Northfield Larry Severson Invite

Northfield Larry Severson Invite
1 Northfield 211.5
2 New Prague 177.5
3 Lakeville South 122.5
4 Mankato East 113.5
5 Mahtomedi 106.0
6 Lake City 103.0
7 Park 102.0
8 Faribault 97.0
9 South Saint Paul 95.5
10 Rosemount 79.0
11 St. Charles 54.5
12 Cannon Falls 54.0
13 Mound-Westonka 53.0
14 Rochester Century 29.0
15 Henry Sibley 18.0
16 WEM-JWP 7.0

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Colton Borholdt of New Prague
2nd Place – Zachary Silvis of Park
3rd Place – Colby Dunkel of New Prague
4th Place – Peyton Hermann of Lakeville South
5th Place – Beau Murphy of Northfield
6th Place – Isaac Yetzer of Faribault
1st: Colton Borholdt (New Prague) 5-0, 8th. over Zachary Silvis (Park) 7-4, Fr. (Inj. 0:00)
3rd: Colby Dunkel (New Prague) 10-1, Jr. over Peyton Hermann (Lakeville South) 11-5, Fr. (MD 19-7)
5th: Beau Murphy (Northfield) 11-4, Fr. over Isaac Yetzer (Faribault) 4-2, 7th. (Fall 3:30)
113
1st Place – Joey Novak of New Prague
2nd Place – Chase Murphy of Northfield
3rd Place – Preston Carlisle of Cannon Falls
4th Place – Jonathan Harvey of Lake City
5th Place – Owen Langfield of Henry Sibley
6th Place – Tyler Boyd of Faribault
1st: Joey Novak (New Prague) 11-0, 8th. over Chase Murphy (Northfield) 13-1, So. (Dec 9-8)
3rd: Preston Carlisle (Cannon Falls) 8-3, Fr. over Jonathan Harvey (Lake City) 10-3, Fr. (Dec 11-4)
5th: Owen Langfield (Henry Sibley) 8-5, 8th. over Tyler Boyd (Faribault) 7-6, So. (Dec 3-1)
120
1st Place – Nick Novak of New Prague
2nd Place – Jake Messner of Northfield
3rd Place – Erwin Strelow of Cannon Falls
4th Place – Roman Cortez of South Saint Paul
5th Place – Mason West of Lake City
6th Place – Aiden Tobin of Faribault
1st: Nick Novak (New Prague) 11-0, So. over Jake Messner (Northfield) 11-4, Fr. (Dec 5-0)
3rd: Erwin Strelow (Cannon Falls) 2-1, Sr. over Roman Cortez (South Saint Paul) 8-4, So. (TF-1.5 4:22 (18-3))
5th: Mason West (Lake City) 9-5, Jr. over Aiden Tobin (Faribault) 8-6, Fr. (Dec 6-2)
126
1st Place – Camron Wigand of South Saint Paul
2nd Place – Spencer Ruedy of Mankato East
3rd Place – Sam Holman of Northfield
4th Place – Tyler Mathison of St. Charles
5th Place – Gael Ramirez of Faribault
6th Place – Gavin Anderson of Northfield
1st: Camron Wigand (South Saint Paul) 12-0, So. over Spencer Ruedy (Mankato East) 6-3, So. (MD 14-1)
3rd: Sam Holman (Northfield) 7-6, So. over Tyler Mathison (St. Charles) 3-2, Sr. (Dec 3-1)
5th: Gael Ramirez (Faribault) 9-6, So. over Gavin Anderson (Northfield) 5-4, So. (Dec 6-3)
132
1st Place – Trayton Anderson of Northfield
2nd Place – Jake FitzPatrick of Mahtomedi
3rd Place – Luke Skifton of Lake City
4th Place – Riley Stoltz of Faribault
5th Place – Jordan Scott of Rosemount
6th Place – Maverick Whitethorn of South Saint Paul
1st: Trayton Anderson (Northfield) 13-0, Sr. over Jake FitzPatrick (Mahtomedi) 6-1, Sr. (Dec 5-0)
3rd: Luke Skifton (Lake City) 12-2, So. over Riley Stoltz (Faribault) 9-5, Jr. (Dec 8-7)
5th: Jordan Scott (Rosemount) 9-3, Sr. over Maverick Whitethorn (South Saint Paul) 6-4, Fr. (Dec 4-2)
138
1st Place – Drew Woodley of Northfield
2nd Place – Ryan Cripe of Lakeville South
3rd Place – Ian Wilsey of Mahtomedi
4th Place – Braeden Hendel of Mankato East
5th Place – Joe Kozlowski of Lake City
6th Place – Sebastian Munera of Mankato East
1st: Drew Woodley (Northfield) 10-0, Jr. over Ryan Cripe (Lakeville South) 13-2, Jr. (Fall 1:35)
3rd: Ian Wilsey (Mahtomedi) 10-2, So. over Braeden Hendel (Mankato East) 5-3, So. (Dec 10-7)
5th: Joe Kozlowski (Lake City) 7-5, So. over Sebastian Munera (Mankato East) 4-5, Jr. (Dec 4-0)
145
1st Place – Noah Parish of Mankato East
2nd Place – Max Scheffler of New Prague
3rd Place – Solomon Lankow of Park
4th Place – Bryce FitzPatrick of Mahtomedi
5th Place – Bryce Nolen of Faribault
6th Place – Brice Bischof of Lakeville South
1st: Noah Parish (Mankato East) 8-1, Sr. over Max Scheffler (New Prague) 5-2, Jr. (Dec 7-5)
