Big Bear Tournament

Friday-Saturday, December 14-15, 2018

Big Bear Tournament
1 Hutchinson 177.0
2 Detroit Lakes 174.0
3 Thief River Falls 167.0
4 Minnewaska Area 138.0
5 Badger-GB-MR 119.0
6 Belgrade-Brooten-Elrosa 117.0
7 LPGE-Browerville Wolves 112.5
8 Bertha Verndale Parkers 107.0
9 Pierz 99.0
10 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 98.0
10 Lakeville North 98.0
12 Hibbing 86.0
13 Frazee 85.5
14 Dilworth-Glyndon-Felton 84.5
15 Pequot Lks-Pine River-B 77.0
16 United North Central Warriors 74.5
17 Roseau 74.0
18 Park Rapids Area 73.0
19 New York Mills 67.0
19 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 67.0
21 MAHACA 66.5
22 Staples Motley 64.5
23 Andover 63.5
24 Deer River 60.0
25 Barnesville 53.5
26 Fergus Falls 52.0
27 Saint Cloud Tech/Apollo 51.0
28 Crookston 49.5
29 Aitkin 47.0
30 Mora 41.0
31 Crosby-Ironton 38.0
32 Fosston-Bagley 37.0
33 Virginia Area 32.0
34 Wadena-Deer Creek 31.0
35 Fertile-Beltrami 25.0
35 Mahnomen-Waubun 25.0
35 Sauk Centre-Melrose 25.0
38 Walker-Hack-Akeley-Nevis 17.0
39 Nash-Kee- Greenway 11.0

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Jore Volk of Lakeville North
2nd Place – Grant Peirce of Hutchinson
3rd Place – Walker Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Ethan Hendrickson of United North Central Warriors
5th Place – Trevor Radunz of Pierz
6th Place – Tony Olson of Badger-GB-MR
7th Place – Cade Okeson of Detroit Lakes
8th Place – Jacob Blair of Minnewaska Area
1st: Jore Volk (Lakeville North) 13-2, Fr. over Grant Peirce (Hutchinson) 8-4, Jr. (MD 9-1)
3rd: Walker Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-1, Fr. over Ethan Hendrickson (United North Central Warriors) 14-2, Fr. (Inj. 2:00)
5th: Trevor Radunz (Pierz) 9-2, Fr. over Tony Olson (Badger-GB-MR) 10-7, So. (SV-1 4-0)
7th: Cade Okeson (Detroit Lakes) 10-2, 8th. over Jacob Blair (Minnewaska Area) 10-5, Fr. (Dec 5-1)
113
1st Place – Carter Meiners of LPGE-Browerville Wolves
2nd Place – Zach Brown of Crookston
3rd Place – Easton McCrory of Minnewaska Area
4th Place – Davin Rose of MAHACA
5th Place – Trevor Michienzi of Deer River
6th Place – TJ Jasicki of United North Central Warriors
7th Place – Nathan Fenske of Lakeville North
8th Place – John Paul Fitzpatrick of Crosby-Ironton
1st: Carter Meiners (LPGE-Browerville Wolves) 12-0, So. over Zach Brown (Crookston) 12-1, So. (Dec 4-2)
3rd: Easton McCrory (Minnewaska Area) 10-4, Fr. over Davin Rose (MAHACA) 13-3, 8th. (Dec 4-3)
5th: Trevor Michienzi (Deer River) 9-3, Jr. over TJ Jasicki (United North Central Warriors) 9-7, . (Fall 0:50)
7th: Nathan Fenske (Lakeville North) 10-5, Sr. over John Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 8-4, 8th. (Fall 3:40)
120
1st Place – Ashton Clark of Park Rapids Area
2nd Place – Trevor Janssen of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
3rd Place – Francis Fuenffinger of Hibbing
4th Place – Cody Wienen of Thief River Falls
5th Place – John Babineau of Andover
6th Place – Carter Haman of New York Mills
7th Place – Sebastian Warzecha of Pierz
8th Place – Blaine Fischer of Belgrade-Brooten-Elrosa
