STMA Invitational

STMA Invitational
1 Waconia 226.5
2 Perham 168.5
3 St. Michael-Albertville 162.5
4 Forest Lake 150.5
5 Dassel-Cokato 115.5
6 Saint Cloud Tech 75.5
7 Sauk Rapids-Rice 72.5
8 Elk River 68.0

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Reid Nelson of Forest Lake
2nd Place – Gage Clem of Elk River
3rd Place – Jaxon Kenning of Saint Cloud Tech
4th Place – Tate Wischnack of Waconia
5th Place – Aaron Lorentz of Perham
6th Place – Andrew Torres of Waconia
1st: Reid Nelson (Forest Lake) 3-0, So. over Gage Clem (Elk River ) 1-1, So. (MD 18-5)
3rd: Jaxon Kenning (Saint Cloud Tech) 3-1, 7th. over Tate Wischnack (Waconia) 1-2, Fr. (Dec 9-2)
5th: Aaron Lorentz (Perham) 1-2, Jr. over Andrew Torres (Waconia) 0-3, 8th. (Fall 0:29)
113
1st Place – Owen Werner of Perham
2nd Place – Tyson Peitz of Waconia
3rd Place – Cayden Christenson of Forest Lake
4th Place – Dante Haywood of Sauk Rapids-Rice
5th Place – Carson Amundson of Dassel-Cokato
6th Place – Carter Ringate of St. Michael-Albertville
1st: Owen Werner (Perham) 3-0, Jr. over Tyson Peitz (Waconia) 2-1, Sr. (MD 13-2)
3rd: Cayden Christenson (Forest Lake) 2-1, So. over Dante Haywood (Sauk Rapids-Rice) 2-2, 8th. (Fall 5:36)
5th: Carson Amundson (Dassel-Cokato) 1-2, Fr. over Carter Ringate (St. Michael-Albertville) 1-3, So. (MD 13-0)
120
1st Place – Travis Smith of St. Michael-Albertville
2nd Place – Riese White of Waconia
3rd Place – Blaze Brady of Perham
4th Place – Davis Struntz of Forest Lake
5th Place – Wyatt Schimmelman of Elk River
6th Place – Cole Decker of Forest Lake
1st: Travis Smith (St. Michael-Albertville) 3-0, 8th. over Riese White (Waconia) 2-1, . (Dec 9-5)
3rd: Blaze Brady (Perham) 2-1, Sr. over Davis Struntz (Forest Lake) 1-2, . (Fall 3:17)
5th: Wyatt Schimmelman (Elk River ) 1-2, Sr. over Cole Decker (Forest Lake) 0-3, So. (Inj. 0:00)
126
1st Place – Derrick Cardinal of Forest Lake
2nd Place – Jared Spohn of Sauk Rapids-Rice
3rd Place – Kaden Amundson of St. Michael-Albertville
4th Place – Colton Pool of Elk River
5th Place – Josh Wagener of Waconia
6th Place – Blake Lorentz of Perham
1st: Derrick Cardinal (Forest Lake) 3-0, So. over Jared Spohn (Sauk Rapids-Rice) 2-1, Jr. (MD 12-3)
3rd: Kaden Amundson (St. Michael-Albertville) 3-1, Fr. over Colton Pool (Elk River ) 2-2, Jr. (Dec 5-1)
5th: Josh Wagener (Waconia) 2-2, . over Blake Lorentz (Perham) 1-3, Fr. (Dec 7-2)
132
1st Place – Cole Becker of St. Michael-Albertville
2nd Place – Jude Link of Dassel-Cokato
3rd Place – Gage Mueller of Waconia
4th Place – Daniel Vanacker of Forest Lake
5th Place – Gabe Bellefeuille of Perham
6th Place – Bradee Dwinell of Waconia
