2018 Yellowjacket Open

2018 Yellowjacket Open Results. November 3rd at Rochester, Minn.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125
1st Place – Eron Haynes of Nebraska Weslyn
2nd Place – Caleb Clobes of Rochester-CTC
3rd Place – Thomas Severson of UW-Eau Claire
4th Place – Erik Gerovac of UW-Eau Claire
5th Place – Kevin Saravia Merlos of Iowa Lakes Community College
6th Place – Jack Marley of UW-Eau Claire
1st: Eron Haynes (Nebraska Weslyn) won by fall over Caleb Clobes (Rochester-CTC) (Fall 3:33)
3rd: Thomas Severson (UW-Eau Claire) won by fall over Erik Gerovac (UW-Eau Claire) (Fall 5:58)
5th: Kevin Saravia Merlos (Iowa Lakes Community College) won by tech fall over Jack Marley (UW-Eau Claire) (TF 19-3)

133
1st Place – Joey Bianchini of Saint Cloud State University
2nd Place – Donny Schmit of Upper Iowa University
3rd Place – Jack Huffman of Augustana
4th Place – Michael Suda of Augustana
5th Place – Darian Murphy of Northwestern
6th Place – Daishaun Felton of Upper Iowa University
1st: Joey Bianchini (Saint Cloud State University) won by injury default over Donny Schmit (Upper Iowa University) (Inj. 0:00)
3rd: Jack Huffman (Augustana) won by injury default over Michael Suda (Augustana) (Inj. 0:00)
5th: Darian Murphy (Northwestern) won by decision over Daishaun Felton (Upper Iowa University) (Dec 10-4)

141
1st Place – Hunter Burnett of Augustana
2nd Place – Danny Madonia of Wisconsin-La Crosse
3rd Place – Parker Huss of Rochester-CTC
4th Place – Tate Murty of Upper Iowa University
5th Place – Cameron Riggs of Saint Cloud State University
6th Place – Connor Manderfeld of Upper Iowa University
1st: Hunter Burnett (Augustana) won by fall over Danny Madonia (Wisconsin-La Crosse) (Fall 1:35)
3rd: Parker Huss (Rochester-CTC) won by decision over Tate Murty (Upper Iowa University) (Dec 4-1)
5th: Cameron Riggs (Saint Cloud State University) won by rule over Connor Manderfeld (Upper Iowa University) (RULE)

149
1st Place – Cal Hansen of Wisconsin-La Crosse
2nd Place – Mason Phillips of Saint Cloud State University
3rd Place – David Dudych of UW-Eau Claire
4th Place – Anthony Fisher of Iowa Lakes Community College
5th Place – Jake Mandt of Saint Cloud State University
6th Place – Jake Drexler of UW-Eau Claire
1st: Cal Hansen (Wisconsin-La Crosse) won by decision over Mason Phillips (Saint Cloud State University) (Dec 9-6)
3rd: David Dudych (UW-Eau Claire) won by fall over Anthony Fisher (Iowa Lakes Community College) (Fall 1:36)
5th: Jake Mandt (Saint Cloud State University) won by decision over Jake Drexler (UW-Eau Claire) (Dec 6-5)

157
1st Place – Jacob Tvinnereim of Augustana
2nd Place – Jared Nickman of Nebraska Weslyn
3rd Place – David Hollingsworth of Iowa Lakes Community College
4th Place – Cody Sawyer of Itasca Community College
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Brody Nielsen of MS-Mankato
6th Place – Don Boone of MS-Mankato
1st: Jacob Tvinnereim (Augustana) won by decision over Jared Nickman (Nebraska Weslyn) (Dec 7-2)
3rd: David Hollingsworth (Iowa Lakes Community College) won by tech fall over Cody Sawyer (Itasca Community College) (TF 25-8)
5th: Brody Nielsen (MS-Mankato) and Don Boone (MS-Mankato) (DFF)

