2019 Class A Section 8 Individual Tournament

106
1st Place – Ethan Hendrickson of United North Central Warriors
2nd Place – Jake Nagel of Frazee
3rd Place – Tony Olson of Badger-GB-MR
4th Place – Keegan Senger of Fosston-Bagley
5th Place – Ethan Bowman of Crookston
6th Place – Daunte Yost of Fertile-Beltrami
1st Ethan Hendrickson (United North Central Warriors) 35-3, Fr. over Jake Nagel (Frazee) 24-18, 8th. (MD 11-2)
2nd Jake Nagel (Frazee) 24-18, 8th. over Tony Olson (Badger-GB-MR) 31-16, So. (RULE)
3rd Tony Olson (Badger-GB-MR) 31-16, So. over Keegan Senger (Fosston-Bagley) 24-17, Fr. (Dec 6-0)
5th Ethan Bowman (Crookston) 28-14, 8th. over Daunte Yost (Fertile-Beltrami) 27-8, So. (Dec 6-3)
113
1st Place – Zach Brown of Crookston
2nd Place – Christian Carlson of Frazee
3rd Place – TJ Jasicki of United North Central Warriors
4th Place – Seth Lavalier of Fertile-Beltrami
5th Place – Will Olson of Mahnomen-Waubun
6th Place – Jaxon Janousek of Badger-GB-MR
1st Zach Brown (Crookston) 36-1, So. over Christian Carlson (Frazee) 17-20, So. (Dec 10-5)
2nd Christian Carlson (Frazee) 17-20, So. over TJ Jasicki (United North Central Warriors) 18-14, Fr. (RULE)
3rd TJ Jasicki (United North Central Warriors) 18-14, Fr. over Seth Lavalier (Fertile-Beltrami) 18-15, Fr. (Fall 2:41)
5th Will Olson (Mahnomen-Waubun) 14-19, Fr. over Jaxon Janousek (Badger-GB-MR) 7-24, 8th. (MD 11-0)
120
1st Place – Garret Eiynck of Mahnomen-Waubun
2nd Place – Isaac Tellers of United North Central Warriors
3rd Place – Tyler Moe of Frazee
4th Place – Christian Schmidt of Fosston-Bagley
5th Place – Nolan Dans of Crookston
6th Place – Wesley Ramberg of Fertile-Beltrami
1st Garret Eiynck (Mahnomen-Waubun) 29-9, So. over Isaac Tellers (United North Central Warriors) 9-5, Sr. (Fall 2:28)
2nd Isaac Tellers (United North Central Warriors) 9-5, Sr. over Tyler Moe (Frazee) 23-24, 7th. (Dec 5-2)
3rd Tyler Moe (Frazee) 23-24, 7th. over Christian Schmidt (Fosston-Bagley) 21-17, Sr. (Fall 3:06)
5th Nolan Dans (Crookston) 19-18, So. over Wesley Ramberg (Fertile-Beltrami) 13-19, 8th. (MD 11-2)
126
1st Place – Avery Augustson of Badger-GB-MR
2nd Place – Hunter Hitchen of Fertile-Beltrami
3rd Place – Lukas Volstad of Frazee
4th Place – Dylan Rasmussen of United North Central Warriors
5th Place – Braxton Volker of Crookston
6th Place – Oscar Duden of Red Lake County Central
1st Avery Augustson (Badger-GB-MR) 35-6, Sr. over Hunter Hitchen (Fertile-Beltrami) 29-13, Jr. (Dec 8-2)
2nd Hunter Hitchen (Fertile-Beltrami) 29-13, Jr. over Lukas Volstad (Frazee) 18-23, Jr. (RULE)
3rd Lukas Volstad (Frazee) 18-23, Jr. over Dylan Rasmussen (United North Central Warriors) 15-20, Fr. (Dec 7-5)
5th Braxton Volker (Crookston) 15-22, 8th. over Oscar Duden (Red Lake County Central) 7-17, 8th. (Fall 1:54)
132
1st Place – Carter Sorenson of Fosston-Bagley
2nd Place – Brandon Pries of Badger-GB-MR
3rd Place – Cameron Weiland of Crookston
4th Place – Hank Tellers of United North Central Warriors
5th Place – Brock Barlund of Frazee
6th Place – Tyler Stuhaug of Fertile-Beltrami
1st Carter Sorenson (Fosston-Bagley) 32-6, So. over Brandon Pries (Badger-GB-MR) 20-10, Sr. (Dec 2-1)