1st: Ashton Clark (Park Rapids Area) 9-0, Sr. over Trevor Janssen (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 5-1, Jr. (Dec 5-4)
3rd: Francis Fuenffinger (Hibbing) 12-1, Sr. over Cody Wienen (Thief River Falls) 13-4, Fr. (Dec 6-0)
5th: John Babineau (Andover) 13-3, Jr. over Carter Haman (New York Mills) 11-6, Sr. (Fall 5:00)
7th: Sebastian Warzecha (Pierz) 8-5, Sr. over Blaine Fischer (Belgrade-Brooten-Elrosa) 9-5, Fr. (Dec 5-3)
126
1st Place – Canon Swanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Jake Andres of Pierz
3rd Place – Tristian Lang of Hutchinson
4th Place – Brody Ullyott of Detroit Lakes
5th Place – Landon Gode of LPGE-Browerville Wolves
6th Place – Brady Long of Deer River
7th Place – Matthew Pollock of Dilworth-Glyndon-Felton
8th Place – Johnny Tieu of Lakeville North
1st: Canon Swanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 12-0, Jr. over Jake Andres (Pierz) 10-1, Sr. (Dec 4-2)
3rd: Tristian Lang (Hutchinson) 9-2, So. over Brody Ullyott (Detroit Lakes) 10-2, So. (Dec 7-4)
5th: Landon Gode (LPGE-Browerville Wolves) 11-3, Fr. over Brady Long (Deer River) 8-7, Sr. (Fall 2:53)
7th: Matthew Pollock (Dilworth-Glyndon-Felton) 11-2, Jr. over Johnny Tieu (Lakeville North) 7-7, Sr. (Fall 0:41)
132
1st Place – Mason Gode of LPGE-Browerville Wolves
2nd Place – Brady Kasprick of Thief River Falls
3rd Place – Tyler Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Hunter Hitchen of Fertile-Beltrami
5th Place – Garrett Undeberg of Badger-GB-MR
6th Place – Blake Weber of Detroit Lakes
7th Place – Gabe Geiser of New York Mills
8th Place – Jason Koehn of Bertha Verndale Parkers
1st: Mason Gode (LPGE-Browerville Wolves) 12-0, So. over Brady Kasprick (Thief River Falls) 12-3, Fr. (MD 11-3)
3rd: Tyler Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 13-1, Fr. over Hunter Hitchen (Fertile-Beltrami) 12-5, Jr. (Fall 1:16)
5th: Garrett Undeberg (Badger-GB-MR) 12-6, So. over Blake Weber (Detroit Lakes) 9-3, Jr. (For.)
7th: Gabe Geiser (New York Mills) 12-6, Jr. over Jason Koehn (Bertha Verndale Parkers) 11-8, So. (Fall 1:43)
138
1st Place – Cade Lundeen of Thief River Falls
2nd Place – Fabyon Greer of Detroit Lakes
3rd Place – Jack Fuchs of Dilworth-Glyndon-Felton
4th Place – Trey Fairbanks of Deer River
5th Place – David Platt of Hibbing
6th Place – Connor Tulenchik of Pequot Lks-Pine River-B
7th Place – Jordan Lohse of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
8th Place – Nate Williams of Crosby-Ironton
1st: Cade Lundeen (Thief River Falls) 16-0, Sr. over Fabyon Greer (Detroit Lakes) 6-1, Sr. (Fall 4:53)
3rd: Jack Fuchs (Dilworth-Glyndon-Felton) 15-1, Sr. over Trey Fairbanks (Deer River) 11-2, Jr. (Fall 1:28)
5th: David Platt (Hibbing) 13-4, So. over Connor Tulenchik (Pequot Lks-Pine River-B) 12-5, Fr. (Dec 3-1)
7th: Jordan Lohse (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 9-3, So. over Nate Williams (Crosby-Ironton) 9-4, Sr. (Dec 4-3)
145
1st Place – Tyler Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Owen Novacek of Badger-GB-MR
3rd Place – Jake Davis of Thief River Falls
4th Place – Tucker Gifferson of Hutchinson
5th Place – Mason Blair of Minnewaska Area
