2019 Class AAA Section 7 Individual Tournament

106
1st Place – Reid Nelson of Forest Lake
2nd Place – Brendan Howes of Anoka
3rd Place – Gavin Hilyar of Elk River
4th Place – Kyle Halstensen of St Francis
5th Place – Jace Schmandt of Coon Rapids
6th Place – Maverick Henderson of Cambridge-Isanti
1st Reid Nelson (Forest Lake) 40-2, So. over Brendan Howes (Anoka) 29-8, Fr. (Dec 3-0)
2nd Brendan Howes (Anoka) 29-8, Fr. over Gavin Hilyar (Elk River) 18-14, Fr. (Dec 8-2)
3rd Gavin Hilyar (Elk River) 18-14, Fr. over Kyle Halstensen (St Francis) 10-7, 8th. (Fall 0:51)
5th Jace Schmandt (Coon Rapids) 9-14, Fr. over Maverick Henderson (Cambridge-Isanti) 2-11, 7th. (Fall 3:20)
113
1st Place – John Babineau of Andover
2nd Place – Brad Howes of Anoka
3rd Place – Payton Doty of Cambridge-Isanti
4th Place – Nick Lattery of Coon Rapids
5th Place – Eli Williams of Elk River
6th Place – Jacob Bross of Blaine
1st John Babineau (Andover) 38-8, Jr. over Payton Doty (Cambridge-Isanti) 25-10, 8th. (Dec 8-3)
2nd Brad Howes (Anoka) 36-7, So. over Payton Doty (Cambridge-Isanti) 25-10, 8th. (Dec 8-5)
3rd Brad Howes (Anoka) 36-7, So. over Nick Lattery (Coon Rapids) 16-9, So. (Dec 8-4)
5th Eli Williams (Elk River) 22-19, Jr. over Jacob Bross (Blaine) 20-25, Fr. (Dec 8-2)
120
1st Place – Derrick Cardinal of Forest Lake
2nd Place – Colton Pool of Elk River
3rd Place – Jon Svobodny of Coon Rapids
4th Place – Dillon Osberg of Champlin Park
5th Place – Gavin Hajek of Cambridge-Isanti
6th Place – Noah Torgerson of Anoka
1st Derrick Cardinal (Forest Lake) 40-3, So. over Colton Pool (Elk River) 30-8, Jr. (MD 13-3)
2nd Colton Pool (Elk River) 30-8, Jr. over Jon Svobodny (Coon Rapids) 19-8, Sr. (Dec 4-3)
3rd Jon Svobodny (Coon Rapids) 19-8, Sr. over Dillon Osberg (Champlin Park) 21-22, Sr. (MD 10-2)
5th Gavin Hajek (Cambridge-Isanti) 18-25, Jr. over Noah Torgerson (Anoka) 6-13, 7th. (MD 9-1)
126
1st Place – Jordan Driscoll of Blaine
2nd Place – Dan Vanacker of Forest Lake
3rd Place – Jaden Burandt of Anoka
4th Place – Cole Borg of Andover
5th Place – Treytin Byers of Cambridge-Isanti
6th Place – Joe Tullberg of Champlin Park
1st Jordan Driscoll (Blaine) 36-4, Sr. over Dan Vanacker (Forest Lake) 23-17, Fr. (SV-1 4-2)
2nd Dan Vanacker (Forest Lake) 23-17, Fr. over Jaden Burandt (Anoka) 6-5, Fr. (Fall 2:54)
3rd Jaden Burandt (Anoka) 6-5, Fr. over Cole Borg (Andover) 5-12, Fr. (MD 13-4)
5th Treytin Byers (Cambridge-Isanti) 4-4, 8th. over Joe Tullberg (Champlin Park) 0-3, Jr. (Dec 10-3)
132
1st Place – Parker Dobrocky of Anoka
2nd Place – Alex Kowalchyk of Coon Rapids
3rd Place – Jordyn Greseth-Clendening of Blaine
4th Place – Dalton Ball of Cambridge-Isanti
5th Place – Ben Hallin of St Francis
6th Place – Wyatt Schimmelman of Elk River
1st Parker Dobrocky (Anoka) 34-9, Sr. over Alex Kowalchyk (Coon Rapids) 19-7, So. (Dec 6-3)
2nd Alex Kowalchyk (Coon Rapids) 19-7, So. over Jordyn Greseth-Clendening (Blaine) 24-19, Fr. (RULE)
