Ashland Northland Invite

Ashland Northland Invite
1 Aitkin 174.0
2 Ashland 152.0
3 Lakeland 133.0
4 Superior 90.5
5 Virginia 87.5
6 Hayward 74.0
7 Proctor 68.5
8 Bayfield/Washburn 7.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Zak McPhee of Proctor
2nd Place – Marshall Larson of Aitkin
3rd Place – Asher Hedblom of Virginia
4th Place – Wyatt Johnson of Superior
5th Place – Sawyer Duir of Lakeland
6th Place – Drake Marks of Hayward
7th Place – Anna Danielson of Ashland
8th Place – Mack Ernster of Bayfield/Washburn
1st: Zak McPhee (Proctor) 28-5, 7th. over Marshall Larson (Aitkin) 10-9, Fr. (Dec 3-2)
3rd: Asher Hedblom (Virginia) 9-12, Fr. over Wyatt Johnson (Superior) 20-11, So. (Dec 6-2)
5th: Sawyer Duir (Lakeland) 15-14, Jr. over Drake Marks (Hayward) 6-16, Fr. (Dec 10-8)
7th: Anna Danielson (Ashland) 7-14, Fr. over Mack Ernster (Bayfield/Washburn) 0-8, Fr. (Fall 4:25)
113
1st Place – Harry Nemcek of Lakeland
2nd Place – Nolan Campbell of Virginia
3rd Place – Walker Jones of Aitkin
4th Place – Zach Roach of Hayward
5th Place – Tucker Johnson of Superior
6th Place – Logan Kemetz of Ashland
Round 1
Nolan Campbell (Virginia) 22-10, 8th. over Logan Kemetz (Ashland) 2-17, Fr. (Fall 1:57)
Harry Nemcek (Lakeland) 25-11, Jr. over Walker Jones (Aitkin) 10-10, 7th. (Fall 4:50)
Zach Roach (Hayward) 9-15, Fr. over Tucker Johnson (Superior) 13-18, So. (MD 14-5)
Round 2
Nolan Campbell (Virginia) 22-10, 8th. over Zach Roach (Hayward) 9-15, Fr. (Fall 0:51)
Harry Nemcek (Lakeland) 25-11, Jr. over Tucker Johnson (Superior) 13-18, So. (Dec 12-6)
Walker Jones (Aitkin) 10-10, 7th. over Logan Kemetz (Ashland) 2-17, Fr. (Fall 1:02)
Round 3
Nolan Campbell (Virginia) 22-10, 8th. over Tucker Johnson (Superior) 13-18, So. (Dec 8-1)
Harry Nemcek (Lakeland) 25-11, Jr. over Logan Kemetz (Ashland) 2-17, Fr. (Fall 1:06)
Walker Jones (Aitkin) 10-10, 7th. over Zach Roach (Hayward) 9-15, Fr. (Fall 2:49)
Round 4
Nolan Campbell (Virginia) 22-10, 8th. over Walker Jones (Aitkin) 10-10, 7th. (Fall 3:19)
Harry Nemcek (Lakeland) 25-11, Jr. over Zach Roach (Hayward) 9-15, Fr. (Fall 0:40)
Tucker Johnson (Superior) 13-18, So. over Logan Kemetz (Ashland) 2-17, Fr. (Fall 1:49)
Round 5
Harry Nemcek (Lakeland) 25-11, Jr. over Nolan Campbell (Virginia) 22-10, 8th. (Fall 4:34)
Walker Jones (Aitkin) 10-10, 7th. over Tucker Johnson (Superior) 13-18, So. (Fall 0:53)
Zach Roach (Hayward) 9-15, Fr. over Logan Kemetz (Ashland) 2-17, Fr. (Fall 0:49)
120
1st Place – Gavin Benz of Virginia
2nd Place – Carson Kullhem of Aitkin
3rd Place – Steven Niece of Virginia
4th Place – Isaac Hanson of Hayward
Round 1
Gavin Benz (Virginia) 17-7, Fr. over Isaac Hanson (Hayward) 2-14, Fr. (Fall 2:53)
Carson Kullhem (Aitkin) 12-6, Fr. over Steven Niece (Virginia) 5-12, Fr. (Fall 3:24)
Round 2
Gavin Benz (Virginia) 17-7, Fr. over Steven Niece (Virginia) 5-12, Fr. (Fall 0:49)
