2019 Class AA Section 5 Individual Tournament

106
1st Place – Matthew Redden of Benilde St Margarets
2nd Place – Vishall Manikaran of Richfield
3rd Place – Rameses Peterson of Totino-Grace
4th Place – Lewis Yang of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Mason Pankonin of Orono
6th Place – Ben Davis of Fridley
1st Matthew Redden (Benilde St Margarets) 20-11, Fr. over Vishall Manikaran (Richfield) 20-14, Sr. (Fall 1:14)
2nd Vishall Manikaran (Richfield) 20-14, Sr. over Rameses Peterson (Totino-Grace) 26-20, 8th. (RULE)
3rd Rameses Peterson (Totino-Grace) 26-20, 8th. over Lewis Yang (Minneapolis Patrick Henry) 14-16, 8th. (Fall 5:56)
5th Mason Pankonin (Orono) 16-19, 7th. over Ben Davis (Fridley) 6-15, 8th. (Fall 5:59)
113
1st Place – Joey Thompson of Totino-Grace
2nd Place – John Hughes of Richfield
3rd Place – Jacob Nguyen of Fridley
4th Place – Lucky Lee of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Blake Ament of Orono
6th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
1st Joey Thompson (Totino-Grace) 44-2, Jr. over John Hughes (Richfield) 18-14, Jr. (Fall 1:39)
2nd John Hughes (Richfield) 18-14, Jr. over Jacob Nguyen (Fridley) 25-6, Fr. (RULE)
3rd Jacob Nguyen (Fridley) 25-6, Fr. over Lucky Lee (Minneapolis Patrick Henry) 5-11, Jr. (Fall 3:18)
5th Blake Ament (Orono) 12-23, So. over Forfeit Forfeit () 0-2, . (For.)
120
1st Place – Juan Fraire-Morales of Brooklyn Center-Concordia Acad
2nd Place – Michael Loger of Totino-Grace
3rd Place – Jason Nguyen of Fridley
4th Place – Matt Benson of Columbia Heights
5th Place – Cole Linders of Richfield
6th Place – Eli McKown of Orono
1st Juan Fraire-Morales (Brooklyn Center-Concordia Acad) 31-7, Sr. over Michael Loger (Totino-Grace) 23-21, Fr. (Fall 1:27)
2nd Michael Loger (Totino-Grace) 23-21, Fr. over Jason Nguyen (Fridley) 18-14, So. (RULE)
3rd Jason Nguyen (Fridley) 18-14, So. over Matt Benson (Columbia Heights) 20-18, Jr. (MD 10-1)
5th Cole Linders (Richfield) 10-22, So. over Eli McKown (Orono) 6-15, Fr. (Dec 6-5)
126
1st Place – Jake Svihel of Totino-Grace
2nd Place – Drake Elling of Richfield
3rd Place – Sabastian Kardor of Fridley
4th Place – Gustavo Cano Garnica of Orono
5th Place – Eddy Ndaikengurukiye of Minneapolis Edison
6th Place – Tenzin Choezin of Minneapolis Patrick Henry
1st Jake Svihel (Totino-Grace) 50-0, Sr. over Drake Elling (Richfield) 30-12, Sr. (Fall 1:11)
2nd Drake Elling (Richfield) 30-12, Sr. over Sabastian Kardor (Fridley) 14-11, Jr. (Fall 0:39)
3rd Sabastian Kardor (Fridley) 14-11, Jr. over Gustavo Cano Garnica (Orono) 10-25, So. (Dec 3-1)
5th Eddy Ndaikengurukiye (Minneapolis Edison) 10-20, So. over Tenzin Choezin (Minneapolis Patrick Henry) 2-10, So. (Fall 6:00)
132
1st Place – Henry Beck of Orono
2nd Place – Bryce Erkenbrack of Totino-Grace
3rd Place – Simeon Dossen of Brooklyn Center-Concordia Acad
4th Place – Sam Thurston of Robbinsdale Cooper
5th Place – Luke Fredin of Benilde St Margarets
6th Place – Isaak Larsen of Minneapolis Roosevelt
1st Henry Beck (Orono) 29-18, Sr. over Bryce Erkenbrack (Totino-Grace) 22-19, Jr. (MD 14-4)
2nd Bryce Erkenbrack (Totino-Grace) 22-19, Jr. over Simeon Dossen (Brooklyn Center-Concordia Acad) 19-9, Jr. (RULE)