3rd Jordyn Greseth-Clendening (Blaine) 24-19, Fr. over Dalton Ball (Cambridge-Isanti) 25-22, Sr. (MD 11-3)
5th Ben Hallin (St Francis) 20-18, Jr. over Wyatt Schimmelman (Elk River) 18-22, Sr. (Dec 7-2)
138
1st Place – Trae Janisch of Blaine
2nd Place – Elijah Madimba of Coon Rapids
3rd Place – Mike Wasche of St Francis
4th Place – Wyatt Nelson of Forest Lake
5th Place – Romeo Nordquist of Cambridge-Isanti
6th Place – Caleb Brandenburg of Anoka
1st Trae Janisch (Blaine) 18-5, . over Mike Wasche (St Francis) 26-16, Jr. (Dec 14-10)
2nd Elijah Madimba (Coon Rapids) 21-10, So. over Mike Wasche (St Francis) 26-16, Jr. (SV-1 11-6)
3rd Elijah Madimba (Coon Rapids) 21-10, So. over Wyatt Nelson (Forest Lake) 15-24, So. (MD 13-5)
5th Romeo Nordquist (Cambridge-Isanti) 20-25, Jr. over Caleb Brandenburg (Anoka) 9-20, So. (Dec 11-6)
145
1st Place – Scott Springer of Anoka
2nd Place – Mathias Waskey of Forest Lake
3rd Place – Chrystian Greseth-Clendening of Blaine
4th Place – Dalan Jones of Coon Rapids
5th Place – Aidan Brown of Cambridge-Isanti
6th Place – Zion Jesse of Champlin Park
1st Scott Springer (Anoka) 43-5, Sr. over Mathias Waskey (Forest Lake) 29-11, Sr. (Dec 3-1)
2nd Mathias Waskey (Forest Lake) 29-11, Sr. over Chrystian Greseth-Clendening (Blaine) 19-11, Jr. (RULE)
3rd Chrystian Greseth-Clendening (Blaine) 19-11, Jr. over Dalan Jones (Coon Rapids) 22-11, So. (Dec 9-5)
5th Aidan Brown (Cambridge-Isanti) 20-16, Jr. over Zion Jesse (Champlin Park) 2-5, So. (Fall 3:18)
152
1st Place – Moise Madimba of Coon Rapids
2nd Place – Tate Torgerson of Cambridge-Isanti
3rd Place – Calvin Grise of St Francis
4th Place – Varney Conneh of Champlin Park
5th Place – Brady O’Loughlin of Blaine
6th Place – Nate Beberg of Andover
1st Moise Madimba (Coon Rapids) 34-4, Sr. over Tate Torgerson (Cambridge-Isanti) 37-9, Sr. (Dec 5-3)
2nd Tate Torgerson (Cambridge-Isanti) 37-9, Sr. over Calvin Grise (St Francis) 22-16, Sr. (Fall 1:26)
3rd Calvin Grise (St Francis) 22-16, Sr. over Varney Conneh (Champlin Park) 2-2, Sr. (Fall 2:37)
5th Brady O’Loughlin (Blaine) 13-20, Sr. over Nate Beberg (Andover) 11-21, Fr. (MD 14-3)
160
1st Place – Tyler Raway of Forest Lake
2nd Place – Tyler Benson of Elk River
3rd Place – Mitchell Nowlan of Andover
4th Place – Andrew Hoglund of St Francis
5th Place – Demetrius Seals of Coon Rapids
6th Place – Cole Lafreniere of Blaine
1st Tyler Raway (Forest Lake) 28-12, So. over Tyler Benson (Elk River) 32-9, Sr. (TF-1.5 4:30 (16-0))
2nd Tyler Benson (Elk River) 32-9, Sr. over Mitchell Nowlan (Andover) 37-12, So. (Fall 5:51)
3rd Mitchell Nowlan (Andover) 37-12, So. over Andrew Hoglund (St Francis) 33-12, Jr. (MD 13-5)
5th Demetrius Seals (Coon Rapids) 18-21, So. over Cole Lafreniere (Blaine) 23-10, . (Inj. 0:00)
170
1st Place – Jimmy Brown of Cambridge-Isanti
2nd Place – Danny Reynolds of Andover
3rd Place – Logan Collins of Forest Lake
4th Place – Rowan Jungling of Anoka
