Sioux Falls Warrior Invitational

Sioux Falls Warrior Invitational
1 Watertown 237.0
2 Mitchell 184.5
3 Brandon Valley 158.5
4 Sioux Falls Roosevelt 148.0
5 Boulder City 124.0
6 Adrian 112.0
7 Yankton 102.5
8 Vermillion 95.0
9 Sioux Falls Washington 35.5

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Jesus Anaya of Adrian
2nd Place – Tucker Bahm of Yankton
3rd Place – Nick Roob of Vermillion
4th Place – Brock Sparks of Mitchell
5th Place – Connor Hanson of Watertown
6th Place – Elijah Taniah of Sioux Falls Washington
1st: Jesus Anaya (Adrian) 10-1, Fr. over Tucker Bahm (Yankton) 7-1, So. (Fall 1:41)
3rd: Nick Roob (Vermillion) 8-4, So. over Brock Sparks (Mitchell) 7-4, Fr. (Dec 10-4)
5th: Connor Hanson (Watertown) 8-6, Fr. over Elijah Taniah (Sioux Falls Washington ) 2-6, 7th. (Fall 0:37)
113
1st Place – Connor Schneider of Watertown
2nd Place – Cruz Dyer of Yankton
3rd Place – Brandon Sparks of Mitchell
4th Place – Nolan Jessen of Sioux Falls Roosevelt
5th Place – Wyatt Haas of Brandon Valley
6th Place – Breyer Hieronimus of Adrian
1st: Connor Schneider (Watertown) 11-2, So. over Cruz Dyer (Yankton) 7-3, Jr. (Fall 1:41)
3rd: Brandon Sparks (Mitchell) 5-3, Fr. over Nolan Jessen (Sioux Falls Roosevelt) 4-7, 8th. (MD 10-2)
5th: Wyatt Haas (Brandon Valley) 7-7, Jr. over Breyer Hieronimus (Adrian) 3-8, 8th. (Fall 0:47)
120
1st Place – Ty Althoff of Watertown
2nd Place – Bryce Palmer of Mitchell
3rd Place – Taten Bahm of Yankton
4th Place – Caleb Klatt of Brandon Valley
5th Place – Jason Krumm of Boulder City
6th Place – Dane Mediger of Sioux Falls Roosevelt
1st: Ty Althoff (Watertown) 13-0, Jr. over Bryce Palmer (Mitchell) 2-2, 8th. (Fall 2:39)
3rd: Taten Bahm (Yankton) 8-3, Sr. over Caleb Klatt (Brandon Valley) 5-9, Jr. (Fall 0:37)
5th: Jason Krumm (Boulder City) 17-7, Jr. over Dane Mediger (Sioux Falls Roosevelt) 3-7, Fr. (Dec 7-2)
126
1st Place – Jarrett Rueb of Vermillion
2nd Place – Mason Stoick of Watertown
3rd Place – Logan Taylor of Adrian
4th Place – Carson Askdal of Brandon Valley
5th Place – Eli Leonhardt of Sioux Falls Roosevelt
6th Place – Curtis Brown of Boulder City
1st: Jarrett Rueb (Vermillion) 5-0, Sr. over Mason Stoick (Watertown) 11-2, Jr. (Dec 7-4)
3rd: Logan Taylor (Adrian) 9-3, Jr. over Carson Askdal (Brandon Valley) 5-9, Fr. (Dec 10-5)
5th: Eli Leonhardt (Sioux Falls Roosevelt) 7-4, So. over Curtis Brown (Boulder City) 9-7, Jr. (Dec 5-2)
132
1st Place – Kobi Terpstra of Brandon Valley
2nd Place – Ryan McGinnis of Mitchell
3rd Place – Jaxson Waugh of Watertown
4th Place – Dan Momotic of Sioux Falls Roosevelt
5th Place – Isaac Bullerman of Adrian
