2019 Cliff Keen Mike Duroe Invitational

2019 Cliff Keen Mike Duroe Invitational Results. January 12th at Mount Vernon, Iowa.

1 Cornell College 97.5
2 Wartburg 97.0
3 Loras College 94.0
4 Stevens Institute of Technology 91.5
5 Concordia-Moorhead 90.0
6 Olivet College 82.0
7 Augsburg 79.0
8 Luther College 65.5
9 Dubuque 58.5
10 Wisconsin Platteville 48.0
11 Coe College 45.0
12 Buena Vista 37.5
13 Simpson College 31.5
14 Wisconsin-LaCrosse 27.5
15 Augustana 26.0
16 Iowa State Wrestling Club 18.5
17 Lakeland College 8.5
18 Unattached 0.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125
1st Place – Matt Randone of Loras College
2nd Place – Jake Nohre of Concordia-Moorhead
3rd Place – Cameron Mahlich of Olivet College
4th Place – Garret Cleveland of Olivet College
5th Place – Brody Lamb of Cornell College
6th Place – Akhil Vega of Stevens Institute of Technology
1st: Matt Randone (Loras College) 15-3, Jr. over Jake Nohre (Concordia-Moorhead) 3-1, So. (SV-1 13-6)
3rd: Cameron Mahlich (Olivet College) 13-9, So. over Garret Cleveland (Olivet College) 9-9, Jr. (M. For.)
5th: Brody Lamb (Cornell College) 4-2, Sr. over Akhil Vega (Stevens Institute of Technology) 6-13, Fr. (M. For.)
Consolation 1st
Michael Heck (Stevens Institute of Technology) 3-9, Sr. over Tyler Bossom (Coe College) 1-2, So. (Dec 7-6)

133
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – Brennen Doebel of Wartburg
2nd Place – Tyler Fleetwood of Wartburg
3rd Place – Tyler Difiore of Luther College
4th Place – Nicholas Meling of Wartburg
5th Place – Benjamin Bogart of Concordia-Moorhead
6th Place – Zach Licth of Loras College
1st: Tyler Fleetwood (Wartburg) 4-1, Fr. over Brennen Doebel (Wartburg) 4-1, Jr. (DFF)
3rd: Tyler Difiore (Luther College) 3-1, Fr. over Nicholas Meling (Wartburg) 5-1, So. (RULE)
5th: Benjamin Bogart (Concordia-Moorhead) 5-2, So. over Zach Licth (Loras College) 8-6, Fr. (Fall 2:53)
Consolation 1st
Mason McMillen (Loras College) 8-5, Fr. over Ben Gruenstein (Augustana) 2-2, Fr. (TF-1.5 3:57 (18-3))

141
1st Place – Troy Stanich of Stevens Institute of Technology
2nd Place – Kevin Kelly of Loras College
3rd Place – Brady Fritz of Wartburg
4th Place – Kristian Rumph of Wartburg
5th Place – Gage Zieske of Augsburg
6th Place – Frankie Indelli of Loras College
1st: Troy Stanich (Stevens Institute of Technology) 26-1, Jr. over Kevin Kelly (Loras College) 17-2, Sr. (MD 11-2)
3rd: Brady Fritz (Wartburg) 5-1, Fr. over Kristian Rumph (Wartburg) 4-2, Fr. (Dec 6-3)
5th: Gage Zieske (Augsburg) 4-2, Fr. over Frankie Indelli (Loras College) 7-5, So. (RULE)
Consolation 1st
Bret Wilson (Concordia-Moorhead) 4-1, Fr. over Jake Wulf (Cornell College) 2-2, Jr. (Dec 5-2)

149
1st Place – Brett Kaliner of Stevens Institute of Technology
2nd Place – Adam Valdez of Loras College
3rd Place – Jack Vaselaar of Augsburg
4th Place – Danny Terronez of Augustana
5th Place – ty johnson of Concordia-Moorhead
6th Place – Channing Perry of Olivet College
1st: Brett Kaliner (Stevens Institute of Technology) 23-5, So. over Adam Valdez (Loras College) 4-1, So. (MD 17-7)
3rd: Jack Vaselaar (Augsburg) 5-1, Fr. over Danny Terronez (Augustana) 5-2, Jr. (Dec 4-2)
5th: ty johnson (Concordia-Moorhead) 3-2, Sr. over Channing Perry (Olivet College) 11-8, Fr. (RULE)
Consolation 1st
Max Forsyth (Wartburg) 4-1, Jr. over Brock Parker (Loras College) 8-7, Fr. (Fall 1:15)

157
1st Place – Aaron Wilson of Augsburg
2nd Place – Dylan Van Sickell of Stevens Institute of Technology
3rd Place – Liam Kinjorski of Olivet College
4th Place – Casey Allen of Cornell College
5th Place – Michael Petersen of Luther College
6th Place – Shea Hartzler of Wartburg
1st: Aaron Wilson (Augsburg) 5-0, RS Jr. over Dylan Van Sickell (Stevens Institute of Technology) 17-7, Jr. (MD 13-4)
3rd: Liam Kinjorski (Olivet College) 13-6, Fr. over Casey Allen (Cornell College) 5-1, Fr. (RULE)
5th: Michael Petersen (Luther College) 4-2, . over Shea Hartzler (Wartburg) 3-3, Jr. (M. For.)
Consolation 1st
John Engelbrecht (Cornell College) 2-1, Jr. over Tony Bivens (Wisconsin Platteville) 7-5, So. (Dec 8-6)

