2019 Class AA Section 1 Team Tournament

Report High School Results

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.



Preliminaries

La Crescent 45 Pine Island 34
106 – Luke Williams (Pine Island) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Samuel Peterson (La Crescent) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Bryce Duffy (La Crescent) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Joey Schreier (La Crescent) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Noah Kneeland (Pine Island) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Travis Eitel (Pine Island) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Dawson Fallon (Pine Island) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Dylan Worrell (La Crescent) over Mason Pike (Pine Island) Dec 14-8
160 – Eric Wittlief (Pine Island) over Dane McCormick (La Crescent) Maj 10-1
170 – Colton Jorgenson (La Crescent) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Nathan Albrecht (La Crescent) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Dylan Schultz (La Crescent) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Clayton Jorgenson (La Crescent) over Jaxon Klusmann (Pine Island) Fall 1:49
285 – Adam Klingsporn (Pine Island) over Unknown (Unattached) Forf

Stewartville 54 St. Thomas Academy 16
106 – Jon Laures (Stewartville) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Colton Zwiefel (St. Thomas Academy) over Cole Jannsen (Stewartville) TF 18-0
120 – Sam Bute (St. Thomas Academy) over Lucas Larson (Stewartville) TF 17-2
126 – Anthony Nelson (Stewartville) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Double Forfeit
138 – Ty Smidt (Stewartville) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Double Forfeit
152 – Brody Olson (Stewartville) over Juan Almeida (St. Thomas Academy) Fall 0:00
160 – Keegan Zelinske (Stewartville) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Ethan Meyer (Stewartville) over Michael Kenney (St. Thomas Academy) Fall 0:00
182 – Trey Emerich (Stewartville) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Caden King (Stewartville) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Phil Skeps (St. Thomas Academy) over Alex Parker (Stewartville) Fall 0:00
285 – Carter Jannsen (Stewartville) over Devin Klein (St. Thomas Academy) Fall 0:00

Quarterfinals

Kasson-Mantorville 80 La Crescent 0
106 – Jace Minelli (Kasson-Mantorville) over Samuel Peterson (La Crescent) Fall 1:06
113 – Logan Vaughan (Kasson-Mantorville) over Bryce Duffy (La Crescent) TF 19-3
120 – Robby Horsman (Kasson-Mantorville) over Joey Schreier (La Crescent) Fall 1:38
126 – Giovanni Ruffo (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Matthew Harfmann (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Tanner Paulson (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Nic VanOort (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Kail Wynia (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Bennett Berge (Kasson-Mantorville) over Dane McCormick (La Crescent) Fall 1:19
170 – Dalton Andrist (Kasson-Mantorville) over Colton Jorgenson (La Crescent) Dec 11-4
182 – Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Dylan Schultz (La Crescent) Fall 0:09
195 – Grant Parrish (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Garsen Schorr (Kasson-Mantorville) over Clayton Jorgenson (La Crescent) Fall 1:54
285 – Anthony Moe-Tucker (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf

Lake City 57 Byron 13
106 – Jonathan Harvey (Lake City) over Lukas Green (Byron) Fall 0:58
113 – Maxwell Petersen (Byron) over Mason West (Lake City) Maj 20-7
120 – Nash Nelson (Lake City) over Eli Haight (Byron) Fall 3:42
126 – Aaron Meincke (Lake City) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Luke Skifton (Lake City) over Parker Kline (Byron) Maj 12-3
138 – Seth Haight (Byron) over Luke Becker (Lake City) Dec 10-5
145 – Joe Kozlowski (Lake City) over William Wharton (Byron) Fall 1:06
152 – Harold Schumacher (Lake City) over Wyatt Nemechek (Byron) Maj 9-1
160 – Derek Meincke (Lake City) over Donald French (Byron) Fall 1:57
170 – Dominic Goihl-Krier (Lake City) over Tyson Dean (Byron) Fall 2:26
182 – Sam Nutt (Lake City) over Beau Lorentzen (Byron) Maj 14-0
195 – Thomas Frank (Lake City) over Lucas Birch (Byron) Dec 6-3
220 – Max Balow (Lake City) over Vicente Deleon (Byron) Fall 2:29
285 – James Jasperson (Byron) over Unknown (Unattached) Forf