5th Place – Zach Thomas of Coon Rapids
6th Place – Hunter Larson of Elk River
1st Jimmy Brown (Cambridge-Isanti) 32-8, Jr. over Danny Reynolds (Andover) 38-7, Jr. (MD 16-2)
2nd Danny Reynolds (Andover) 38-7, Jr. over Logan Collins (Forest Lake) 31-11, So. (RULE)
3rd Logan Collins (Forest Lake) 31-11, So. over Rowan Jungling (Anoka) 20-20, Jr. (Dec 8-5)
5th Zach Thomas (Coon Rapids) 24-16, Jr. over Hunter Larson (Elk River) 25-14, Jr. (MD 8-0)
182
1st Place – Bruce Muehlhauser of Anoka
2nd Place – Joey Lipinski of St Francis
3rd Place – Kaiyre Lewis of Champlin Park
4th Place – Daniel Fagerstrom of Forest Lake
5th Place – Brandon Wagner of Blaine
6th Place – Aidan Winter of Andover
1st Bruce Muehlhauser (Anoka) 32-10, Sr. over Joey Lipinski (St Francis) 29-8, Jr. (Dec 6-1)
2nd Joey Lipinski (St Francis) 29-8, Jr. over Kaiyre Lewis (Champlin Park) 13-15, Sr. (RULE)
3rd Kaiyre Lewis (Champlin Park) 13-15, Sr. over Daniel Fagerstrom (Forest Lake) 16-14, Sr. (Dec 11-6)
5th Brandon Wagner (Blaine) 27-13, . over Aidan Winter (Andover) 18-17, So. (Fall 1:48)
195
1st Place – Pedro Castillo of Forest Lake
2nd Place – Isaac Atchison of Blaine
3rd Place – Preston Lane of St Francis
4th Place – Austin Cantrell of Cambridge-Isanti
5th Place – Gavin Rosstedt of Champlin Park
6th Place – Nick Berg of Coon Rapids
1st Pedro Castillo (Forest Lake) 34-9, Jr. over Isaac Atchison (Blaine) 29-9, . (Dec 3-1)
2nd Isaac Atchison (Blaine) 29-9, . over Preston Lane (St Francis) 14-15, Sr. (Dec 16-9)
3rd Preston Lane (St Francis) 14-15, Sr. over Austin Cantrell (Cambridge-Isanti) 18-14, Sr. (Fall 1:13)
5th Gavin Rosstedt (Champlin Park) 10-11, So. over Nick Berg (Coon Rapids) 12-22, Sr. (Dec 4-2)
220
1st Place – Lafayette Bade of Elk River
2nd Place – Kyle Lindenfelser of St Francis
3rd Place – Sam Street of Anoka
4th Place – Santino Stephens of Champlin Park
5th Place – Logan Rowe of Forest Lake
6th Place – Carter Ho of Blaine
1st Lafayette Bade (Elk River) 29-7, Sr. over Kyle Lindenfelser (St Francis) 31-8, Sr. (Dec 1-0)
2nd Kyle Lindenfelser (St Francis) 31-8, Sr. over Sam Street (Anoka) 15-23, Jr. (Fall 1:55)
3rd Sam Street (Anoka) 15-23, Jr. over Santino Stephens (Champlin Park) 2-2, Sr. (Dec 3-2)
5th Logan Rowe (Forest Lake) 16-15, Jr. over Carter Ho (Blaine) 14-21, Jr. (Fall 0:17)
285
1st Place – Wyatt Kruse of Cambridge-Isanti
2nd Place – Seth Hopkins of Elk River
3rd Place – Gavin Layton of Coon Rapids
4th Place – Austin Surgenor of Andover
5th Place – Sam Locke of Forest Lake
6th Place – Nick Gerlach of St Francis
1st Wyatt Kruse (Cambridge-Isanti) 16-3, Sr. over Gavin Layton (Coon Rapids) 27-12, So. (Dec 8-5)
2nd Seth Hopkins (Elk River) 20-16, Jr. over Gavin Layton (Coon Rapids) 27-12, So. (Dec 1-0)
3rd Seth Hopkins (Elk River) 20-16, Jr. over Austin Surgenor (Andover) 29-11, Sr. (Fall 3:34)
5th Sam Locke (Forest Lake) 25-18, Sr. over Nick Gerlach (St Francis) 30-13, Sr. (M. For.)

Comments are closed.