JCC Pizza Ranch Invitational

JCC Pizza Ranch Invitational
1 Windom/Mt. Lake 159.5
2 Minneota 152.5
3 Worthington 135.5
4 Harrisburg 132.5
5 Jackson County Central 120.0
6 Waseca 104.0
7 St. James Area 102.0
8 Sioux City East 97.0
9 Adrian 94.0
10 Aitkin 92.5
11 West Lyon 69.0
12 New Richland-H-E-G 66.0
13 Wabasha-Kellogg 62.0
14 Lake Crystal-Welcome Memorial 59.0
15 United South Central 41.0
16 Luverne 36.0
17 Madelia/Truman 7.0

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Mason Gehloff of Waseca
2nd Place – Jesus Anaya of Adrian
3rd Place – Riley Cowell of Luverne
4th Place – Logan Butzon of Jackson County Central
5th Place – Logan O’Connor of Harrisburg
6th Place – Oscar Galvez of Worthington
1st: Mason Gehloff (Waseca) 5-0, So. over Jesus Anaya (Adrian) 2-1, Fr. (MD 9-0)
3rd: Riley Cowell (Luverne) 3-1, So. over Logan Butzon (Jackson County Central) 3-2, 8th. (Fall 3:11)
5th: Logan O’Connor (Harrisburg) 6-3, 7th. over Oscar Galvez (Worthington) 4-2, 8th. (MD 15-4)
113
1st Place – Eric Carrasco of Minneota
2nd Place – Troy Parulski of St. James Area
3rd Place – Zaydan Abdulrahman of Worthington
4th Place – Ivan Martinez of Worthington
5th Place – Nikolas Petsinger of New Richland-H-E-G
6th Place – Caden Swoboda of Windom/Mt. Lake
1st: Eric Carrasco (Minneota) 9-0, So. over Troy Parulski (St. James Area) 4-2, Jr. (MD 12-0)
3rd: Zaydan Abdulrahman (Worthington) 4-1, So. over Ivan Martinez (Worthington) 3-2, Sr. (Fall 0:09)
5th: Nikolas Petsinger (New Richland-H-E-G) 6-2, Fr. over Caden Swoboda (Windom/Mt. Lake) 3-2, Fr. (Dec 6-0)
120
1st Place – Payton Handevidt of Jackson County Central
2nd Place – Sean Heeney of Sioux City East
3rd Place – Carson Kullhem of Aitkin
4th Place – Zack Fier of Minneota
5th Place – Luke Osweiler of Waseca
6th Place – Jagger Gribble of Harrisburg
1st: Payton Handevidt (Jackson County Central) 5-0, Fr. over Sean Heeney (Sioux City East) 8-1, Sr. (Dec 7-2)
3rd: Carson Kullhem (Aitkin) 4-1, Fr. over Zack Fier (Minneota) 5-4, 8th. (Dec 13-6)
5th: Luke Osweiler (Waseca) 6-1, So. over Jagger Gribble (Harrisburg) 3-5, Fr. (Fall 2:41)
126
1st Place – Logan Taylor of Adrian
2nd Place – Damon Schutz of Worthington
3rd Place – Mathew Mohning of Jackson County Central
4th Place – Rafe McClendon of Sioux City East
5th Place – Jacob Marshall of Harrisburg
6th Place – Tucker Wills of Lake Crystal-Welcome Memorial
1st: Logan Taylor (Adrian) 4-0, Jr. over Damon Schutz (Worthington) 4-2, So. (Dec 3-2)
3rd: Mathew Mohning (Jackson County Central) 4-1, Sr. over Rafe McClendon (Sioux City East) 7-4, Sr. (Dec 5-0)
5th: Jacob Marshall (Harrisburg) 7-2, Jr. over Tucker Wills (Lake Crystal-Welcome Memorial) 3-2, So. (Fall 1:47)
132
1st Place – Sam Kulseth of St. James Area
2nd Place – Kade Sammons of Windom/Mt. Lake
