2019 Class A Section 3 Team Tournament

Report High School Results

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.



Class A Section 3 Team Tournament Champions – Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove

Preliminaries

Pipestone Area 49 Adrian Area 22
106 – Jesus Anaya (Adrian Area) over Hudson Burnett (Pipestone Area) Maj 15-4
113 – JJ Martens (Pipestone Area) over Breyer Hieronimus (Adrian Area) Dec 6-0
120 – Nate Bobendrier (Pipestone Area) over Rilee Heidebrink (Adrian Area) Fall 1:28
126 – Logan Taylor (Adrian Area) over Allen Tubbs (Pipestone Area) Fall 0:59
132 – Isaac Bullerman (Adrian Area) over Rogen Smidt (Pipestone Area) Fall 1:33
138 – Grant Budden (Pipestone Area) over Brody Loosbrock (Adrian Area) Fall 1:40
145 – Carson Wipf (Pipestone Area) over Logan Sherer (Adrian Area) Fall 1:24
152 – Jesse Fenton (Pipestone Area) over Ellias Tonsay-Buarapha (Adrian Area) Fall 0:48
160 – Eric Lange (Pipestone Area) over Quentin Wolf (Adrian Area) Maj 13-5
170 – Angel Campos (Pipestone Area) over Preston Nelson (Adrian Area) Dec 9-5
182 – Nick Colvin (Pipestone Area) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Jayden Hoss (Pipestone Area) over Cameron Wieneke (Adrian Area) Fall 3:18
220 – Mason Krakow (Pipestone Area) over Jaren Winselman (Adrian Area) Dec 3-2
285 – Scot Edwards (Adrian Area) over Unknown (Unattached) Forf

Quarterfinals

Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 61 Pipestone Area 10
106 – JJ Martens (Pipestone Area) over Devin Carter (TMBWWG) Maj 10-2
113 – Ayden Horner (TMBWWG) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Levi Ellingson (TMBWWG) over Nate Bobendrier (Pipestone Area) Dec 6-2
126 – Luis Perez (TMBWWG) over Rogen Smidt (Pipestone Area) Fall 1:44
132 – Dereck Ellingson (TMBWWG) over Allen Tubbs (Pipestone Area) Fall 1:05
138 – Grant Budden (Pipestone Area) over Tyler Vandendriessche (TMBWWG) Dec 6-1
145 – Anthony Axford (TMBWWG) over Carson Wipf (Pipestone Area) Fall 5:11
152 – Sawyer Schwartz (TMBWWG) over Jesse Fenton (Pipestone Area) Fall 3:40
160 – Eric Lange (Pipestone Area) over Austin Axford (TMBWWG) Dec 5-3
170 – Gabe Krick (TMBWWG) over Angel Campos (Pipestone Area) Fall 3:39
182 – Jace Paplow (TMBWWG) over Nick Colvin (Pipestone Area) Maj 10-2
195 – Trevor Eisfeld (TMBWWG) over Jayden Hoss (Pipestone Area) Fall 0:28
220 – Travis Willhite (TMBWWG) over Mason Krakow (Pipestone Area) Fall 1:57
285 – Sam Bauer (TMBWWG) over Unknown (Unattached) Forf

Minneota 39 Wabasso – Red Rock Central 23
106 – Troy Vankuelan (Minneota) over Garrett Marotzke (Wabasso – Red Rock Central) Fall 0:59
113 – Zack Fier (Minneota) over Zackary Zimmerman (Wabasso – Red Rock Central) Fall 3:41
120 – Eric Carrasco (Minneota) over Chase Irlbeck (Wabasso – Red Rock Central) Maj 11-1
126 – Mason Irlbeck (Wabasso – Red Rock Central) over Kade Lozinski (Minneota) Dec 4-2
132 – Teddy Pesch (Minneota) over Vander Mathiowetz (Wabasso – Red Rock Central) Maj 11-0
138 – Blake Reiss (Minneota) over Josh Hesse (Wabasso – Red Rock Central) TF 15-0
145 – Jonah Gruenes (Minneota) over Hayden Determan (Wabasso – Red Rock Central) Maj 11-3
152 – Jared Schroepfer (Wabasso – Red Rock Central) over Cole Vanoverbeke (Minneota) Dec 9-8
160 – Josh Laleman (Minneota) over Damian Osland (Wabasso – Red Rock Central) Maj 11-3
170 – Shawn Buysse (Minneota) over Tyler Bliss (Wabasso – Red Rock Central) Fall 3:17
182 – Lance Wagner (Wabasso – Red Rock Central) over Layne Lozinski (Minneota) Maj 9-1
195 – Ty Altermatt (Wabasso – Red Rock Central) over Kaden Culver (Minneota) Fall 1:05
220 – Derek Werner (Wabasso – Red Rock Central) over Barry Gronke (Minneota) Maj 12-3
285 – Ryan Liebl (Wabasso – Red Rock Central) over Jackson Esping (Minneota) Dec 4-2

