2018 Jim Koch Wisconsin Open

2018 Jim Koch Wisconsin Open Results. December 1st at Milwaukee, Wisc.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

College – 125
1st Place – Kyle Biscolglia of Northern Iowa
2nd Place – Ethan Rotondo of Wisconsin
3rd Place – Tyler Kreith of Maryville University
4th Place – Joe Arroyo of UW-Parkside
5th Place – Zachary Collins of Findlay
6th Place – Anthony Pisciotta of Maryville University
1st: Kyle Biscolglia (Northern Iowa) won by tech fall over Ethan Rotondo (Wisconsin) (TF 16-1)
3rd: Tyler Kreith (Maryville University) won by decision over Joe Arroyo (UW-Parkside) (Dec 7-6)
5th: Zachary Collins (Findlay) won by decision over Anthony Pisciotta (Maryville University) (Dec 8-7)

College – 133
1st Place – Airk Furseth of UW-Parkside
2nd Place – Caleb Brooks of Northern Illinois
3rd Place – Drew Bennett of Northern Iowa
4th Place – Alex Waggoner of Maryville University
6th Place – Dominic Dentino of Wisconsin
6th Place – Jack Huffman of Augustana (SD)
1st: Airk Furseth (UW-Parkside) won by decision over Caleb Brooks (Northern Illinois) (Dec 5-0)
3rd: Drew Bennett (Northern Iowa) won by tech fall over Alex Waggoner (Maryville University) (TF 16-0)
5th:

College – 141
1st Place – Michael Blockhus of Northern Iowa
2nd Place – Ryan Skonieczny of Findlay
3rd Place – Jeremy Schoenherr of Wisconsin
4th Place – Jake Polka of UW-Parkside
5th Place – Tyler Stegall of Maryville University
6th Place – Jordan Ringler of Davenport (MI)
1st: Michael Blockhus (Northern Iowa) won by major decision over Ryan Skonieczny (Findlay) (Maj 12-2)
3rd: Jeremy Schoenherr (Wisconsin) won by decision over Jake Polka (UW-Parkside) (Dec 5-0)
5th: Tyler Stegall (Maryville University) won by decision over Jordan Ringler (Davenport (MI)) (Dec 4-3)

College – 149
1st Place – Nathan Smith of UW-Parkside
2nd Place – Devin Rogers of Findlay
3rd Place – Nathan Swartz of Northern Illinois
4th Place – Gable Fox of Northern Iowa
6th Place – Justin West of Findlay
6th Place – Niko Derain of Northern Illinois
1st: Nathan Smith (UW-Parkside) won by decision over Devin Rogers (Findlay) (Dec 6-4)
3rd: Nathan Swartz (Northern Illinois) won by decision over Gable Fox (Northern Iowa) (Dec 11-8)
5th:

College – 157
2nd Place – Isaiah Patton of Northern Iowa
2nd Place – Cayd Lara of Northern Iowa
3rd Place – Colin Ayers of Augustana (SD)
4th Place – James Wimer of Findlay
5th Place – Tanner Sparks of Maryville University
6th Place – Matt Pratt of Maryville University
1st: 3rd: Colin Ayers (Augustana (SD)) won by decision over James Wimer (Findlay) (Dec 11-9)
5th: Tanner Sparks (Maryville University) won by decision over Matt Pratt (Maryville University) (Dec 3-1)

College – 165
1st Place – Tyler Dow of Wisconsin
2nd Place – Tyler Harrington of Maryville University
4th Place – Jackson Sweeney of Augustana (SD)
4th Place – Tanner Anthony of UW-Parkside
5th Place – Dylan Shotwell of Maryville University
6th Place – Caleb Norris of Davenport (MI)
1st: Tyler Dow (Wisconsin) won by major decision over Tyler Harrington (Maryville University) (Maj 15-3)
3rd: 5th: Dylan Shotwell (Maryville University) won by decision over Caleb Norris (Davenport (MI)) (Dec 9-4)

College – 174
1st Place – John Anderson of Maryville University
2nd Place – Austin Yant of Northern Iowa
3rd Place – Nathan Vandermeer of Findlay
4th Place – Sam Greco of Davenport (MI)
5th Place – Kolby Kost of Augustana (SD)
6th Place – Connor Price of UW-Parkside
1st: John Anderson (Maryville University) won in tie breaker – 1 over Austin Yant (Northern Iowa) (TB-1 2-1)
3rd: Nathan Vandermeer (Findlay) won by decision over Sam Greco (Davenport (MI)) (Dec 9-2)
5th: Kolby Kost (Augustana (SD)) won by medical forfeit over Connor Price (UW-Parkside) (MFF)

College – 184
1st Place – James Lehman of UW-Parkside
2nd Place – Jared Krattiger of Wisconsin
3rd Place – Bailey Kelly of Maryville University
4th Place – Daniel Bishop of Augustana (SD)
5th Place – Armani Robinson of Findlay
6th Place – Joey Williams of Maryville University
1st: James Lehman (UW-Parkside) won by medical forfeit over Jared Krattiger (Wisconsin) (MFF)
3rd: Bailey Kelly (Maryville University) won by medical forfeit over Daniel Bishop (Augustana (SD)) (MFF)
5th: Armani Robinson (Findlay) won by major decision over Joey Williams (Maryville University) (Maj 11-1)

College – 197
1st Place – Ethan Sherertz of Maryville University
2nd Place – Clayton Wahlstrom of Augustana (SD)
3rd Place – Job Ayala of UW-Parkside
4th Place – Gage Braun of Northern Illinois
5th Place – Benjamin Bergen of Triton College
6th Place – Jason Nako of North Central (IL)
1st: Ethan Sherertz (Maryville University) won by decision over Clayton Wahlstrom (Augustana (SD)) (Dec 6-4)
3rd: Job Ayala (UW-Parkside) won by medical forfeit over Gage Braun (Northern Illinois) (MFF)
5th: Benjamin Bergen (Triton College) won by major decision over Jason Nako (North Central (IL)) (Maj 12-4)

College – HWT
1st Place – Logan Radik of Maryville University
2nd Place – Luke Nohns of Augustana (SD)
3rd Place – Bryce Esmoil of Northern Iowa
4th Place – Matt Stopka of UW-Parkside
6th Place – Cameron Martin of North Central (IL)
6th Place – Josh Anthony of Unattached
1st: Logan Radik (Maryville University) won by decision over Luke Nohns (Augustana (SD)) (Dec 6-4)
3rd: Bryce Esmoil (Northern Iowa) won by fall over Matt Stopka (UW-Parkside) (Fall 0:51)
5th:

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.