Barnesville Invitational

Barnesville Invitational
1 Lisbon 233.0
2 Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie 174.0
3 Fargo Davies 103.0
4 Fargo North 94.0
5 Osakis 75.0
6 Breckenridge 65.5
7 Fargo South 65.0
8 Sheyenne 63.0
9 Fertile-Beltrami 61.0
10 Barnesville 55.5

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Daunte Yost of Fertile-Beltrami
2nd Place – Connor Manske of Sheyenne
3rd Place – Levi Sveum of Lisbon
4th Place – David Revering of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
5th Place – Logan Grove of Osakis
6th Place – Marcus Johnson of Sheyenne
1st: Daunte Yost (Fertile-Beltrami) 6-1, So. over Connor Manske (Sheyenne) 5-3, 7th. (Dec 7-0)
3rd: Levi Sveum (Lisbon) 2-1, 8th. over David Revering (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 1-2, 7th. (Dec 4-1)
5th: Logan Grove (Osakis) 4-4, So. over Marcus Johnson (Sheyenne) 3-5, 8th. (Dec 5-3)
113
1st Place – Boeden Greenley of Lisbon
2nd Place – Nathaniel Savageau of Sheyenne
3rd Place – Deagen Captain of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
4th Place – Tristin LaRocque of Sheyenne
5th Place – Ashise Gurung of Fargo South
6th Place – Elijah Mulubah of Fargo North
1st: Boeden Greenley (Lisbon) 8-1, 8th. over Nathaniel Savageau (Sheyenne) 4-3, Jr. (Dec 9-6)
3rd: Deagen Captain (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 7-3, 8th. over Tristin LaRocque (Sheyenne) 5-3, Fr. (Dec 13-10)
5th: Ashise Gurung (Fargo South) 7-2, Sr. over Elijah Mulubah (Fargo North) 1-4, Sr. (MD 12-1)
120
1st Place – Zach Haire of Breckenridge
2nd Place – Chase Brenner of Barnesville
3rd Place – Caleb Nielsen of Lisbon
4th Place – Wesley Ramberg of Fertile-Beltrami
5th Place – Kale Drevlow of Osakis
6th Place – Reese Thompson of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
1st: Zach Haire (Breckenridge) 6-2, Sr. over Chase Brenner (Barnesville) 1-1, Sr. (Dec 6-4)
3rd: Caleb Nielsen (Lisbon) 7-3, Jr. over Wesley Ramberg (Fertile-Beltrami) 3-4, 8th. (Fall 1:40)
5th: Kale Drevlow (Osakis) 2-6, 8th. over Reese Thompson (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 2-7, Fr. (Dec 4-2)
126
1st Place – Quinn Kern of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
2nd Place – Danny Monatukwa of Fargo North
3rd Place – Jacob Thomas of Fargo South
4th Place – Kellen Hoornaert of Sheyenne
5th Place – Tim Boone of Barnesville
6th Place – Silas Reinke of Lisbon
1st: Quinn Kern (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 7-1, Sr. over Danny Monatukwa (Fargo North) 7-2, So. (MD 10-2)
3rd: Jacob Thomas (Fargo South) 3-1, So. over Kellen Hoornaert (Sheyenne) 3-4, Fr. (Fall 1:50)
5th: Tim Boone (Barnesville) 2-1, Sr. over Silas Reinke (Lisbon) 2-6, Fr. (TF-1.5 5:00 (16-1))
132
1st Place – Blake Fraase of Fargo South
2nd Place – Nathan Kulzer of Osakis
3rd Place – Chase Hansen of Fargo North
4th Place – Hunter Hitchen of Fertile-Beltrami
5th Place – Jason Koehn of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
6th Place – Hunter Barth of Fargo Davies
1st: Blake Fraase (Fargo South) 7-1, Sr. over Nathan Kulzer (Osakis) 5-3, Jr. (Dec 7-6)
3rd: Chase Hansen (Fargo North) 5-3, So. over Hunter Hitchen (Fertile-Beltrami) 5-2, Jr. (Dec 5-2)
5th: Jason Koehn (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 6-4, So. over Hunter Barth (Fargo Davies) 2-7, Sr. (Dec 4-0)
138
1st Place – Trever Arceneau of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
2nd Place – Simon Sveum of Lisbon
3rd Place – Mekhi Dennis of Sheyenne
4th Place – Ryan Barth of Fargo Davies
5th Place – Carsten Jacobson of Osakis
6th Place – Jayce Netterville of Fargo South
1st: Trever Arceneau (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 7-1, Sr. over Simon Sveum (Lisbon) 5-5, So. (TF-1.5 4:12 (15-0))
3rd: Mekhi Dennis (Sheyenne) 2-4, So. over Ryan Barth (Fargo Davies) 6-3, So. (Dec 8-1)
5th: Carsten Jacobson (Osakis) 1-3, Fr. over Jayce Netterville (Fargo South) 1-7, Jr. (Fall 1:38)
145
1st Place – Hunter Schwab of Lisbon
2nd Place – Ty Weber of Fargo Davies
3rd Place – Kellan Kliner of Fargo North
4th Place – Dylan Pearson of Breckenridge
5th Place – Brock Peterson of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
6th Place – Bryce Davis-Jones of Fargo South
1st: Hunter Schwab (Lisbon) 9-0, Jr. over Ty Weber (Fargo Davies) 6-3, Jr. (Fall 2:44)
3rd: Kellan Kliner (Fargo North) 7-3, Sr. over Dylan Pearson (Breckenridge) 4-4, Sr. (Dec 9-6)