3rd: Solomon Lankow (Park) 10-1, Jr. over Bryce FitzPatrick (Mahtomedi) 4-2, Jr. (Dec 4-2)
5th: Bryce Nolen (Faribault) 10-5, Jr. over Brice Bischof (Lakeville South) 11-5, So. (Dec 12-11)
152
1st Place – Jacob Rathke of Lakeville South
2nd Place – Ethan Johnson of Northfield
3rd Place – Reid Lawrence of Mahtomedi
4th Place – Josh Oathoudt of Faribault
5th Place – Peter Fitterer of Cannon Falls
6th Place – Andrew Diaz of Park
1st: Jacob Rathke (Lakeville South) 15-0, Sr. over Ethan Johnson (Northfield) 10-3, Jr. (Dec 5-2)
3rd: Reid Lawrence (Mahtomedi) 9-3, Jr. over Josh Oathoudt (Faribault) 8-5, Jr. (Dec 2-1)
5th: Peter Fitterer (Cannon Falls) 10-3, Sr. over Andrew Diaz (Park) 7-6, Sr. (Dec 10-3)
160
1st Place – Derek Meincke of Lake City
2nd Place – Owen Pharo of Rochester Century
3rd Place – Willie Bastyr of Lakeville South
4th Place – Quinn Christoffersen of South Saint Paul
5th Place – Kolby Olson of Northfield
6th Place – Dominic Goihl-Krier of Lake City
1st: Derek Meincke (Lake City) 12-1, Jr. over Owen Pharo (Rochester Century) 12-1, Jr. (Dec 10-7)
3rd: Willie Bastyr (Lakeville South) 13-2, Jr. over Quinn Christoffersen (South Saint Paul) 8-4, So. (Dec 5-3)
5th: Kolby Olson (Northfield) 7-5, Sr. over Dominic Goihl-Krier (Lake City) 2-2, . (MD 13-2)
170
1st Place – Edric Waindim of Park
2nd Place – Brendan Bischof of Lakeville South
3rd Place – Jack Stanton of Northfield
4th Place – Collin Grandstand of Mahtomedi
5th Place – Thomas Frank of Lake City
6th Place – Jay Skogerboe of New Prague
1st: Edric Waindim (Park) 9-3, Sr. over Brendan Bischof (Lakeville South) 13-3, Sr. (Dec 3-1)
3rd: Jack Stanton (Northfield) 12-3, Sr. over Collin Grandstand (Mahtomedi) 10-2, Sr. (Dec 4-2)
5th: Thomas Frank (Lake City) 9-4, Jr. over Jay Skogerboe (New Prague) 8-4, Jr. (Dec 8-5)
182
1st Place – Ben Schmalz of Mound-Westonka
2nd Place – Kolin Baier of Mankato East
3rd Place – Gavin Christoffersen of South Saint Paul
4th Place – Zach Young of Rosemount
5th Place – Jake Trachte of New Prague
6th Place – Mason Pagel of Northfield
1st: Ben Schmalz (Mound-Westonka) 11-0, Sr. over Kolin Baier (Mankato East) 8-1, Jr. (MD 11-3)
3rd: Gavin Christoffersen (South Saint Paul) 12-1, Sr. over Zach Young (Rosemount) 6-4, Sr. (Inj. 0:00)
5th: Jake Trachte (New Prague) 9-3, Jr. over Mason Pagel (Northfield) 9-5, Fr. (Dec 8-5)
195
1st Place – Will Busch of New Prague
2nd Place – Logan Wendt of St. Charles
3rd Place – Josh Heyda of Faribault
4th Place – Max Balow of Lake City
5th Place – Krystiyan Mullen of Park
6th Place – Will Stone of Lakeville South
1st: Will Busch (New Prague) 8-2, Jr. over Logan Wendt (St. Charles) 3-1, Jr. (Dec 3-2)
3rd: Josh Heyda (Faribault) 12-2, Sr. over Max Balow (Lake City) 9-3, Fr. (Dec 6-2)
5th: Krystiyan Mullen (Park) 9-6, Jr. over Will Stone (Lakeville South) 7-8, Jr. (Fall 2:56)
220
1st Place – Ezayah Oropeza of Rosemount
2nd Place – Brennan Rutt of New Prague
3rd Place – Antonio Davis of Park
4th Place – Alec Zell of Mahtomedi
5th Place – Ivan Vargas of Lake City
6th Place – Elliot Bratsch of Lakeville South
1st: Ezayah Oropeza (Rosemount) 9-0, Sr. over Brennan Rutt (New Prague) 10-1, Sr. (Fall 1:46)
3rd: Antonio Davis (Park) 10-2, Jr. over Alec Zell (Mahtomedi) 6-2, Sr. (MD 13-3)
5th: Ivan Vargas (Lake City) 9-3, Sr. over Elliot Bratsch (Lakeville South) 2-2, So. (Dec 5-1)
285
1st Place – Antonio Carter of Northfield
2nd Place – Rieley Fleming of Mankato East
3rd Place – Max Ottedahl of Rosemount
4th Place – Elijah Heatherston of Mahtomedi
5th Place – Gibby Brito of South Saint Paul
6th Place – Quinnton Howell of Faribault
1st: Antonio Carter (Northfield) 8-5, Sr. over Rieley Fleming (Mankato East) 6-2, So. (Dec 8-1)
3rd: Max Ottedahl (Rosemount) 7-2, Sr. over Elijah Heatherston (Mahtomedi) 6-4, Sr. (Fall 3:37)
5th: Gibby Brito (South Saint Paul) 8-5, Sr. over Quinnton Howell (Faribault) 4-5, Sr. (Fall 2:11)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.