2019 Class AAA Section 6 Individual Tournament

106
1st Place – Jacory Bates of Eden Prairie
2nd Place – Peter Barrett of Minnetonka
3rd Place – Russell Gillette of Chaska
4th Place – Leo Farley of Minneapolis Washburn
5th Place – Jaxon Williams of Hopkins
6th Place – Kareem Alkhaleefa of Minneapolis South
1st Jacory Bates (Eden Prairie) 36-7, 8th. over Peter Barrett (Minnetonka) 26-16, Fr. (Dec 6-1)
2nd Peter Barrett (Minnetonka) 26-16, Fr. over Russell Gillette (Chaska) 30-18, 7th. (RULE)
3rd Russell Gillette (Chaska) 30-18, 7th. over Leo Farley (Minneapolis Washburn) 16-11, So. (Dec 7-6)
5th Jaxon Williams (Hopkins) 29-17, Fr. over Kareem Alkhaleefa (Minneapolis South) 12-19, Fr. (Fall 4:58)
113
1st Place – Patrick Lockwood of Minneapolis Washburn
2nd Place – Daniel Avre of Minneapolis South
3rd Place – Landon Nebel of Edina
4th Place – Tanner Swanson of Eden Prairie
5th Place – Quentin Durr of Chaska
6th Place – Ty Schmidt of Hopkins
1st Patrick Lockwood (Minneapolis Washburn) 34-4, Sr. over Daniel Avre (Minneapolis South) 15-2, So. (Fall 5:47)
2nd Daniel Avre (Minneapolis South) 15-2, So. over Landon Nebel (Edina) 10-12, 8th. (Dec 14-7)
3rd Landon Nebel (Edina) 10-12, 8th. over Tanner Swanson (Eden Prairie) 7-8, 8th. (Dec 16-11)
5th Quentin Durr (Chaska) 12-20, 8th. over Ty Schmidt (Hopkins) 9-25, 8th. (Fall 4:48)
120
1st Place – Sam Wolff of Chaska
2nd Place – Ben Stites of Minneapolis Southwest
3rd Place – Jack Merriam of Edina
4th Place – Alex Towey of Minnetonka
5th Place – Will Diana of Eden Prairie
6th Place – Jack Ormseth of Minneapolis Washburn
1st Sam Wolff (Chaska) 23-18, Jr. over Ben Stites (Minneapolis Southwest) 24-9, Jr. (Fall 5:26)
2nd Ben Stites (Minneapolis Southwest) 24-9, Jr. over Jack Merriam (Edina) 27-21, Jr. (MD 10-2)
3rd Jack Merriam (Edina) 27-21, Jr. over Alex Towey (Minnetonka) 18-21, So. (Dec 7-1)
5th Will Diana (Eden Prairie) 9-21, 7th. over Jack Ormseth (Minneapolis Washburn) 3-8, So. (Dec 6-3)
126
1st Place – Bryce Dagel of Eden Prairie
2nd Place – Seth Nebel of Edina
3rd Place – Aiden Brkovich of Chaska
4th Place – Jamel Whisby of Hopkins
5th Place – Jake McAnally of Minnetonka
6th Place – Leif Russell of Minneapolis Southwest
1st Bryce Dagel (Eden Prairie) 31-5, So. over Seth Nebel (Edina) 42-7, So. (Fall 2:27)
2nd Seth Nebel (Edina) 42-7, So. over Aiden Brkovich (Chaska) 16-21, So. (Fall 1:14)
3rd Aiden Brkovich (Chaska) 16-21, So. over Jamel Whisby (Hopkins) 13-21, Sr. (SV-1 12-10)
5th Jake McAnally (Minnetonka) 11-15, Sr. over Leif Russell (Minneapolis Southwest) 6-14, So. (Fall 0:29)
132
1st Place – Azi Rankins of Eden Prairie
2nd Place – Pedro Velazquez of Chaska
3rd Place – Gideon Cole of Minneapolis South
4th Place – Ethan Sandum of Minnetonka
5th Place – Roscoe Markert of Edina
6th Place – Finn McFadden of Minneapolis Washburn
1st Azi Rankins (Eden Prairie) 31-4, Sr. over Pedro Velazquez (Chaska) 36-9, So. (Dec 5-2)
2nd Pedro Velazquez (Chaska) 36-9, So. over Gideon Cole (Minneapolis South) 32-10, Jr. (RULE)
