Rumble on the Red

December 28-29, 2018

Rumble on the Red
1 Perham 175.5
2 Apple Valley 159.0
3 Bismarck 143.0
4 Scott West 133.5
5 Northfield 129.0
6 Waconia 111.5
7 Owatonna 106.5
8 Mounds View 92.0
9 New Salem-Almont 85.5
10 Rapid City Stevens 82.0
11 Wayzata 70.0
12 Albert Lea Area 67.5
13 Cambridge-Isanti 64.0
14 Frazee 60.0
15 Buffalo 56.0
16 Woodbury 55.0
17 Byron 54.5
18 Dassel-Cokato 52.5
19 Delano 50.5
20 Rosemount 50.0
21 Bismarck Century 48.0
21 White Bear Lake Area 48.0
23 Bismarck St. Marys 47.5
24 Bemidji 45.5
25 Mandan 41.0
26 Mankato West 40.0
27 Dickinson 39.0
28 Jamestown 33.0
29 Dover-Eyota 32.0
30 Hettinger/Scranton 30.5
31 Hillsboro-Central Valley 30.0
32 Bismarck Legacy 28.0
33 St. Charles 27.0
34 Albany 26.0
35 Maple Grove 25.0
36 Tri-Valley 22.5
37 Moorhead 22.0
37 Oakes 22.0
39 Mankato East 21.0
40 Kindred 20.0
40 Valley City 20.0
42 Dilworth-Glyndon-Felton 18.0
42 West Fargo 18.0
44 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 17.0
45 United Clay Becker Badgers 16.0
46 Turtle Mountain 14.0
47 Fargo Davies 11.0
48 Austin 10.0
48 Carrington 10.0
50 Rugby 8.0
51 Fargo South 6.0
52 Fargo North 3.0
52 West Fargo Sheyenne 3.0
54 Henry Sibley 1.0
55 Breckenridge 0.0
55 Lakeville North 0.0

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Blake West of Owatonna
2nd Place – Chase Murphy of Northfield
3rd Place – Aden Braun of Jamestown
4th Place – Owen Werner of Perham
5th Place – Calvin Lonnquist of Wayzata
6th Place – Christian Tanefeu of Bismarck
7th Place – Zach Tracy of Scott West
8th Place – Tyson Peitz of Waconia
1st: Blake West (Owatonna) 20-0, So. over Chase Murphy (Northfield) 18-2, So. (Dec 3-0)
3rd: Aden Braun (Jamestown) 24-3, 8th. over Owen Werner (Perham) 16-2, Jr. (Fall 1:49)
5th: Calvin Lonnquist (Wayzata) 15-6, 8th. over Christian Tanefeu (Bismarck) 18-7, So. (Fall 4:59)
7th: Zach Tracy (Scott West) 15-9, Fr. over Tyson Peitz (Waconia) 13-7, Sr. (Dec 2-0)
113
1st Place – Maxwell Petersen of Byron
2nd Place – Jake Messner of Northfield
3rd Place – Adam Cherne of Wayzata
4th Place – Wilfried Tanefeu of Bismarck
5th Place – Blaze Brady of Perham
6th Place – Landen Fischer of Rapid City Stevens
7th Place – Kyler Wong of Wayzata
8th Place – Hayden Johnsrud of Bismarck Century
1st: Maxwell Petersen (Byron) 11-0, Fr. over Jake Messner (Northfield) 16-5, Fr. (MD 11-3)
3rd: Adam Cherne (Wayzata) 16-1, 8th. over Wilfried Tanefeu (Bismarck) 20-6, So. (Fall 3:03)
5th: Blaze Brady (Perham) 15-3, Sr. over Landen Fischer (Rapid City Stevens) 17-8, Sr. (Inj. 0:20)
7th: Kyler Wong (Wayzata) 14-5, 8th. over Hayden Johnsrud (Bismarck Century) 20-9, Jr. (MD 10-1)
120
1st Place – Reece Barnhardt of Bismarck St. Marys
2nd Place – Cael Swensen of Wayzata
3rd Place – Clay Gerhardt of New Salem-Almont
4th Place – Brock Fettig of Bismarck
