (Minnesota Red) over Grant Moraski (Team Nebraska) TF 13-2
106 – Kyler Wong (Minnesota Red) over Drew Hollibaugh (Team Nebraska) TF 10-0
110 – YJ Eveillard (Minnesota Red) over Bryar Nadrchal (Team Nebraska) TF 14-3

Match #3 Round 3
Illinois defeated Minnesota Red 56-25
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over AJ Heeg (Illinois) Dec 7-6
125 – Jude Link (Minnesota Red) over Kole Brower (Illinois) Fall 0:24
130 – Gaetano Console (Illinois) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) Fall 0:28
136 – Brady Kasprick (Minnesota Red) over Brayden Stauffenberg (Illinois) Fall 1:36
149 – Brad Gillum (Illinois) over Derrick McMillen (Minnesota Red) Fall 0:25
165 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Skyler Wade (Illinois) Fall 0:16
187 – Rylee Edwards (Illinois) over Will Sather (Minnesota Red) Fall 0:37
250 – Ryan Boersma (Illinois) over Tyce McElrath (Minnesota Red) Fall 0:33
71 – Ethan Spacht (Illinois) over Mason Mills (Minnesota Red) Fall 3:21
77 – Dominic Schiavone (Illinois) over Mason Ringate (Minnesota Red) Fall 3:24
83 – Colin Young (Illinois) over Caleb Thoennes (Minnesota Red) TF 12-0
87 – Koy Buesgens (Minnesota Red) over Alex Marre (Illinois) Dec 8-1
90 – Kannon Webster (Illinois) over Colton Bornholdt (Minnesota Red) Dec 10-2
97 – Joseph Fernau (Illinois) over Travis Smith (Minnesota Red) TF 10-0
102 – Jacob Macatangy (Illinois) over Coy Gunderson (Minnesota Red) Dec 10-7
106 – Ethan Stiles (Illinois) over Adam Cherne (Minnesota Red) Dec 8-5
110 – Tyler Casey (Illinois) over YJ Eveillard (Minnesota Red) Dec 9-5
114 – David Mayora (Illinois) over Dain Mortenson (Minnesota Red) TF 10-0

Match #4 5th Place Match
Team Washington defeated Minnesota Red 56-24
125 – George Trujillo Jr (Team Washington) over Jude Link (Minnesota Red) Dec 17-9
130 – Diego Clemen (Team Washington) over Joseph Forsberg (Minnesota Red) Fall 3:53
136 – Thor Michaelson (Team Washington) over Brady Kasprick (Minnesota Red) TF 11-1
149 – Seth Dawkins (Team Washington) over Derrick McMillen (Minnesota Red) TF 10-0
165 – Keaton Haas (Minnesota Red) over Dayne Camacho (Team Washington) Fall 0:39
187 – Rocco Clark (Team Washington) over Thomas Dineen (Minnesota Red) TF 12-0
250 – Carson Linstad (Team Washington) over Will Sather (Minnesota Red) TF 11-0
71 – Elijah Cater (Team Washington) over Mason Mills (Minnesota Red) TF 11-1
77 – Joshua Neiwert (Team Washington) over Simon Kruse (Minnesota Red) TF 12-2
83 – Caleb Thoennes (Minnesota Red) over Dustin Baxter (Team Washington) TF 10-0
87 – Mitchell Neiner (Team Washington) over Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) Dec 8-6
90 – Jaden Sanchez (Team Washington) over Colton Bornholdt (Minnesota Red) TF 14-4
97 – Horacio Godinez (Team Washington) over Travis Smith (Minnesota Red) TF 10-0
102 – Jacob Hubby (Team Washington) over Kain Sanders (Minnesota Red) Inj 2:22
106 – Kyler Wong (Minnesota Red) over Lars Michaelson (Team Washington) TF 12-1
110 – Mateo De La Pena (Team Washington) over YJ Eveillard (Minnesota Red) Dec 18-12
114 – Nathan Gregory (Team Washington) over Gavin Rockstroh (Minnesota Red) Dec 10-3
119 – Seth Newby (Minnesota Red) over Payton Brooks (Team Washington) Dec 11-9

Bookmark the permalink.

Comments are closed.