Carson Kullhem (Aitkin) 12-6, Fr. over Isaac Hanson (Hayward) 2-14, Fr. (Fall 2:18)
Round 3
Gavin Benz (Virginia) 17-7, Fr. over Carson Kullhem (Aitkin) 12-6, Fr. (Dec 6-4)
Steven Niece (Virginia) 5-12, Fr. over Isaac Hanson (Hayward) 2-14, Fr. (Fall 1:13)
126
1st Place – Jarod Stricker of Ashland
2nd Place – Nathan Rom of Aitkin
3rd Place – Jayden Windsor of Hayward
4th Place – Gabe GCastleman of Proctor
5th Place – Erik Sundquist of Virginia
6th Place – Tim Burnett of Lakeland
7th Place – Henry Huber of Superior
8th Place – Clayton Castleman of Proctor
1st: Jarod Stricker (Ashland) 26-0, So. over Nathan Rom (Aitkin) 8-8, Jr. (TF-1.5 4:34 (17-1))
3rd: Jayden Windsor (Hayward) 13-9, Jr. over Gabe GCastleman (Proctor) 7-10, So. (Fall 5:53)
5th: Erik Sundquist (Virginia) 6-23, Fr. over Tim Burnett (Lakeland) 19-13, Fr. (Dec 7-4)
7th: Henry Huber (Superior) 11-15, So. over Clayton Castleman (Proctor) 5-15, Fr. (Fall 0:29)
132
1st Place – Jack Gravelle of Aitkin
2nd Place – Austin Defoe of Ashland
3rd Place – Nazar Lenz of Lakeland
4th Place – Jonah Helget of Proctor
5th Place – Jason Yost of Hayward
6th Place – Zach Johnson of Proctor
7th Place – Joseph Lehto of Superior
1st: Jack Gravelle (Aitkin) 16-7, Sr. over Austin Defoe (Ashland) 20-6, Fr. (Fall 6:34)
3rd: Nazar Lenz (Lakeland) 16-7, Fr. over Jonah Helget (Proctor) 7-8, Fr. (Fall 1:36)
5th: Jason Yost (Hayward) 4-13, So. over Zach Johnson (Proctor) 7-10, So. (Fall 1:10)
7th: Joseph Lehto (Superior) 4-14, So. over () , . (Bye)
138
1st Place – Luke Pelarski of Aitkin
2nd Place – Corey Hagstrom of Ashland
3rd Place – Jacob Burress of Virginia
4th Place – Jack Grell of Aitkin
5th Place – Landon Lathrop of Superior
6th Place – Tyson Coy of Lakeland
7th Place – Brad Castellini of Proctor
8th Place – Carsen Miller of Bayfield/Washburn
1st: Luke Pelarski (Aitkin) 15-5, Sr. over Corey Hagstrom (Ashland) 17-9, So. (Fall 1:25)
3rd: Jacob Burress (Virginia) 9-17, Fr. over Jack Grell (Aitkin) 5-6, 8th. (Dec 5-1)
5th: Landon Lathrop (Superior) 10-19, Sr. over Tyson Coy (Lakeland) 5-8, So. (Fall 3:35)
7th: Brad Castellini (Proctor) 6-6, So. over Carsen Miller (Bayfield/Washburn) 5-10, So. (Fall 3:17)
145
1st Place – Jason Hilgart of Lakeland
2nd Place – Isaak Livingston of Ashland
3rd Place – Logan Cuypers of Proctor
4th Place – Jackson Karren of Superior
5th Place – Seth Johnson of Bayfield/Washburn
6th Place – Daniel Decent of Aitkin
Round 1
Jason Hilgart (Lakeland) 29-6, Jr. over Daniel Decent (Aitkin) 0-5, Fr. (Fall 1:35)
Isaak Livingston (Ashland) 8-4, Jr. over Jackson Karren (Superior) 10-17, Sr. (Fall 1:23)
Logan Cuypers (Proctor) 5-7, So. over Seth Johnson (Bayfield/Washburn) 1-7, So. (Fall 0:41)
Round 2
Jason Hilgart (Lakeland) 29-6, Jr. over Seth Johnson (Bayfield/Washburn) 1-7, So. (Fall 0:13)
Logan Cuypers (Proctor) 5-7, So. over Jackson Karren (Superior) 10-17, Sr. (Dec 5-1)
