FCLMC Holiday Tournament

FCLMC Holiday Tournament
1 GMLOS 227.5
2 Chatfield 198.5
3 Decorah 140.0
4 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 125.5
4 Winona 125.5
6 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 79.0
7 Ellsworth 69.0
8 LaCrescent 64.5
9 Austin 26.0

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Cohen Wiste of GMLOS
2nd Place – Austin Wilkins of Decorah
3rd Place – Tyler Kreidemacher of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
4th Place – Lukas Carrier of Chatfield
5th Place – Corey Poellinger of Ellsworth
1st: Cohen Wiste (GMLOS) 6-1, 8th. over Austin Wilkins (Decorah) 9-8, Fr. (Dec 7-0)
3rd: Tyler Kreidemacher (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson ) 6-2, Fr. over Lukas Carrier (Chatfield) 1-2, 8th. (MD 10-0)
5th: Corey Poellinger (Ellsworth) 0-2, Fr. over () , . (Bye)
113
1st Place – Anthony Romero of GMLOS
2nd Place – Logan Henningson of Winona
3rd Place – Bradon Knutson of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
4th Place – Sulley Ferguson of Chatfield
5th Place – Austin Moen of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
1st: Anthony Romero (GMLOS) 2-0, So. over Logan Henningson (Winona) 4-2, 8th. (Dec 8-2)
3rd: Bradon Knutson (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 6-6, Jr. over Sulley Ferguson (Chatfield) 1-2, 8th. (Fall 0:57)
5th: Austin Moen (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 0-2, So. over () , . (Bye)
120
1st Place – Ryan Henningson of Winona
2nd Place – Ross Herber of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
3rd Place – Cael Bartels of Chatfield
4th Place – Wes Soltau of GMLOS
5th Place – Jon Gillespie of Ellsworth
6th Place – Jacob Voigt of Decorah
1st: Ryan Henningson (Winona) 8-0, Jr. over Ross Herber (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson ) 5-2, Jr. (Fall 3:08)
3rd: Cael Bartels (Chatfield) 3-1, Jr. over Wes Soltau (GMLOS) 6-4, Fr. (Fall 2:18)
5th: Jon Gillespie (Ellsworth) 1-2, Fr. over Jacob Voigt (Decorah) 0-7, Jr. (Fall 1:04)
126
1st Place – Seth Goetzinger of Chatfield
2nd Place – Kyzer Engen of Decorah
3rd Place – Carter Jonsgaard of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
4th Place – Orion Sass of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
5th Place – Joey Schreier of LaCrescent
6th Place – Corbin Ludemann of GMLOS
1st: Seth Goetzinger (Chatfield) 3-0, So. over Kyzer Engen (Decorah) 8-7, Jr. (Fall 3:56)
3rd: Carter Jonsgaard (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson ) 7-2, So. over Orion Sass (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 7-7, 8th. (TF-1.5 4:22 (17-2))
5th: Joey Schreier (LaCrescent) 4-4, Fr. over Corbin Ludemann (GMLOS) 2-6, 7th. (MD 11-2)
132
1st Place – Donavon Felten of GMLOS
2nd Place – Gable Speltz of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
3rd Place – Jackson Rolfs of Decorah
4th Place – Tyler Hines of Ellsworth
5th Place – Cody Guenther of Chatfield
6th Place – Cale Anderson of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
1st: Donavon Felten (GMLOS) 7-2, Fr. over Gable Speltz (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson ) 6-2, So. (Dec 5-0)
3rd: Jackson Rolfs (Decorah) 12-5, So. over Tyler Hines (Ellsworth) 2-2, Sr. (Fall 0:59)
5th: Cody Guenther (Chatfield) 2-2, So. over Cale Anderson (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 7-8, So. (Fall 1:49)
138
1st Place – Daniel Smith of GMLOS
2nd Place – Caden Anderson of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
3rd Place – Evann Fabian of Winona
4th Place – Tate Karver of Chatfield
5th Place – Braden Matzek of Ellsworth
6th Place – Mason Olsgard of Decorah
1st: Daniel Smith (GMLOS) 7-2, So. over Caden Anderson (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 7-5, So. (MD 11-3)
3rd: Evann Fabian (Winona) 8-2, Jr. over Tate Karver (Chatfield) 3-2, So. (Dec 14-11)
5th: Braden Matzek (Ellsworth) 2-2, So. over Mason Olsgard (Decorah) 5-8, Jr. (Fall 2:46)
145
1st Place – Jackson Hale of GMLOS
2nd Place – Dominic Jenkins of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
3rd Place – Nathan Goldsmith of Chatfield
4th Place – Coby Ekholm of Ellsworth
5th Place – Chase Ketterhagen of Chatfield
6th Place – Marcus Chavez of GMLOS
1st: Jackson Hale (GMLOS) 7-2, Sr. over Dominic Jenkins (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson ) 7-1, Sr. (Dec 9-8)
