Big South Conference Tournament

Big South Conference Tournament
1 Fairmont-Martin County West 229.0
2 Marshall 191.5
3 Redwood-River Valley 135.0
4 Windom-Mountain Lake 133.0
5 Worthington 103.5
6 New Ulm Area 100.0
7 Blue Earth Area 96.5
8 St. Peter 93.0
9 Waseca 85.0
10 Saint James Area 63.0
11 Jackson County Central 59.0
12 Pipestone Area 32.0
13 Luverne 8.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Mason Gehloff of Waseca
2nd Place – Jesse Potts of Fairmont-Martin County West
3rd Place – Dylan Louwagie of Marshall
4th Place – Logan Butzon of Jackson County Central
5th Place – Caden Swoboda of Windom-Mountain Lake
6th Place – Ivan Martinez of Worthington
1st: Mason Gehloff (Waseca) 20-0, So. over Jesse Potts (Fairmont-Martin County West) 17-7, Fr. (MD 14-4)
3rd: Dylan Louwagie (Marshall) 19-4, 7th. over Logan Butzon (Jackson County Central) 17-5, 8th. (Dec 6-0)
5th: Caden Swoboda (Windom-Mountain Lake) 11-9, Fr. over Ivan Martinez (Worthington) 8-9, Sr. (Dec 1-0)
113
1st Place – Carter Brandes of New Ulm Area
2nd Place – Erik Artiga of Worthington
3rd Place – Hsa Khee Lar of Marshall
4th Place – Ty Peterson of Blue Earth Area
5th Place – Owen Bertram of Redwood-River Valley
6th Place – Luke Osweiler of Waseca
1st: Carter Brandes (New Ulm Area) 14-7, Jr. over Erik Artiga (Worthington) 15-5, Sr. (Fall 4:27)
3rd: Hsa Khee Lar (Marshall) 16-4, Jr. over Ty Peterson (Blue Earth Area) 19-5, So. (Dec 7-1)
5th: Owen Bertram (Redwood-River Valley) 9-7, Jr. over Luke Osweiler (Waseca) 14-8, So. (Dec 5-2)
120
1st Place – Jaxson Rohman of Fairmont-Martin County West
2nd Place – Hsa Law Eh of Marshall
3rd Place – Payton Handevidt of Jackson County Central
4th Place – Davis Sunken of Blue Earth Area
5th Place – Jackson Bode of New Ulm Area
6th Place – Zaydan Abdulrahman of Worthington
1st: Jaxson Rohman (Fairmont-Martin County West) 21-3, So. over Hsa Law Eh (Marshall) 20-2, Jr. (MD 20-8)
3rd: Payton Handevidt (Jackson County Central) 19-2, Fr. over Davis Sunken (Blue Earth Area) 18-6, Jr. (Fall 3:45)
5th: Jackson Bode (New Ulm Area) 10-8, Jr. over Zaydan Abdulrahman (Worthington) 11-8, So. (Fall 1:28)
126
1st Place – Brett Willaby of Windom-Mountain Lake
2nd Place – Connor Simmonds of Fairmont-Martin County West
3rd Place – Sam Kulseth of Saint James Area
4th Place – Mathew Mohning of Jackson County Central
5th Place – Caleb Beeler of Blue Earth Area
6th Place – Damon Schutz of Worthington
1st: Brett Willaby (Windom-Mountain Lake) 16-2, Jr. over Connor Simmonds (Fairmont-Martin County West) 20-4, So. (Dec 7-5)
3rd: Sam Kulseth (Saint James Area) 19-4, Sr. over Mathew Mohning (Jackson County Central) 17-6, Sr. (Fall 1:15)
5th: Caleb Beeler (Blue Earth Area) 13-9, Jr. over Damon Schutz (Worthington) 19-8, So. (Dec 8-3)
132
1st Place – Cale Steuber of Fairmont-Martin County West
2nd Place – Kade Sammons of Windom-Mountain Lake
3rd Place – Lucas Hodges of Marshall