3rd Gideon Cole (Minneapolis South) 32-10, Jr. over Ethan Sandum (Minnetonka) 15-21, So. (TF-1.5 6:00 (21-4))
5th Roscoe Markert (Edina) 20-17, Jr. over Finn McFadden (Minneapolis Washburn) 6-15, Sr. (Dec 11-4)
138
1st Place – Clifton Paterson of Hopkins
2nd Place – Gabe Schumacher of Minnetonka
3rd Place – Tyler Scherbing of Chaska
4th Place – Sam Fuchs of Eden Prairie
5th Place – Micah Reff of Minneapolis South
6th Place – Lainden Johnson of Edina
1st Clifton Paterson (Hopkins) 35-11, Sr. over Gabe Schumacher (Minnetonka) 19-10, So. (Dec 5-1)
2nd Gabe Schumacher (Minnetonka) 19-10, So. over Tyler Scherbing (Chaska) 18-24, Jr. (Dec 4-0)
3rd Tyler Scherbing (Chaska) 18-24, Jr. over Sam Fuchs (Eden Prairie) 20-17, Jr. (Dec 7-4)
5th Micah Reff (Minneapolis South) 30-13, Sr. over Lainden Johnson (Edina) 1-4, Fr. (Fall 0:51)
145
1st Place – Jahsa Rankins of Eden Prairie
2nd Place – Malachi Johnson of Edina
3rd Place – Shuoeib Ahmed of Minneapolis South
4th Place – Dylan Pitt of Minnetonka
5th Place – Britton Peterson of Minneapolis Washburn
6th Place – Sam Reichel of Hopkins
1st Jahsa Rankins (Eden Prairie) 18-0, Sr. over Malachi Johnson (Edina) 31-18, Jr. (Fall 1:17)
2nd Malachi Johnson (Edina) 31-18, Jr. over Shuoeib Ahmed (Minneapolis South) 21-11, Jr. (RULE)
3rd Shuoeib Ahmed (Minneapolis South) 21-11, Jr. over Dylan Pitt (Minnetonka) 13-21, Jr. (Fall 2:38)
5th Britton Peterson (Minneapolis Washburn) 12-15, Sr. over Sam Reichel (Hopkins) 8-19, Jr. (Fall 4:58)
152
1st Place – Xander Falkenstein of Eden Prairie
2nd Place – Brian Avre of Minneapolis South
3rd Place – D’Allen Rutherford of Hopkins
4th Place – Matt Langford of Chaska
5th Place – Carter Roth of Minnetonka
6th Place – Brennan Curry of Edina
1st Xander Falkenstein (Eden Prairie) 24-10, Sr. over Brian Avre (Minneapolis South) 35-6, Sr. (DQ)
2nd Brian Avre (Minneapolis South) 35-6, Sr. over D’Allen Rutherford (Hopkins) 22-18, Jr. (RULE)
3rd D’Allen Rutherford (Hopkins) 22-18, Jr. over Matt Langford (Chaska) 16-23, Sr. (Fall 5:44)
5th Carter Roth (Minnetonka) 7-10, So. over Brennan Curry (Edina) 6-26, Fr. (Fall 3:39)
160
1st Place – Demetrius Patton of Hopkins
2nd Place – Jordan Todd of Eden Prairie
3rd Place – Jack Bricker of Minnetonka
4th Place – Anders W-J of Minneapolis Washburn
5th Place – Raunel Garcia of Minneapolis South
6th Place – Dontez Hubbard of Minneapolis Southwest
1st Demetrius Patton (Hopkins) 37-7, Jr. over Jordan Todd (Eden Prairie) 19-17, Jr. (Dec 4-0)
2nd Jordan Todd (Eden Prairie) 19-17, Jr. over Jack Bricker (Minnetonka) 29-15, Sr. (RULE)
3rd Jack Bricker (Minnetonka) 29-15, Sr. over Anders W-J (Minneapolis Washburn) 6-17, Sr. (Fall 3:43)
5th Raunel Garcia (Minneapolis South) 7-9, Sr. over Dontez Hubbard (Minneapolis Southwest) 7-24, So. (Fall 1:36)
170
1st Place – Matt Boyum of Chaska
2nd Place – Nick Flaskamp of Minneapolis Southwest
3rd Place – Tyler McReavey of Minnetonka
4th Place – Jack Newell of Eden Prairie
5th Place – Eli Cole of Minneapolis South
6th Place – Joshua Darst of Hopkins