3rd Place – Trayton Hewitt of Lake Crystal-Welcome Memorial
4th Place – Isaac Bruggeman of West Lyon
5th Place – Christian Rodriguez of Waseca
6th Place – Isaac Bullerman of Adrian
1st: Sam Kulseth (St. James Area) 5-1, Sr. over Kade Sammons (Windom/Mt. Lake) 2-1, So. (Dec 3-0)
3rd: Trayton Hewitt (Lake Crystal-Welcome Memorial) 2-1, Jr. over Isaac Bruggeman (West Lyon) 7-3, Jr. (Fall 3:09)
5th: Christian Rodriguez (Waseca) 6-1, 8th. over Isaac Bullerman (Adrian) 3-2, Fr. (Dec 11-5)
138
1st Place – Brett Willaby of Windom/Mt. Lake
2nd Place – Nolan Rommel of Wabasha-Kellogg
3rd Place – Teddy Pesch of Minneota
4th Place – Jack Gravelle of Aitkin
5th Place – Johnny Perez of West Lyon
6th Place – Max Johnson of Harrisburg
1st: Brett Willaby (Windom/Mt. Lake) 4-0, Jr. over Nolan Rommel (Wabasha-Kellogg) 3-1, Jr. (Dec 6-5)
3rd: Teddy Pesch (Minneota) 6-2, Sr. over Jack Gravelle (Aitkin) 3-2, Sr. (Dec 5-0)
5th: Johnny Perez (West Lyon) 9-2, Jr. over Max Johnson (Harrisburg) 5-4, Sr. (Dec 9-4)
145
1st Place – Tagen Miller of Wabasha-Kellogg
2nd Place – Blake Legred of United South Central
3rd Place – William Kooi of West Lyon
4th Place – Luke Pelarski of Aitkin
5th Place – Blake Reiss of Minneota
6th Place – Devin Beier of Wabasha-Kellogg
1st: Tagen Miller (Wabasha-Kellogg) 4-0, Sr. over Blake Legred (United South Central) 5-1, Sr. (Dec 3-2)
3rd: William Kooi (West Lyon) 9-1, Sr. over Luke Pelarski (Aitkin) 3-2, Sr. (Dec 14-11)
5th: Blake Reiss (Minneota) 8-2, Jr. over Devin Beier (Wabasha-Kellogg) 3-2, Sr. (TF-1.5 5:16 (16-0))
152
1st Place – Alex Kleider of Sioux City East
2nd Place – Carter Endrizzi of Aitkin
3rd Place – Zach Spinks of Windom/Mt. Lake
4th Place – Agro Gushwa of New Richland-H-E-G
5th Place – Jaden Hennings of Worthington
6th Place – Tanner Sanderson of Wabasha-Kellogg
1st: Alex Kleider (Sioux City East) 10-1, Sr. over Carter Endrizzi (Aitkin) 4-1, Sr. (MD 16-5)
3rd: Zach Spinks (Windom/Mt. Lake) 2-1, Sr. over Agro Gushwa (New Richland-H-E-G) 3-2, Jr. (Fall 0:38)
5th: Jaden Hennings (Worthington) 4-2, So. over Tanner Sanderson (Wabasha-Kellogg) 2-2, Sr. (Dec 11-6)
160
1st Place – Alex Borsgard of Windom/Mt. Lake
2nd Place – Cole Vanoverbeke of Minneota
3rd Place – Brayden Donkersloot of Worthington
4th Place – Quin Miller of Aitkin
5th Place – Mason Schoenhard of Harrisburg
6th Place – Jed Dooyema of Luverne
1st: Alex Borsgard (Windom/Mt. Lake) 4-0, Sr. over Cole Vanoverbeke (Minneota) 7-1, Sr. (MD 11-3)
3rd: Brayden Donkersloot (Worthington) 5-1, Sr. over Quin Miller (Aitkin) 2-2, Sr. (MD 13-4)
5th: Mason Schoenhard (Harrisburg) 5-4, Sr. over Jed Dooyema (Luverne) 3-2, Sr. (Fall 3:14)
170
1st Place – Ryan Meyer of Harrisburg
2nd Place – Tallin Johnson of St. James Area
3rd Place – Dylan Harper of Sioux City East