1st: Cole Becker (St. Michael-Albertville) 3-0, Fr. over Jude Link (Dassel-Cokato) 2-1, Fr. (Dec 9-3)
3rd: Gage Mueller (Waconia) 3-1, Fr. over Daniel Vanacker (Forest Lake) 2-2, Fr. (Fall 3:21)
5th: Gabe Bellefeuille (Perham) 2-2, Jr. over Bradee Dwinell (Waconia) 1-3, 7th. (Dec 3-1)
138
1st Place – Max McEnelly of Waconia
2nd Place – Isaiah Mlsna of St. Michael-Albertville
3rd Place – Noah Halonen of Dassel-Cokato
4th Place – Benjamin Gilbertson of Sauk Rapids-Rice
5th Place – Colton Strain of Elk River
6th Place – Braylon Rach of Perham
1st: Max McEnelly (Waconia) 3-0, 8th. over Isaiah Mlsna (St. Michael-Albertville) 2-1, So. (MD 17-5)
3rd: Noah Halonen (Dassel-Cokato) 3-1, Jr. over Benjamin Gilbertson (Sauk Rapids-Rice) 2-2, Jr. (Dec 6-2)
5th: Colton Strain (Elk River ) 2-2, So. over Braylon Rach (Perham) 1-3, 7th. (Fall 3:07)
145
1st Place – Prestin Bradley of Dassel-Cokato
2nd Place – Leighton Rach of Perham
3rd Place – Dylan Hanson of St. Michael-Albertville
4th Place – Will Burroughs of Waconia
5th Place – Tyler Zachman of Saint Cloud Tech
6th Place – Isaac Lung of Perham
1st: Prestin Bradley (Dassel-Cokato) 3-0, Sr. over Leighton Rach (Perham) 2-1, Sr. (Dec 7-1)
3rd: Dylan Hanson (St. Michael-Albertville) 3-1, Sr. over Will Burroughs (Waconia) 2-2, Sr. (Dec 5-0)
5th: Tyler Zachman (Saint Cloud Tech) 2-2, Sr. over Isaac Lung (Perham) 1-3, . (Fall 2:53)
152
1st Place – Jack Fudge of Perham
2nd Place – Mitch Garnatz of Waconia
3rd Place – Mathias Waskey of Forest Lake
4th Place – Tyler Benson of Elk River
5th Place – Owen Vike of St. Michael-Albertville
6th Place – Cole Ackerman of Sauk Rapids-Rice
1st: Jack Fudge (Perham) 3-0, So. over Mitch Garnatz (Waconia) 2-1, Sr. (Dec 11-7)
3rd: Mathias Waskey (Forest Lake) 3-1, Sr. over Tyler Benson (Elk River ) 2-2, Sr. (Dec 6-5)
5th: Owen Vike (St. Michael-Albertville) 2-2, So. over Cole Ackerman (Sauk Rapids-Rice) 1-3, Fr. (Fall 3:27)
160
1st Place – Tim Stapleton of Waconia
2nd Place – Dylan Fudge of Perham
3rd Place – Jacob Ackerman of Sauk Rapids-Rice
4th Place – Tyler Raway of Forest Lake
5th Place – Alex Fernandez of St. Michael-Albertville
6th Place – Hayden LeMonds of St. Michael-Albertville
1st: Tim Stapleton (Waconia) 3-0, Jr. over Dylan Fudge (Perham) 2-1, Sr. (Fall 1:01)
3rd: Jacob Ackerman (Sauk Rapids-Rice) 3-1, Sr. over Tyler Raway (Forest Lake) 2-2, So. (Dec 6-3)
5th: Alex Fernandez (St. Michael-Albertville) 2-2, Sr. over Hayden LeMonds (St. Michael-Albertville) 1-3, Jr. (Inj. 0:00)
170
1st Place – Cade Mueller of Waconia
2nd Place – Wyatt Lidberg of St. Michael-Albertville
3rd Place – Taylor Hugg of Saint Cloud Tech
4th Place – Logan Collins of Forest Lake