Isaak Livingston (Ashland) 8-4, Jr. over Daniel Decent (Aitkin) 0-5, Fr. (Fall 1:12)
Round 3
Jason Hilgart (Lakeland) 29-6, Jr. over Logan Cuypers (Proctor) 5-7, So. (Fall 0:34)
Jackson Karren (Superior) 10-17, Sr. over Daniel Decent (Aitkin) 0-5, Fr. (Inj. 0:00)
Isaak Livingston (Ashland) 8-4, Jr. over Seth Johnson (Bayfield/Washburn) 1-7, So. (Fall 0:17)
Round 4
Jason Hilgart (Lakeland) 29-6, Jr. over Isaak Livingston (Ashland) 8-4, Jr. (MD 19-6)
Jackson Karren (Superior) 10-17, Sr. over Seth Johnson (Bayfield/Washburn) 1-7, So. (Fall 0:53)
Logan Cuypers (Proctor) 5-7, So. over Daniel Decent (Aitkin) 0-5, Fr. (Inj. 0:00)
Round 5
Jason Hilgart (Lakeland) 29-6, Jr. over Jackson Karren (Superior) 10-17, Sr. (Fall 1:32)
Isaak Livingston (Ashland) 8-4, Jr. over Logan Cuypers (Proctor) 5-7, So. (Fall 1:12)
Seth Johnson (Bayfield/Washburn) 1-7, So. over Daniel Decent (Aitkin) 0-5, Fr. (Inj. 0:00)
152
1st Place – Caden Stone of Superior
2nd Place – Quin Miller of Aitkin
3rd Place – Dustin Stone of Hayward
4th Place – Willy Bearskin of Ashland
5th Place – Tanner Wildes of Lakeland
6th Place – Ian Briscoe of Ashland
Round 1
Caden Stone (Superior) 29-3, Jr. over Ian Briscoe (Ashland) 0-10, Jr. (Fall 0:21)
Dustin Stone (Hayward) 17-11, Sr. over Willy Bearskin (Ashland) 15-11, Jr. (Fall 3:10)
Quin Miller (Aitkin) 13-9, Sr. over Tanner Wildes (Lakeland) 8-22, So. (Fall 0:39)
Round 2
Caden Stone (Superior) 29-3, Jr. over Tanner Wildes (Lakeland) 8-22, So. (Fall 0:34)
Quin Miller (Aitkin) 13-9, Sr. over Willy Bearskin (Ashland) 15-11, Jr. (Fall 1:45)
Dustin Stone (Hayward) 17-11, Sr. over Ian Briscoe (Ashland) 0-10, Jr. (Fall 1:15)
Round 3
Caden Stone (Superior) 29-3, Jr. over Quin Miller (Aitkin) 13-9, Sr. (SV-1 3-1)
Willy Bearskin (Ashland) 15-11, Jr. over Ian Briscoe (Ashland) 0-10, Jr. (Fall 0:10)
Dustin Stone (Hayward) 17-11, Sr. over Tanner Wildes (Lakeland) 8-22, So. (Fall 0:36)
Round 4
Caden Stone (Superior) 29-3, Jr. over Dustin Stone (Hayward) 17-11, Sr. (Dec 2-1)
Willy Bearskin (Ashland) 15-11, Jr. over Tanner Wildes (Lakeland) 8-22, So. (Fall 0:39)
Quin Miller (Aitkin) 13-9, Sr. over Ian Briscoe (Ashland) 0-10, Jr. (Fall 0:42)
Round 5
Caden Stone (Superior) 29-3, Jr. over Willy Bearskin (Ashland) 15-11, Jr. (Fall 2:59)
Quin Miller (Aitkin) 13-9, Sr. over Dustin Stone (Hayward) 17-11, Sr. (Dec 5-4)
Tanner Wildes (Lakeland) 8-22, So. over Ian Briscoe (Ashland) 0-10, Jr. (Inj. 0:46)
160
1st Place – Carter Endrizzi of Aitkin
2nd Place – Owen Mooers of Proctor
3rd Place – Teddy Olivanti of Virginia
4th Place – George Best of Hayward
5th Place – Nathan Anderson of Superior
6th Place – Eli Schue of Ashland
Round 1
Teddy Olivanti (Virginia) 15-12, Jr. over Nathan Anderson (Superior) 1-8, Sr. (Fall 3:15)
Owen Mooers (Proctor) 12-11, Jr. over George Best (Hayward) 10-14, . (Dec 10-8)