3rd Simeon Dossen (Brooklyn Center-Concordia Acad) 19-9, Jr. over Sam Thurston (Robbinsdale Cooper) 14-10, Jr. (Dec 8-7)
5th Luke Fredin (Benilde St Margarets) 12-18, Fr. over Isaak Larsen (Minneapolis Roosevelt) 1-3, Fr. (Fall 4:52)
138
1st Place – Jacob Schmid of Orono
2nd Place – Gabe Allen of Fridley
3rd Place – Eric Spaeth of Totino-Grace
4th Place – Malik Jaiteh of Benilde St Margarets
5th Place – Sabastian Klanica of Minneapolis Roosevelt
6th Place – Cole Garcia of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st Jacob Schmid (Orono) 34-16, Jr. over Gabe Allen (Fridley) 29-7, Sr. (Dec 10-4)
2nd Gabe Allen (Fridley) 29-7, Sr. over Eric Spaeth (Totino-Grace) 20-23, So. (Fall 3:05)
3rd Eric Spaeth (Totino-Grace) 20-23, So. over Malik Jaiteh (Benilde St Margarets) 12-20, So. (Dec 6-4)
5th Sabastian Klanica (Minneapolis Roosevelt) 8-13, Sr. over Cole Garcia (Brooklyn Center-Concordia Acad) 11-23, So. (Fall 1:06)
145
1st Place – William Jaeger of Totino-Grace
2nd Place – Jan Soto-Hernandez of Minneapolis Patrick Henry
3rd Place – Tritian Zornes of Richfield
4th Place – Clinton Garrity of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Javonni Grimes of Minneapolis Edison
6th Place – Adam Johnson of Fridley
1st William Jaeger (Totino-Grace) 30-18, Sr. over Jan Soto-Hernandez (Minneapolis Patrick Henry) 25-11, Jr. (Fall 1:45)
2nd Jan Soto-Hernandez (Minneapolis Patrick Henry) 25-11, Jr. over Tritian Zornes (Richfield) 16-16, So. (Dec 9-6)
3rd Tritian Zornes (Richfield) 16-16, So. over Clinton Garrity (Brooklyn Center-Concordia Acad) 14-13, Jr. (Dec 9-3)
5th Javonni Grimes (Minneapolis Edison) 8-6, Jr. over Adam Johnson (Fridley) 10-17, Jr. (Dec 13-10)
152
1st Place – Adam Sylvester of Totino-Grace
2nd Place – Noah Arneson of Orono
3rd Place – Luke Gerhard of Fridley
4th Place – James Pierson of Robbinsdale Cooper
5th Place – Ralpheon Owens of Minneapolis Edison
6th Place – Justin Owens of Richfield
1st Adam Sylvester (Totino-Grace) 35-10, So. over Noah Arneson (Orono) 23-17, So. (Dec 9-4)
2nd Noah Arneson (Orono) 23-17, So. over Luke Gerhard (Fridley) 15-18, So. (RULE)
3rd Luke Gerhard (Fridley) 15-18, So. over James Pierson (Robbinsdale Cooper) 6-12, Jr. (MD 12-3)
5th Ralpheon Owens (Minneapolis Edison) 10-9, Sr. over Justin Owens (Richfield) 12-13, Fr. (Fall 0:51)
160
1st Place – Nick Simafranca of Orono
2nd Place – Anthony Arens of Totino-Grace
3rd Place – Leland Salter of Fridley
4th Place – Pha Her of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Andrew Nylander of Benilde St Margarets
6th Place – Deante Porter of Robbinsdale Cooper
1st Nick Simafranca (Orono) 35-14, Sr. over Anthony Arens (Totino-Grace) 29-20, So. (Dec 9-2)
2nd Anthony Arens (Totino-Grace) 29-20, So. over Leland Salter (Fridley) 16-6, Sr. (RULE)
3rd Leland Salter (Fridley) 16-6, Sr. over Pha Her (Minneapolis Patrick Henry) 6-11, Jr. (Fall 1:25)
5th Andrew Nylander (Benilde St Margarets) 10-16, So. over Deante Porter (Robbinsdale Cooper) 2-4, So. (Fall 3:54)
170
1st Place – Michael Ude of Fridley
2nd Place – George Wolfe of Benilde St Margarets
3rd Place – John McCuskey of Orono
4th Place – Sylvester Togba of Robbinsdale Cooper
5th Place – Mac Bouwman of Totino-Grace