4th Place – Cole Kapplinger of Jackson County Central
5th Place – Josh Laleman of Minneota
6th Place – Jaime Cornejo of Worthington
1st: Ryan Meyer (Harrisburg) 6-1, Sr. over Tallin Johnson (St. James Area) 4-1, Jr. (Dec 10-6)
3rd: Dylan Harper (Sioux City East) 6-3, Jr. over Cole Kapplinger (Jackson County Central) 2-2, Jr. (Fall 2:26)
5th: Josh Laleman (Minneota) 5-4, Sr. over Jaime Cornejo (Worthington) 2-3, Sr. (Dec 4-2)
182
1st Place – Avery Northquest of Lake Crystal-Welcome Memorial
2nd Place – Shawn Buysse of Minneota
3rd Place – Tyler Jacobson of New Richland-H-E-G
4th Place – Osmar Roman Parada of Windom/Mt. Lake
5th Place – Justin Johnson of Minneota
6th Place – Josh Tassler of Harrisburg
1st: Avery Northquest (Lake Crystal-Welcome Memorial) 4-0, Jr. over Shawn Buysse (Minneota) 5-3, Sr. (Dec 6-2)
3rd: Tyler Jacobson (New Richland-H-E-G) 5-1, Sr. over Osmar Roman Parada (Windom/Mt. Lake) 2-2, Sr. (Fall 1:07)
5th: Justin Johnson (Minneota) 7-4, So. over Josh Tassler (Harrisburg) 3-4, Jr. (MD 11-3)
195
1st Place – Gavin Gulbranson of Harrisburg
2nd Place – Jacob Neuberger of Worthington
3rd Place – Layne Lozinski of Minneota
4th Place – Sam Dunker of Jackson County Central
5th Place – Jacob Billings of United South Central
6th Place – Marcus Hansen of Waseca
1st: Gavin Gulbranson (Harrisburg) 7-1, So. over Jacob Neuberger (Worthington) 5-1, Sr. (Dec 8-6)
3rd: Layne Lozinski (Minneota) 3-4, Sr. over Sam Dunker (Jackson County Central) 2-2, Jr. (Dec 6-5)
5th: Jacob Billings (United South Central) 4-3, Jr. over Marcus Hansen (Waseca) 4-3, So. (Fall 5:59)
220
1st Place – Jabari Carlton of Windom/Mt. Lake
2nd Place – Jacob Hertzog of Waseca
3rd Place – Kyle Mullaney of Worthington
4th Place – Eli Edlin of Jackson County Central
5th Place – Patrick Conley of Sioux City East
6th Place – Peyton Engelking of St. James Area
1st: Jabari Carlton (Windom/Mt. Lake) 4-0, Sr. over Jacob Hertzog (Waseca) 5-1, Jr. (Fall 3:49)
3rd: Kyle Mullaney (Worthington) 4-1, Jr. over Eli Edlin (Jackson County Central) 2-2, Sr. (Fall 3:57)
5th: Patrick Conley (Sioux City East) 6-5, Jr. over Peyton Engelking (St. James Area) 2-4, Jr. (Fall 3:18)
285
1st Place – Scot Edwards of Adrian
2nd Place – Jordan Ver Meer of West Lyon
3rd Place – Quinten Arndt of New Richland-H-E-G
4th Place – Eli Mutz of Windom/Mt. Lake
5th Place – Hunter Cam of Worthington
6th Place – Lee Drahota of Jackson County Central
1st: Scot Edwards (Adrian) 3-0, Jr. over Jordan Ver Meer (West Lyon) 6-3, So. (Fall 0:34)
3rd: Quinten Arndt (New Richland-H-E-G) 5-1, Sr. over Eli Mutz (Windom/Mt. Lake) 1-2, Jr. (Fall 1:41)
5th: Hunter Cam (Worthington) 3-1, Sr. over Lee Drahota (Jackson County Central) 3-2, Jr. (SV-1 3-1)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.