Plainview-Elgin-Millville 44 Cannon Falls 33
106 – Preston Carlisle (Cannon Falls) over Jason Feils (Plainview-Elgin-Millville) Fall 3:38
113 – Colten Black (Cannon Falls) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Erwin Strelow (Cannon Falls) over Garrett Olson (Plainview-Elgin-Millville) Fall 3:58
126 – Cooper Peterson (Cannon Falls) over Kael Lamb (Plainview-Elgin-Millville) Dec 5-0
132 – Cael Marx (Plainview-Elgin-Millville) over Levi Anderson (Cannon Falls) Fall 0:38
138 – Cooper Hofschulte (Plainview-Elgin-Millville) over Sam Ludden (Cannon Falls) Maj 9-0
145 – Joe Stucky (Plainview-Elgin-Millville) over Peter Fitterer (Cannon Falls) Maj 10-2
152 – Dillen Anderson (Cannon Falls) over Lafe Aarsvold (Plainview-Elgin-Millville) Fall 1:09
160 – Carter Marx (Plainview-Elgin-Millville) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Chris Modrak (Cannon Falls) over Connor Jones (Plainview-Elgin-Millville) Fall 1:46
182 – Martin Prieto (Plainview-Elgin-Millville) over Henry Johnson (Cannon Falls) Fall 3:24
195 – Dustin Dittrich (Plainview-Elgin-Millville) over Beau Zimmerman (Cannon Falls) Fall 1:03
220 – Riley Wingert (Plainview-Elgin-Millville) over Ryan Linde (Cannon Falls) Fall 2:40
285 – Logan Wingert (Plainview-Elgin-Millville) over Carson Lind (Cannon Falls) Fall 0:26

Simley 78 Stewartville 0
106 – Peyton Spychalla (Simley) over Jon Laures (Stewartville) Maj 11-1
113 – Cory Primeau (Simley) over Cole Jannsen (Stewartville) Fall 0:34
120 – James Diaz Lopez (Simley) over Lucas Larson (Stewartville) Fall 1:25
126 – Chase DeBlaere (Simley) over Anthony Nelson (Stewartville) Fall 0:52
132 – Ryan Sokol (Simley) over Ty Smidt (Stewartville) Fall 0:32
138 – Cael Berg (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Antonio Everett (Simley) over Brody Olson (Stewartville) Inj 1:10
152 – Gavin Nelson (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Jacob Hageman (Simley) over Keegan Zelinske (Stewartville) Maj 11-1
170 – Nolan Wanzek (Simley) over Ethan Meyer (Stewartville) Maj 17-5
182 – Quayin Short (Simley) over Trey Emerich (Stewartville) Fall 0:26
195 – Bennett Tabor (Simley) over Caden King (Stewartville) Fall 2:35
220 – Freddy Rivera (Simley) over Alex Parker (Stewartville) Fall 0:58
285 – Daniel Gregory Kerkvliet (Simley) over Carter Jannsen (Stewartville) Fall 0:07

