Cannon Falls Invitational

Cannon Falls Invitational
1 Hutchinson 219.5
2 Woodbury 156.5
3 Sauk Rapids-Rice 128.5
4 Byron 108.5
5 St Charles 105.0
6 Cannon Falls/Randolph 99.5
7 Winona 98.5
8 Rochester Century 87.0
9 Pine Island 78.0
10 St Paul Johnson 68.0
11 Kimball 65.0
12 Wabasha-Kellogg 64.0
13 Henry Sibley 56.0
14 Austin 49.0
15 Rochester John Marshall 46.0
16 St Agnes 43.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Grant Peirce of Hutchinson
2nd Place – Luke Williams of Pine Island
3rd Place – Preston Carlisle of Cannon Falls/Randolph
4th Place – Eddie Lopez Sifontes of Byron
5th Place – Colten Black of Cannon Falls/Randolph
6th Place – Chris Cushman of Wabasha-Kellogg
1st: Grant Peirce (Hutchinson) 13-5, Jr. over Luke Williams (Pine Island) 15-2, Fr. (Dec 9-4)
3rd: Preston Carlisle (Cannon Falls/Randolph) 12-4, Fr. over Eddie Lopez Sifontes (Byron) 8-4, Fr. (Dec 13-8)
5th: Colten Black (Cannon Falls/Randolph) 12-2, 8th. over Chris Cushman (Wabasha-Kellogg) 4-8, 8th. (MD 11-1)
113
1st Place – Maxwell Petersen of Byron
2nd Place – Yim-Leej Yang of St Paul Johnson
3rd Place – Erwin Strelow of Cannon Falls/Randolph
4th Place – Owen Langfield of Henry Sibley
5th Place – Logan Henningson of Winona
6th Place – Jaden Peterson of Rochester Century
1st: Maxwell Petersen (Byron) 13-0, Fr. over Yim-Leej Yang (St Paul Johnson) 20-5, Jr. (TF-1.5 0:00 (20-3))
3rd: Erwin Strelow (Cannon Falls/Randolph) 6-2, Sr. over Owen Langfield (Henry Sibley) 13-8, 8th. (Fall 3:50)
5th: Logan Henningson (Winona) 14-5, 8th. over Jaden Peterson (Rochester Century) 10-11, Fr. (Fall 1:08)
120
1st Place – Ryan Henningson of Winona
2nd Place – Cooper Peterson of Cannon Falls/Randolph
3rd Place – Christian Swenson of Rochester Century
4th Place – Lue Yang of St Paul Johnson
5th Place – Jett Thoreson of St Charles
6th Place – Sawyer Simmons of Sauk Rapids-Rice
1st: Ryan Henningson (Winona) 23-1, Jr. over Cooper Peterson (Cannon Falls/Randolph) 4-1, Jr. (TF-1.5 0:00 (17-1))
3rd: Christian Swenson (Rochester Century) 9-5, Jr. over Lue Yang (St Paul Johnson) 12-6, Jr. (Dec 4-0)
5th: Jett Thoreson (St Charles) 8-6, Fr. over Sawyer Simmons (Sauk Rapids-Rice) 9-7, 7th. (MD 15-1)
126
1st Place – Cole West of Woodbury
2nd Place – Tristian Lang of Hutchinson
3rd Place – Jared Spohn of Sauk Rapids-Rice
4th Place – Alex Nelson of Kimball
5th Place – Tyler Mathison of St Charles
6th Place – Soni Soukchaleun of St Paul Johnson
1st: Cole West (Woodbury) 18-2, Sr. over Tristian Lang (Hutchinson) 12-3, So. (Dec 4-0)
3rd: Jared Spohn (Sauk Rapids-Rice) 18-2, Jr. over Alex Nelson (Kimball) 10-8, So. (TF-1.5 0:00 (17-1))
5th: Tyler Mathison (St Charles) 9-6, Sr. over Soni Soukchaleun (St Paul Johnson) 15-7, Jr. (Dec 9-4)
