Buffalo Invitational

Buffalo Invitational
1 Willmar 239.5
2 Marshall 203.5
3 Zumbrota-Mazeppa 120.5
4 Chaska-Chan Stormhawks 99.5
5 Mound-Westonka 93.0
6 Buffalo 86.5
7 Medford 84.5
8 Centennial 74.0
9 Staples Motley 66.0
10 Orono 61.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Dylan Louwagie of Marshall
2nd Place – Alex Helgeson of Medford
3rd Place – Russell Gillette of Chaska-Chan Stormhawks
4th Place – Brett Regnier of Marshall
5th Place – Lucas Schiell of Zumbrota-Mazeppa
6th Place – Max Gatewood of Willmar
1st: Dylan Louwagie (Marshall) 14-3, 7th. over Alex Helgeson (Medford) 8-2, 8th. (Dec 4-0)
3rd: Russell Gillette (Chaska-Chan Stormhawks) 14-8, 7th. over Brett Regnier (Marshall) 2-2, So. (TF-1.5 6:00 (17-0))
5th: Lucas Schiell (Zumbrota-Mazeppa) 7-9, 8th. over Max Gatewood (Willmar) 0-3, Fr. (Fall 3:50)
113
1st Place – Charley Elwood of Medford
2nd Place – Hsa Khee Lar of Marshall
3rd Place – Michael Majerus of Zumbrota-Mazeppa
4th Place – Braeden Erickson of Willmar
5th Place – Jacob Maas of Mound-Westonka
6th Place – Quentin Durr of Chaska-Chan Stormhawks
1st: Charley Elwood (Medford) 11-0, 8th. over Hsa Khee Lar (Marshall) 12-3, Jr. (Dec 10-5)
3rd: Michael Majerus (Zumbrota-Mazeppa) 19-5, Jr. over Braeden Erickson (Willmar) 13-4, 8th. (Dec 9-8)
5th: Jacob Maas (Mound-Westonka) 15-9, Fr. over Quentin Durr (Chaska-Chan Stormhawks) 5-10, 8th. (Fall 2:19)
120
1st Place – Hsa Law Eh of Marshall
2nd Place – Caden Carlson of Willmar
3rd Place – John Poulin of Zumbrota-Mazeppa
4th Place – Payton Bjerga of Staples Motley
5th Place – Sully Scherber of Buffalo
6th Place – Sam Wolf of Chaska-Chan Stormhawks
1st: Hsa Law Eh (Marshall) 16-1, Jr. over Caden Carlson (Willmar) 14-3, So. (Dec 6-0)
3rd: John Poulin (Zumbrota-Mazeppa) 13-8, Jr. over Payton Bjerga (Staples Motley) 12-12, So. (Fall 1:52)
5th: Sully Scherber (Buffalo) 1-2, So. over Sam Wolf (Chaska-Chan Stormhawks) 5-12, Jr. (Dec 9-7)
126
1st Place – Noah Lietzau of Mound-Westonka
2nd Place – Jack Roehl of Willmar
3rd Place – Beau Jurrens of Zumbrota-Mazeppa
4th Place – Conner Roth of Marshall
5th Place – Aiden Brkovich of Chaska-Chan Stormhawks
6th Place – Cage Bruce of Buffalo
1st: Noah Lietzau (Mound-Westonka) 16-6, Jr. over Jack Roehl (Willmar) 11-7, Jr. (Dec 5-4)
3rd: Beau Jurrens (Zumbrota-Mazeppa) 11-9, So. over Conner Roth (Marshall) 2-3, Jr. (Dec 7-1)
5th: Aiden Brkovich (Chaska-Chan Stormhawks) 4-9, So. over Cage Bruce (Buffalo) 1-7, So. (MD 12-2)
132
1st Place – Pedro Velazquez of Chaska-Chan Stormhawks
2nd Place – Ryan Scherber of Buffalo
3rd Place – Josh Miley of Willmar
4th Place – Lucas Hodges of Marshall
5th Place – Brayden Christensen of Staples Motley
6th Place – Tyler Stevenson of Mound-Westonka
1st: Pedro Velazquez (Chaska-Chan Stormhawks) 16-5, So. over Ryan Scherber (Buffalo) 15-5, So. (MD 14-3)
