Events of the Week – December 10, 2018

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Train with PTW at the MN TOUGH Wrestling Camps!! Learn more at PonceTrainedWrestling.com.


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Dec 11 TueAdrian, Pipestone at Tracy-Milroy-Balaton - - HS Event
Dec 11 TueAitkin at Hibbing - - HS Event
Dec 11 TueAlexandria, Willmar at Fergus Falls - - HS Event
Dec 11 TueAtwater-Cosmos-Grove City, Tri City United at Sibley East - - HS Event
Dec 11 TueBemidji at Detroit Lakes - - HS Event
Dec 11 TueBlackduck/Cass Lake at Red Lake County Central - - HS Event
Dec 11 TueBOLD at Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie - - HS Event
Dec 11 TueBreckenridge, Morris/Hancock, Quad County at Ortonville - - HS Event
Dec 11 TueCannon Falls, Kasson-Mantorville at Lake City - - HS Event
Dec 11 TueCrookston at Thief River Falls - - HS Event
Dec 11 TueDilworth-Glyndon-Felton, Pelican Rapids at Frazee - - HS Event
Dec 11 TueFairmont/Martin County West at Waseca - - HS Event
Dec 11 TueFertile-Beltrami, Hillsboro at Grafton - - HS Event
Dec 11 TueFillmore Central, Triton at Goodhue - - HS Event
Dec 11 TueMinnewaska, Pierz at LPGE-Browerville - - HS Event
Dec 11 TueNew York Mills at Barnesville - - HS Event
Dec 11 TueOttertail County Central, United North Central at Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie - - HS Event
Dec 11 TuePark Rapids at Walker-Hackensack-Akeley - - HS Event
Dec 11 TuePequot Lakes/Pine River at Mille Lacs - - HS Event
Dec 11 TuePerham at Moorhead - - HS Event
Dec 11 TueRush City/Braham at Ogilvie - - HS Event
Dec 11 TueStewartville at Pine Island - - HS Event
Dec 11 TueWest Central Area at Osakis - - HS Event
Dec 12 WedJamestown/Concordia/Northland Triangular - Jamestown, ND - 6 PM - College Event
Dec 12 WedBurnsville, Edina at Richfield - - HS Event
Dec 12 WedSt. Paul Central at St. Paul Como Park - - HS Event
Dec 12 WedSt. Paul Humboldt at St. Paul Harding - - HS Event
Dec 12 WedSt. Paul Johnson at St. Paul Highland Park - - HS Event
Dec 13 ThuAdrian, Marshall at Fulda/Murray County Central - - HS Event
Dec 13 ThuAtwater-Cosmos-Grove City, Royalton at Eden Valley-Watkins - - HS Event
Dec 13 ThuAustin, Caledonia/Houston at Winona - - HS Event
Dec 13 ThuBecker, Sauk Rapids at Albany - - HS Event
Dec 13 ThuBenilde-St. Margaret's at Park Center - - HS Event
Dec 13 ThuBloomington Kennedy, Farmington at Burnsville - - HS Event
Dec 13 ThuBorder West, Ortonville at Sisseton - - HS Event
Dec 13 ThuBrainerd, Deer River, Mora, Nashwauk-Keewatin at Grand Rapids - - HS Event
Dec 13 ThuCentennial at Anoka - - HS Event
Dec 13 ThuChaska/Chanhassen, North St. Paul at Edina - - HS Event
Dec 13 ThuChisago Lakes, St. Croix Lutheran, South St. Paul at North Branch - - HS Event
Dec 13 ThuDelano, Watertown-Mayer at Orono - - HS Event
Dec 13 ThuEast Ridge, Roseville at Forest Lake - - HS Event
Dec 13 ThuGMLOS, Rosemount at Faribault - - HS Event
Dec 13 ThuHenry Sibley, St. Thomas Academy at Simley - - HS Event
Dec 13 ThuKenyon-Wanmingo at Byron - - HS Event
Dec 13 ThuLakeville South, Mounds View, Tartan at Woodbury - - HS Event
Dec 13 ThuLeSueur-Henderson, St. Peter at Maple River - - HS Event
Dec 13 ThuLitchfield, Mound-Westonka at New London-Spicer - - HS Event
Dec 13 ThuMonticello at Big Lake - - HS Event
Dec 13 ThuNew Prague at Hutchinson - - HS Event
