Bismarck Rotary

January 4-5

Bismarck Rotary
1 Sidney 213.0
2 Bismarck High School 212.0
3 Rapid City Central 155.0
4 Rapid City Stevens 151.0
5 Watertown 136.0
6 Aberdeen Central 134.5
7 Napoleon 110.5
8 Dickinson 109.5
9 Mandan 109.0
10 Grand Forks Central 101.0
11 Minot 91.5
12 Bismarck Century 90.5
13 West Fargo 88.5
14 Carrington 74.0
15 Glasgow 73.0
15 Valley City 73.0
17 Bismarck St. Mary’s 72.0
18 Turtle Mountain 56.0
19 Devils Lake 55.5
20 Williston 55.0
21 Bismarck Legacy 52.0
22 Fargo Davies 50.0
23 Fargo North 47.0
24 Moorhead 45.5
25 Fargo South 40.0
26 Jamestown 39.0
26 West Fargo Sheyenne 39.0
28 Watford City 28.0
29 Beulah-Hazen 27.0
30 Wahpeton 20.0
31 Grand Forks Red River 18.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Brenden Salfrank of Aberdeen Central
2nd Place – Christian Tanefeu of Bismarck High School
3rd Place – Jack Schoenhard of Rapid City Stevens
4th Place – Jacob Ersland of Bismarck Century
5th Place – Tyler Porter of West Fargo
6th Place – Aden Braun of Jamestown
7th Place – Ashise Gurung of Fargo South
8th Place – Houston Crimmins of Dickinson
1st: Brenden Salfrank (Aberdeen Central) 18-0, Jr. over Christian Tanefeu (Bismarck High School) 22-8, So. (MD 10-0)
3rd: Jack Schoenhard (Rapid City Stevens) 21-9, Fr. over Jacob Ersland (Bismarck Century) 23-9, So. (Dec 4-3)
5th: Tyler Porter (West Fargo) 24-7, 8th. over Aden Braun (Jamestown) 26-6, 8th. (For.)
7th: Ashise Gurung (Fargo South) 14-6, Sr. over Houston Crimmins (Dickinson) 15-14, Fr. (Dec 4-1)
113
1st Place – Cael Larson of Rapid City Central
2nd Place – Kelby Armstrong of Minot
3rd Place – Wilfried Tanefeu of Bismarck High School
4th Place – Kaiden Cline of Sidney
5th Place – Hayden Johnsrud of Bismarck Century
6th Place – Davian Rios of Minot
7th Place – Henry Nelson of Dickinson
8th Place – Neal Bohrer of Bismarck Century
1st: Cael Larson (Rapid City Central) 28-0, So. over Kelby Armstrong (Minot) 22-1, Jr. (Dec 8-6)
3rd: Wilfried Tanefeu (Bismarck High School) 25-7, So. over Kaiden Cline (Sidney) 25-7, Jr. (Dec 6-2)
5th: Hayden Johnsrud (Bismarck Century) 25-11, Jr. over Davian Rios (Minot) 14-9, Sr. (Dec 3-0)
7th: Henry Nelson (Dickinson) 20-9, 8th. over Neal Bohrer (Bismarck Century) 19-13, Jr. (Dec 3-0)
120
1st Place – Reece Barnhardt of Bismarck St. Mary’s
2nd Place – Ty Althoff of Watertown
3rd Place – Brock Fettig of Bismarck High School
4th Place – Kaden Renner of Bismarck High School
5th Place – Logen Fischer of Rapid City Stevens
6th Place – Jordan Darby of Sidney
7th Place – Joshua Johnson of Dickinson
8th Place – Brant Fisk of Devils Lake
1st: Reece Barnhardt (Bismarck St. Mary’s) 25-0, So. over Ty Althoff (Watertown) 21-2, Jr. (MD 11-3)
3rd: Brock Fettig (Bismarck High School) 24-9, Fr. over Kaden Renner (Bismarck High School) 19-11, Fr. (Dec 8-4)
