2019 Class AAA Section 4 Team Tournament

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.



Quarterfinals

Stillwater 69 Centennial 12
106 – Dylan Dauffenbach (Stillwater) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Ben Colagiovanni (Stillwater) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Hayden Carlson (Stillwater) over Tyler Stidham (Centennial) Fall 3:57
126 – Jeffrey Robinson (Stillwater) over Caitlin Lombard (Centennial) Fall 1:07
132 – Kieler Carlson (Stillwater) over Kahlea Jolly (Centennial) Fall 3:11
138 – Reid Ballantyne (Stillwater) over Owen Hackett (Centennial) Fall 0:32
145 – Trey Kruse (Stillwater) over Zach Mulberry (Centennial) Fall 2:31
152 – Will Harter (Stillwater) over Carter Benson (Centennial) Fall 1:48
160 – Antony Tuttle (Stillwater) over Cameron Bettinger (Centennial) Fall 1:07
170 – Isaiah Bettinger (Centennial) over Hudson Day (Stillwater) Fall 1:57
182 – Josh Piechowski (Stillwater) over Max Kolflat (Centennial) Fall 1:55
195 – Will Gleason (Stillwater) over Dennis McClimek (Centennial) Fall 3:34
220 – John Noll (Centennial) over Logan Warren (Stillwater) Fall 0:44
285 – Collin McCarthy (Stillwater) over Luke Breuning (Centennial) TB-1 2-1

White Bear Lake Area 49 Irondale 26
106 – John Bendix (Irondale) over Tyler Brock (White Bear Lake Area) Fall 1:34
113 – Charlie Yang (White Bear Lake Area) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Charlie Dojan (Irondale) over Samuel Adair (White Bear Lake Area) TF 15-0
126 – Joshua Powell (White Bear Lake Area) over Romer Pugh (Irondale) Fall 1:14
132 – Michael Rassmussen (Irondale) over Tyler Schwappach (White Bear Lake Area) Dec 3-1
138 – Nik Strasser (Irondale) over Max Diller (White Bear Lake Area) Fall 2:22
145 – Ashton Signer (Irondale) over Dysin Strate (White Bear Lake Area) Fall 2:31
152 – Monte Collins (White Bear Lake Area) over Chris Curtis (Irondale) Dec 9-3
160 – TJ Turinske (White Bear Lake Area) over Eric Bratsch (Irondale) Fall 1:06
170 – Donovan Guest (White Bear Lake Area) over Jacob McLellen (Irondale) Fall 1:59
182 – Matthew Sloan (White Bear Lake Area) over John Labelle (Irondale) Maj 11-0
195 – Junior Vallejo (White Bear Lake Area) over Orion Stimpel (Irondale) Fall 1:12
220 – Scott Kaufman (White Bear Lake Area) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Luke Parzyck (White Bear Lake Area) over Unknown (Unattached) Forf

Roseville Area 55 Tartan 15
106 – Landon Arends (Tartan) over Birash Budathoki (Roseville Area) Dec 14-8
113 – Eh Moo Taw (Roseville Area) over Owen Culshaw-Klein (Tartan) Maj 17-7
120 – Michael Wosenyeleh (Roseville Area) over Jackson Dupris (Tartan) Fall 3:02
126 – Jared Ruskin (Roseville Area) over Zackary Wilkinson (Tartan) Fall 2:33
132 – Zach Dox (Tartan) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Cade Iverson (Tartan) over Netra Upreti (Roseville Area) Fall 3:37
145 – Pee Doh (Roseville Area) over Blake Sweeney (Tartan) Fall 2:29
152 – Joyce Kabamba (Roseville Area) over Max Bowen (Tartan) Dec 10-5
160 – Mack Dungey (Roseville Area) over Brandon Mohrland (Tartan) Fall 1:31
170 – Christie Baw (Roseville Area) over Cade Magill (Tartan) Dec 6-4
182 – Alex Head (Roseville Area) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Zeb Kauth (Roseville Area) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Saw Da Por (Roseville Area) over Alex Johnson (Tartan) Fall 0:43
285 – Will Petersen (Roseville Area) over Gerardo Maldonado (Tartan) Dec 5-1

Mounds View 77 North 0
106 – Emily Shilson (Mounds View) over Daniel Paananen (North) Fall 0:00
113 – Javan Kaufman (Mounds View) over Isacc Fang (North) Maj 10-2
120 – Zyan Hall (Mounds View) over Avery Stutsman (North) Fall 0:57
126 – Nick Shaw (Mounds View) over Amor Tuttle (North) Maj 9-0
132 – Mannix Morgan (Mounds View) over Tairu Thao (North) Fall 1:16
138 – Mitch Engebretson (Mounds View) over Wesley Mandler (North) Fall 1:54
145 – Brady Donnohue (Mounds View) over Luke Malakowsky (North) Dec 9-4
152 – Nick Dunagan (Mounds View) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Brendan Dunagan (Mounds View) over Evan Batica (North) Fall 1:24
170 – Chase Dressel (Mounds View) over Faith Tuttle (North) Fall 0:30
182 – Guy Fleischhacker (Mounds View) over EJ Moder (North) Fall 3:43
195 – Charles Dressel (Mounds View) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Rowan Morgan (Mounds View) over Orion Ganje (North) Fall 0:29
285 – Andrew Boucher (Mounds View) over Unknown (Unattached) Forf