5th Place – Reier Sjomeling of Delano
6th Place – Carter Schmitz of Kindred
7th Place – Martin Stewart of Apple Valley
8th Place – Logen Fischer of Rapid City Stevens
1st: Reece Barnhardt (Bismarck St. Marys) 19-0, So. over Cael Swensen (Wayzata) 19-3, So. (SV-1 6-4)
3rd: Clay Gerhardt (New Salem-Almont) 18-2, Jr. over Brock Fettig (Bismarck) 19-8, Fr. (Dec 9-4)
5th: Reier Sjomeling (Delano) 16-4, Sr. over Carter Schmitz (Kindred) 16-4, Fr. (Fall 5:57)
7th: Martin Stewart (Apple Valley) 5-2, Sr. over Logen Fischer (Rapid City Stevens) 19-9, Sr. (MD 14-5)
126
1st Place – Kyle Burwick of Hettinger/Scranton
2nd Place – Clay Radenz of Bismarck Century
3rd Place – Mitchel Petersen of Byron
4th Place – Tayt Wolding of New Salem-Almont
5th Place – Regan Schrempp of Apple Valley
6th Place – Laken Boese of Bismarck
7th Place – Nic Cantu of Albert Lea Area
8th Place – Ryan Scherber of Buffalo
1st: Kyle Burwick (Hettinger/Scranton) 25-0, Sr. over Clay Radenz (Bismarck Century) 26-2, So. (Fall 3:28)
3rd: Mitchel Petersen (Byron) 15-3, Jr. over Tayt Wolding (New Salem-Almont) 20-2, Sr. (Dec 10-4)
5th: Regan Schrempp (Apple Valley) 14-6, Jr. over Laken Boese (Bismarck) 21-6, Sr. (Fall 1:09)
7th: Nic Cantu (Albert Lea Area) 17-4, Sr. over Ryan Scherber (Buffalo) 12-4, So. (Fall 3:22)
132
1st Place – Charlie Pickell of Mankato West
2nd Place – Trayton Anderson of Northfield
3rd Place – Justin Stauffacher of Scott West
4th Place – Drew Steidler of Bismarck St. Marys
5th Place – Brady Moesenthin of Woodbury
6th Place – Coy Awender of Oakes
7th Place – Max McEnelly of Waconia
8th Place – Declan Malone of Rapid City Stevens
1st: Charlie Pickell (Mankato West) 17-1, Jr. over Trayton Anderson (Northfield) 18-1, Sr. (Dec 5-3)
3rd: Justin Stauffacher (Scott West) 23-4, Sr. over Drew Steidler (Bismarck St. Marys) 18-2, Jr. (Dec 9-2)
5th: Brady Moesenthin (Woodbury) 21-4, Sr. over Coy Awender (Oakes) 17-4, Sr. (Dec 7-3)
7th: Max McEnelly (Waconia) 12-6, 8th. over Declan Malone (Rapid City Stevens) 16-8, Jr. (Fall 5:32)
138
1st Place – Ryan Ripplinger of Bismarck
2nd Place – Caden Lamer of Tri-Valley
3rd Place – Tyler Shackle of Scott West
4th Place – Drew Woodley of Northfield
5th Place – Carson Tschudi of Delano
6th Place – Jack Fuchs of Dilworth-Glyndon-Felton
7th Place – William Kleinknecht of Mandan
8th Place – Noah Halonen of Dassel-Cokato
1st: Ryan Ripplinger (Bismarck) 22-1, Sr. over Caden Lamer (Tri-Valley) 10-1, Sr. (Fall 5:48)
3rd: Tyler Shackle (Scott West) 20-4, Sr. over Drew Woodley (Northfield) 15-2, Jr. (DQ)
5th: Carson Tschudi (Delano) 20-3, So. over Jack Fuchs (Dilworth-Glyndon-Felton) 21-4, Sr. (MD 12-3)
7th: William Kleinknecht (Mandan) 15-6, Jr. over Noah Halonen (Dassel-Cokato) 13-8, Jr. (Dec 8-5)
145
1st Place – Sebas Swiggum of Apple Valley