5th: Logen Fischer (Rapid City Stevens) 25-11, Sr. over Jordan Darby (Sidney) 27-7, So. (Dec 9-2)
7th: Joshua Johnson (Dickinson) 24-10, Sr. over Brant Fisk (Devils Lake) 12-5, So. (Dec 8-3)
126
1st Place – Laken Boese of Bismarck High School
2nd Place – Cody Stockman of Rapid City Stevens
3rd Place – Clay Radenz of Bismarck Century
4th Place – Darien Malone of Rapid City Stevens
5th Place – Josh Isassi of Grand Forks Central
6th Place – Jacob Moore of Aberdeen Central
7th Place – Colten Fast of Glasgow
8th Place – Nicholas Anderson of West Fargo
1st: Laken Boese (Bismarck High School) 26-6, Sr. over Cody Stockman (Rapid City Stevens) 14-10, Sr. (Dec 5-0)
3rd: Clay Radenz (Bismarck Century) 32-3, So. over Darien Malone (Rapid City Stevens) 17-7, Jr. (MD 13-5)
5th: Josh Isassi (Grand Forks Central) 17-9, Jr. over Jacob Moore (Aberdeen Central) 15-5, Sr. (For.)
7th: Colten Fast (Glasgow) 24-8, So. over Nicholas Anderson (West Fargo) 21-12, Fr. (Dec 11-4)
132
1st Place – Drew Steidler of Bismarck St. Mary’s
2nd Place – Liam Shannon of Watford City
3rd Place – Aden Graves of Sidney
4th Place – Devin Schulz of Bismarck Century
5th Place – Declan Malone of Rapid City Stevens
6th Place – Preston Fettig of Bismarck High School
7th Place – Jaren Berger of Dickinson
8th Place – Blake Fraase of Fargo South
1st: Drew Steidler (Bismarck St. Mary’s) 23-2, Jr. over Liam Shannon (Watford City) 21-6, Sr. (Fall 3:36)
3rd: Aden Graves (Sidney) 29-3, Fr. over Devin Schulz (Bismarck Century) 17-15, Jr. (MD 12-0)
5th: Declan Malone (Rapid City Stevens) 22-10, Jr. over Preston Fettig (Bismarck High School) 14-13, Jr. (Fall 0:27)
7th: Jaren Berger (Dickinson) 22-10, Sr. over Blake Fraase (Fargo South) 15-5, Sr. (M. For.)
138
1st Place – Ryan Ripplinger of Bismarck High School
2nd Place – Lucas Geiszler of Carrington
3rd Place – Mac Young of Watertown
4th Place – Ryan Luthi of Moorhead
5th Place – Kadyn Kraye of Rapid City Central
6th Place – Kaden Zimmerman of Glasgow
7th Place – Kade Graves of Sidney
8th Place – Alec Humble of Grand Forks Central
1st: Ryan Ripplinger (Bismarck High School) 27-1, Sr. over Lucas Geiszler (Carrington) 20-3, Sr. (Fall 0:16)
3rd: Mac Young (Watertown) 22-5, Fr. over Ryan Luthi (Moorhead) 13-7, Jr. (Fall 4:11)
5th: Kadyn Kraye (Rapid City Central) 20-7, Jr. over Kaden Zimmerman (Glasgow) 23-12, Jr. (Fall 2:21)
7th: Kade Graves (Sidney) 28-8, So. over Alec Humble (Grand Forks Central) 15-10, Sr. (Dec 2-0)
145
1st Place – Christian Dean of Sidney
2nd Place – Trevon McClaanahan of Minot
3rd Place – William Kleinknecht of Mandan
4th Place – Matthew Rader of Bismarck Century
5th Place – TJ Morrison of Rapid City Central
6th Place – Parker Larson of Valley City
7th Place – Mathew Meschke of Dickinson
8th Place – Clay LaRocque of Turtle Mountain
