BCCA Invite

BCCA Invite
1 Wayzata 230.0
2 Minnetonka 146.0
3 Champlin Park 145.5
4 Park Center 100.0
5 Richfield 75.0
6 Brooklyn Center-Concordia Acad 73.0
7 Minneapolis Washburn 66.0
8 St. Paul Central 51.0
9 Minneapolis Patrick Henry 41.5
10 Minneapolis North Community 38.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Calvin Lonnquist of Wayzata
2nd Place – Peter Barrett of Minnetonka
3rd Place – Lewis Yang of Minneapolis Patrick Henry
4th Place – Jordan Kueng of Minneapolis North Community
5th Place – Khong Oo of St. Paul Central
6th Place – Tommy Xiong of Park Center
1st: Calvin Lonnquist (Wayzata) 19-6, 8th. over Peter Barrett (Minnetonka) 2-1, Fr. (Fall 1:00)
3rd: Lewis Yang (Minneapolis Patrick Henry) 8-11, 8th. over Jordan Kueng (Minneapolis North Community) 4-5, 8th. (Fall 4:00)
5th: Khong Oo (St. Paul Central) 7-8, So. over Tommy Xiong (Park Center) 3-8, Jr. (Fall 1:17)
113
1st Place – Kyler Wong of Wayzata
2nd Place – Adam Cherne of Wayzata
3rd Place – Patrick Lockwood of Minneapolis Washburn
4th Place – Alvin Vue of Park Center
5th Place – Dillon Osberg of Champlin Park
6th Place – Law Law Eh of St. Paul Central
1st: Kyler Wong (Wayzata) 19-5, 8th. over Adam Cherne (Wayzata) 20-2, 8th. (Dec 8-3)
3rd: Patrick Lockwood (Minneapolis Washburn) 9-1, Sr. over Alvin Vue (Park Center) 10-3, Jr. (Dec 10-4)
5th: Dillon Osberg (Champlin Park) 13-8, Sr. over Law Law Eh (St. Paul Central) 7-5, So. (Fall 2:47)
120
1st Place – Cael Swensen of Wayzata
2nd Place – Abel Vue of Park Center
3rd Place – Alex Towey of Minnetonka
4th Place – Jeronimo Real of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Cole Linders of Richfield
1st: Cael Swensen (Wayzata) 24-3, So. over Abel Vue (Park Center) 9-9, Jr. (Fall 1:03)
3rd: Alex Towey (Minnetonka) 3-3, So. over Jeronimo Real (Brooklyn Center-Concordia Acad) 9-7, Jr. (Dec 6-1)
5th: Cole Linders (Richfield) 3-10, So. over () , . (Bye)
126
1st Place – Cole Ciardelli of Wayzata
2nd Place – Drake Elling of Richfield
3rd Place – Zeph Yang of Park Center
4th Place – Juan Fraire-Morales of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Alonzo Blanton of Champlin Park
6th Place – Jacob Sandum of Minnetonka
1st: Cole Ciardelli (Wayzata) 6-3, Jr. over Drake Elling (Richfield) 15-5, Sr. (Fall 3:30)
3rd: Zeph Yang (Park Center) 14-6, Jr. over Juan Fraire-Morales (Brooklyn Center-Concordia Acad) 13-4, Sr. (Fall 1:58)
5th: Alonzo Blanton (Champlin Park) 6-7, So. over Jacob Sandum (Minnetonka) 2-4, Jr. (Dec 9-7)
132
1st Place – Simeon Dossen of Brooklyn Center-Concordia Acad
2nd Place – Matt Wallerius of Wayzata
3rd Place – Dominic Heim of Wayzata
4th Place – William Voigt of Richfield
5th Place – Ethan Sandum of Minnetonka
6th Place – Joe Tullberg of Champlin Park
1st: Simeon Dossen (Brooklyn Center-Concordia Acad) 11-5, Jr. over Matt Wallerius (Wayzata) 11-9, Sr. (Dec 6-5)
3rd: Dominic Heim (Wayzata) 12-12, 7th. over William Voigt (Richfield) 8-10, Sr. (Dec 2-1)