6th Place – Devin Dean of Bertha Verndale Parkers
7th Place – Xayvion Rodgers of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
8th Place – Eion Ness of United North Central Warriors
1st: Tyler Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 13-0, Sr. over Owen Novacek (Badger-GB-MR) 13-3, Sr. (Fall 5:41)
3rd: Jake Davis (Thief River Falls) 14-2, Jr. over Tucker Gifferson (Hutchinson) 10-2, Sr. (Dec 10-7)
5th: Mason Blair (Minnewaska Area) 14-2, Jr. over Devin Dean (Bertha Verndale Parkers) 13-5, Sr. (Fall 4:52)
7th: Xayvion Rodgers (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 10-4, Sr. over Eion Ness (United North Central Warriors) 11-7, Fr. (Dec 10-3)
152
1st Place – Chandler Mooney of Roseau
2nd Place – Spencer Miller of Staples Motley
3rd Place – Cole Johnson of Thief River Falls
4th Place – Jake Poehler of Pequot Lks-Pine River-B
5th Place – Brandon Tomala of Pierz
6th Place – Kaden Hartwell of Fergus Falls
7th Place – Andy Dostal of Badger-GB-MR
8th Place – Tommy Carmody of Virginia Area
1st: Chandler Mooney (Roseau) 11-0, Sr. over Spencer Miller (Staples Motley) 9-1, Sr. (Dec 3-2)
3rd: Cole Johnson (Thief River Falls) 13-4, Jr. over Jake Poehler (Pequot Lks-Pine River-B) 13-4, Jr. (Fall 3:04)
5th: Brandon Tomala (Pierz) 8-5, Sr. over Kaden Hartwell (Fergus Falls) 7-4, So. (Dec 8-4)
7th: Andy Dostal (Badger-GB-MR) 12-4, Jr. over Tommy Carmody (Virginia Area) 9-4, Sr. (MD 14-4)
160
1st Place – Owen Bjerga of Staples Motley
2nd Place – Carter Schmidt of Dilworth-Glyndon-Felton
3rd Place – Ben Olson of Roseau
4th Place – Cale Luthens of Hutchinson
5th Place – Jon Smith of Mora
6th Place – Brennen Sather of Detroit Lakes
7th Place – Henry Burrack of Fosston-Bagley
8th Place – Quin Miller of Aitkin
1st: Owen Bjerga (Staples Motley) 10-1, Jr. over Carter Schmidt (Dilworth-Glyndon-Felton) 12-2, Jr. (Fall 2:48)
3rd: Ben Olson (Roseau) 11-1, So. over Cale Luthens (Hutchinson) 11-5, Jr. (Dec 3-1)
5th: Jon Smith (Mora) 6-2, Sr. over Brennen Sather (Detroit Lakes) 8-5, Sr. (Fall 3:12)
7th: Henry Burrack (Fosston-Bagley) 10-6, Jr. over Quin Miller (Aitkin) 6-5, Sr. (Dec 5-1)
170
1st Place – Ian Frenzel of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
2nd Place – Isaiah Thompson of Detroit Lakes
3rd Place – Jordan Stenzel of Hutchinson
4th Place – Dylan Fischer of New York Mills
5th Place – Mitchell Nowlan of Andover
6th Place – Cole Verichak of Hibbing
7th Place – Taylor Hugg of Saint Cloud Tech/Apollo
8th Place – Cody Wheeler of Wadena-Deer Creek
1st: Ian Frenzel (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 10-1, Sr. over Isaiah Thompson (Detroit Lakes) 10-1, Jr. (Dec 3-1)
3rd: Jordan Stenzel (Hutchinson) 10-2, Sr. over Dylan Fischer (New York Mills) 13-3, Sr. (MD 13-2)
5th: Mitchell Nowlan (Andover) 11-6, So. over Cole Verichak (Hibbing) 11-5, Sr. (Dec 9-6)
7th: Taylor Hugg (Saint Cloud Tech/Apollo) 12-4, Jr. over Cody Wheeler (Wadena-Deer Creek) 8-4, Jr. (Dec 5-3)
182
1st Place – Tyson Meyer of Minnewaska Area
2nd Place – Cody Dravis of Park Rapids Area
3rd Place – Noah Olds of Detroit Lakes
4th Place – Brett Graham of Frazee