1st: Christian Dean (Sidney) 20-4, Sr. over Trevon McClaanahan (Minot) 24-5, Jr. (Dec 6-2)
3rd: William Kleinknecht (Mandan) 22-9, Jr. over Matthew Rader (Bismarck Century) 18-8, Sr. (Dec 3-2)
5th: TJ Morrison (Rapid City Central) 23-7, So. over Parker Larson (Valley City) 21-6, Jr. (Dec 4-2)
7th: Mathew Meschke (Dickinson) 23-9, Sr. over Clay LaRocque (Turtle Mountain) 21-9, Jr. (Dec 8-4)
152
1st Place – Jace Winter of Sidney
2nd Place – Cooper Voorhees of Rapid City Stevens
3rd Place – Raif Horswill of Williston
4th Place – Brandt Kringlie of Bismarck High School
5th Place – ethan Fleck of Mandan
6th Place – Brayden Burrus of Rapid City Central
7th Place – Brody Mohr of Fargo Davies
8th Place – Noah Braun of Jamestown
1st: Jace Winter (Sidney) 30-1, Sr. over Cooper Voorhees (Rapid City Stevens) 26-1, Jr. (Dec 6-5)
3rd: Raif Horswill (Williston) 16-4, Sr. over Brandt Kringlie (Bismarck High School) 25-10, So. (Fall 1:48)
5th: ethan Fleck (Mandan) 18-4, Sr. over Brayden Burrus (Rapid City Central) 16-11, Jr. (Dec 3-2)
7th: Brody Mohr (Fargo Davies) 5-2, Sr. over Noah Braun (Jamestown) 20-9, Jr. (M. For.)
160
1st Place – Nathan Weigel of Napoleon
2nd Place – Will Jarrott of Aberdeen Central
3rd Place – Kolten Reisenauer of Mandan
4th Place – Connor Chloupek of Fargo Davies
5th Place – Parker Vilandre of Devils Lake
6th Place – Kolbe Booker of Fargo Davies
7th Place – Nate Allen of Rapid City Stevens
8th Place – Easton Hopes of Sidney
1st: Nathan Weigel (Napoleon) 21-1, Sr. over Will Jarrott (Aberdeen Central) 16-2, Sr. (Dec 9-5)
3rd: Kolten Reisenauer (Mandan) 16-6, Sr. over Connor Chloupek (Fargo Davies) 21-5, Jr. (Dec 5-3)
5th: Parker Vilandre (Devils Lake) 15-5, Jr. over Kolbe Booker (Fargo Davies) 4-3, Jr. (For.)
7th: Nate Allen (Rapid City Stevens) 17-10, Sr. over Easton Hopes (Sidney) 22-13, So. (MD 11-2)
170
1st Place – Garrett Jangula of Napoleon
2nd Place – Riley Schock of Moorhead
3rd Place – Will Rohrich of Grand Forks Central
4th Place – David Peterson of Valley City
5th Place – Dylan Nieskens of Glasgow
6th Place – Wyatt Jungclaus of Rapid City Central
7th Place – Sam Stroup of Watertown
8th Place – Caleb Brink of Rapid City Stevens
1st: Garrett Jangula (Napoleon) 20-0, Jr. over Riley Schock (Moorhead) 15-3, Sr. (Dec 9-3)
3rd: Will Rohrich (Grand Forks Central) 20-3, Sr. over David Peterson (Valley City) 19-7, Sr. (Fall 3:23)
5th: Dylan Nieskens (Glasgow) 24-9, So. over Wyatt Jungclaus (Rapid City Central) 26-5, Jr. (Dec 9-2)
7th: Sam Stroup (Watertown) 22-4, Jr. over Caleb Brink (Rapid City Stevens) 20-10, Jr. (Dec 7-3)
182
1st Place – Cade Pederson of West Fargo
2nd Place – Jett Jones of Sidney
3rd Place – Jayden Hartford of Watertown
4th Place – Tanner Jarrett of Dickinson
5th Place – Anthony Knodell of Rapid City Central
