BBE Early Invite

BBE Early Invite
1 Belgrade-Brooten-Elrosa 172.0
2 Willmar 162.5
3 Benson 124.0
4 MAHACA 122.5
5 Redwood-River Valley 99.0
6 Eden Valley-Watkins 96.0
7 New London-Spicer 94.5
8 Annand-M Lk Lightning 92.0
9 Quad County 77.0
10 Holdingford 61.5
11 Ortonville 36.0

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Walker Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Luke Knudsen of New London-Spicer
3rd Place – Carter Brandt of Redwood-River Valley
4th Place – Drew Lange of Holdingford
5th Place – Teagyn Ludwig of Eden Valley-Watkins
6th Place – Dallas Walton of MAHACA
1st: Walker Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 3-0, Fr. over Luke Knudsen (New London-Spicer) 2-1, 7th. (MD 9-1)
3rd: Carter Brandt (Redwood-River Valley) 3-1, So. over Drew Lange (Holdingford) 2-2, 7th. (Dec 4-0)
5th: Teagyn Ludwig (Eden Valley-Watkins) 3-2, Fr. over Dallas Walton (MAHACA) 2-3, Fr. (Dec 8-5)
113
1st Place – Davin Rose of MAHACA
2nd Place – Ty Bisek of New London-Spicer
3rd Place – Ryan Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Damico Arredondo of Redwood-River Valley
5th Place – Jackson Bunde of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Preston Mcgee of Benson
1st: Davin Rose (MAHACA) 3-0, 8th. over Ty Bisek (New London-Spicer) 2-1, So. (MD 12-2)
3rd: Ryan Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 2-1, 7th. over Damico Arredondo (Redwood-River Valley) 2-2, So. (MD 12-2)
5th: Jackson Bunde (Annand-M Lk Lightning) 2-2, So. over Preston Mcgee (Benson) 0-3, 8th. (Fall 1:49)
120
1st Place – Caden Carlson of Willmar
2nd Place – Blaine Fischer of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Ethan Lebrija of MAHACA
4th Place – Luke Ruter of New London-Spicer
5th Place – Luke Kluver of Quad County
6th Place – Austin Eastman of Ortonville
1st: Caden Carlson (Willmar) 3-0, So. over Blaine Fischer (Belgrade-Brooten-Elrosa) 2-1, Fr. (Dec 8-4)
3rd: Ethan Lebrija (MAHACA) 3-1, Fr. over Luke Ruter (New London-Spicer) 2-2, Fr. (TF-1.5 5:14 (18-3))
5th: Luke Kluver (Quad County) 2-2, So. over Austin Eastman (Ortonville) 1-3, So. (Fall 0:28)
126
1st Place – Canon Swanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Gavin Mathies of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Harley Anez of Willmar
4th Place – Deavan Boots of Ortonville
5th Place – Gunner Stier of Quad County
6th Place – Dylan Rose of MAHACA
1st: Canon Swanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 2-0, Jr. over Gavin Mathies (Eden Valley-Watkins) 1-1, Fr. (Fall 0:50)
3rd: Harley Anez (Willmar) 2-1, Sr. over Deavan Boots (Ortonville) 1-2, So. (SV-1 8-6)
5th: Gunner Stier (Quad County) 2-2, Sr. over Dylan Rose (MAHACA) 1-3, Fr. (Fall 1:15)
132
1st Place – Tyler Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Blake Vagle of New London-Spicer
3rd Place – Jed Feuchtenberger of MAHACA
4th Place – Hunter Mondor of Benson
5th Place – Jack Roehl of Willmar
6th Place – Taylor Ludwig of Eden Valley-Watkins
1st: Tyler Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 3-0, Fr. over Blake Vagle (New London-Spicer) 2-1, Jr. (Fall 1:33)
3rd: Jed Feuchtenberger (MAHACA) 3-1, Fr. over Hunter Mondor (Benson) 2-2, Sr. (Dec 6-3)
5th: Jack Roehl (Willmar) 2-2, Jr. over Taylor Ludwig (Eden Valley-Watkins) 1-3, Jr. (Dec 8-4)
138
1st Place – Josh Miley of Willmar
2nd Place – Danny Eastman of Ortonville
3rd Place – Taiton Linder of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Jaxon Lang of Redwood-River Valley
5th Place – Mike Nagler of Benson
6th Place – Javier Jackson of Quad County
1st: Josh Miley (Willmar) 3-0, Jr. over Danny Eastman (Ortonville) 2-1, Sr. (MD 12-4)
3rd: Taiton Linder (Belgrade-Brooten-Elrosa) 3-1, Jr. over Jaxon Lang (Redwood-River Valley) 2-2, So. (Fall 4:45)
5th: Mike Nagler (Benson) 2-2, Sr. over Javier Jackson (Quad County) 1-3, Fr. (Fall 1:42)
145
1st Place – Tyler Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Trevyn Ludwig of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Jonas Anez of Willmar
4th Place – Adam Koosmann of Benson
5th Place – Omar Arredondo of Redwood-River Valley
6th Place – Blake Sigler of Holdingford
1st: Tyler Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 3-0, Sr. over Trevyn Ludwig (Eden Valley-Watkins) 2-1, Sr. (Fall 0:19)