5th: Ethan Sandum (Minnetonka) 3-3, So. over Joe Tullberg (Champlin Park) 6-14, Jr. (Fall 3:52)
138
1st Place – Kevin Arthur of Champlin Park
2nd Place – Ismael Kante of Park Center
3rd Place – Nelson Gunnar of St. Paul Central
4th Place – Will Bernard of Wayzata
Round 1
Ismael Kante (Park Center) 6-3, Fr. over Will Bernard (Wayzata) 0-3, Fr. (Fall 5:07)
Kevin Arthur (Champlin Park) 5-11, Sr. over Nelson Gunnar (St. Paul Central) 1-3, So. (TF-1.5 3:22 (17-0))
Round 2
Ismael Kante (Park Center) 6-3, Fr. over Nelson Gunnar (St. Paul Central) 1-3, So. (Dec 15-8)
Kevin Arthur (Champlin Park) 5-11, Sr. over Will Bernard (Wayzata) 0-3, Fr. (Fall 1:13)
Round 3
Kevin Arthur (Champlin Park) 5-11, Sr. over Ismael Kante (Park Center) 6-3, Fr. (Fall 0:45)
Nelson Gunnar (St. Paul Central) 1-3, So. over Will Bernard (Wayzata) 0-3, Fr. (Fall 4:34)
145
1st Place – Parker Cary of Wayzata
2nd Place – Jonathan Oyedokun of Park Center
3rd Place – Jan Hernandez- soto of Minneapolis Patrick Henry
4th Place – Clint Garrity of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Zion Jessee of Champlin Park
6th Place – William Martinez of St. Paul Central
1st: Parker Cary (Wayzata) 17-5, Sr. over Jonathan Oyedokun (Park Center) 6-3, Jr. (Fall 5:37)
3rd: Jan Hernandez- soto (Minneapolis Patrick Henry) 18-6, Jr. over Clint Garrity (Brooklyn Center-Concordia Acad) 2-2, Jr. (Dec 11-5)
5th: Zion Jessee (Champlin Park) 8-10, So. over William Martinez (St. Paul Central) 6-10, So. (Dec 7-4)
152
1st Place – Adam El-Damir of Wayzata
2nd Place – John Woida of Richfield
3rd Place – Varney Conneh of Champlin Park
4th Place – Kardel Arnett of St. Paul Central
5th Place – Jefferson Johnson of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st: Adam El-Damir (Wayzata) 8-8, So. over John Woida (Richfield) 6-8, Jr. (Fall 1:04)
3rd: Varney Conneh (Champlin Park) 2-1, Sr. over Kardel Arnett (St. Paul Central) 1-6, Sr. (SV-1 7-5)
5th: Jefferson Johnson (Brooklyn Center-Concordia Acad) 3-8, Fr. over () , . (Bye)
160
1st Place – Cayden Homme of Wayzata
2nd Place – Jack Bricker of Minnetonka
3rd Place – Adrian Shanahan of St. Paul Central
4th Place – Shawn Dennah of Champlin Park
5th Place – Osiris Moor of Park Center
6th Place – Megan Falnes of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st: Cayden Homme (Wayzata) 14-6, So. over Jack Bricker (Minnetonka) 5-1, Sr. (MD 11-3)
3rd: Adrian Shanahan (St. Paul Central) 12-4, Sr. over Shawn Dennah (Champlin Park) 4-2, Sr. (Fall 0:00)
5th: Osiris Moor (Park Center) 8-12, Jr. over Megan Falnes (Brooklyn Center-Concordia Acad) 0-3, Jr. (Fall 2:19)
170
1st Place – DJ Myles of Champlin Park
2nd Place – Tyler McReavey of Minnetonka
3rd Place – Pha Her of Minneapolis Patrick Henry
4th Place – Joseph Yang of Brooklyn Center-Concordia Acad
Round 1
DJ Myles (Champlin Park) 12-5, So. over Tyler McReavey (Minnetonka) 2-4, Jr. (Fall 5:31)