6th Place – Kyler Lillie of Yankton
1st: Kobi Terpstra (Brandon Valley) 8-1, Jr. over Ryan McGinnis (Mitchell) 5-4, Jr. (MD 11-3)
3rd: Jaxson Waugh (Watertown) 13-1, Jr. over Dan Momotic (Sioux Falls Roosevelt) 5-6, So. (Fall 0:53)
5th: Isaac Bullerman (Adrian) 6-7, Fr. over Kyler Lillie (Yankton) 4-7, Jr. (Dec 7-2)
138
1st Place – Isaac Klinkhammer of Brandon Valley
2nd Place – Lucus Anglin of Vermillion
3rd Place – Mac Young of Watertown
4th Place – Logan Sparks of Mitchell
5th Place – DeShawn Jackson of Sioux Falls Roosevelt
6th Place – Moises DereConfort of Sioux Falls Washington
1st: Isaac Klinkhammer (Brandon Valley) 10-0, So. over Lucus Anglin (Vermillion) 10-1, Jr. (Dec 2-0)
3rd: Mac Young (Watertown) 9-2, Fr. over Logan Sparks (Mitchell) 6-4, Sr. (Dec 7-2)
5th: DeShawn Jackson (Sioux Falls Roosevelt) 6-4, Sr. over Moises DereConfort (Sioux Falls Washington ) 2-7, Fr. (Fall 4:24)
145
1st Place – Eli Kadoun of Sioux Falls Roosevelt
2nd Place – Kobe Kettwig of Watertown
3rd Place – Sutton Carpenter of Mitchell
4th Place – Quentin Wolf of Adrian
5th Place – Tristan Mercado of Sioux Falls Washington
6th Place – Ayden Fradella of Boulder City
1st: Eli Kadoun (Sioux Falls Roosevelt) 11-0, Jr. over Kobe Kettwig (Watertown) 9-4, Jr. (Fall 0:39)
3rd: Sutton Carpenter (Mitchell) 4-1, Sr. over Quentin Wolf (Adrian) 4-3, 8th. (Fall 0:49)
5th: Tristan Mercado (Sioux Falls Washington ) 5-3, So. over Ayden Fradella (Boulder City) 7-5, Jr. (Dec 6-3)
152
1st Place – Jake Werner of Watertown
2nd Place – Tanner Swab of Sioux Falls Roosevelt
3rd Place – Cox Ladd of Boulder City
4th Place – Jack Smith of Brandon Valley
5th Place – Tucker Vilhauer of Mitchell
6th Place – Jack Kratz of Vermillion
1st: Jake Werner (Watertown) 13-1, Sr. over Tanner Swab (Sioux Falls Roosevelt) 7-4, Sr. (Dec 7-4)
3rd: Cox Ladd (Boulder City) 21-4, Jr. over Jack Smith (Brandon Valley) 8-6, Jr. (Dec 4-2)
5th: Tucker Vilhauer (Mitchell) 8-4, Fr. over Jack Kratz (Vermillion) 10-4, Fr. (Fall 4:23)
160
1st Place – Damion Schunke of Brandon Valley
2nd Place – Moore Hayden of Boulder City
3rd Place – Joe VanOverschelde of Mitchell
4th Place – Lexan Thorson of Watertown
5th Place – Logan Halma of Sioux Falls Roosevelt
6th Place – Preston Nelson of Adrian
1st: Damion Schunke (Brandon Valley) 13-0, Fr. over Moore Hayden (Boulder City) 19-3, Sr. (Fall 0:53)
3rd: Joe VanOverschelde (Mitchell) 6-4, Fr. over Lexan Thorson (Watertown) 10-3, So. (SV-1 7-5)
5th: Logan Halma (Sioux Falls Roosevelt) 6-6, Sr. over Preston Nelson (Adrian) 4-6, So. (Fall 1:11)
170
1st Place – Sam Stroup of Watertown
2nd Place – Cade Cowley of Boulder City