5th: Brock Peterson (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 4-4, So. over Bryce Davis-Jones (Fargo South) 2-6, Sr. (Dec 13-8)
152
1st Place – Jordan Sours of Lisbon
2nd Place – Joshua Worral of Fargo North
3rd Place – Duncan Vandergon of Osakis
4th Place – Faustin Ndikumwenayo of Fargo Davies
Round 1
Jordan Sours (Lisbon) 9-0, So. over Faustin Ndikumwenayo (Fargo Davies) 4-6, Sr. (Fall 2:27)
Joshua Worral (Fargo North) 6-4, So. over Duncan Vandergon (Osakis) 3-6, So. (Fall 1:53)
Round 2
Jordan Sours (Lisbon) 9-0, So. over Duncan Vandergon (Osakis) 3-6, So. (Fall 2:46)
Faustin Ndikumwenayo (Fargo Davies) 4-6, Sr. over Joshua Worral (Fargo North) 6-4, So. (Dec 7-3)
Round 3
Jordan Sours (Lisbon) 9-0, So. over Joshua Worral (Fargo North) 6-4, So. (Fall 1:43)
Duncan Vandergon (Osakis) 3-6, So. over Faustin Ndikumwenayo (Fargo Davies) 4-6, Sr. (Dec 7-4)
160
1st Place – Connor Chloupek of Fargo Davies
2nd Place – Jaden Schmidt of Lisbon
3rd Place – Moctar Diop of Fargo Davies
4th Place – Alex Smith of Fertile-Beltrami
5th Place – Hayden Captain of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
6th Place – Hunter Harlow of Osakis
1st: Connor Chloupek (Fargo Davies) 9-0, Jr. over Jaden Schmidt (Lisbon) 6-4, So. (MD 10-2)
3rd: Moctar Diop (Fargo Davies) 5-5, Sr. over Alex Smith (Fertile-Beltrami) 2-5, Sr. (Fall 2:37)
5th: Hayden Captain (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 1-1, So. over Hunter Harlow (Osakis) 1-6, So. (Fall 1:32)
170
1st Place – Gideon Ervasti of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
2nd Place – Jaden Mairs of Fargo Davies
3rd Place – Averey Dick of Lisbon
4th Place – Triston Stoetzel of Osakis
5th Place – Brady Kroll of Barnesville
6th Place – Justin Boit of Fertile-Beltrami
1st: Gideon Ervasti (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 7-2, Fr. over Jaden Mairs (Fargo Davies) 9-1, Sr. (Fall 1:50)
3rd: Averey Dick (Lisbon) 4-2, So. over Triston Stoetzel (Osakis) 4-5, Sr. (Dec 5-2)
5th: Brady Kroll (Barnesville) 2-1, So. over Justin Boit (Fertile-Beltrami) 0-5, Sr. (Fall 2:04)
182
1st Place – Levi Schwab of Lisbon
2nd Place – Mason Schroeder of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
3rd Place – Brock Faber of Osakis
4th Place – Rylen Reid of Fargo Davies
5th Place – Harmon Liebl of Fertile-Beltrami
6th Place – Carter Rokes of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
1st: Levi Schwab (Lisbon) 5-2, Sr. over Mason Schroeder (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 4-5, So. (Fall 1:29)
3rd: Brock Faber (Osakis) 1-6, So. over Rylen Reid (Fargo Davies) 1-6, So. (Fall 2:05)
5th: Harmon Liebl (Fertile-Beltrami) 1-1, Sr. over Carter Rokes (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 0-4, Jr. (SV-1 9-7)
195
1st Place – Daniel Erlandson of Breckenridge
2nd Place – Gavin Reinke of Lisbon
3rd Place – Zavier Grefe of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
4th Place – Shane Kennedy of Sheyenne
5th Place – Dominic Strom of Osakis
6th Place – Junior Surpris of Fargo North
1st: Daniel Erlandson (Breckenridge) 8-1, So. over Gavin Reinke (Lisbon) 8-2, Sr. (Fall 3:45)
3rd: Zavier Grefe (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 4-2, Sr. over Shane Kennedy (Sheyenne) 4-4, Jr. (Fall 0:25)
5th: Dominic Strom (Osakis) 6-3, Sr. over Junior Surpris (Fargo North) 2-4, Jr. (Dec 8-3)
220
1st Place – Sam Rieger of Lisbon
2nd Place – Jackson Poepping of Barnesville
3rd Place – Tanner Differding of Breckenridge
4th Place – Conner Liedberg of Fargo North
5th Place – Andrew Teigen of Fargo Davies
6th Place – Benjamin Dahl of Fargo South
1st: Sam Rieger (Lisbon) 8-2, Jr. over Jackson Poepping (Barnesville) 2-1, Sr. (Fall 5:54)
3rd: Tanner Differding (Breckenridge) 4-4, Sr. over Conner Liedberg (Fargo North) 2-4, Sr. (Fall 2:41)
5th: Andrew Teigen (Fargo Davies) 5-4, Jr. over Benjamin Dahl (Fargo South) 0-5, So. (Fall 0:41)
285
1st Place – Craig Orlando of Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie
2nd Place – Ben Shearer of Lisbon
3rd Place – Braden Jongeward of Fargo North
4th Place – Isaiah Gates of Fargo South
5th Place – James Strand of Fargo Davies
6th Place – Jude Olson of Fertile-Beltrami
1st: Craig Orlando (Bertha Hewitt Verndale-Parkers Prairie) 7-0, Jr. over Ben Shearer (Lisbon) 7-1, Sr. (Dec 6-0)
3rd: Braden Jongeward (Fargo North) 5-4, Jr. over Isaiah Gates (Fargo South) 5-3, So. (Inj. 0:00)
5th: James Strand (Fargo Davies) 3-3, Jr. over Jude Olson (Fertile-Beltrami) 1-2, Fr. (MD 12-0)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.