2018 Citrus Invitational

2018 Citrus Invitational Results. December 29-30 at Fort Lauderdale, Fla.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 RIT 180.0
2 Ferrum 169.0
3 UNC Pembroke 161.5
4 NYU 160.5
5 John Carroll 149.0
6 Cornell College 143.0
7 Oneonta State 104.5
8 Williams College 100.0
9 Liberty 98.5
10 St Johns University 87.0
11 Trinity (CT) 68.0
12 Ursinus 49.0
13 Muhlenberg 37.0

NCAA – 125
1st Place – Nick Daggett of UNC Pembroke
2nd Place – Andrew Perelka of John Carroll
3rd Place – Collin Wickramaratna of Ursinus
4th Place – David Yeh of Williams College
5th Place – Jalen White of Ferrum
6th Place – Carl Cramma of Ferrum
7th Place – Keegan Schultschik of Cornell College
8th Place – Kyle Murray of John Carroll
1st: Nick Daggett (UNC Pembroke) won by major decision over Andrew Perelka (John Carroll) (Maj 13-5)
3rd: Collin Wickramaratna (Ursinus) won in sudden victory – 1 over David Yeh (Williams College) (SV-1 5-3)
5th: Jalen White (Ferrum) won in sudden victory – 1 over Carl Cramma (Ferrum) (SV-1 7-5)
7th: Keegan Schultschik (Cornell College) won by fall over Kyle Murray (John Carroll) (Fall 6:50)

NCAA – 133
1st Place – Chris Horton of RIT
2nd Place – William Crisco of NYU
3rd Place – Noah Becker of St Johns University
4th Place – Levi Englman of Ferrum
5th Place – Spencer Dusi of John Carroll
6th Place – Alex Prunoske of RIT
7th Place – Kyle Burns of Ferrum
8th Place – Ben Morton of Williams College
1st: Chris Horton (RIT) won by decision over William Crisco (NYU) (Dec 7-2)
3rd: Noah Becker (St Johns University) won by decision over Levi Englman (Ferrum) (Dec 4-2)
5th: Spencer Dusi (John Carroll) won by fall over Alex Prunoske (RIT) (Fall 1:56)
7th: Kyle Burns (Ferrum) won by decision over Ben Morton (Williams College) (Dec 6-0)

NCAA – 141
1st Place – Jonathan Miller of UNC Pembroke
2nd Place – Jarrod Brezovec of John Carroll
3rd Place – Joseph Rossetti of Williams College
4th Place – Mario Vasquez of Ferrum
5th Place – Evan Drill of NYU
6th Place – Javiaughn Basnight of Ferrum
7th Place – Shane Murphy of RIT
8th Place – Austin Sherman of Muhlenberg
1st: Jonathan Miller (UNC Pembroke) won by major decision over Jarrod Brezovec (John Carroll) (Maj 15-7)
3rd: Joseph Rossetti (Williams College) won by decision over Mario Vasquez (Ferrum) (Dec 8-6)
5th: Evan Drill (NYU) won by fall over Javiaughn Basnight (Ferrum) (Fall 6:45)
7th: Shane Murphy (RIT) won by decision over Austin Sherman (Muhlenberg) (Dec 9-3)

NCAA – 149
1st Place – Grant Sorensen of Trinity (CT)
2nd Place – Jarrad Lasko of John Carroll
3rd Place – Sean Lyons of NYU
4th Place – Tyler Brazinski of Oneonta State
5th Place – Collin Saunders of Ferrum
6th Place – Kaleb Warner of UNC Pembroke
7th Place – Chad Cantroll of Liberty
8th Place – Zach Stedeford of RIT
1st: Grant Sorensen (Trinity (CT)) won by fall over Jarrad Lasko (John Carroll) (Fall 6:55)
3rd: Sean Lyons (NYU) won by decision over Tyler Brazinski (Oneonta State) (Dec 7-6)
5th: Collin Saunders (Ferrum) won by decision over Kaleb Warner (UNC Pembroke) (Dec 8-7)
7th: Chad Cantroll (Liberty) won in SV-1 by fall over Zach Stedeford (RIT) (SV-1 (Fall) 8:00)

NCAA – 157
1st Place – Kaidon Winters of RIT
2nd Place – Dylan Dwyer of NYU
3rd Place – Tyler Makosy of UNC Pembroke
4th Place – Andrew Burgette of Liberty
5th Place – Cole Karam of NYU
6th Place – Angelo Mahaffey of Muhlenberg
7th Place – Daniel Novak of John Carroll
8th Place – Casey Allen of Cornell College
1st: Kaidon Winters (RIT) won by major decision over Dylan Dwyer (NYU) (Maj 12-0)
3rd: Tyler Makosy (UNC Pembroke) won by decision over Andrew Burgette (Liberty) (Dec 13-9)
5th: Cole Karam (NYU) won in sudden victory – 1 over Angelo Mahaffey (Muhlenberg) (SV-1 4-2)
7th: Daniel Novak (John Carroll) won by medical forfeit over Casey Allen (Cornell College) (MFF)

