GSL/LP Don Hall Invite

GSL/LP Don Hall Invite
1 Zumbrota-Mazeppa 168.5
2 Wabasso/Red Rock Central 138.0
3 Watertown Mayer- Mayer Luth. 137.5
4 New Ulm Area 103.0
5 BOLD 87.0
6 Glencoe – Lester Prairie 73.0
7 Kimball Area 70.5
8 LeSueur-Henderson 51.0
9 Howard Lake-Waverly-Winsted 48.0
10 Trinity School at River Ridge 27.0
11 Saint Clair-Mankato Loyola 17.0

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Austin Kiecker of BOLD
2nd Place – Lucas Schiell of Zumbrota-Mazeppa
3rd Place – Tanner Hilten of Watertown Mayer- Mayer Luth.
4th Place – Adryen Tietz of Wabasso/Red Rock Central
1st: Austin Kiecker (BOLD) 2-0, 7th. over Lucas Schiell (Zumbrota-Mazeppa) 2-1, 8th. (Fall 4:28)
3rd: Tanner Hilten (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 2-1, Jr. over Adryen Tietz (Wabasso/Red Rock Central) 0-2, 8th. (Fall 1:45)
5th: () , . over () , . (Bye)
113
1st Place – Austin Gabbert of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Carter Brandes of New Ulm Area
3rd Place – Ben Murray of Zumbrota-Mazeppa
4th Place – Sam Gupton of LeSueur-Henderson
5th Place – Zak Zimmermann of Wabasso/Red Rock Central
1st: Austin Gabbert (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 3-0, So. over Carter Brandes (New Ulm Area) 1-1, Jr. (MD 11-1)
3rd: Ben Murray (Zumbrota-Mazeppa) 3-1, 7th. over Sam Gupton (LeSueur-Henderson) 2-3, 7th. (MD 11-2)
5th: Zak Zimmermann (Wabasso/Red Rock Central) 2-2, Fr. over () , . (Bye)
120
1st Place – Michael Majerus of Zumbrota-Mazeppa
2nd Place – Jackson Bode of New Ulm Area
3rd Place – Mitchell Mallak of Howard Lake-Waverly-Winsted
4th Place – Lucas Jurek of Kimball Area
5th Place – Jace Cacka of Glencoe – Lester Prairie
6th Place – Chase Irlbeck of Wabasso/Red Rock Central
1st: Michael Majerus (Zumbrota-Mazeppa) 3-0, Jr. over Jackson Bode (New Ulm Area) 2-1, Jr. (Fall 1:38)
3rd: Mitchell Mallak (Howard Lake-Waverly-Winsted) 3-1, 8th. over Lucas Jurek (Kimball Area) 2-2, Fr. (MD 8-0)
5th: Jace Cacka (Glencoe – Lester Prairie) 2-2, 8th. over Chase Irlbeck (Wabasso/Red Rock Central) 2-3, 8th. (Fall 2:50)
126
1st Place – Carter Ruschmeier of Glencoe – Lester Prairie
2nd Place – John Poulin of Zumbrota-Mazeppa
3rd Place – Alex Nelson of Kimball Area
4th Place – Jackson Meyer of Watertown Mayer- Mayer Luth.
5th Place – Jordan Grinde of LeSueur-Henderson
6th Place – Casey Diers of Howard Lake-Waverly-Winsted
1st: Carter Ruschmeier (Glencoe – Lester Prairie) 2-0, Fr. over John Poulin (Zumbrota-Mazeppa) 3-1, Jr. (Dec 7-3)
3rd: Alex Nelson (Kimball Area) 2-1, So. over Jackson Meyer (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 3-2, Jr. (Dec 5-3)
5th: Jordan Grinde (LeSueur-Henderson) 2-3, Fr. over Casey Diers (Howard Lake-Waverly-Winsted) 0-3, So. (Dec 11-8)
132
1st Place – Jorge Hernandez of LeSueur-Henderson
2nd Place – Mason Irlbeck of Wabasso/Red Rock Central
3rd Place – Beau Jurres of Zumbrota-Mazeppa
4th Place – Riley Hertzog of Watertown Mayer- Mayer Luth.