Carter Endrizzi (Aitkin) 11-2, Sr. over Eli Schue (Ashland) 6-20, Jr. (Fall 1:15)
Round 2
Carter Endrizzi (Aitkin) 11-2, Sr. over Teddy Olivanti (Virginia) 15-12, Jr. (MD 16-3)
Owen Mooers (Proctor) 12-11, Jr. over Eli Schue (Ashland) 6-20, Jr. (Fall 3:12)
George Best (Hayward) 10-14, . over Nathan Anderson (Superior) 1-8, Sr. (Fall 5:21)
Round 3
Teddy Olivanti (Virginia) 15-12, Jr. over Eli Schue (Ashland) 6-20, Jr. (Fall 5:25)
Owen Mooers (Proctor) 12-11, Jr. over Nathan Anderson (Superior) 1-8, Sr. (Fall 1:33)
Carter Endrizzi (Aitkin) 11-2, Sr. over George Best (Hayward) 10-14, . (TF-1.5 5:13 (16-0))
Round 4
Teddy Olivanti (Virginia) 15-12, Jr. over George Best (Hayward) 10-14, . (MD 12-3)
Carter Endrizzi (Aitkin) 11-2, Sr. over Owen Mooers (Proctor) 12-11, Jr. (Fall 4:45)
Nathan Anderson (Superior) 1-8, Sr. over Eli Schue (Ashland) 6-20, Jr. (Fall 1:58)
Round 5
Owen Mooers (Proctor) 12-11, Jr. over Teddy Olivanti (Virginia) 15-12, Jr. (Fall 4:42)
George Best (Hayward) 10-14, . over Eli Schue (Ashland) 6-20, Jr. (Fall 1:51)
Carter Endrizzi (Aitkin) 11-2, Sr. over Nathan Anderson (Superior) 1-8, Sr. (Fall 1:47)
170
1st Place – Xavier Burgess of Lakeland
2nd Place – Carter Crandall of Virginia
3rd Place – Jack Workman of Aitkin
4th Place – Brady Herbst of Superior
5th Place – Aaron Diamond of Ashland
6th Place – Michael Kline of Hayward
7th Place – Austin Espeseth of Aitkin
1st: Xavier Burgess (Lakeland) 24-4, Sr. over Carter Crandall (Virginia) 20-3, Sr. (Fall 3:00)
3rd: Jack Workman (Aitkin) 7-9, Sr. over Brady Herbst (Superior) 14-15, Jr. (Fall 1:40)
5th: Aaron Diamond (Ashland) 14-11, So. over Michael Kline (Hayward) 9-9, Sr. (Fall 4:30)
7th: Austin Espeseth (Aitkin) 2-10, Sr. over () , . (Bye)
182
1st Place – Justin Miller of Ashland
2nd Place – Andre Starynski of Lakeland
3rd Place – Calvin Mansheim of Hayward
4th Place – Hunter Hills of Aitkin
5th Place – Hudson Ojeda of Superior
6th Place – Donovin Lowney of Superior
Round 1
Justin Miller (Ashland) 21-5, Sr. over Hunter Hills (Aitkin) 2-11, So. (Fall 2:33)
Andre Starynski (Lakeland) 18-11, Sr. over Hudson Ojeda (Superior) 8-15, 1st. (Fall 1:46)
Calvin Mansheim (Hayward) 7-12, Fr. over Donovin Lowney (Superior) 1-7, So. (Fall 2:41)
Round 2
Justin Miller (Ashland) 21-5, Sr. over Donovin Lowney (Superior) 1-7, So. (Fall 0:32)
Andre Starynski (Lakeland) 18-11, Sr. over Calvin Mansheim (Hayward) 7-12, Fr. (Fall 1:17)
Hunter Hills (Aitkin) 2-11, So. over Hudson Ojeda (Superior) 8-15, 1st. (Fall 3:51)
Round 3
Justin Miller (Ashland) 21-5, Sr. over Calvin Mansheim (Hayward) 7-12, Fr. (Fall 0:41)
Andre Starynski (Lakeland) 18-11, Sr. over Hunter Hills (Aitkin) 2-11, So. (Fall 0:51)
Hudson Ojeda (Superior) 8-15, 1st. over Donovin Lowney (Superior) 1-7, So. (Fall 5:28)
Round 4
Justin Miller (Ashland) 21-5, Sr. over Hudson Ojeda (Superior) 8-15, 1st. (TF-1.5 2:00 (17-2))