4th Place – Christian Rodriguez of Waseca
5th Place – Lay K Paw of Worthington
6th Place – Kole Guth of St. Peter
1st: Cale Steuber (Fairmont-Martin County West) 21-6, Jr. over Kade Sammons (Windom-Mountain Lake) 17-4, So. (Dec 6-2)
3rd: Lucas Hodges (Marshall) 17-6, Sr. over Christian Rodriguez (Waseca) 14-7, 8th. (TF-1.5 4:00 (17-1))
5th: Lay K Paw (Worthington) 15-10, Sr. over Kole Guth (St. Peter) 11-9, Fr. (Dec 9-3)
138
1st Place – Jordan Wolter of Fairmont-Martin County West
2nd Place – Grant Budden of Pipestone Area
3rd Place – Jaxen Klinkner of Blue Earth Area
4th Place – Omar Arredondo of Redwood-River Valley
5th Place – Noah Jensen of Marshall
6th Place – Ethan Hendrickson of Jackson County Central
1st: Jordan Wolter (Fairmont-Martin County West) 22-4, Sr. over Grant Budden (Pipestone Area) 14-6, Jr. (Dec 4-1)
3rd: Jaxen Klinkner (Blue Earth Area) 20-5, Jr. over Omar Arredondo (Redwood-River Valley) 14-9, Sr. (Dec 9-6)
5th: Noah Jensen (Marshall) 18-6, Jr. over Ethan Hendrickson (Jackson County Central) 14-3, Jr. (Fall 5:27)
145
1st Place – Sean Howk of New Ulm Area
2nd Place – Payton Anderson of Fairmont-Martin County West
3rd Place – Matthew Pettis of St. Peter
4th Place – Zach Spinks of Windom-Mountain Lake
5th Place – Jaden Hennings of Worthington
6th Place – Max Ehrich of Blue Earth Area
1st: Sean Howk (New Ulm Area) 22-1, Sr. over Payton Anderson (Fairmont-Martin County West) 20-5, Jr. (Dec 4-3)
3rd: Matthew Pettis (St. Peter) 15-7, Sr. over Zach Spinks (Windom-Mountain Lake) 13-5, Sr. (TB-1 3-2)
5th: Jaden Hennings (Worthington) 14-8, So. over Max Ehrich (Blue Earth Area) 15-9, So. (Fall 2:56)
152
1st Place – Alex Borsgard of Windom-Mountain Lake
2nd Place – Tayte Harazin of Redwood-River Valley
3rd Place – Brayden Donkersloot of Worthington
4th Place – Miles Fitzgerald of Fairmont-Martin County West
5th Place – Wareke Gillette of St. Peter
6th Place – Koby Nagel of Blue Earth Area
1st: Alex Borsgard (Windom-Mountain Lake) 19-1, Sr. over Tayte Harazin (Redwood-River Valley) 20-2, Sr. (Dec 4-2)
3rd: Brayden Donkersloot (Worthington) 17-6, Sr. over Miles Fitzgerald (Fairmont-Martin County West) 8-8, Jr. (Dec 8-2)
5th: Wareke Gillette (St. Peter) 18-10, Jr. over Koby Nagel (Blue Earth Area) 18-10, Jr. (Dec 3-2)
160
1st Place – Sage Loredo – Hollon of St. Peter
2nd Place – Grant Louwagie of Marshall
3rd Place – Nathan Simmonds of Fairmont-Martin County West
4th Place – Tallin Johnson of Saint James Area
5th Place – Eric Lange of Pipestone Area
6th Place – Maverick Goblirsch of Redwood-River Valley
1st: Sage Loredo – Hollon (St. Peter) 14-4, Sr. over Grant Louwagie (Marshall) 16-6, So. (TB-1 6-2)
3rd: Nathan Simmonds (Fairmont-Martin County West) 18-5, Jr. over Tallin Johnson (Saint James Area) 18-3, Jr. (Fall 3:45)
5th: Eric Lange (Pipestone Area) 13-8, Jr. over Maverick Goblirsch (Redwood-River Valley) 1-2, Fr. (Dec 10-3)
170
1st Place – Eli Hunt of St. Peter