3rd: Josh Miley (Willmar) 16-3, Jr. over Lucas Hodges (Marshall) 13-5, Sr. (Dec 9-2)
5th: Brayden Christensen (Staples Motley) 15-11, Sr. over Tyler Stevenson (Mound-Westonka) 12-9, Jr. (Dec 5-2)
138
1st Place – Alex Backes of Willmar
2nd Place – Tate Hermes of Medford
3rd Place – Tyler Scherbing of Chaska-Chan Stormhawks
4th Place – Colton Marcy of Marshall
5th Place – Tanner Mancilman of Zumbrota-Mazeppa
6th Place – Kyle Baloun of Buffalo
1st: Alex Backes (Willmar) 8-3, Sr. over Tate Hermes (Medford) 6-3, 8th. (Fall 0:59)
3rd: Tyler Scherbing (Chaska-Chan Stormhawks) 9-10, Jr. over Colton Marcy (Marshall) 4-5, Fr. (Fall 4:48)
5th: Tanner Mancilman (Zumbrota-Mazeppa) 1-3, So. over Kyle Baloun (Buffalo) 0-6, Jr. (Fall 1:28)
145
1st Place – Cael Carlson of Willmar
2nd Place – Noah Jensen of Marshall
3rd Place – Zach Mulberry of Centennial
4th Place – Jacob Schmid of Orono
5th Place – Gabe Tupper of Zumbrota-Mazeppa
6th Place – Logen Weite of Staples Motley
1st: Cael Carlson (Willmar) 20-0, Sr. over Noah Jensen (Marshall) 14-4, Jr. (Fall 4:21)
3rd: Zach Mulberry (Centennial) 10-10, Jr. over Jacob Schmid (Orono) 18-8, Jr. (Fall 2:46)
5th: Gabe Tupper (Zumbrota-Mazeppa) 5-9, Fr. over Logen Weite (Staples Motley) 10-14, So. (Dec 11-8)
152
1st Place – Willie Von Ruden of Medford
2nd Place – Spencer Miller of Staples Motley
3rd Place – Tyler Soltau of Zumbrota-Mazeppa
4th Place – Grant Deegan of Willmar
5th Place – Owen Herbst of Buffalo
6th Place – Jackson Hughes of Marshall
1st: Willie Von Ruden (Medford) 8-0, Jr. over Spencer Miller (Staples Motley) 18-3, Sr. (Inj. 2:00)
3rd: Tyler Soltau (Zumbrota-Mazeppa) 17-8, Sr. over Grant Deegan (Willmar) 12-6, Sr. (Fall 6:37)
5th: Owen Herbst (Buffalo) 15-5, Fr. over Jackson Hughes (Marshall) 10-6, Sr. (Fall 1:58)
160
1st Place – Owen Bjerga of Staples Motley
2nd Place – Ethan Roux of Willmar
3rd Place – Grant Louwagie of Marshall
4th Place – Nick Simafranca of Orono
5th Place – Toby Ritter of Buffalo
6th Place – Ethan Kovars of Zumbrota-Mazeppa
1st: Owen Bjerga (Staples Motley) 21-1, Jr. over Ethan Roux (Willmar) 12-5, Jr. (MD 10-0)
3rd: Grant Louwagie (Marshall) 12-5, So. over Nick Simafranca (Orono) 16-8, Sr. (Fall 2:40)
5th: Toby Ritter (Buffalo) 3-5, Sr. over Ethan Kovars (Zumbrota-Mazeppa) 10-12, So. (Dec 11-4)
170
1st Place – Riley Habisch of Buffalo
2nd Place – Isaiah Bettinger of Centennial
3rd Place – Spencer Wambeke of Marshall
4th Place – Mason Swanson of Willmar
5th Place – Lance Munsterteiger of Mound-Westonka
6th Place – John McCuskey of Orono
1st: Riley Habisch (Buffalo) 16-0, Sr. over Isaiah Bettinger (Centennial) 13-2, Jr. (Fall 3:07)
3rd: Spencer Wambeke (Marshall) 2-1, So. over Mason Swanson (Willmar) 4-6, Fr. (Fall 0:20)
5th: Lance Munsterteiger (Mound-Westonka) 6-4, So. over John McCuskey (Orono) 8-8, Jr. (M. For.)