6th Place – Miguel Martinez of Minneapolis Edison
1st Michael Ude (Fridley) 25-7, So. over John McCuskey (Orono) 18-19, Jr. (Dec 11-5)
2nd George Wolfe (Benilde St Margarets) 18-7, So. over John McCuskey (Orono) 18-19, Jr. (Fall 3:11)
3rd George Wolfe (Benilde St Margarets) 18-7, So. over Sylvester Togba (Robbinsdale Cooper) 9-9, Fr. (Fall 1:18)
5th Mac Bouwman (Totino-Grace) 7-9, Fr. over Miguel Martinez (Minneapolis Edison) 5-9, Fr. (Fall 1:23)
182
1st Place – Jacob Ranning of Totino-Grace
2nd Place – Randry Mugisha of Minneapolis Edison
3rd Place – Johnny Harstad of Orono
4th Place – owen kimmes of Minneapolis Roosevelt
5th Place – Daniel McCoy of Benilde St Margarets
6th Place – Jonathan Meader of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st Jacob Ranning (Totino-Grace) 32-15, Sr. over Randry Mugisha (Minneapolis Edison) 23-9, Sr. (Fall 3:03)
2nd Randry Mugisha (Minneapolis Edison) 23-9, Sr. over Johnny Harstad (Orono) 22-21, So. (Dec 10-5)
3rd Johnny Harstad (Orono) 22-21, So. over owen kimmes (Minneapolis Roosevelt) 13-9, Jr. (Dec 8-3)
5th Daniel McCoy (Benilde St Margarets) 11-18, So. over Jonathan Meader (Brooklyn Center-Concordia Acad) 5-22, So. (Fall 1:37)
195
1st Place – Josh Franklin of Fridley
2nd Place – David Wilfert of Orono
3rd Place – Walter West of Robbinsdale Cooper
4th Place – Wilmar Lopez of Minneapolis Roosevelt
5th Place – Giovanni Green of Minneapolis Edison
6th Place – Deionte Robertson of Columbia Heights
1st Josh Franklin (Fridley) 30-3, So. over David Wilfert (Orono) 36-15, So. (Dec 5-3)
2nd David Wilfert (Orono) 36-15, So. over Walter West (Robbinsdale Cooper) 22-4, Jr. (RULE)
3rd Walter West (Robbinsdale Cooper) 22-4, Jr. over Wilmar Lopez (Minneapolis Roosevelt) 7-18, Sr. (Fall 3:24)
5th Giovanni Green (Minneapolis Edison) 23-13, Sr. over Deionte Robertson (Columbia Heights) 9-9, Sr. (Inj. 0:00)
220
1st Place – Danny Striggow of Orono
2nd Place – Joe Hinkle of Totino-Grace
3rd Place – Isaac Ruby of Minneapolis Roosevelt
4th Place – Isaiah Brambilla of Robbinsdale Cooper
5th Place – Travis Smith of Fridley
6th Place – Joseph Thompson of Richfield
1st Danny Striggow (Orono) 46-2, Jr. over Joe Hinkle (Totino-Grace) 27-19, Jr. (Fall 1:18)
2nd Joe Hinkle (Totino-Grace) 27-19, Jr. over Isaac Ruby (Minneapolis Roosevelt) 18-19, Jr. (RULE)
3rd Isaac Ruby (Minneapolis Roosevelt) 18-19, Jr. over Isaiah Brambilla (Robbinsdale Cooper) 7-4, Sr. (Fall 1:02)
5th Travis Smith (Fridley) 4-10, Jr. over Joseph Thompson (Richfield) 1-9, Fr. (Fall 1:06)
285
1st Place – Shea Albrecht of Orono
2nd Place – Juan De Dios-Molina of Richfield
3rd Place – Manny Thomas of Totino-Grace
4th Place – Jack Auginash of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Zack Lamont of Fridley
6th Place – Bennet Krenz of Minneapolis Edison
1st Shea Albrecht (Orono) 29-15, So. over Juan De Dios-Molina (Richfield) 13-8, Jr. (Fall 3:11)
2nd Juan De Dios-Molina (Richfield) 13-8, Jr. over Manny Thomas (Totino-Grace) 14-11, So. (RULE)
3rd Manny Thomas (Totino-Grace) 14-11, So. over Jack Auginash (Minneapolis Patrick Henry) 12-4, So. (Fall 5:15)
5th Zack Lamont (Fridley) 3-5, Fr. over Bennet Krenz (Minneapolis Edison) 5-10, Sr. (Fall 4:36)

Comments are closed.