Pha Her (Minneapolis Patrick Henry) 2-8, Jr. over Joseph Yang (Brooklyn Center-Concordia Acad) 2-7, Jr. (Fall 4:57)
Round 2
DJ Myles (Champlin Park) 12-5, So. over Pha Her (Minneapolis Patrick Henry) 2-8, Jr. (Fall 1:40)
Tyler McReavey (Minnetonka) 2-4, Jr. over Joseph Yang (Brooklyn Center-Concordia Acad) 2-7, Jr. (Fall 0:56)
Round 3
DJ Myles (Champlin Park) 12-5, So. over Joseph Yang (Brooklyn Center-Concordia Acad) 2-7, Jr. (Fall 1:27)
Tyler McReavey (Minnetonka) 2-4, Jr. over Pha Her (Minneapolis Patrick Henry) 2-8, Jr. (Fall 0:39)
182
1st Place – Kaiyre Lewis of Champlin Park
2nd Place – Gbolahan Oyetunde of Park Center
3rd Place – Gage Knutson of Wayzata
4th Place – Andy Hayman-Wetterland of Minnetonka
5th Place – Rook Rowe of Richfield
6th Place – Jonathan Meader of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st: Kaiyre Lewis (Champlin Park) 16-8, Sr. over Gbolahan Oyetunde (Park Center) 8-11, Jr. (Fall 3:10)
3rd: Gage Knutson (Wayzata) 6-9, Jr. over Andy Hayman-Wetterland (Minnetonka) 2-2, . (Dec 3-0)
5th: Rook Rowe (Richfield) 6-11, Sr. over Jonathan Meader (Brooklyn Center-Concordia Acad) 2-8, So. (MD 15-3)
195
1st Place – Keyhon Porter of Minneapolis North Community
2nd Place – Eric Benson of Minnetonka
3rd Place – Jake Larson of Minneapolis Washburn
4th Place – Brad Johnson of Champlin Park
5th Place – Elliot Omlid of Wayzata
6th Place – Tyler David of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st: Keyhon Porter (Minneapolis North Community) 7-2, Sr. over Eric Benson (Minnetonka) 12-8, Jr. (Dec 4-3)
3rd: Jake Larson (Minneapolis Washburn) 13-8, Jr. over Brad Johnson (Champlin Park) 2-3, Sr. (Dec 3-1)
5th: Elliot Omlid (Wayzata) 3-10, Sr. over Tyler David (Brooklyn Center-Concordia Acad) 3-9, So. (Fall 5:58)
220
1st Place – Henry Kantzes of Minneapolis Washburn
2nd Place – Quinn Sell of Minnetonka
3rd Place – Gavin Rosstedt of Champlin Park
4th Place – Makeiyen Thompson of Minneapolis North Community
5th Place – Austin Franchino of Wayzata
1st: Henry Kantzes (Minneapolis Washburn) 13-2, Sr. over Quinn Sell (Minnetonka) 12-5, So. (Dec 3-1)
3rd: Gavin Rosstedt (Champlin Park) 14-6, So. over Makeiyen Thompson (Minneapolis North Community) 2-3, Sr. (Fall 1:29)
5th: Austin Franchino (Wayzata) 1-4, Fr. over () , . (Bye)
285
1st Place – James Johnson of Minnetonka
2nd Place – Jac Carver of Wayzata
3rd Place – Vincent Gladbach of Minneapolis Washburn
4th Place – Juan De Dios-Molina of Richfield
5th Place – Santino Stephens of Champlin Park
6th Place – Jack Auginash of Minneapolis Patrick Henry
1st: James Johnson (Minnetonka) 10-3, Sr. over Jac Carver (Wayzata) 13-11, Jr. (Fall 1:12)
3rd: Vincent Gladbach (Minneapolis Washburn) 6-3, So. over Juan De Dios-Molina (Richfield) 6-4, Jr. (Fall 3:16)
5th: Santino Stephens (Champlin Park) 11-5, Sr. over Jack Auginash (Minneapolis Patrick Henry) 2-4, . (Fall 4:00)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.