2nd Place – Chauncey Dittus of New Salem-Almont
3rd Place – Nick Dunagan of Mounds View
4th Place – Prestin Bradley of Dassel-Cokato
5th Place – Gavin Peterson of Maple Grove
6th Place – Jack Fudge of Perham
7th Place – Parker Cary of Wayzata
8th Place – Noah Parish of Mankato East
1st: Sebas Swiggum (Apple Valley) 20-1, Sr. over Chauncey Dittus (New Salem-Almont) 19-1, Sr. (MD 13-1)
3rd: Nick Dunagan (Mounds View) 20-3, Sr. over Prestin Bradley (Dassel-Cokato) 14-3, Sr. (Fall 3:37)
5th: Gavin Peterson (Maple Grove) 15-3, Jr. over Jack Fudge (Perham) 15-3, So. (SV-1 9-7)
7th: Parker Cary (Wayzata) 11-5, Sr. over Noah Parish (Mankato East) 13-4, Sr. (Dec 4-2)
152
1st Place – Cooper Voorhees of Rapid City Stevens
2nd Place – Brady Gross of Apple Valley
3rd Place – Dylan Fudge of Perham
4th Place – Tate Torgerson of Cambridge-Isanti
5th Place – Owen Herbst of Buffalo
6th Place – Brendan Dunagan of Mounds View
7th Place – Ethan Johnson of Northfield
8th Place – Brandt Kringlie of Bismarck
1st: Cooper Voorhees (Rapid City Stevens) 21-0, Jr. over Brady Gross (Apple Valley) 17-3, Sr. (Dec 3-2)
3rd: Dylan Fudge (Perham) 15-2, Sr. over Tate Torgerson (Cambridge-Isanti) 14-7, Sr. (Fall 2:19)
5th: Owen Herbst (Buffalo) 13-3, Fr. over Brendan Dunagan (Mounds View) 12-10, Jr. (Dec 7-4)
7th: Ethan Johnson (Northfield) 16-5, Jr. over Brandt Kringlie (Bismarck) 20-8, So. (Dec 3-2)
160
1st Place – Cade Mueller of Waconia
2nd Place – Devin Roberts of Apple Valley
3rd Place – Brock Rinehart of Woodbury
4th Place – TJ Turinske of White Bear Lake Area
5th Place – Jimmy Brown of Cambridge-Isanti
6th Place – Tate Nordby of Dickinson
7th Place – Jace Demmers of Scott West
8th Place – Gage Roaldson of Bismarck
1st: Cade Mueller (Waconia) 17-1, Sr. over Devin Roberts (Apple Valley) 16-4, Sr. (MD 9-1)
3rd: Brock Rinehart (Woodbury) 21-2, Jr. over TJ Turinske (White Bear Lake Area) 15-2, Sr. (Fall 3:50)
5th: Jimmy Brown (Cambridge-Isanti) 18-5, Jr. over Tate Nordby (Dickinson) 22-8, Sr. (Dec 7-0)
7th: Jace Demmers (Scott West) 19-6, Jr. over Gage Roaldson (Bismarck) 16-5, Jr. (Inj. 5:33)
170
1st Place – Riley Habisch of Buffalo
2nd Place – Chase Dressel of Mounds View
3rd Place – Riley Schock of Moorhead
4th Place – Brian Ramos of Perham
5th Place – Michael Mattison of Apple Valley
6th Place – Isaiah Huus of New Salem-Almont
7th Place – Mitch Garnatz of Waconia
8th Place – David Peterson of Valley City
1st: Riley Habisch (Buffalo) 14-0, Sr. over Chase Dressel (Mounds View) 17-4, Sr. (Dec 3-0)
3rd: Riley Schock (Moorhead) 13-3, Sr. over Brian Ramos (Perham) 8-3, Fr. (Fall 4:41)
5th: Michael Mattison (Apple Valley) 13-6, Sr. over Isaiah Huus (New Salem-Almont) 18-4, Fr. (Dec 3-1)
7th: Mitch Garnatz (Waconia) 12-5, Sr. over David Peterson (Valley City) 17-6, Sr. (Dec 12-7)