Dec 13 ThuNew York Mills at Pelican Rapids - - HS Event
Dec 13 ThuNorthfield, Owatonna at Mankato West - - HS Event
Dec 13 ThuRochester Century, Rochester John Marshall at Rochester Mayo - - HS Event
Dec 13 ThuRocori, St. Cloud Tech at St. Cloud Apollo - - HS Event
Dec 13 ThuRogers, Zimmerman at Princeton - - HS Event
Dec 13 ThuRush City/Braham at Cloquet - - HS Event
Dec 13 ThuSartell at Bemidji - - HS Event
Dec 13 ThuSt. Michael-Albertville at Buffalo - - HS Event
Dec 13 ThuTracy-Milroy-Balaton, Windom/Mountain Lake at Wabasso/Red Rock Central - - HS Event
Dec 14 FriAlexandria, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United at Quad County - - HS Event
Dec 14 FriBenson, Wabasso/Red Rock Central at BOLD - - HS Event
Dec 14 FriBloomington Kennedy, Roseville at Park - - HS Event
Dec 14 FriChisago Lakes Tournament - Teams: Armstrong, Champlin Park, Chisago Lakes, Goodhue, Grand Rapids, Howard Lake-Waverly-Winsted, Maple Grove, North St. Paul, Proctor, Rogers, Royalton, Rush City/Braham, St. Croix Falls, Stewartville, Woodbury - - HS Event view
Dec 14 FriCretin-Derham Hall, Irondale/Spring Lake Park, Little Falls at White Bear Lake - - HS Event
Dec 14 FriFoley at Milaca - - HS Event
Dec 14 FriFridley, Hopkins at Chaska/Chanhassen - - HS Event
Dec 14 FriGlencoe-Silver Lake/Lester Prairie Tournament - Teams: Annandale/Maple Lake, Becker, Eden Prairie, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, Norwood-Young America, Paynesville, Redwood/River Valley, Tri-City United - - HS Event
Dec 14 FriHoldingford, North Branch at Zimmerman - - HS Event
Dec 14 FriKimball, Sibley East, Washington Technology at St. Agnes - - HS Event
Dec 14 FriLitchfield at Buffalo - - HS Event
Dec 14 FriMinneapolis North, Minneapolis Southwest at Minneapolis South - - HS Event
Dec 14 FriOgilvie at Pine City/Hinckley - - HS Event
Dec 14-15 Fri-SatBig Bear Tournament - Teams: Aitkin, Andover, Barnesville, Belgrade-Brooten, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Blackduck/Cass Lake, Crosby-Ironton, Crookston, Deer River, Detroit Lakes, Dilworth-Glyndon-Felton, Fergus Falls, Fertile-Beltrami, Fosston/Bagley, Frazee, Greenbush-Middle River/Badger, Hibbing, Hutchinson, Lakeville North, LPGE-Browerville, Mahnomen/Waubun, Minnewaska, Mora, Morris/Hancock, Nashwauk-Keewatin, New York Mills, Park Rapids, Pequot Lakes/Pine River, Pierz, Roseau, Sauk Centre/Melrose, Spectrum, Staples-Motley, Thief River Falls, United North Central, Virginia. Wadena-Deer Creek, Walker-Hackensack-Akeley, West Central Area - Cass Lake - HS Event view view
Dec 14-15 Fri-SatMinnesota Christmas Tournament - Teams: Albert Lea, Apple Valley, Westfield, Byron, Cambridge, Coon Rapids, East Ridge, Fairmont/Martin County West, Farmington, Forest Lake, Hastings, Kasson-Mantorville, Minnetonka, Mounds View, Owatonna, Plainview-Elgin-Millville, Prior Lake, Rochester Mayo, St. Michael-Albertville, Scott West, Shakopee, Simley, Stillwater, Totino Grace, Waconia, Wayzata, Willmar, Zumbrota-Mazeppa - Rochester - HS Event view view
Dec 15 SatLoras College Duals - Teams: Augsburg and others - Dubuque, IA - 9 am - College Event
Dec 15-16 Sat-SunMidwest Classic - Teams: Augustana, Moorhead, and others - Indianapolis, IN - College Event
Dec 15 SatAnoka Tournament - Teams: Anoka, Bemidji - - HS Event