2nd Place – Mario Maldonado of Fairmont-Martin County West
3rd Place – Elijah Sterner of Marshall
4th Place – Lane Miller of New Ulm Area
5th Place – Andy Fischer of Redwood-River Valley
6th Place – Osmar Roman Parada of Windom-Mountain Lake
1st: Eli Hunt (St. Peter) 19-4, Jr. over Mario Maldonado (Fairmont-Martin County West) 14-7, Sr. (Dec 10-8)
3rd: Elijah Sterner (Marshall) 12-5, Sr. over Lane Miller (New Ulm Area) 11-12, Sr. (Dec 8-5)
5th: Andy Fischer (Redwood-River Valley) 8-10, Jr. over Osmar Roman Parada (Windom-Mountain Lake) 5-9, Sr. (Fall 3:01)
182
1st Place – Zach Stahl of Marshall
2nd Place – Tristan Lange of Fairmont-Martin County West
3rd Place – Dominic Whitlow of Blue Earth Area
4th Place – Mason Rummel of Redwood-River Valley
5th Place – Thomas Brown of Luverne
6th Place – Kaden Haberman of Windom-Mountain Lake
1st: Zach Stahl (Marshall) 12-3, Sr. over Tristan Lange (Fairmont-Martin County West) 14-7, Sr. (Fall 2:58)
3rd: Dominic Whitlow (Blue Earth Area) 16-10, 8th. over Mason Rummel (Redwood-River Valley) 8-7, Jr. (TF-1.5 4:00 (19-3))
5th: Thomas Brown (Luverne) 6-4, Sr. over Kaden Haberman (Windom-Mountain Lake) 1-2, Fr. (Dec 9-4)
195
1st Place – Jaiden Bahr of Marshall
2nd Place – Jacob Brey of Saint James Area
3rd Place – Jacob Neuberger of Worthington
4th Place – James Ploeger of Redwood-River Valley
5th Place – Marcus Hansen of Waseca
6th Place – Garrett Myren of Fairmont-Martin County West
1st: Jaiden Bahr (Marshall) 17-4, Jr. over Jacob Brey (Saint James Area) 12-9, Sr. (Fall 1:51)
3rd: Jacob Neuberger (Worthington) 16-9, Sr. over James Ploeger (Redwood-River Valley) 11-4, Sr. (Dec 7-4)
5th: Marcus Hansen (Waseca) 13-11, So. over Garrett Myren (Fairmont-Martin County West) 7-5, Sr. (Dec 2-0)
220
1st Place – Kaleb Haase of Redwood-River Valley
2nd Place – Jacob Hertzog of Waseca
3rd Place – Jacob Rahn of Fairmont-Martin County West
4th Place – Jabari Carlton of Windom-Mountain Lake
5th Place – Kyle Mullaney of Worthington
6th Place – Zack Felcyn of Marshall
1st: Kaleb Haase (Redwood-River Valley) 17-2, Jr. over Jacob Hertzog (Waseca) 17-3, Jr. (Dec 9-6)
3rd: Jacob Rahn (Fairmont-Martin County West) 13-10, Jr. over Jabari Carlton (Windom-Mountain Lake) 13-6, Sr. (Fall 2:33)
5th: Kyle Mullaney (Worthington) 17-4, Jr. over Zack Felcyn (Marshall) 9-9, Sr. (Dec 3-2)
285
1st Place – Colby Wenninger of New Ulm Area
2nd Place – Chad Maddock of Redwood-River Valley
3rd Place – Cole Felcyn of Marshall
4th Place – Hunter Cam of Worthington
5th Place – Eli Mutz of Windom-Mountain Lake
6th Place – Ian Cornelio of Blue Earth Area
1st: Colby Wenninger (New Ulm Area) 20-3, Jr. over Chad Maddock (Redwood-River Valley) 15-4, Jr. (Fall 1:10)
3rd: Cole Felcyn (Marshall) 9-9, So. over Hunter Cam (Worthington) 8-9, Sr. (Fall 5:17)
5th: Eli Mutz (Windom-Mountain Lake) 8-8, Jr. over Ian Cornelio (Blue Earth Area) 2-2, So. (Dec 3-2)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.