132
1st Place – Nolan Rommel of Wabasha-Kellogg
2nd Place – Evan Fabian of Winona
3rd Place – Will Bents of Woodbury
4th Place – Andrew Wollak of Sauk Rapids-Rice
5th Place – Parker Kline of Byron
6th Place – Cody Leither of Kimball
1st: Nolan Rommel (Wabasha-Kellogg) 10-4, Jr. over Evan Fabian (Winona) 13-6, Jr. (Dec 7-5)
3rd: Will Bents (Woodbury) 19-9, So. over Andrew Wollak (Sauk Rapids-Rice) 12-6, So. (Dec 5-1)
5th: Parker Kline (Byron) 6-9, So. over Cody Leither (Kimball) 7-4, Fr. (Dec 9-2)
138
1st Place – Tagen Miller of Wabasha-Kellogg
2nd Place – Dawson Fallon of Pine Island
3rd Place – Brady Moesenthin of Woodbury
4th Place – Benjamin Gilbertson of Sauk Rapids-Rice
5th Place – Seth Haight of Byron
6th Place – Gaige Buss of St Charles
1st: Tagen Miller (Wabasha-Kellogg) 14-2, Sr. over Dawson Fallon (Pine Island) 13-3, Sr. (Dec 6-0)
3rd: Brady Moesenthin (Woodbury) 23-5, Sr. over Benjamin Gilbertson (Sauk Rapids-Rice) 12-10, Jr. (SV-1 5-3)
5th: Seth Haight (Byron) 3-1, Fr. over Gaige Buss (St Charles) 1-5, Jr. (Fall 1:00)
145
1st Place – Tate Card of Hutchinson
2nd Place – Garrett Pavelko of Rochester Century
3rd Place – Jersey Thoreson of St Charles
4th Place – Tommy Jackson of St Agnes
5th Place – Tyler Bertschinger of Rochester John Marshall
6th Place – Mason Pike of Pine Island
1st: Tate Card (Hutchinson) 13-3, Sr. over Garrett Pavelko (Rochester Century) 13-7, Jr. (Dec 9-2)
3rd: Jersey Thoreson (St Charles) 8-5, Sr. over Tommy Jackson (St Agnes) 19-8, Sr. (Fall 1:41)
5th: Tyler Bertschinger (Rochester John Marshall) 6-5, Jr. over Mason Pike (Pine Island) 7-10, So. (Fall 0:56)
152
1st Place – Cale Luthens of Hutchinson
2nd Place – Owen Pharo of Rochester Century
3rd Place – Peter Fitterer of Cannon Falls/Randolph
4th Place – Tyler Gustafson of St Paul Johnson
5th Place – Justin Higgins of Rochester John Marshall
6th Place – Connor Thell of Henry Sibley
1st: Cale Luthens (Hutchinson) 16-6, So. over Owen Pharo (Rochester Century) 20-3, Jr. (Dec 7-1)
3rd: Peter Fitterer (Cannon Falls/Randolph) 13-5, Sr. over Tyler Gustafson (St Paul Johnson) 13-8, Sr. (Fall 4:29)
5th: Justin Higgins (Rochester John Marshall) 8-3, . over Connor Thell (Henry Sibley) 8-11, Jr. (Dec 19-13)
160
1st Place – Brock Rinehart of Woodbury
2nd Place – Jacob Ackerman of Sauk Rapids-Rice
3rd Place – Jordan Stenzel of Hutchinson
4th Place – Ashton Hanan of Kimball
5th Place – Josh Belden of Austin
6th Place – Joe Dayland of St Charles
1st: Brock Rinehart (Woodbury) 25-2, Jr. over Jacob Ackerman (Sauk Rapids-Rice) 17-5, Sr. (Dec 10-5)
3rd: Jordan Stenzel (Hutchinson) 13-4, Sr. over Ashton Hanan (Kimball) 11-6, Fr. (TF-1.5 0:00 (15-0))