5th Place – Sawyer Varpness of Glencoe – Lester Prairie
6th Place – Cody Leither of Kimball Area
1st: Jorge Hernandez (LeSueur-Henderson) 5-0, Sr. over Mason Irlbeck (Wabasso/Red Rock Central) 4-1, So. (Dec 7-2)
3rd: Beau Jurres (Zumbrota-Mazeppa) 4-1, So. over Riley Hertzog (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 3-2, Jr. (Fall 4:30)
5th: Sawyer Varpness (Glencoe – Lester Prairie) 3-2, Jr. over Cody Leither (Kimball Area) 3-3, Fr. (Inj. 0:00)
138
1st Place – Carter Entinger of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Jesse Manderschied of BOLD
3rd Place – Cole Poncelet of Zumbrota-Mazeppa
4th Place – Vander Mathiowetz of Wabasso/Red Rock Central
5th Place – John Mehlhop of New Ulm Area
6th Place – Kiru Adbebe of Trinity School at River Ridge
1st: Carter Entinger (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 4-0, Sr. over Jesse Manderschied (BOLD) 2-1, So. (Fall 1:31)
3rd: Cole Poncelet (Zumbrota-Mazeppa) 4-1, Jr. over Vander Mathiowetz (Wabasso/Red Rock Central) 3-3, 8th. (Fall 2:15)
5th: John Mehlhop (New Ulm Area) 3-2, Jr. over Kiru Adbebe (Trinity School at River Ridge) 1-3, . (Dec 9-3)
145
1st Place – Sean Howk of New Ulm Area
2nd Place – Collin Boese of Howard Lake-Waverly-Winsted
3rd Place – Zachary Voelz of Glencoe – Lester Prairie
4th Place – Josh Hesse of Wabasso/Red Rock Central
5th Place – Tommy Gupton of LeSueur-Henderson
6th Place – Hunter Stein of Watertown Mayer- Mayer Luth.
1st: Sean Howk (New Ulm Area) 3-0, Sr. over Collin Boese (Howard Lake-Waverly-Winsted) 2-1, 8th. (Fall 3:10)
3rd: Zachary Voelz (Glencoe – Lester Prairie) 3-1, So. over Josh Hesse (Wabasso/Red Rock Central) 5-2, Jr. (Fall 4:02)
5th: Tommy Gupton (LeSueur-Henderson) 3-3, Jr. over Hunter Stein (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 2-3, Fr. (Fall 4:42)
152
1st Place – Cole Ranweiler of New Ulm Area
2nd Place – Gage Baker of Saint Clair-Mankato Loyola
3rd Place – Tanner Burmeister of Watertown Mayer- Mayer Luth.
4th Place – Luke Wagner of Wabasso/Red Rock Central
5th Place – Hayden Determan of Wabasso/Red Rock Central
6th Place – Isaac Busse of Howard Lake-Waverly-Winsted
1st: Cole Ranweiler (New Ulm Area) 3-0, So. over Gage Baker (Saint Clair-Mankato Loyola) 2-2, Sr. (MD 16-2)
3rd: Tanner Burmeister (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 4-1, Fr. over Luke Wagner (Wabasso/Red Rock Central) 4-2, Sr. (MD 12-0)
5th: Hayden Determan (Wabasso/Red Rock Central) 2-2, Jr. over Isaac Busse (Howard Lake-Waverly-Winsted) 0-3, Fr. (Fall 1:38)
160
1st Place – William Elskamp of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Tyler Soltau of Zumbrota-Mazeppa
3rd Place – Jared Schroepfer of Wabasso/Red Rock Central
4th Place – Anthony Maher of BOLD
5th Place – Keegan Lemke of Glencoe – Lester Prairie
6th Place – Ashton Hanan of Kimball Area
1st: William Elskamp (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 4-0, Sr. over Tyler Soltau (Zumbrota-Mazeppa) 3-1, Sr. (Dec 19-14)
3rd: Jared Schroepfer (Wabasso/Red Rock Central) 4-1, Sr. over Anthony Maher (BOLD) 1-2, Jr. (Dec 5-3)
5th: Keegan Lemke (Glencoe – Lester Prairie) 1-2, Fr. over Ashton Hanan (Kimball Area) 0-3, Fr. (Fall 2:32)
170
1st Place – Michael Donnay of Kimball Area
2nd Place – Calvin Anderson of Wabasso/Red Rock Central
3rd Place – Ethan Kovars of Zumbrota-Mazeppa
4th Place – Cody Rae of Glencoe – Lester Prairie
5th Place – Ashton Congdon of Watertown Mayer- Mayer Luth.