165
1st Place – Ben Hewson of Cornell College
2nd Place – Brad Kerkhoff of Buena Vista
3rd Place – Zarik Anderson of Dubuque
4th Place – Travis Deegan of Concordia-Moorhead
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Shane Vaughan of Buena Vista
6th Place – PJ Ladd of Lakeland College
1st: Ben Hewson (Cornell College) 5-0, Sr. over Brad Kerkhoff (Buena Vista) 17-7, Sr. (Dec 9-7)
3rd: Zarik Anderson (Dubuque) 16-9, So. over Travis Deegan (Concordia-Moorhead) 4-2, Sr. (Dec 6-5)
5th: Shane Vaughan (Buena Vista) 13-8, Sr. over PJ Ladd (Lakeland College) 16-6, So. (DFF)
Consolation 1st
Luke Silva (Coe College) 4-1, Fr. over Josue Garza (Buena Vista) 2-2, Fr. (Fall 0:18)

174
1st Place – Nick Rogge of Augsburg
2nd Place – nick gravdahl of Concordia-Moorhead
3rd Place – Nic Jarvis of Cornell College
4th Place – Wylie Allen of Cornell College
5th Place – Noel Banuelos of Luther College
6th Place – Lucas Sedlacek of Loras College
1st: Nick Rogge (Augsburg) 4-0, Fr. over nick gravdahl (Concordia-Moorhead) 4-1, Sr. (Dec 8-4)
3rd: Nic Jarvis (Cornell College) 6-1, Jr. over Wylie Allen (Cornell College) 3-2, Jr. (Dec 7-5)
5th: Noel Banuelos (Luther College) 4-2, Sr. over Lucas Sedlacek (Loras College) 3-7, Sr. (For.)
Consolation 1st
Austin Hansen (Luther College) 3-1, Jr. over Damon Piatt (Simpson College) 2-2, Sr. (Fall 0:36)

184
1st Place – Bryce Scott of Coe College
2nd Place – Josh Edel of Coe College
3rd Place – Ira Kuehn of Luther College
4th Place – Bryce Oveson of Cornell College
5th Place – William Storch of Wisconsin-LaCrosse
6th Place – Derek Venteicher of Loras College
1st: Bryce Scott (Coe College) 5-0, Sr. over Josh Edel (Coe College) 4-1, Jr. (Dec 10-6)
3rd: Ira Kuehn (Luther College) 4-1, So. over Bryce Oveson (Cornell College) 5-1, So. (RULE)
5th: William Storch (Wisconsin-LaCrosse ) 4-2, Fr. over Derek Venteicher (Loras College) 9-7, Fr. (Fall 5:54)
Consolation 1st
Adam Gusky (Wisconsin-LaCrosse ) 4-1, Sr. over Tyler Kutz (Iowa State Wrestling Club) 3-2, . (MD 10-2)

197
1st Place – Kobe Woods of Wartburg
2nd Place – Trevor Walton of Wartburg
3rd Place – DC Scott of Simpson College
4th Place – Kevin Pape of Buena Vista
5th Place – Costas Hatzipavildes of Iowa State Wrestling Club
6th Place – Ethan Cain of Dubuque
1st: Kobe Woods (Wartburg) 4-0, So. over Trevor Walton (Wartburg) 4-1, So. (M. For.)
3rd: DC Scott (Simpson College) 5-1, Sr. over Kevin Pape (Buena Vista) 3-2, Sr. (MD 9-1)
5th: Costas Hatzipavildes (Iowa State Wrestling Club) 4-2, . over Ethan Cain (Dubuque) 16-6, Jr. (OTHR1)
Consolation 1st
Max Schmitz (Wisconsin Platteville) 7-9, So. over Brock Meyer (Wartburg) 1-2, Fr. (Dec 3-2)

285
1st Place – Trevor Piggott of Olivet College
2nd Place – Lucius Rinehart of Wisconsin Platteville
3rd Place – Owen Miller of Olivet College
4th Place – Omar Begic of Wartburg
5th Place – Areon Day of Loras College
6th Place – Robert Melise of Dubuque
1st: Trevor Piggott (Olivet College) 20-4, So. over Lucius Rinehart (Wisconsin Platteville) 18-3, So. (TB-2 4-3)
3rd: Owen Miller (Olivet College) 22-5, Fr. over Omar Begic (Wartburg) 4-2, So. (Fall 0:56)
5th: Areon Day (Loras College) 4-2, Fr. over Robert Melise (Dubuque) 14-6, So. (M. For.)
Consolation 1st
Sam Mathis (Simpson College) 2-1, Jr. over Guy Snow (Coe College) 1-2, Fr. (Fall 2:28)

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.