5th: Josh Belden (Austin) 12-7, Sr. over Joe Dayland (St Charles) 8-7, Sr. (Fall 1:32)
170
1st Place – Kyle Stahler of Byron
2nd Place – Levi French-Amara of Henry Sibley
3rd Place – Marcus Santillana of Sauk Rapids-Rice
4th Place – Riley Keenan of Cannon Falls/Randolph
5th Place – Alex Nelson of Hutchinson
6th Place – Elie III Doby of St Agnes
1st: Kyle Stahler (Byron) 13-5, Jr. over Levi French-Amara (Henry Sibley) 10-11, Jr. (Fall 5:19)
3rd: Marcus Santillana (Sauk Rapids-Rice) 13-8, Sr. over Riley Keenan (Cannon Falls/Randolph) 9-8, Fr. (MD 14-1)
5th: Alex Nelson (Hutchinson) 15-6, Jr. over Elie III Doby (St Agnes) 19-5, Sr. (Fall 1:39)
182
1st Place – Christian Kurth of Hutchinson
2nd Place – Donald Nde of Woodbury
3rd Place – Tanner Simon of Pine Island
4th Place – Joey Hoeschen of Sauk Rapids-Rice
5th Place – Joe Lewis of St Agnes
6th Place – Angel Aguilera Lemus of Austin
1st: Christian Kurth (Hutchinson) 14-1, Sr. over Donald Nde (Woodbury) 16-6, Sr. (Dec 6-1)
3rd: Tanner Simon (Pine Island) 6-5, . over Joey Hoeschen (Sauk Rapids-Rice) 6-10, So. (Dec 11-7)
5th: Joe Lewis (St Agnes) 5-4, Sr. over Angel Aguilera Lemus (Austin) 6-7, Fr. (Fall 1:32)
195
1st Place – Logan Wendt of St Charles
2nd Place – Carter Holtz of Kimball
3rd Place – Tre Hockenberger of Woodbury
4th Place – Josiah Nelson of Hutchinson
5th Place – Vicente Deleon of Byron
6th Place – Tanner Gill of Hutchinson
1st: Logan Wendt (St Charles) 12-3, Jr. over Carter Holtz (Kimball) 17-3, Fr. (MD 12-3)
3rd: Tre Hockenberger (Woodbury) 11-11, Jr. over Josiah Nelson (Hutchinson) 3-3, Sr. (Fall 3:25)
5th: Vicente Deleon (Byron) 7-7, So. over Tanner Gill (Hutchinson) 2-2, Jr. (Fall 1:35)
220
1st Place – Tyler Nachtigal of Winona
2nd Place – Cody Kurth of Hutchinson
3rd Place – Mason Barrows of Woodbury
4th Place – Seth Arndt of Rochester Century
5th Place – Teagan Young of St Charles
6th Place – Marcellus Jensen of Kimball
1st: Tyler Nachtigal (Winona) 19-3, Jr. over Cody Kurth (Hutchinson) 14-4, Jr. (Dec 9-6)
3rd: Mason Barrows (Woodbury) 13-10, Jr. over Seth Arndt (Rochester Century) 14-5, Jr. (Dec 4-3)
5th: Teagan Young (St Charles) 3-4, Sr. over Marcellus Jensen (Kimball) 4-7, Sr. (Fall 1:07)
285
1st Place – Elijah Marks of Austin
2nd Place – Marcus Smahel of Hutchinson
3rd Place – Hunter Farnick of Sauk Rapids-Rice
4th Place – Zander Rusert of Winona
5th Place – Hayden Chang of St Paul Johnson
1st: Elijah Marks (Austin) 3-3, Sr. over Marcus Smahel (Hutchinson) 10-8, Sr. (Dec 7-1)
3rd: Hunter Farnick (Sauk Rapids-Rice) 10-10, Jr. over Zander Rusert (Winona) 10-6, So. (Dec 6-2)
5th: Hayden Chang (St Paul Johnson) 13-6, So. over () , . (Bye)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.