5th Place – Colton Hackel of Perham
6th Place – Marcus Santillana of Sauk Rapids-Rice
1st: Cade Mueller (Waconia) 3-0, Sr. over Wyatt Lidberg (St. Michael-Albertville) 2-1, Jr. (Dec 7-2)
3rd: Taylor Hugg (Saint Cloud Tech) 3-1, Jr. over Logan Collins (Forest Lake) 2-2, So. (Dec 8-2)
5th: Colton Hackel (Perham) 2-2, Fr. over Marcus Santillana (Sauk Rapids-Rice) 1-3, Sr. (Dec 5-0)
182
1st Place – Zachary Peterson of Perham
2nd Place – Carl Leuer of St. Michael-Albertville
3rd Place – Jonah Hayes of St. Michael-Albertville
4th Place – Beau Nelson of Dassel-Cokato
5th Place – Jackson Boberg of Waconia
6th Place – Dan Fagerstrom of Forest Lake
1st: Zachary Peterson (Perham) 3-0, Sr. over Carl Leuer (St. Michael-Albertville) 2-1, Jr. (Dec 11-4)
3rd: Jonah Hayes (St. Michael-Albertville) 3-1, Jr. over Beau Nelson (Dassel-Cokato) 2-2, So. (Fall 4:30)
5th: Jackson Boberg (Waconia) 2-2, . over Dan Fagerstrom (Forest Lake) 1-3, Sr. (Fall 0:44)
195
1st Place – Jacob Schmitz of Dassel-Cokato
2nd Place – Dawson Kellogg of Perham
3rd Place – Drew Kiffmeyer of Saint Cloud Tech
4th Place – Bram Fitzsimonds of Waconia
5th Place – Harrison Wright of St. Michael-Albertville
6th Place – Boden Sperr of St. Michael-Albertville
1st: Jacob Schmitz (Dassel-Cokato) 3-0, Sr. over Dawson Kellogg (Perham) 2-1, Jr. (Dec 3-2)
3rd: Drew Kiffmeyer (Saint Cloud Tech) 2-1, Sr. over Bram Fitzsimonds (Waconia) 1-2, Jr. (Dec 5-0)
5th: Harrison Wright (St. Michael-Albertville) 1-2, Jr. over Boden Sperr (St. Michael-Albertville) 0-3, . (Inj. 0:00)
220
1st Place – Sam McEnelly of Waconia
2nd Place – Josh DeBoer of Dassel-Cokato
3rd Place – Pedro Castillo of Forest Lake
4th Place – Toby Dehn of St. Michael-Albertville
5th Place – Logan Rowe of Forest Lake
6th Place – Colton Kostynick of Perham
1st: Sam McEnelly (Waconia) 3-0, So. over Josh DeBoer (Dassel-Cokato) 2-1, Jr. (Dec 8-7)
3rd: Pedro Castillo (Forest Lake) 3-1, Jr. over Toby Dehn (St. Michael-Albertville) 2-2, Jr. (Dec 3-2)
5th: Logan Rowe (Forest Lake) 2-2, Jr. over Colton Kostynick (Perham) 1-3, Sr. (Fall 4:25)
285
1st Place – Isaiah Green of Saint Cloud Tech
2nd Place – Bennett Weber of Waconia
3rd Place – Sam Locke of Forest Lake
4th Place – Seth Hopkins of Elk River
5th Place – Carlos Agee of Saint Cloud Tech
6th Place – Hunter Farnick of Sauk Rapids-Rice
1st: Isaiah Green (Saint Cloud Tech) 3-0, Jr. over Bennett Weber (Waconia) 2-1, Jr. (Dec 7-3)
3rd: Sam Locke (Forest Lake) 3-1, Sr. over Seth Hopkins (Elk River ) 2-2, Jr. (Fall 5:55)
5th: Carlos Agee (Saint Cloud Tech) 2-2, . over Hunter Farnick (Sauk Rapids-Rice) 1-3, Jr. (Fall 2:41)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.