1st Matt Boyum (Chaska) 23-4, Sr. over Nick Flaskamp (Minneapolis Southwest) 22-6, So. (Dec 5-0)
2nd Nick Flaskamp (Minneapolis Southwest) 22-6, So. over Tyler McReavey (Minnetonka) 26-20, Jr. (RULE)
3rd Tyler McReavey (Minnetonka) 26-20, Jr. over Jack Newell (Eden Prairie) 9-14, Sr. (Fall 1:13)
5th Eli Cole (Minneapolis South) 24-13, So. over Joshua Darst (Hopkins) 17-17, Jr. (Fall 1:41)
182
1st Place – Isaiah Thompson of Eden Prairie
2nd Place – Deonte Bryant of Hopkins
3rd Place – Dominick Scatena of Minnetonka
4th Place – Austin Carnicom of Minneapolis Washburn
5th Place – Lane Schmidt of Chaska
6th Place – Will Musolf of Edina
1st Isaiah Thompson (Eden Prairie) 35-7, Sr. over Deonte Bryant (Hopkins) 14-2, Jr. (Dec 6-3)
2nd Deonte Bryant (Hopkins) 14-2, Jr. over Dominick Scatena (Minnetonka) 16-14, Fr. (Fall 0:46)
3rd Dominick Scatena (Minnetonka) 16-14, Fr. over Austin Carnicom (Minneapolis Washburn) 15-12, So. (Fall 1:01)
5th Lane Schmidt (Chaska) 9-16, Sr. over Will Musolf (Edina) 7-23, Jr. (Fall 1:06)
195
1st Place – RJ Chakolis of Hopkins
2nd Place – Quinn Sell of Minnetonka
3rd Place – Elijah Judovsky of Minneapolis Southwest
4th Place – Treighton Thompson of Minneapolis South
5th Place – Cody Kack of Chaska
6th Place – Jake Larson of Minneapolis Washburn
1st RJ Chakolis (Hopkins) 39-2, So. over Quinn Sell (Minnetonka) 28-10, So. (Dec 5-4)
2nd Quinn Sell (Minnetonka) 28-10, So. over Elijah Judovsky (Minneapolis Southwest) 24-11, Jr. (Dec 8-5)
3rd Elijah Judovsky (Minneapolis Southwest) 24-11, Jr. over Treighton Thompson (Minneapolis South) 13-9, Sr. (M. For.)
5th Cody Kack (Chaska) 13-24, Jr. over Jake Larson (Minneapolis Washburn) 18-19, Jr. (M. For.)
220
1st Place – Will Davis of Edina
2nd Place – Henry Kantzes of Minneapolis Washburn
3rd Place – Aaron Bertsch of Hopkins
4th Place – Grant Krull of Chaska
5th Place – Ames Wyeth of Minneapolis South
6th Place – Brennan Hirtz of Eden Prairie
1st Will Davis (Edina) 38-6, Jr. over Henry Kantzes (Minneapolis Washburn) 35-6, Sr. (TB-1 4-3)
2nd Henry Kantzes (Minneapolis Washburn) 35-6, Sr. over Aaron Bertsch (Hopkins) 17-13, Jr. (TF-1.5 5:51 (18-1))
3rd Aaron Bertsch (Hopkins) 17-13, Jr. over Grant Krull (Chaska) 18-18, Jr. (Fall 1:51)
5th Ames Wyeth (Minneapolis South) 10-15, So. over Brennan Hirtz (Eden Prairie) 8-19, Jr. (Fall 5:16)
285
1st Place – Ethan Jackman of Chaska
2nd Place – James Johnson of Minnetonka
3rd Place – Vincent Gladbach of Minneapolis Washburn
4th Place – Jadin Decora of Minneapolis South
5th Place – Jack Glanzer of Hopkins
6th Place – Nick Yelkin of Edina
1st Ethan Jackman (Chaska) 33-5, Sr. over James Johnson (Minnetonka) 35-5, Sr. (Inj. 0:11)
2nd James Johnson (Minnetonka) 35-5, Sr. over Vincent Gladbach (Minneapolis Washburn) 22-12, So. (Fall 0:32)
3rd Vincent Gladbach (Minneapolis Washburn) 22-12, So. over Jadin Decora (Minneapolis South) 19-12, Jr. (Fall 5:11)
5th Jack Glanzer (Hopkins) 13-15, Sr. over Nick Yelkin (Edina) 8-13, Jr. (Fall 2:57)

Comments are closed.