6th Place – Ryan Tuchtenhagen of Howard Lake-Waverly-Winsted
1st: Michael Donnay (Kimball Area) 3-0, Sr. over Calvin Anderson (Wabasso/Red Rock Central) 4-1, Sr. (Fall 3:48)
3rd: Ethan Kovars (Zumbrota-Mazeppa) 4-1, So. over Cody Rae (Glencoe – Lester Prairie) 2-2, Sr. (Dec 9-6)
5th: Ashton Congdon (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 2-3, Fr. over Ryan Tuchtenhagen (Howard Lake-Waverly-Winsted) 1-3, Jr. (Fall 0:49)
182
1st Place – Aiden Willard of Trinity School at River Ridge
2nd Place – Damian Osland of Wabasso/Red Rock Central
3rd Place – Ben Roberts of Zumbrota-Mazeppa
4th Place – Hunter Taylor of Wabasso/Red Rock Central
5th Place – Riley Butcher of Glencoe – Lester Prairie
6th Place – Nicholas Bowen of Kimball Area
1st: Aiden Willard (Trinity School at River Ridge) 4-0, Jr. over Damian Osland (Wabasso/Red Rock Central) 3-1, So. (Fall 1:16)
3rd: Ben Roberts (Zumbrota-Mazeppa) 3-2, Sr. over Hunter Taylor (Wabasso/Red Rock Central) 1-2, So. (Dec 8-3)
5th: Riley Butcher (Glencoe – Lester Prairie) 2-2, Fr. over Nicholas Bowen (Kimball Area) 0-3, Fr. (Fall 2:48)
195
1st Place – Jacob Bennett of Zumbrota-Mazeppa
2nd Place – Derek Werner of Wabasso/Red Rock Central
3rd Place – Carter Holtz of Kimball Area
4th Place – Joseph Schanus of Howard Lake-Waverly-Winsted
5th Place – Tyler Mehrkens of Zumbrota-Mazeppa
6th Place – Alex Pearce of Watertown Mayer- Mayer Luth.
1st: Jacob Bennett (Zumbrota-Mazeppa) 3-0, Sr. over Derek Werner (Wabasso/Red Rock Central) 4-1, Jr. (MD 9-1)
3rd: Carter Holtz (Kimball Area) 3-1, Fr. over Joseph Schanus (Howard Lake-Waverly-Winsted) 1-2, Jr. (Fall 2:14)
5th: Tyler Mehrkens (Zumbrota-Mazeppa) 2-2, Sr. over Alex Pearce (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 2-3, Sr. (Inj. 0:00)
220
1st Place – Tim Peppel of BOLD
2nd Place – Lance Wagner of Wabasso/Red Rock Central
3rd Place – Dylan Matter of Watertown Mayer- Mayer Luth.
4th Place – Jack Haglund of Zumbrota-Mazeppa
1st: Tim Peppel (BOLD) 2-0, So. over Lance Wagner (Wabasso/Red Rock Central) 2-1, Jr. (Fall 3:28)
3rd: Dylan Matter (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 2-1, Sr. over Jack Haglund (Zumbrota-Mazeppa) 1-2, Jr. (Fall 2:50)
5th: () , . over () , . (Bye)
285
1st Place – Colby Wenniger of New Ulm Area
2nd Place – Brady Ridler of BOLD
3rd Place – Ryan Liebl of Wabasso/Red Rock Central
4th Place – Jake Wacker of LeSueur-Henderson
5th Place – Cory Anderson of Wabasso/Red Rock Central
6th Place – Matt McKinney of Zumbrota-Mazeppa
1st: Colby Wenniger (New Ulm Area) 3-0, Jr. over Brady Ridler (BOLD) 2-1, Jr. (Fall 0:41)
3rd: Ryan Liebl (Wabasso/Red Rock Central) 4-1, Sr. over Jake Wacker (LeSueur-Henderson) 3-3, Sr. (Dec 7-2)
5th: Cory Anderson (Wabasso/Red Rock Central) 2-2, So. over Matt McKinney (Zumbrota-Mazeppa) 2-3, . (Dec 7-2)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.