165
1st Place – Michial Foy of Harper CC
2nd Place – Evyn Insalaco of Iowa Lakes Community College
3rd Place – Nick Fetzner of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Hayden Voxland of Southwest State University
5th Place – Chase Schmidt of UW-Eau Claire
6th Place – Divine Watkins of Iowa Lakes Community College
1st: Michial Foy (Harper CC) won by injury default over Evyn Insalaco (Iowa Lakes Community College) (Inj. 0:00)
3rd: Nick Fetzner (Wisconsin-La Crosse) won by major decision over Hayden Voxland (Southwest State University) (Maj 10-1)
5th: Chase Schmidt (UW-Eau Claire) won by fall over Divine Watkins (Iowa Lakes Community College) (Fall 1:30)

174
1st Place – Connor Williams of Upper Iowa University
2nd Place – Shane Siewert of Rochester-CTC
3rd Place – Evan Lawrence of UW-Eau Claire
4th Place – Sangobunmi Smith of Iowa Lakes Community College
5th Place – Kolby Kost of Augustana
6th Place – Dalton Nelson of Upper Iowa University
1st: Connor Williams (Upper Iowa University) won by decision over Shane Siewert (Rochester-CTC) (Dec 5-4)
3rd: Evan Lawrence (UW-Eau Claire) won by injury default over Sangobunmi Smith (Iowa Lakes Community College) (Inj. 0:00)
5th: Kolby Kost (Augustana) won by fall over Dalton Nelson (Upper Iowa University) (Fall 5:26)

184
1st Place – Dalton Hahn of Upper Iowa University
2nd Place – Jordan Blanchard of UW-Eau Claire
3rd Place – Dylan Butts of MS-Mankato
4th Place – Isaac Lahr of Wisconsin-La Crosse
5th Place – Grant Balconi of UW-Eau Claire
6th Place – Marcus Placide of Iowa Lakes Community College
1st: Dalton Hahn (Upper Iowa University) won by fall over Jordan Blanchard (UW-Eau Claire) (Fall 0:50)
3rd: Dylan Butts (MS-Mankato) won by decision over Isaac Lahr (Wisconsin-La Crosse) (Dec 7-3)
5th: Grant Balconi (UW-Eau Claire) won by tech fall over Marcus Placide (Iowa Lakes Community College) (TF 19-3)

197
1st Place – Jake Meyer of Wisconsin-La Crosse
2nd Place – Cullen Bauer-Trottier of Wisconsin-La Crosse
3rd Place – Corey Schmidt of Itasca Community College
4th Place – James Huntley of UW-Eau Claire
5th Place – Ben Lodema of Nebraska Weslyn
6th Place – Lawrence Thomas of Wisconsin-La Crosse
1st: Jake Meyer (Wisconsin-La Crosse) won by injury default over Cullen Bauer-Trottier (Wisconsin-La Crosse) (Inj. 6:47)
3rd: Corey Schmidt (Itasca Community College) won by injury default over James Huntley (UW-Eau Claire) (Inj. 4:00)
5th: Ben Lodema (Nebraska Weslyn) won by major decision over Lawrence Thomas (Wisconsin-La Crosse) (Maj 11-3)

285
1st Place – Steven Hajas of Augustana
2nd Place – Max Villnow of MS-Mankato
3rd Place – Tyler Burt of UW-Eau Claire
4th Place – Andre Bissainthe of Iowa Lakes Community College
5th Place – Austin Hakes of UW-Eau Claire
6th Place – Aj Maloy of Upper Iowa University
1st: Steven Hajas (Augustana) won by fall over Max Villnow (MS-Mankato) (Fall 2:52)
3rd: Tyler Burt (UW-Eau Claire) won by injury default over Andre Bissainthe (Iowa Lakes Community College) (Inj. 0:00)
5th: Austin Hakes (UW-Eau Claire) won by fall over Aj Maloy (Upper Iowa University) (Fall 5:49)

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.