Semifinals

Kasson-Mantorville 58 Lake City 3
106 – Jonathan Harvey (Lake City) over Jace Minelli (Kasson-Mantorville) Dec 3-2
113 – Logan Vaughan (Kasson-Mantorville) over Mason West (Lake City) Dec 8-1
120 – Robby Horsman (Kasson-Mantorville) over Nash Nelson (Lake City) Maj 18-6
126 – Giovanni Ruffo (Kasson-Mantorville) over Aaron Meincke (Lake City) Dec 6-0
132 – Matthew Harfmann (Kasson-Mantorville) over Luke Skifton (Lake City) Dec 9-2
138 – Tanner Paulson (Kasson-Mantorville) over Luke Becker (Lake City) Maj 12-1
145 – Carlos Ruffo (Kasson-Mantorville) over Joe Kozlowski (Lake City) TF 16-1
152 – Kail Wynia (Kasson-Mantorville) over Harold Schumacher (Lake City) Fall 1:45
160 – Bennett Berge (Kasson-Mantorville) over Derek Meincke (Lake City) Maj 9-1
170 – Dalton Andrist (Kasson-Mantorville) over Dominic Goihl-Krier (Lake City) Fall 2:29
182 – Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Thomas Frank (Lake City) TF 16-0
195 – Grant Parrish (Kasson-Mantorville) over Sam Nutt (Lake City) Fall 0:40
220 – Garsen Schorr (Kasson-Mantorville) over Max Balow (Lake City) Dec 8-1
285 – Anthony Moe-Tucker (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf

Simley 54 Plainview-Elgin-Millville 18
106 – Peyton Spychalla (Simley) over Jason Feils (Plainview-Elgin-Millville) UTB 1-1
113 – Cory Primeau (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Garrett Olson (Plainview-Elgin-Millville) over James Diaz Lopez (Simley) Fall 1:35
126 – Chase DeBlaere (Simley) over Kael Lamb (Plainview-Elgin-Millville) Fall 3:36
132 – Ryan Sokol (Simley) over Cael Marx (Plainview-Elgin-Millville) Fall 3:35
138 – Cael Berg (Simley) over Cooper Hofschulte (Plainview-Elgin-Millville) TF 18-3
145 – Joe Stucky (Plainview-Elgin-Millville) over Brent Holzer (Simley) Fall 1:40
152 – Carter Marx (Plainview-Elgin-Millville) over Travis Dohmen (Simley) Dec 2-0
160 – Landan Duval (Simley) over Connor Jones (Plainview-Elgin-Millville) Fall 3:17
170 – Nolan Wanzek (Simley) over Alex Rahman (Plainview-Elgin-Millville) Fall 1:12
182 – Quayin Short (Simley) over Martin Prieto (Plainview-Elgin-Millville) Fall 1:47
195 – Freddy Rivera (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Dustin Dittrich (Plainview-Elgin-Millville) over Bennett Tabor (Simley) Dec 2-1
285 – Daniel Gregory Kerkvliet (Simley) over Logan Wingert (Plainview-Elgin-Millville) TF 16-1
Simley’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmanlike

Championship

Simley 30 Kasson-Mantorville 23
106 – Jace Minelli (Kasson-Mantorville) over Peyton Spychalla (Simley) TB-1 3-2
113 – Logan Vaughan (Kasson-Mantorville) over Cory Primeau (Simley) TF 24-9
120 – Brian Finley (Kasson-Mantorville) over James Diaz Lopez (Simley) Maj 14-1
126 – Chase DeBlaere (Simley) over Robby Horsman (Kasson-Mantorville) Maj 9-1
132 – Ryan Sokol (Simley) over Matthew Harfmann (Kasson-Mantorville) TF 23-8
138 – Cael Berg (Simley) over Tanner Paulson (Kasson-Mantorville) Dec 5-1
145 – Antonio Everett (Simley) over Carlos Ruffo (Kasson-Mantorville) Dec 7-3
152 – Gavin Nelson (Simley) over Kail Wynia (Kasson-Mantorville) Dec 8-3
160 – Bennett Berge (Kasson-Mantorville) over Jacob Hageman (Simley) Dec 9-6
170 – Nolan Wanzek (Simley) over Dalton Andrist (Kasson-Mantorville) Dec 5-2
182 – Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Esiquio Diaz (Simley) TF 19-4
195 – Quayin Short (Simley) over Grant Parrish (Kasson-Mantorville) Dec 6-0
220 – Garsen Schorr (Kasson-Mantorville) over Freddy Rivera (Simley) Dec 3-0
285 – Daniel Gregory Kerkvliet (Simley) over Anthony Moe-Tucker (Kasson-Mantorville) Fall 0:28

Comments are closed.