Windom-Mountain Lake 54 Saint James Area 18
106 – Troy Parulski (Saint James Area) over Caden Swoboda (Windom-Mountain Lake) Dec 6-1
113 – Bobby Saengosoth (Windom-Mountain Lake) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Micah Holmberg (Windom-Mountain Lake) over Wyatt Westcott (Saint James Area) Dec 3-0
126 – Brett Willaby (Windom-Mountain Lake) over Sam Kulseth (Saint James Area) Maj 9-1
132 – Kade Sammons (Windom-Mountain Lake) over Austin Knickrehm (Saint James Area) TF 15-0
138 – Trenton Renquist (Windom-Mountain Lake) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Esteban Sandoval (Windom-Mountain Lake) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Zach Spinks (Windom-Mountain Lake) over Landon Hoppe (Saint James Area) Fall 1:31
160 – Tallin Johnson (Saint James Area) over Alex Borsgard (Windom-Mountain Lake) Dec 12-10
170 – Osmar Roman Parada (Windom-Mountain Lake) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Jayden Johnson (Saint James Area) over Kaden Haberman (Windom-Mountain Lake) Fall 0:27
195 – Jacob Brey (Saint James Area) over Keith Swenson (Windom-Mountain Lake) Fall 0:42
220 – Jabari Carlton (Windom-Mountain Lake) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Eli Mutz (Windom-Mountain Lake) over Koltin Johnson (Saint James Area) Fall 1:16

Canby 39 Jackson County Central 26
106 – Logan Butzon (Jackson County Central) over Lane Fink (Canby) Maj 14-6
113 – Matthew Haley (Jackson County Central) over Lincoln Fink (Canby) Dec 6-4
120 – Payton Handevidt (Jackson County Central) over Jake Wagner (Canby) Fall 1:20
126 – Tanner Drietz (Canby) over Mathew Mohning (Jackson County Central) Inj 0:01
132 – Mathew Mohning (Jackson County Central) over Coltyn Drietz (Canby) Dec 4-2
138 – Parker Viessman (Canby) over Caleb Vancura (Jackson County Central) Dec 6-6
145 – Hunter Cleveland (Canby) over Coltan Bents (Jackson County Central) Fall 3:51
152 – Ethan Hendrickson (Jackson County Central) over Kalib Greenman (Canby) Dec 4-0
160 – Noah Steffen (Canby) over Carter Mix (Jackson County Central) Fall 5:00
170 – Evan Stoks (Canby) over William Freking (Jackson County Central) Fall 1:58
182 – Jaden Kindopp (Canby) over Trace Michelson (Jackson County Central) Fall 1:26
195 – Sam Dunker (Jackson County Central) over Josh Steffen (Canby) Dec 5-4
220 – Eli Edlin (Jackson County Central) over shane Noyes (Canby) Maj 13-5
285 – Denver Noyes (Canby) over Lee Drahota (Jackson County Central) Fall 0:51