3rd: Nathan Goldsmith (Chatfield) 3-1, Sr. over Coby Ekholm (Ellsworth) 5-3, Sr. (Fall 3:15)
5th: Chase Ketterhagen (Chatfield) 2-2, Sr. over Marcus Chavez (GMLOS) 2-3, Jr. (Fall 2:38)
152
1st Place – Christian Jacobsen of GMLOS
2nd Place – Dylan Worrel of LaCrescent
3rd Place – Brendan Lovstuen of Decorah
4th Place – Rece Voigt of GMLOS
5th Place – Luke Irhke of Chatfield
6th Place – Tristyn Hegland of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
1st: Christian Jacobsen (GMLOS) 6-2, So. over Dylan Worrel (LaCrescent) 4-2, Sr. (Fall 0:56)
3rd: Brendan Lovstuen (Decorah) 10-6, Sr. over Rece Voigt (GMLOS) 3-2, So. (Dec 7-4)
5th: Luke Irhke (Chatfield) 2-2, Jr. over Tristyn Hegland (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson ) 0-4, So. (Fall 0:41)
160
1st Place – Noah Sayles of GMLOS
2nd Place – Jacob Stephas of Chatfield
3rd Place – Campbell Berg of Chatfield
4th Place – Josh Belden of Austin
5th Place – Dane McCormick of LaCrescent
6th Place – Nate Rolfs of Decorah
1st: Noah Sayles (GMLOS) 7-2, So. over Jacob Stephas (Chatfield) 2-1, Jr. (Fall 3:24)
3rd: Campbell Berg (Chatfield) 3-1, Fr. over Josh Belden (Austin) 2-2, Sr. (Fall 4:52)
5th: Dane McCormick (LaCrescent) 2-2, Sr. over Nate Rolfs (Decorah) 2-8, So. (Fall 1:50)
170
1st Place – Trevor Pomeroy of Winona
2nd Place – Grady Schott of Chatfield
3rd Place – Elijah Mitchell of Decorah
4th Place – Isiah Morse of GMLOS
5th Place – Nolan Skifter of GMLOS
6th Place – Ian Matzek of Ellsworth
1st: Trevor Pomeroy (Winona) 4-0, Jr. over Grady Schott (Chatfield) 2-1, Fr. (Fall 0:09)
3rd: Elijah Mitchell (Decorah) 7-6, Jr. over Isiah Morse (GMLOS) 4-6, So. (MD 8-0)
5th: Nolan Skifter (GMLOS) 2-2, Jr. over Ian Matzek (Ellsworth) 1-3, Fr. (Dec 6-2)
182
1st Place – Noah Herber of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
2nd Place – Colton Jorgenson of LaCrescent
3rd Place – Davontae Goldsmith of Chatfield
4th Place – Andy Murphy of Decorah
5th Place – Cameron Sneed of GMLOS
6th Place – Logan Melstrom of Ellsworth
1st: Noah Herber (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson ) 4-0, Sr. over Colton Jorgenson (LaCrescent) 5-1, Sr. (Fall 3:35)
3rd: Davontae Goldsmith (Chatfield) 3-1, Sr. over Andy Murphy (Decorah) 10-7, Sr. (MD 9-0)
5th: Cameron Sneed (GMLOS) 5-5, So. over Logan Melstrom (Ellsworth) 0-3, Sr. (Inj. 0:00)
195
1st Place – Dawson Palmer of Decorah
2nd Place – Kyle Anschutz of Ellsworth
3rd Place – Jordan Derry of Austin
4th Place – Mason Clemens of Chatfield
Round 1
Dawson Palmer (Decorah) 12-5, Jr. over Mason Clemens (Chatfield) 0-3, Fr. (Fall 0:30)
Kyle Anschutz (Ellsworth) 2-1, Fr. over Jordan Derry (Austin) 1-2, . (Fall 1:05)
Round 2
Dawson Palmer (Decorah) 12-5, Jr. over Jordan Derry (Austin) 1-2, . (Fall 0:45)
Kyle Anschutz (Ellsworth) 2-1, Fr. over Mason Clemens (Chatfield) 0-3, Fr. (Fall 0:36)
Round 3
Dawson Palmer (Decorah) 12-5, Jr. over Kyle Anschutz (Ellsworth) 2-1, Fr. (Fall 0:36)
Jordan Derry (Austin) 1-2, . over Mason Clemens (Chatfield) 0-3, Fr. (Fall 0:54)
220
1st Place – Tyler Nachtigal of Winona
2nd Place – Aj Karver of Chatfield
3rd Place – Michael Barrett of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
4th Place – Carter Weidemann of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
5th Place – Lance Thorn of Winona
6th Place – Clayton Jorgenson of LaCrescent
1st: Tyler Nachtigal (Winona) 4-0, Jr. over Aj Karver (Chatfield) 2-1, So. (Fall 3:04)
3rd: Michael Barrett (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 5-3, Jr. over Carter Weidemann (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson ) 4-5, Sr. (Dec 16-15)
5th: Lance Thorn (Winona) 6-3, Jr. over Clayton Jorgenson (LaCrescent) 3-4, Sr. (For.)
285
1st Place – Clayton Luthe of GMLOS
2nd Place – Zander Rusert of Winona
3rd Place – Daniel Schwartzhoff of Decorah
4th Place – Stefan Nikoloski of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
5th Place – Adam Vlasty of Austin
6th Place – Enrique Martinez of Austin
1st: Clayton Luthe (GMLOS) 7-1, Sr. over Zander Rusert (Winona) 2-1, So. (Fall 1:21)
3rd: Daniel Schwartzhoff (Decorah) 9-6, Sr. over Stefan Nikoloski (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 5-10, Jr. (Fall 1:41)
5th: Adam Vlasty (Austin) 1-2, . over Enrique Martinez (Austin) 0-3, Sr. (Dec 5-2)