Dec 15 SatCanby Tournament - Teams: Canby, Minneota, Wabasso/Red Rock Central, Worthington - - HS Event
Dec 15 SatDassel-Cokato Tournament - Teams: Albany, Big Lake, Dassel-Cokato, Delano, Elk River, Foley, Marshall, Pipestone - - HS Event
Dec 15 SatFillmore Central Tournament - Teams: Austin, Chatfield, Decorah, Ellsworth, Fillmore Central, GMLOS, LaCrescent, Lewiston/Rushford, Rochester John Marshall, Waukon, Winona - - HS Event view
Dec 15 SatHoldingford, Minneapolis South, St. Thomas Academy at St. Agnes - - HS Event
Dec 15 SatKenyon-Wanamingo Tournament - Teams: Burnsville, Centennial, Columbia Heights, Dover-Eyota, Kenyon-Wanamingo, Medford, Norwood-Young America, St. Paul Highland Park, Wabasha-Kellogg, Waseca - - HS Event
Dec 15 SatKimball at Kerkhoven-Murdock-Sunburg - - HS Event
Dec 15 SatMinneapolis Edison Tournament - Teams: Minneapolis Edison, St. Paul Central, Washington Technology - - HS Event view
Dec 15 SatNorthfield Tournament - Teams: Cannon Falls, Faribault, Henry Sibley, Lake City, Lakeville South, Mahtomedi, Mankato East, Mound-Westonka, New Prague, Northfield, Park, Rochester Century, Rosemount, St. Charles, South St. Paul, WEM/JWP - - HS Event view
Dec 15 SatNorthwestern Tournament - Teams: Northwestern, Pine City/Hinckley - - HS Event
Dec 15 SatRichfield Tournament - Teams: Bloomington Kennedy, Cloquet, Orono, Richfield, Roseville - - HS Event
Dec 15 SatRobbinsdale Armstrong Tournament - Teams: Armstrong, Rogers - - HS Event
Dec 15 SatSioux Falls Washington Tournament - Teams: Adrian, Brandon Valley, Mitchell, Sioux Falls Roosevelt, Sioux Falls Washington, Vermillion Watertown, Yankton - - HS Event
Dec 15 SatSpencer Tournament - Teams: Jackson County Central, Spencer - - HS Event
Dec 15 SatTrinity School Tournament - Teams: Benilde-St. Margaret's, Eastview, Edina, Glenwood City, Hopkins, Monticello, New Richmond, Ogilvie, Park Center, Pine Island, St. Paul Humboldt, Trinity School, Triton - - HS Event view
Dec 15 SatBlue Earth K-6 Team Tournament - Blue Earth Area HS - Youth Open
Dec 15 SatCaledonia Wrestling Club Team Duals - Caledonia HS - Youth Open
Dec 15 SatEden Valley Watkins Open - Eden Valley Watkins HS - Youth Open
Dec 15 SatGoodhue Elementary Open Wrestling Tournament - Goodhue HS - Youth Open
Dec 15 SatKen Droegemueller Memorial Tournament - Osseo HS - Youth Open
Dec 15 SatPelican Rapids Viking Open Early Bird Wrestling Tournament - Pelican Rapids HS - Youth Open
Dec 15 SatThe Battle - Big Lake HS - Youth Open
Dec 15 SatUSC Youth Team Wrestling Tournament - USC High School - Wells, MN - Youth Open
Dec 15-16 Sat-SunHusky Nationals - DeKalb HS, DeKalb, Illinois - Youth Open
Dec 16 SunSouth Dakota State at Oregon State - Corvallis, Ore. - College Event view
Dec 16 SunCaledonia Wrestling Club Warrior Open - Caledonia HS - Youth Open
Dec 16 SunEden Valley Watkins K-6 Team Duals - Eden Valley Watkins HS - Youth Open
Dec 16 SunRichfield Spartans Youth Wrestling Open Tournament - Richfield HS - Youth Open
Dec 16 SunSaint Francis Gladiators MN/USA Folkstyle State Qualifier - St. Francis HS - Youth Open
Dec 16 SunUSC All Trophy Youth Tournament - USC High School - Wells, MN - Youth Open
Dec 16 SunWaconia Youth Wrestling Tournament - Waconia HS - Youth Open
Dec 16 SunWayzata Youth Team Invitational - Wayzata HS - Plymouth - Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar