Dan Pansch/Jesse James Invitational

Dan Pansch/Jesse James Invitational
1 Canton 254.0
2 Fairmont 229.0
3 Chamberlain 164.5
4 Huron 153.5
5 Harrisburg 126.5
6 Brandon Valley 126.0
7 Sioux Falls Roosevelt 95.5
8 Dell Rapids 93.0
9 Tea 87.5
10 Bon Homme/Scotland 86.0
11 Beresford 76.0
12 Tri Valley 70.0
13 Vermillion 64.5
14 West Central 46.0
14 Yankton 46.0
16 Sioux Falls O’Gorman 42.0
17 Garretson 33.0
18 Flandreau 20.0
19 Luverne 15.5

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Quincy Hulverson of Tea
2nd Place – Jesse Potts of Fairmont
3rd Place – Andy Meyer of Canton
4th Place – Logan O’Connor of Harrisburg
5th Place – Brayden Siemonsma of West Central
6th Place – Riley Cowell of Luverne
7th Place – Brady Bierema of Bon Homme/Scotland
8th Place – Jacob Wolfe of Brandon Valley
1st: Quincy Hulverson (Tea) 20-0, Fr. over Jesse Potts (Fairmont) 11-6, Fr. (Dec 4-3)
3rd: Andy Meyer (Canton) 20-2, Fr. over Logan O’Connor (Harrisburg) 13-11, 7th. (Fall 0:28)
5th: Brayden Siemonsma (West Central) 10-5, Jr. over Riley Cowell (Luverne) 7-4, So. (RULE)
7th: Brady Bierema (Bon Homme/Scotland) 10-9, 8th. over Jacob Wolfe (Brandon Valley) 10-9, So. (Dec 12-8)
113
1st Place – Lucas Jagodzinske of Fairmont
2nd Place – Max Donovan of Chamberlain
3rd Place – Jacob Vogel of Dell Rapids
4th Place – Connor Eimers of Tea
5th Place – Cruz Dyer of Yankton
6th Place – Nate Sprenkle of Sioux Falls O’Gorman
7th Place – Jeran Sammons of Huron
8th Place – Kale Ask of Canton
1st: Lucas Jagodzinske (Fairmont) 14-2, So. over Max Donovan (Chamberlain) 12-3, Sr. (Dec 4-0)
3rd: Jacob Vogel (Dell Rapids) 12-4, So. over Connor Eimers (Tea) 14-4, Fr. (MD 9-0)
5th: Cruz Dyer (Yankton) 11-6, Jr. over Nate Sprenkle (Sioux Falls O’Gorman) 10-12, So. (Dec 3-1)
7th: Jeran Sammons (Huron) 7-10, Fr. over Kale Ask (Canton) 9-3, 8th. (Fall 3:40)
120
1st Place – Jaxson Rohman of Fairmont
2nd Place – Braxton Trowbridge of Canton
3rd Place – Isaac Crownover of Bon Homme/Scotland
4th Place – Cole Ochsner of Huron
5th Place – Jovey Christensen of Beresford
6th Place – Jagger Gribble of Harrisburg
7th Place – Dominic Santiago of Chamberlain
8th Place – Tanner Christenson of Flandreau
1st: Jaxson Rohman (Fairmont) 14-3, So. over Braxton Trowbridge (Canton) 15-8, Sr. (Fall 1:03)
3rd: Isaac Crownover (Bon Homme/Scotland) 16-8, Fr. over Cole Ochsner (Huron) 10-10, 8th. (Fall 1:23)
5th: Jovey Christensen (Beresford) 11-11, Fr. over Jagger Gribble (Harrisburg) 11-12, Fr. (Fall 3:58)
7th: Dominic Santiago (Chamberlain) 4-4, Fr. over Tanner Christenson (Flandreau) 9-6, Fr. (Fall 4:50)
126
1st Place – Collin Powell of Chamberlain
2nd Place – Connor Simmonds of Fairmont
3rd Place – Braden Sehr of Canton
4th Place – Beau Beavers of Sioux Falls O’Gorman
5th Place – Canyon Lowman of Dell Rapids
6th Place – Hayden Pierret of Garretson
7th Place – Jacob Marshall of Harrisburg
8th Place – Porter Jensen of Tri Valley
1st: Collin Powell (Chamberlain) 14-2, Sr. over Connor Simmonds (Fairmont) 15-3, So. (Dec 6-3)
3rd: Braden Sehr (Canton) 25-1, So. over Beau Beavers (Sioux Falls O’Gorman) 18-3, So. (Dec 1-0)
5th: Canyon Lowman (Dell Rapids) 10-6, So. over Hayden Pierret (Garretson) 13-4, Sr. (Dec 14-12)
7th: Jacob Marshall (Harrisburg) 9-8, Jr. over Porter Jensen (Tri Valley) 8-8, So. (Fall 0:23)
132
1st Place – Kellyn March of Canton
2nd Place – Gabe Skustad of Chamberlain
3rd Place – Cale Steuber of Fairmont
4th Place – Max Johnson of Harrisburg
5th Place – Carson Norgaard of Tri Valley
6th Place – Aaron Ideker of Sioux Falls O’Gorman
7th Place – Dan Momotic of Sioux Falls Roosevelt
8th Place – Caleb Dietrich of Flandreau
1st: Kellyn March (Canton) 21-0, Jr. over Gabe Skustad (Chamberlain) 10-6, So. (Fall 0:55)
3rd: Cale Steuber (Fairmont) 15-6, Jr. over Max Johnson (Harrisburg) 16-10, Sr. (TF-1.5 3:38 (17-2))
5th: Carson Norgaard (Tri Valley) 9-6, Jr. over Aaron Ideker (Sioux Falls O’Gorman) 17-7, Jr. (M. For.)
7th: Dan Momotic (Sioux Falls Roosevelt) 12-10, So. over Caleb Dietrich (Flandreau) 6-7, Fr. (Dec 9-4)
138
1st Place – Lucus Anglin of Vermillion
2nd Place – Isaac Klinkhammer of Brandon Valley
3rd Place – Jordan Wolter of Fairmont
4th Place – Chipper Shillingstad of Huron
5th Place – Max Lamer of Dell Rapids
6th Place – Cody Skustad of Chamberlain
7th Place – Seth Peterson of Canton
8th Place – Payton Borah of Beresford
1st: Lucus Anglin (Vermillion) 18-1, Jr. over Isaac Klinkhammer (Brandon Valley) 17-2, So. (SV-1 4-2)
3rd: Jordan Wolter (Fairmont) 16-4, Sr. over Chipper Shillingstad (Huron) 16-4, Sr. (Dec 9-3)
5th: Max Lamer (Dell Rapids) 7-8, Sr. over Cody Skustad (Chamberlain) 4-8, Jr. (Dec 5-1)
7th: Seth Peterson (Canton) 17-9, So. over Payton Borah (Beresford) 8-11, Jr. (Fall 0:48)
145
1st Place – Caden Lamer of Tri Valley
2nd Place – Eli Kadoun of Sioux Falls Roosevelt
3rd Place – Payton Anderson of Fairmont
4th Place – Jaden Dominisse of Canton
5th Place – Daynon Huber of Huron
6th Place – Kiet Gilberts of Tea
7th Place – Zach McKee of Dell Rapids
8th Place – Dylan Hage of Harrisburg
1st: Caden Lamer (Tri Valley) 14-1, Sr. over Eli Kadoun (Sioux Falls Roosevelt) 17-1, Jr. (Dec 11-4)
3rd: Payton Anderson (Fairmont) 14-4, Jr. over Jaden Dominisse (Canton) 19-4, So. (MD 14-6)
5th: Daynon Huber (Huron) 10-8, Sr. over Kiet Gilberts (Tea) 12-8, Jr. (Dec 6-3)
7th: Zach McKee (Dell Rapids) 11-5, So. over Dylan Hage (Harrisburg) 13-10, Jr. (Fall 0:26)
152
1st Place – Tyson Lien of Huron
2nd Place – Caden Ideker of West Central
3rd Place – Jack Smith of Brandon Valley
4th Place – Trevor Stene of Beresford
5th Place – Brayden Gee of Dell Rapids
6th Place – Tanner Swab of Sioux Falls Roosevelt
7th Place – Jack Kratz of Vermillion
8th Place – Tynan Fogarty of Sioux Falls O’Gorman
1st: Tyson Lien (Huron) 9-7, So. over Caden Ideker (West Central) 12-3, Sr. (Dec 5-3)
3rd: Jack Smith (Brandon Valley) 15-9, Jr. over Trevor Stene (Beresford) 11-6, Sr. (Fall 1:36)
5th: Brayden Gee (Dell Rapids) 10-6, So. over Tanner Swab (Sioux Falls Roosevelt) 12-8, Sr. (Fall 1:28)
7th: Jack Kratz (Vermillion) 16-8, Fr. over Tynan Fogarty (Sioux Falls O’Gorman) 6-12, So. (TF-1.5 4:52 (19-4))
160
1st Place – Damion Schunke of Brandon Valley
2nd Place – Nathan Simmonds of Fairmont
3rd Place – Remington Rossow of Chamberlain
4th Place – Mason Schoenhard of Harrisburg
5th Place – Kaden Laubach of Canton
6th Place – Matthew Katz of Huron
7th Place – Wyatt Knudson of Beresford
8th Place – Stockten Walter of Bon Homme/Scotland
1st: Damion Schunke (Brandon Valley) 22-1, Fr. over Nathan Simmonds (Fairmont) 13-4, Jr. (Fall 5:54)
3rd: Remington Rossow (Chamberlain) 14-5, Jr. over Mason Schoenhard (Harrisburg) 14-10, Sr. (MD 15-2)
5th: Kaden Laubach (Canton) 10-3, So. over Matthew Katz (Huron) 9-7, Sr. (Dec 2-0)
7th: Wyatt Knudson (Beresford) 13-10, Sr. over Stockten Walter (Bon Homme/Scotland) 6-6, Sr. (Fall 1:37)
170
1st Place – Shaeden Scheidt of Canton
2nd Place – Josh Crownover of Bon Homme/Scotland
3rd Place – Ryan Meyer of Harrisburg
4th Place – Mario Maldonado of Fairmont
5th Place – Jorey Sorenson of Brandon Valley
6th Place – Clay Farmer of West Central
7th Place – Trystan Stahl of Dell Rapids
8th Place – Landon Schurch of Beresford
1st: Shaeden Scheidt (Canton) 22-0, Jr. over Josh Crownover (Bon Homme/Scotland) 18-3, Jr. (Dec 4-2)
3rd: Ryan Meyer (Harrisburg) 16-2, Sr. over Mario Maldonado (Fairmont) 10-5, Sr. (RULE)
5th: Jorey Sorenson (Brandon Valley) 17-8, Jr. over Clay Farmer (West Central) 10-6, Sr. (Fall 2:09)
7th: Trystan Stahl (Dell Rapids) 4-4, So. over Landon Schurch (Beresford) 4-10, 8th. (Fall 4:23)
182
1st Place – Scott Peterson of Canton
2nd Place – Owen Warren of Yankton
3rd Place – Gabriel Rieger of Huron
4th Place – Tristan Lange of Fairmont
5th Place – PJ Parmelee of Tea
6th Place – Jordan Gall of Bon Homme/Scotland
7th Place – Ethan Reed of Beresford
8th Place – Jasiah Thompson of Chamberlain
1st: Scott Peterson (Canton) 23-0, Sr. over Owen Warren (Yankton) 12-1, Fr. (Fall 1:56)
3rd: Gabriel Rieger (Huron) 15-6, Sr. over Tristan Lange (Fairmont) 10-5, Sr. (Dec 8-2)
5th: PJ Parmelee (Tea) 14-6, Jr. over Jordan Gall (Bon Homme/Scotland) 10-8, So. (Dec 4-2)
7th: Ethan Reed (Beresford) 14-14, Sr. over Jasiah Thompson (Chamberlain) 6-8, Jr. (Fall 3:31)
195
1st Place – Joey Otta of Sioux Falls Roosevelt
2nd Place – Gavin Gulbranson of Harrisburg
3rd Place – Cullen Rutten of Canton
4th Place – Kobe Culver of Vermillion
5th Place – Andrew Jensen of Beresford
6th Place – Devyn Balster of Huron
7th Place – JT Panning of Tea
8th Place – Ben Konechne of Garretson
1st: Joey Otta (Sioux Falls Roosevelt) 18-1, Sr. over Gavin Gulbranson (Harrisburg) 18-3, So. (MD 9-0)
3rd: Cullen Rutten (Canton) 22-4, Jr. over Kobe Culver (Vermillion) 14-6, Jr. (TB-1 2-1)
5th: Andrew Jensen (Beresford) 14-12, Sr. over Devyn Balster (Huron) 4-5, Sr. (Fall 2:47)
7th: JT Panning (Tea) 12-11, Jr. over Ben Konechne (Garretson) 12-6, Sr. (Fall 2:51)
220
1st Place – Marshall Baldwin of Canton
2nd Place – Parker Broer of Huron
3rd Place – Ethan Nehlich of Tri Valley
4th Place – Jacob Rahn of Fairmont
5th Place – Ruger Forester of Chamberlain
6th Place – Zane Wilson of Sioux Falls Roosevelt
7th Place – Ayden Viox of Harrisburg
8th Place – Owen Phillips of Yankton
1st: Marshall Baldwin (Canton) 20-3, Fr. over Parker Broer (Huron) 13-6, Sr. (Fall 0:42)
3rd: Ethan Nehlich (Tri Valley) 6-7, So. over Jacob Rahn (Fairmont) 9-8, Jr. (RULE)
5th: Ruger Forester (Chamberlain) 6-7, Jr. over Zane Wilson (Sioux Falls Roosevelt) 10-10, Jr. (Fall 4:21)
7th: Ayden Viox (Harrisburg) 2-2, Fr. over Owen Phillips (Yankton) 8-5, Sr. (M. For.)
285
1st Place – Nash Hutmacher of Chamberlain
2nd Place – Sam Krohnke of Brandon Valley
3rd Place – Caleb Dagel of Sioux Falls Roosevelt
4th Place – Micah Deboer of Bon Homme/Scotland
5th Place – Trevor Ellis of Yankton
6th Place – Zach Richardson of Canton
7th Place – Zach Bray of Vermillion
8th Place – Sebastian Cardona of Huron
1st: Nash Hutmacher (Chamberlain) 11-0, Jr. over Sam Krohnke (Brandon Valley) 16-3, Sr. (Fall 1:32)
3rd: Caleb Dagel (Sioux Falls Roosevelt) 10-3, Jr. over Micah Deboer (Bon Homme/Scotland) 16-6, Jr. (Fall 4:59)
5th: Trevor Ellis (Yankton) 12-4, Jr. over Zach Richardson (Canton) 17-7, So. (UTB 3-2)
7th: Zach Bray (Vermillion) 7-9, Fr. over Sebastian Cardona (Huron) 9-7, So. (Dec 2-1)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.