2nd Brandon Pries (Badger-GB-MR) 20-10, Sr. over Cameron Weiland (Crookston) 23-19, So. (Dec 13-7)
3rd Cameron Weiland (Crookston) 23-19, So. over Hank Tellers (United North Central Warriors) 13-25, 8th. (Fall 1:02)
5th Brock Barlund (Frazee) 16-17, So. over Tyler Stuhaug (Fertile-Beltrami) 1-13, Fr. (Fall 1:57)
138
1st Place – Damon Ferguson of Red Lake County Central
2nd Place – Kaden Hiemenz of Frazee
3rd Place – Race Knochenmus of Roseau
4th Place – Garrett Undeberg of Badger-GB-MR
5th Place – Adam Syverson of Mahnomen-Waubun
6th Place – Kaden Kappedal of Fosston-Bagley
1st Damon Ferguson (Red Lake County Central) 15-10, 8th. over Kaden Hiemenz (Frazee) 15-10, So. (Dec 2-1)
2nd Kaden Hiemenz (Frazee) 15-10, So. over Race Knochenmus (Roseau) 33-10, So. (RULE)
3rd Race Knochenmus (Roseau) 33-10, So. over Garrett Undeberg (Badger-GB-MR) 18-17, So. (MD 11-2)
5th Adam Syverson (Mahnomen-Waubun) 23-14, Sr. over Kaden Kappedal (Fosston-Bagley) 6-27, Sr. (Fall 3:50)
145
1st Place – Owen Novacek of Badger-GB-MR
2nd Place – Eion Ness of United North Central Warriors
3rd Place – Chase Dorman of Mahnomen-Waubun
4th Place – Paul DeHate of Red Lake County Central
5th Place – Connor Eidsmoe of Roseau
6th Place – Jayce Thompson of Fosston-Bagley
1st Owen Novacek (Badger-GB-MR) 39-3, Sr. over Eion Ness (United North Central Warriors) 32-12, Fr. (Fall 1:15)
2nd Eion Ness (United North Central Warriors) 32-12, Fr. over Chase Dorman (Mahnomen-Waubun) 15-8, . (Dec 7-2)
3rd Chase Dorman (Mahnomen-Waubun) 15-8, . over Paul DeHate (Red Lake County Central) 11-13, Fr. (Dec 12-6)
5th Connor Eidsmoe (Roseau) 13-18, So. over Jayce Thompson (Fosston-Bagley) 15-20, Fr. (Fall 1:41)
152
1st Place – Chandler Mooney of Roseau
2nd Place – Lukas Meier of Crookston
3rd Place – Andy Dostal of Badger-GB-MR
4th Place – Henry Burrack of Fosston-Bagley
5th Place – Ricky Roforth of Frazee
6th Place – Torrey Carlson of United North Central Warriors
1st Chandler Mooney (Roseau) 43-0, Sr. over Lukas Meier (Crookston) 19-6, Sr. (Dec 9-2)
2nd Lukas Meier (Crookston) 19-6, Sr. over Andy Dostal (Badger-GB-MR) 32-14, Jr. (RULE)
3rd Andy Dostal (Badger-GB-MR) 32-14, Jr. over Henry Burrack (Fosston-Bagley) 23-19, Jr. (Fall 3:27)
5th Ricky Roforth (Frazee) 24-20, Sr. over Torrey Carlson (United North Central Warriors) 13-26, Fr. (Dec 6-0)
160
1st Place – Caleb Vacura of Badger-GB-MR
2nd Place – Ben Olson of Roseau
3rd Place – Dakota Meech of United North Central Warriors
4th Place – Alex Smith of Fertile-Beltrami
5th Place – Tyler Maruska of Fosston-Bagley
6th Place – Ethan Boll of Crookston
1st Caleb Vacura (Badger-GB-MR) 29-18, Fr. over Ben Olson (Roseau) 38-4, So. (Dec 5-2)
2nd Ben Olson (Roseau) 38-4, So. over Dakota Meech (United North Central Warriors) 18-21, So. (Fall 0:53)
3rd Dakota Meech (United North Central Warriors) 18-21, So. over Alex Smith (Fertile-Beltrami) 16-18, Sr. (Fall 5:58)
5th Tyler Maruska (Fosston-Bagley) 15-15, Sr. over Ethan Boll (Crookston) 25-15, 8th. (Dec 10-5)
170
1st Place – Brett Graham of Frazee
2nd Place – Tristyn Ferguson of Red Lake County Central
3rd Place – Gator Bettin of United North Central Warriors
4th Place – Joe DeZelar of Badger-GB-MR
5th Place – Dane Schoenborn of Fosston-Bagley