Semifinals

Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 42 Minneota 18
106 – Zack Fier (Minneota) over Devin Carter (TMBWWG) Maj 12-4
113 – Ayden Horner (TMBWWG) over Eric Carrasco (Minneota) Fall 3:25
120 – Levi Ellingson (TMBWWG) over Kade Lozinski (Minneota) Dec 2-1
126 – Luis Perez (TMBWWG) over Alex Depestel (Minneota) Inj 1:12
132 – Teddy Pesch (Minneota) over Derek VanDam (TMBWWG) Maj 13-0
138 – Dereck Ellingson (TMBWWG) over Blake Reiss (Minneota) Dec 6-2
145 – Anthony Axford (TMBWWG) over Jonah Gruenes (Minneota) Maj 12-0
152 – Cole Vanoverbeke (Minneota) over Sawyer Schwartz (TMBWWG) Dec 10-8
160 – Austin Axford (TMBWWG) over Tate Walerius (Minneota) TF 21-4
170 – Jace Paplow (TMBWWG) over Shawn Buysse (Minneota) Dec 3-1
182 – Layne Lozinski (Minneota) over Gabe Krick (TMBWWG) Maj 10-2
195 – Trevor Eisfeld (TMBWWG) over Kaden Culver (Minneota) Fall 0:13
220 – Barry Gronke (Minneota) over Travis Willhite (TMBWWG) Dec 9-3
285 – Sam Bauer (TMBWWG) over Unknown (Unattached) Forf

Canby 36 Windom-Mountain Lake 24
106 – Lane Fink (Canby) over Caden Swoboda (Windom-Mountain Lake) Dec 9-4
113 – Lincoln Fink (Canby) over Bobby Saengosoth (Windom-Mountain Lake) Fall 1:15
120 – Jake Wagner (Canby) over Micah Holmberg (Windom-Mountain Lake) Fall 1:44
126 – Brett Willaby (Windom-Mountain Lake) over Tanner Drietz (Canby) TF 15-0
132 – Kade Sammons (Windom-Mountain Lake) over Coltyn Drietz (Canby) Maj 16-6
138 – Trenton Renquist (Windom-Mountain Lake) over Parker Viessman (Canby) Dec 10-6
145 – Hunter Cleveland (Canby) over Esteban Sandoval (Windom-Mountain Lake) Dec 8-5
152 – Zach Spinks (Windom-Mountain Lake) over Kalib Greenman (Canby) Dec 5-0
160 – Alex Borsgard (Windom-Mountain Lake) over Alex Full (Canby) Fall 1:24
170 – Noah Steffen (Canby) over Osmar Roman Parada (Windom-Mountain Lake) Fall 1:15
182 – Evan Stoks (Canby) over Jesse Jepsen (Windom-Mountain Lake) Dec 5-1
195 – Jaden Kindopp (Canby) over Kaden Haberman (Windom-Mountain Lake) Fall 1:39
220 – Jabari Carlton (Windom-Mountain Lake) over Josh Steffen (Canby) Dec 9-6
285 – Denver Noyes (Canby) over Eli Mutz (Windom-Mountain Lake) Dec 6-0

Championship

Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 33 Canby 28
106 – Lane Fink (Canby) over Devin Carter (TMBWWG) Maj 12-2
113 – Ayden Horner (TMBWWG) over Lincoln Fink (Canby) Fall 1:05
120 – Levi Ellingson (TMBWWG) over Jake Wagner (Canby) Dec 6-2
126 – Luis Perez (TMBWWG) over Tanner Drietz (Canby) Dec 10-6
132 – Coltyn Drietz (Canby) over Dereck Ellingson (TMBWWG) (Inj.[time])
138 – Tyler Vandendriessche (TMBWWG) over Parker Viessman (Canby) Dec 5-0
145 – Anthony Axford (TMBWWG) over Hunter Cleveland (Canby) Fall 2:53
152 – Sawyer Schwartz (TMBWWG) over Kalib Greenman (Canby) Dec 9-5
160 – Austin Axford (TMBWWG) over Noah Steffen (Canby) Dec 8-6
170 – Jace Paplow (TMBWWG) over Evan Stoks (Canby) Dec 7-3
182 – Jaden Kindopp (Canby) over Gabe Krick (TMBWWG) Fall 1:26
195 – Trevor Eisfeld (TMBWWG) over Josh Steffen (Canby) Dec 6-0
220 – shane Noyes (Canby) over Travis Willhite (TMBWWG) Fall 0:38
285 – Denver Noyes (Canby) over Sam Bauer (TMBWWG) Fall 1:14

Comments are closed.