182
1st Place – Zach Glazier of Albert Lea Area
2nd Place – Cade King of Owatonna
3rd Place – Zachary Peterson of Perham
4th Place – Mark Hastings of Hillsboro-Central Valley
5th Place – Brett Graham of Frazee
6th Place – Jon Huss of Scott West
7th Place – Logan Sell of Oakes
8th Place – Zach Young of Rosemount
1st: Zach Glazier (Albert Lea Area) 18-0, Sr. over Cade King (Owatonna) 19-2, Sr. (TB-1 4-1)
3rd: Zachary Peterson (Perham) 16-1, Sr. over Mark Hastings (Hillsboro-Central Valley) 17-3, Sr. (Dec 9-3)
5th: Brett Graham (Frazee) 19-7, Jr. over Jon Huss (Scott West) 18-8, Sr. (Dec 5-2)
7th: Logan Sell (Oakes) 18-6, Jr. over Zach Young (Rosemount) 12-6, Sr. (MD 11-3)
195
1st Place – Ty Moser of Perham
2nd Place – Matthew Kaylor of Bismarck Legacy
3rd Place – Gabe Zierden of Albany
4th Place – Jacob Schmitz of Dassel-Cokato
5th Place – Michael Nelson of Dover-Eyota
6th Place – Rowan Morgan of Mounds View
7th Place – Evan Hull of Maple Grove
8th Place – Gabe Drewes of Frazee
1st: Ty Moser (Perham) 13-0, Sr. over Matthew Kaylor (Bismarck Legacy) 19-1, Sr. (Dec 3-2)
3rd: Gabe Zierden (Albany) 20-3, Sr. over Jacob Schmitz (Dassel-Cokato) 16-2, Sr. (Inj. 4:32)
5th: Michael Nelson (Dover-Eyota) 15-2, Sr. over Rowan Morgan (Mounds View) 12-3, Sr. (Dec 6-0)
7th: Evan Hull (Maple Grove) 10-2, Sr. over Gabe Drewes (Frazee) 15-5, Sr. (Dec 7-1)
220
1st Place – Ezayah Oropeza of Rosemount
2nd Place – Dawson Kellogg of Perham
3rd Place – Luke Tweeton of Frazee
4th Place – Jacob Boehm of Mandan
5th Place – Hunter Struffert of Scott West
6th Place – Charles Dressel of Mounds View
7th Place – Chase Smith of Bemidji
8th Place – Sam McEnelly of Waconia
1st: Ezayah Oropeza (Rosemount) 16-0, Sr. over Dawson Kellogg (Perham) 14-2, Jr. (Dec 3-0)
3rd: Luke Tweeton (Frazee) 20-1, Jr. over Jacob Boehm (Mandan) 21-3, Sr. (Dec 4-2)
5th: Hunter Struffert (Scott West) 17-8, Jr. over Charles Dressel (Mounds View) 15-7, Sr. (Fall 4:36)
7th: Chase Smith (Bemidji) 8-4, Jr. over Sam McEnelly (Waconia) 12-7, So. (MD 9-1)
285
1st Place – Chase Dockter of Bismarck
2nd Place – Luke Parzyck of White Bear Lake Area
3rd Place – Tyler Kim of Apple Valley
4th Place – Bennett Weber of Waconia
5th Place – Calvin Menke of Scott West
6th Place – Jaden Oestern of Valley City
7th Place – Antonio Carter of Northfield
8th Place – Konnor Stordalen of Bismarck Century
1st: Chase Dockter (Bismarck) 20-1, Sr. over Luke Parzyck (White Bear Lake Area) 12-1, Sr. (Dec 5-3)
3rd: Tyler Kim (Apple Valley) 17-3, Sr. over Bennett Weber (Waconia) 15-6, Jr. (MD 10-2)
5th: Calvin Menke (Scott West) 17-3, Sr. over Jaden Oestern (Valley City) 20-4, Sr. (MD 10-1)
7th: Antonio Carter (Northfield) 13-7, Sr. over Konnor Stordalen (Bismarck Century) 23-5, Jr. (DQ)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.