6th Place – Gabe Horgeshimer of Fertile-Beltrami
1st Brett Graham (Frazee) 33-11, Jr. over Tristyn Ferguson (Red Lake County Central) 25-8, So. (Dec 7-0)
2nd Tristyn Ferguson (Red Lake County Central) 25-8, So. over Gator Bettin (United North Central Warriors) 20-15, Sr. (RULE)
3rd Gator Bettin (United North Central Warriors) 20-15, Sr. over Joe DeZelar (Badger-GB-MR) 17-21, . (Dec 4-2)
5th Dane Schoenborn (Fosston-Bagley) 24-17, So. over Gabe Horgeshimer (Fertile-Beltrami) 8-16, Jr. (Fall 5:59)
182
1st Place – Gabe Drewes of Frazee
2nd Place – Dale Grindahl of Roseau
3rd Place – Teigen Hextell of Fosston-Bagley
4th Place – Damian Hodgson of Crookston
5th Place – Ethan Waage of Badger-GB-MR
6th Place – Harmon Liebl of Fertile-Beltrami
1st Gabe Drewes (Frazee) 28-10, Sr. over Dale Grindahl (Roseau) 31-12, Sr. (Dec 14-10)
2nd Dale Grindahl (Roseau) 31-12, Sr. over Teigen Hextell (Fosston-Bagley) 27-12, Sr. (Fall 5:49)
3rd Teigen Hextell (Fosston-Bagley) 27-12, Sr. over Damian Hodgson (Crookston) 28-15, Sr. (Fall 3:43)
5th Ethan Waage (Badger-GB-MR) 9-19, Fr. over Harmon Liebl (Fertile-Beltrami) 8-17, Sr. (Fall 5:06)
195
1st Place – Coleton Borah of Frazee
2nd Place – Sawyer Klatt of Roseau
3rd Place – Jacob Lomen of Fosston-Bagley
4th Place – Jacob Bergsnev of Badger-GB-MR
5th Place – Brock Kako of United North Central Warriors
6th Place – Dakota Qualley of Fertile-Beltrami
1st Coleton Borah (Frazee) 18-4, Jr. over Sawyer Klatt (Roseau) 33-7, Jr. (Dec 16-11)
2nd Sawyer Klatt (Roseau) 33-7, Jr. over Jacob Lomen (Fosston-Bagley) 28-13, Jr. (Dec 8-4)
3rd Jacob Lomen (Fosston-Bagley) 28-13, Jr. over Jacob Bergsnev (Badger-GB-MR) 18-24, Jr. (Fall 2:24)
5th Brock Kako (United North Central Warriors) 22-17, Sr. over Dakota Qualley (Fertile-Beltrami) 9-22, Sr. (Fall 1:36)
220
1st Place – Dominik Vacura of Badger-GB-MR
2nd Place – Luke Tweeton of Frazee
3rd Place – Zachary Howard of Red Lake County Central
4th Place – Blake Fee of Crookston
5th Place – Evan Chalich of Fosston-Bagley
6th Place – Kyle Bliss of Roseau
1st Dominik Vacura (Badger-GB-MR) 40-3, So. over Luke Tweeton (Frazee) 32-7, Jr. (Dec 4-2)
2nd Luke Tweeton (Frazee) 32-7, Jr. over Zachary Howard (Red Lake County Central) 17-13, Fr. (RULE)
3rd Zachary Howard (Red Lake County Central) 17-13, Fr. over Blake Fee (Crookston) 10-20, Sr. (Fall 2:30)
5th Evan Chalich (Fosston-Bagley) 11-12, So. over Kyle Bliss (Roseau) 1-10, Sr. (Fall 0:53)
285
1st Place – Zach Evans of Badger-GB-MR
2nd Place – Tony Malikowski of Frazee
3rd Place – Jared Seibert of United North Central Warriors
4th Place – Axel Munter of Fosston-Bagley
5th Place – George Duden of Red Lake County Central
6th Place – Logan Bendickson of Mahnomen-Waubun
1st Zach Evans (Badger-GB-MR) 32-11, Jr. over Tony Malikowski (Frazee) 6-2, Sr. (Fall 5:56)
2nd Tony Malikowski (Frazee) 6-2, Sr. over Jared Seibert (United North Central Warriors) 33-10, Sr. (TB-1 2-1)
3rd Jared Seibert (United North Central Warriors) 33-10, Sr. over Axel Munter (Fosston-Bagley) 21-8, Jr. (Fall 2:48)
5th George Duden (Red Lake County Central) 16-11, So. over Logan Bendickson (Mahnomen-Waubun) 2-6, Jr. (Fall 2:36)

Comments are closed.