5th Place – Mason Smid of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
6th Place – Danny Reynolds of Andover
7th Place – Alex Nelson of Hutchinson
8th Place – Austin Smith of Walker-Hack-Akeley-Nevis
1st: Tyson Meyer (Minnewaska Area) 14-0, So. over Cody Dravis (Park Rapids Area) 9-1, Sr. (Dec 8-7)
3rd: Noah Olds (Detroit Lakes) 11-1, Sr. over Brett Graham (Frazee) 12-4, Jr. (Dec 2-0)
5th: Mason Smid (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 9-5, Jr. over Danny Reynolds (Andover) 11-5, Jr. (Fall 3:52)
7th: Alex Nelson (Hutchinson) 11-4, Jr. over Austin Smith (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 8-5, Sr. (Dec 7-3)
195
1st Place – Christian Kurth of Hutchinson
2nd Place – Brenan Peralta of Thief River Falls
3rd Place – Tyler VanLuik of Minnewaska Area
4th Place – Carson Huls of Pierz
5th Place – Wyatt Olson of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
6th Place – Zavier Grefe of Bertha Verndale Parkers
7th Place – Zack Neuman of Hibbing
8th Place – Jack Hensel of Park Rapids Area
1st: Christian Kurth (Hutchinson) 9-1, Sr. over Brenan Peralta (Thief River Falls) 11-3, Sr. (Fall 7:29)
3rd: Tyler VanLuik (Minnewaska Area) 14-2, Jr. over Carson Huls (Pierz) 10-4, Sr. (UTB 4-3)
5th: Wyatt Olson (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 10-2, Sr. over Zavier Grefe (Bertha Verndale Parkers) 10-5, Sr. (M. For.)
7th: Zack Neuman (Hibbing) 12-4, Sr. over Jack Hensel (Park Rapids Area) 8-4, Sr. (Dec 11-5)
220
1st Place – Luke Tweeton of Frazee
2nd Place – Dominik Vacura of Badger-GB-MR
3rd Place – Dylan Jergenson of Minnewaska Area
4th Place – Cody Kurth of Hutchinson
5th Place – Jackson Poepping of Barnesville
6th Place – Mason Iverson of Thief River Falls
7th Place – Josh Pettit of Pequot Lks-Pine River-B
8th Place – Brock Kako of United North Central Warriors
1st: Luke Tweeton (Frazee) 16-0, Jr. over Dominik Vacura (Badger-GB-MR) 13-2, So. (SV-1 5-3)
3rd: Dylan Jergenson (Minnewaska Area) 13-2, Jr. over Cody Kurth (Hutchinson) 10-3, Jr. (Fall 5:28)
5th: Jackson Poepping (Barnesville) 8-3, Sr. over Mason Iverson (Thief River Falls) 11-7, So. (TF-1.5 5:16 (20-3))
7th: Josh Pettit (Pequot Lks-Pine River-B) 10-4, Jr. over Brock Kako (United North Central Warriors) 7-7, Sr. (Fall 4:43)
285
1st Place – Bryce Benhart of Lakeville North
2nd Place – Dustin Portales of Fergus Falls
3rd Place – Craig Orlando of Bertha Verndale Parkers
4th Place – Sam Sjogren of Sauk Centre-Melrose
5th Place – Charles Barnett of Detroit Lakes
6th Place – Jared Seibert of United North Central Warriors
7th Place – Zach Evans of Badger-GB-MR
8th Place – Marcus Smahel of Hutchinson
1st: Bryce Benhart (Lakeville North) 14-0, Sr. over Dustin Portales (Fergus Falls) 8-2, Jr. (Dec 4-1)
3rd: Craig Orlando (Bertha Verndale Parkers) 14-1, Jr. over Sam Sjogren (Sauk Centre-Melrose) 10-4, Sr. (Fall 4:33)
5th: Charles Barnett (Detroit Lakes) 6-3, Sr. over Jared Seibert (United North Central Warriors) 10-6, Sr. (Dec 3-1)
7th: Zach Evans (Badger-GB-MR) 12-4, Jr. over Marcus Smahel (Hutchinson) 8-5, Sr. (Dec 4-1)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.