Semifinals

Stillwater 62 White Bear Lake Area 15
106 – Dylan Dauffenbach (Stillwater) over Tyler Brock (White Bear Lake Area) Maj 11-0
113 – Ben Colagiovanni (Stillwater) over Charlie Yang (White Bear Lake Area) Maj 8-0
120 – Javon Taschuk (Stillwater) over Samuel Adair (White Bear Lake Area) Fall 1:46
126 – Jeffrey Robinson (Stillwater) over Joshua Powell (White Bear Lake Area) Fall 0:49
132 – Kieler Carlson (Stillwater) over Tyler Schwappach (White Bear Lake Area) Fall 0:30
138 – Corrstian Riesselman (Stillwater) over Max Diller (White Bear Lake Area) Fall 0:28
145 – Trey Kruse (Stillwater) over Dysin Strate (White Bear Lake Area) Fall 0:15
152 – Will Harter (Stillwater) over Monte Collins (White Bear Lake Area) Fall 2:50
160 – TJ Turinske (White Bear Lake Area) over Antony Tuttle (Stillwater) Dec 3-1
170 – Hudson Day (Stillwater) over Donovan Guest (White Bear Lake Area) Fall 3:30
182 – Josh Piechowski (Stillwater) over Matthew Sloan (White Bear Lake Area) Fall 3:10
195 – Will Gleason (Stillwater) over Junior Vallejo (White Bear Lake Area) Fall 1:52
220 – Scott Kaufman (White Bear Lake Area) over Logan Warren (Stillwater) Fall 1:37
285 – Luke Parzyck (White Bear Lake Area) over Collin McCarthy (Stillwater) Fall 3:01

Mounds View 58 Roseville Area 18
106 – Emily Shilson (Mounds View) over Birash Budathoki (Roseville Area) Fall 3:12
113 – Javan Kaufman (Mounds View) over Eh Moo Taw (Roseville Area) Fall 1:45
120 – Zyan Hall (Mounds View) over Michael Wosenyeleh (Roseville Area) Fall 2:49
126 – Jared Ruskin (Roseville Area) over Daniel Cerny (Mounds View) Fall 2:42
132 – Mannix Morgan (Mounds View) over Netra Upreti (Roseville Area) Maj 10-2
138 – Brady Donnohue (Mounds View) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Mitch Engebretson (Mounds View) over Pee Doh (Roseville Area) Fall 5:28
152 – Brendan Dunagan (Mounds View) over Joyce Kabamba (Roseville Area) Fall 1:03
160 – Brendan Dunagan (Mounds View) over Mack Dungey (Roseville Area) Dec 6-1
170 – Theo Hall (Mounds View) over Christie Baw (Roseville Area) Fall 5:03
182 – Alex Head (Roseville Area) over Chase Dressel (Mounds View) Inj 0:06
195 – Charles Dressel (Mounds View) over Zeb Kauth (Roseville Area) Dec 2-0
220 – Rowan Morgan (Mounds View) over Saw Da Por (Roseville Area) Fall 0:00
285 – Will Petersen (Roseville Area) over Nuh Misirli (Mounds View) Fall 2:12

Championship

Stillwater 35 Mounds View 19
106 – Emily Shilson (Mounds View) over Dylan Dauffenbach (Stillwater) Dec 9-3
113 – Javan Kaufman (Mounds View) over Ben Colagiovanni (Stillwater) Maj 10-2
120 – Javon Taschuk (Stillwater) over Zyan Hall (Mounds View) Dec 9-3
126 – Jeffrey Robinson (Stillwater) over Daniel Cerny (Mounds View) Fall 1:22
132 – Kieler Carlson (Stillwater) over Mannix Morgan (Mounds View) Maj 20-8
138 – Reid Ballantyne (Stillwater) over Brady Donnohue (Mounds View) Fall 0:25
145 – Trey Kruse (Stillwater) over Mitch Engebretson (Mounds View) Maj 9-1
152 – Nick Dunagan (Mounds View) over Will Harter (Stillwater) Dec 1-0
160 – Antony Tuttle (Stillwater) over Brendan Dunagan (Mounds View) Dec 6-1
170 – Hudson Day (Stillwater) over Guy Fleischhacker (Mounds View) Dec 11-6
182 – Chase Dressel (Mounds View) over Josh Piechowski (Stillwater) Dec 7-2
195 – Will Gleason (Stillwater) over Charles Dressel (Mounds View) SV-1 3-1
220 – Rowan Morgan (Mounds View) over Logan Warren (Stillwater) Fall 0:14
285 – Collin McCarthy (Stillwater) over Andrew Boucher (Mounds View) Dec 7-0

Comments are closed.