3rd Place – Jorey Sorenson of Brandon Valley
4th Place – Tate Ellwien of Mitchell
5th Place – Tyson Hage of Vermillion
6th Place – Trevor Sagness of Sioux Falls Washington
1st: Sam Stroup (Watertown) 12-1, Jr. over Cade Cowley (Boulder City) 16-4, Jr. (Fall 3:34)
3rd: Jorey Sorenson (Brandon Valley) 9-4, Jr. over Tate Ellwien (Mitchell) 3-6, So. (Fall 0:45)
5th: Tyson Hage (Vermillion) 7-5, So. over Trevor Sagness (Sioux Falls Washington ) 2-7, Jr. (Dec 9-5)
182
1st Place – Owen Warren of Yankton
2nd Place – Jayden Hartford of Watertown
3rd Place – Max Schoenfelder of Mitchell
4th Place – Thorsten Balmer of Boulder City
5th Place – Dominic Tucker of Brandon Valley
6th Place – Joel Druin of Vermillion
1st: Owen Warren (Yankton) 10-0, Fr. over Jayden Hartford (Watertown) 11-2, Jr. (SV-1 6-4)
3rd: Max Schoenfelder (Mitchell) 6-3, Sr. over Thorsten Balmer (Boulder City) 19-5, Sr. (Dec 5-0)
5th: Dominic Tucker (Brandon Valley) 7-6, Fr. over Joel Druin (Vermillion) 2-7, Sr. (Fall 0:56)
195
1st Place – Joey Otta of Sioux Falls Roosevelt
2nd Place – Jimmy Dunagan of Boulder City
3rd Place – Kobe Culver of Vermillion
4th Place – Connor Wirtjes of Watertown
5th Place – Max Lehmann of Adrian
6th Place – Matthew Small of Sioux Falls Washington
1st: Joey Otta (Sioux Falls Roosevelt) 11-1, Sr. over Jimmy Dunagan (Boulder City) 20-2, Sr. (Dec 10-4)
3rd: Kobe Culver (Vermillion) 8-2, Jr. over Connor Wirtjes (Watertown) 8-6, So. (Fall 1:30)
5th: Max Lehmann (Adrian) 2-8, Jr. over Matthew Small (Sioux Falls Washington ) 0-8, So. (Fall 1:34)
220
1st Place – Carter Max of Mitchell
2nd Place – Owen Phillips of Yankton
3rd Place – Ryan Vanario of Boulder City
4th Place – James Ewell of Boulder City
5th Place – Zane Wilson of Sioux Falls Roosevelt
6th Place – Michael Vroman of Sioux Falls Washington
1st: Carter Max (Mitchell) 10-1, Sr. over Owen Phillips (Yankton) 10-1, Sr. (MD 17-5)
3rd: Ryan Vanario (Boulder City) 22-2, Sr. over James Ewell (Boulder City) 19-4, Sr. (Fall 1:42)
5th: Zane Wilson (Sioux Falls Roosevelt) 7-5, Jr. over Michael Vroman (Sioux Falls Washington ) 3-6, Fr. (Dec 7-1)
285
1st Place – Scot Edwards of Adrian
2nd Place – Caleb Dagel of Sioux Falls Roosevelt
3rd Place – Lincoln Stahl of Watertown
4th Place – Devonte Murphy of Sioux Falls Roosevelt
5th Place – Sam Krohnke of Brandon Valley
6th Place – Wyatt Winter of Mitchell
1st: Scot Edwards (Adrian) 11-0, Jr. over Caleb Dagel (Sioux Falls Roosevelt) 3-1, Jr. (Fall 0:11)
3rd: Lincoln Stahl (Watertown) 11-2, Jr. over Devonte Murphy (Sioux Falls Roosevelt) 6-2, Sr. (Fall 2:10)
5th: Sam Krohnke (Brandon Valley) 13-2, Sr. over Wyatt Winter (Mitchell) 4-6, So. (For.)