182
1st Place – Jacob Bennett of Zumbrota-Mazeppa
2nd Place – Zach Stahl of Marshall
3rd Place – Kris Kurtz of Mound-Westonka
4th Place – Kaden Streed of Willmar
5th Place – Nathan DesMarais of Buffalo
6th Place – Max Kolflat of Centennial
1st: Jacob Bennett (Zumbrota-Mazeppa) 14-2, Sr. over Zach Stahl (Marshall) 7-3, Sr. (Dec 5-0)
3rd: Kris Kurtz (Mound-Westonka) 12-4, Sr. over Kaden Streed (Willmar) 15-4, So. (Dec 7-3)
5th: Nathan DesMarais (Buffalo) 9-8, Sr. over Max Kolflat (Centennial) 8-8, Sr. (Dec 3-2)
195
1st Place – Ben Schmalz of Mound-Westonka
2nd Place – Lincoln Shinn of Willmar
3rd Place – Jaiden Bahr of Marshall
4th Place – David Wilfert of Orono
5th Place – Cody Kack of Chaska-Chan Stormhawks
6th Place – Mathew McKinney of Zumbrota-Mazeppa
1st: Ben Schmalz (Mound-Westonka) 19-0, Sr. over Lincoln Shinn (Willmar) 17-2, Sr. (M. For.)
3rd: Jaiden Bahr (Marshall) 12-4, Jr. over David Wilfert (Orono) 21-5, So. (Fall 2:19)
5th: Cody Kack (Chaska-Chan Stormhawks) 5-12, Jr. over Mathew McKinney (Zumbrota-Mazeppa) 11-9, Sr. (Dec 10-5)
220
1st Place – Andrew Reigstad of Willmar
2nd Place – John Noll of Centennial
3rd Place – Danny Striggow of Orono
4th Place – Zack Felcyn of Marshall
5th Place – Grant Krull of Chaska-Chan Stormhawks
6th Place – Trey Lexvold of Zumbrota-Mazeppa
1st: Andrew Reigstad (Willmar) 15-0, Sr. over John Noll (Centennial) 10-1, Sr. (Fall 4:00)
3rd: Danny Striggow (Orono) 25-2, Jr. over Zack Felcyn (Marshall) 8-5, Sr. (Fall 5:03)
5th: Grant Krull (Chaska-Chan Stormhawks) 5-9, Jr. over Trey Lexvold (Zumbrota-Mazeppa) 2-10, Sr. (Fall 1:28)
285
1st Place – Ethan Jackman of Chaska-Chan Stormhawks
2nd Place – Charlie Farhat of Willmar
3rd Place – Ryan Fitz of Mound-Westonka
4th Place – Luke Breuning of Centennial
5th Place – Shea Albrecht of Orono
6th Place – Cole Felcyn of Marshall
1st: Ethan Jackman (Chaska-Chan Stormhawks) 13-3, Sr. over Charlie Farhat (Willmar) 12-5, Sr. (Dec 3-0)
3rd: Ryan Fitz (Mound-Westonka) 11-4, Jr. over Luke Breuning (Centennial) 13-4, Sr. (Dec 4-1)
5th: Shea Albrecht (Orono) 16-10, So. over Cole Felcyn (Marshall) 5-7, So. (Fall 0:15)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.