3rd: Jonas Anez (Willmar) 3-1, Fr. over Adam Koosmann (Benson) 2-2, So. (Inj. 0:00)
5th: Omar Arredondo (Redwood-River Valley) 2-2, Sr. over Blake Sigler (Holdingford) 20-20, Sr. (MD 17-3)
152
1st Place – Cael Carlson of Willmar
2nd Place – Dylan T. Kampsen of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Brady Ascheman of Benson
4th Place – Zach Nistler of Eden Valley-Watkins
5th Place – Joseph Anderson of Redwood-River Valley
6th Place – Tate Lange of Holdingford
1st: Cael Carlson (Willmar) 3-0, Sr. over Dylan T. Kampsen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 2-1, So. (Fall 3:28)
3rd: Brady Ascheman (Benson) 3-1, Sr. over Zach Nistler (Eden Valley-Watkins) 2-2, Jr. (Dec 6-5)
5th: Joseph Anderson (Redwood-River Valley) 2-2, So. over Tate Lange (Holdingford) 15-16, So. (Dec 13-9)
160
1st Place – Dalton Rose of MAHACA
2nd Place – Jack Klug of Annand-M Lk Lightning
3rd Place – Tayte Harazin of Redwood-River Valley
4th Place – Jack Howard of Quad County
5th Place – Wyatt Mcgee of Benson
6th Place – Chase Boeckman of Holdingford
1st: Dalton Rose (MAHACA) 3-0, Jr. over Jack Klug (Annand-M Lk Lightning) 2-1, So. (Inj. 0:00)
3rd: Tayte Harazin (Redwood-River Valley) 3-1, Sr. over Jack Howard (Quad County) 2-2, Jr. (MD 11-0)
5th: Wyatt Mcgee (Benson) 2-2, Sr. over Chase Boeckman (Holdingford) 16-14, Jr. (Fall 5:23)
170
1st Place – Ayden Friese of Quad County
2nd Place – Jared Knutson of Benson
3rd Place – Adam Neuman of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Brady Cardwell of MAHACA
5th Place – Logan Arnold of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Maxwell Secord of Holdingford
1st: Ayden Friese (Quad County) 3-0, Sr. over Jared Knutson (Benson) 2-1, Sr. (Dec 4-2)
3rd: Adam Neuman (Annand-M Lk Lightning) 3-1, So. over Brady Cardwell (MAHACA) 2-2, Sr. (Fall 4:53)
5th: Logan Arnold (Annand-M Lk Lightning) 2-2, So. over Maxwell Secord (Holdingford) 6-12, So. (Fall 1:52)
182
1st Place – Alex Lange of Holdingford
2nd Place – Dylan Stewart of Benson
3rd Place – Alex Wrobleski of Benson
4th Place – Mason Swanson of Willmar
5th Place – Nick Moe of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Dillon Nelson of MAHACA
1st: Alex Lange (Holdingford) 3-0, Sr. over Dylan Stewart (Benson) 2-1, Sr. (Dec 1-0)
3rd: Alex Wrobleski (Benson) 3-1, Sr. over Mason Swanson (Willmar) 2-2, Fr. (Fall 1:29)
5th: Nick Moe (Annand-M Lk Lightning) 2-2, Sr. over Dillon Nelson (MAHACA) 1-3, Jr. (Dec 8-7)
195
1st Place – Lincoln Shinn of Willmar
2nd Place – Mark Jenniges of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Matt McNeill of MAHACA
4th Place – Thomas Dineen of Benson
5th Place – Daniel Luna of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Nathan Ehrenberg of Ortonville
1st: Lincoln Shinn (Willmar) 3-0, Sr. over Mark Jenniges (Belgrade-Brooten-Elrosa) 1-1, So. (Fall 0:57)
3rd: Matt McNeill (MAHACA) 3-1, Sr. over Thomas Dineen (Benson) 1-2, 8th. (Fall 5:29)
5th: Daniel Luna (Annand-M Lk Lightning) 1-2, Sr. over Nathan Ehrenberg (Ortonville) 0-3, So. (Fall 0:43)
220
1st Place – Nick McKenzie of New London-Spicer
2nd Place – Alden Sylte of Benson
3rd Place – Linus Brown of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Lonnie Sanchez of Willmar
5th Place – Ethan Kay of Eden Valley-Watkins
6th Place – Cole Fischer of Quad County
1st: Nick McKenzie (New London-Spicer) 3-0, So. over Alden Sylte (Benson) 2-1, . (Fall 4:12)
3rd: Linus Brown (Annand-M Lk Lightning) 3-1, Jr. over Lonnie Sanchez (Willmar) 2-2, Fr. (Fall 1:35)
5th: Ethan Kay (Eden Valley-Watkins) 2-2, Sr. over Cole Fischer (Quad County) 1-3, So. (Fall 1:10)
285
1st Place – Kaleb Haase of Redwood-River Valley
2nd Place – Austin Schlangen of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Cole Patch of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Hunter Wolf of Quad County
5th Place – Dylan Saue of Willmar
6th Place – Brandon Doll of Holdingford
1st: Kaleb Haase (Redwood-River Valley) 3-0, Jr. over Austin Schlangen (Eden Valley-Watkins) 2-1, Fr. (Fall 0:43)
3rd: Cole Patch (Annand-M Lk Lightning) 3-1, Sr. over Hunter Wolf (Quad County) 2-2, Jr. (Fall 0:52)
5th: Dylan Saue (Willmar) 2-2, Sr. over Brandon Doll (Holdingford) 7-14, So. (Dec 6-0)