6th Place – Jacob Carmichael of Minot
7th Place – Ryan Brink of Rapid City Stevens
8th Place – Cameran Bridgeford of Grand Forks Central
1st: Cade Pederson (West Fargo) 27-4, Sr. over Jett Jones (Sidney) 31-1, Jr. (Dec 5-4)
3rd: Jayden Hartford (Watertown) 17-5, Jr. over Tanner Jarrett (Dickinson) 19-12, So. (Dec 8-7)
5th: Anthony Knodell (Rapid City Central) 13-5, Sr. over Jacob Carmichael (Minot) 12-10, Jr. (Dec 5-2)
7th: Ryan Brink (Rapid City Stevens) 17-7, So. over Cameran Bridgeford (Grand Forks Central) 17-9, Sr. (Fall 2:59)
195
1st Place – Matthew Kaylor of Bismarck Legacy
2nd Place – Peyton Grunefelder of Napoleon
3rd Place – Colton Buskness of Carrington
4th Place – Shane Kennedy of West Fargo Sheyenne
5th Place – Keenan McKnight of Rapid City Central
6th Place – Jorge Talamantes of Minot
7th Place – Louis DeCoteau of Turtle Mountain
8th Place – Ryan Wyman of Sidney
1st: Matthew Kaylor (Bismarck Legacy) 22-1, Sr. over Peyton Grunefelder (Napoleon) 18-6, Jr. (Fall 2:57)
3rd: Colton Buskness (Carrington) 20-6, Jr. over Shane Kennedy (West Fargo Sheyenne) 15-8, Jr. (MD 11-3)
5th: Keenan McKnight (Rapid City Central) 20-8, Sr. over Jorge Talamantes (Minot) 17-11, Sr. (Dec 5-1)
7th: Louis DeCoteau (Turtle Mountain) 18-9, Sr. over Ryan Wyman (Sidney) 20-10, Sr. (Dec 3-1)
220
1st Place – Jacob Boehm of Mandan
2nd Place – Nolan Smith of Rapid City Central
3rd Place – Kaden Sago of Beulah-Hazen
4th Place – Brodey Skogen of Sidney
5th Place – Hunter McMath of Rapid City Stevens
6th Place – Josh Krump of Wahpeton
7th Place – Tyler White of Dickinson
8th Place – Grant Sullivan of Grand Forks Central
1st: Jacob Boehm (Mandan) 25-3, Sr. over Nolan Smith (Rapid City Central) 21-5, Sr. (Dec 5-3)
3rd: Kaden Sago (Beulah-Hazen) 19-5, Sr. over Brodey Skogen (Sidney) 29-5, So. (Fall 3:59)
5th: Hunter McMath (Rapid City Stevens) 20-7, Sr. over Josh Krump (Wahpeton) 19-8, So. (Dec 5-4)
7th: Tyler White (Dickinson) 12-10, . over Grant Sullivan (Grand Forks Central) 14-10, Sr. (Fall 2:45)
285
1st Place – Chase Dockter of Bismarck High School
2nd Place – Jaden Oestern of Valley City
3rd Place – Kaden Johnson of Aberdeen Central
4th Place – Mayson Phipps of Glasgow
5th Place – Andrew Miller of Napoleon
6th Place – Braden Jongeward of Fargo North
7th Place – Levi Haugen of Mandan
8th Place – Kordell Myers of Mandan
1st: Chase Dockter (Bismarck High School) 25-1, Sr. over Jaden Oestern (Valley City) 23-5, Sr. (Fall 4:59)
3rd: Kaden Johnson (Aberdeen Central) 18-2, Sr. over Mayson Phipps (Glasgow) 24-10, So. (Dec 8-2)
5th: Andrew Miller (Napoleon) 13-6, Sr. over Braden Jongeward (Fargo North) 15-8, Jr. (Fall 2:38)
7th: Levi Haugen (Mandan) 14-12, So. over Kordell Myers (Mandan) 19-9, Sr. (Fall 1:36)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.