Andre Starynski (Lakeland) 18-11, Sr. over Donovin Lowney (Superior) 1-7, So. (Fall 1:51)
Calvin Mansheim (Hayward) 7-12, Fr. over Hunter Hills (Aitkin) 2-11, So. (Fall 5:51)
Round 5
Justin Miller (Ashland) 21-5, Sr. over Andre Starynski (Lakeland) 18-11, Sr. (Fall 4:30)
Calvin Mansheim (Hayward) 7-12, Fr. over Hudson Ojeda (Superior) 8-15, 1st. (Fall 0:51)
Hunter Hills (Aitkin) 2-11, So. over Donovin Lowney (Superior) 1-7, So. (Fall 1:38)
195
1st Place – Brennan Corbine of Ashland
2nd Place – Craig Ashton of Aitkin
3rd Place – Henry Evenhouse of Lakeland
4th Place – Jace Wiggins of Ashland
5th Place – Lars Root of Superior
6th Place – David Granados of Ashland
7th Place – Leo Toribio-Warren of Bayfield/Washburn
1st: Brennan Corbine (Ashland) 25-1, Sr. over Craig Ashton (Aitkin) 5-12, 8th. (Fall 1:30)
3rd: Henry Evenhouse (Lakeland) 9-10, Jr. over Jace Wiggins (Ashland) 12-8, So. (Fall 3:39)
5th: Lars Root (Superior) 11-15, Sr. over David Granados (Ashland) 2-7, Fr. (Fall 1:07)
7th: Leo Toribio-Warren (Bayfield/Washburn) 2-6, Fr. over () , . (Bye)
220
1st Place – Justin Weiss of Ashland
2nd Place – Ian Valliere of Lakeland
3rd Place – Issac Nelson of Aitkin
4th Place – Darrin Lowney of Superior
5th Place – Jacob Story of Proctor
Round 1
Justin Weiss (Ashland) 19-5, Jr. over () , . (Bye)
Ian Valliere (Lakeland) 17-14, Sr. over Darrin Lowney (Superior) 4-3, Fr. (Fall 3:11)
Issac Nelson (Aitkin) 3-2, So. over Jacob Story (Proctor) 3-8, Jr. (Fall 1:01)
Round 2
Justin Weiss (Ashland) 19-5, Jr. over Issac Nelson (Aitkin) 3-2, So. (Fall 1:30)
Ian Valliere (Lakeland) 17-14, Sr. over Jacob Story (Proctor) 3-8, Jr. (Fall 0:10)
Darrin Lowney (Superior) 4-3, Fr. over () , . (Bye)
Round 3
Justin Weiss (Ashland) 19-5, Jr. over Jacob Story (Proctor) 3-8, Jr. (Fall 0:56)
Ian Valliere (Lakeland) 17-14, Sr. over () , . (Bye)
Issac Nelson (Aitkin) 3-2, So. over Darrin Lowney (Superior) 4-3, Fr. (Dec 4-2)
Round 4
Justin Weiss (Ashland) 19-5, Jr. over Darrin Lowney (Superior) 4-3, Fr. (Fall 1:44)
Ian Valliere (Lakeland) 17-14, Sr. over Issac Nelson (Aitkin) 3-2, So. (Fall 1:20)
Jacob Story (Proctor) 3-8, Jr. over () , . (Bye)
Round 5
Justin Weiss (Ashland) 19-5, Jr. over Ian Valliere (Lakeland) 17-14, Sr. (Fall 1:22)
Darrin Lowney (Superior) 4-3, Fr. over Jacob Story (Proctor) 3-8, Jr. (Fall 0:25)
Issac Nelson (Aitkin) 3-2, So. over () , . (Bye)
285
1st Place – Brahden Long of Superior
2nd Place – Preston Deloney of Ashland
3rd Place – Nathan Stifter of Aitkin
Round 1
Preston Deloney (Ashland) 10-9, Fr. over Nathan Stifter (Aitkin) 1-3, Fr. (Fall 3:27)
Round 2
Nathan Stifter (Aitkin) 1-3, Fr. over Brahden Long (Superior) 9-5, Sr. (Dec 6-0)
Round 3
Brahden Long (Superior) 9-5, Sr. over Preston Deloney (Ashland) 10-9, Fr. (Fall 3:49)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.