NCAA – 165
1st Place – Dempsey King of RIT
2nd Place – Andrew Tolbert of Ferrum
3rd Place – Rodney Shepard of UNC Pembroke
4th Place – James Murdoch of NYU
5th Place – Kade Steck-Loughney of NYU
6th Place – Ben Hewson of Cornell College
7th Place – Sam Gross of John Carroll
8th Place – Seth Winkle of John Carroll
1st: Dempsey King (RIT) won by decision over Andrew Tolbert (Ferrum) (Dec 7-3)
3rd: Rodney Shepard (UNC Pembroke) won by decision over James Murdoch (NYU) (Dec 4-2)
5th: Kade Steck-Loughney (NYU) won by decision over Ben Hewson (Cornell College) (Dec 1-0)
7th: Sam Gross (John Carroll) won by fall over Seth Winkle (John Carroll) (Fall 2:53)

NCAA – 174
1st Place – Blake Rosenbaum of Ferrum
2nd Place – Tariq Grissom of Williams College
3rd Place – Izaake Zuckerman of NYU
4th Place – John Donohue of RIT
5th Place – Nic Jarvis of Cornell College
6th Place – Sam Karel of Liberty
7th Place – Scott Dupont of NYU
8th Place – Vittorio Santillo of John Carroll
1st: Blake Rosenbaum (Ferrum) won by fall over Tariq Grissom (Williams College) (Fall 1:48)
3rd: Izaake Zuckerman (NYU) won by fall over John Donohue (RIT) (Fall 1:55)
5th: Nic Jarvis (Cornell College) won by decision over Sam Karel (Liberty) (Dec 7-3)
7th: Scott Dupont (NYU) won by fall over Vittorio Santillo (John Carroll) (Fall 1:40)

NCAA – 184
1st Place – Brandon Sloop of UNC Pembroke
2nd Place – Joe Cutugno of RIT
3rd Place – Bryce Oveson of Cornell College
4th Place – Josh McIlhenny of Liberty
5th Place – Cody Richmond of Liberty
6th Place – Benard Fox of NYU
7th Place – Devin Roettger of Cornell College
8th Place – Anders Klass of Trinity (CT)
1st: Brandon Sloop (UNC Pembroke) won by decision over Joe Cutugno (RIT) (Dec 3-2)
3rd: Bryce Oveson (Cornell College) won by major decision over Josh McIlhenny (Liberty) (Maj 14-6)
5th: Cody Richmond (Liberty) won by fall over Benard Fox (NYU) (Fall 1:04)
7th: Devin Roettger (Cornell College) won by fall over Anders Klass (Trinity (CT)) (Fall 3:15)

NCAA – 197
1st Place – Austin Amos of Liberty
2nd Place – Peter Pjetri of Oneonta State
3rd Place – Marcus Montgomery of UNC Pembroke
4th Place – Andrew Colborn of UNC Pembroke
5th Place – Sam Weinger of RIT
6th Place – Lantze Lange of Oneonta State
7th Place – Mason Sangillo of Trinity (CT)
8th Place – Josiah Murphy of Liberty
1st: Austin Amos (Liberty) won by major decision over Peter Pjetri (Oneonta State) (Maj 14-2)
3rd: Marcus Montgomery (UNC Pembroke) won by injury default over Andrew Colborn (UNC Pembroke) (Inj. 1:46)
5th: Sam Weinger (RIT) won by decision over Lantze Lange (Oneonta State) (Dec 6-1)
7th: Mason Sangillo (Trinity (CT)) won by decision over Josiah Murphy (Liberty) (Dec 6-2)

NCAA – 285
1st Place – James Bethel of Oneonta State
2nd Place – Connor Calkins of RIT
3rd Place – Chris Lyons of Cornell College
4th Place – Alveno Matthews of Ferrum
5th Place – Jefferey Allen of Liberty
6th Place – William McGinley of Ursinus
7th Place – Jacob Lill of NYU
8th Place – Luca Santillo of John Carroll
1st: James Bethel (Oneonta State) won by fall over Connor Calkins (RIT) (Fall 1:38)
3rd: Chris Lyons (Cornell College) won by major decision over Alveno Matthews (Ferrum) (Maj 8-0)
5th: Jefferey Allen (Liberty) won by decision over William McGinley (Ursinus) (Dec 5-2)
7th: Jacob Lill (NYU) won by decision over Luca Santillo (John Carroll) (Dec 3-1)

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.