Decorah Viking Duals

Decorah Viking Duals
1st Place – St. Charles
2nd Place – Decorah
3rd Place – West Salem/Bangor
4th Place – South WInneshiek
5th Place – Waterloo West
6th Place – Wapsie Valley
7th Place – Waukon
8th Place – Postville

St. Charles defeated South WInneshiek 42-25
145 – Jersey Thoresen (St. Charles) over Logan Hageman (South WInneshiek) Fall 0:49
152 – Logan Schnuelle (South WInneshiek) over Connor Simon (St. Charles) Maj 15-3
160 – Zach Taylor (South WInneshiek) over Joe Dayland (St. Charles) Fall 2:18
170 – Gavin Boyum (St. Charles) over Leonel Varona (South WInneshiek) Fall 0:32
182 – Double Forfeit
195 – Logan Wendt (St. Charles) over Damon Meyer (South WInneshiek) Dec 10-8
220 – Zach Poshusta (South WInneshiek) over Riley Ferden (St. Charles) Fall 0:29
285 – Teagan Young (St. Charles) over Ethan Timp (South WInneshiek) Fall 1:03
106 – Ethan Maldonado (South WInneshiek) over Chace Kobs (St. Charles) Dec 8-1
113 – Phillip French (South WInneshiek) over Carter Mathison (St. Charles) Fall 2:58
120 – Jett Thoreson (St. Charles) over Briar Tigges (South WInneshiek) Fall 2:44
126 – Tyler Mathison (St. Charles) over Chance Adams (South WInneshiek) Fall 1:22
132 – Adrian Wilery (St. Charles) over Toby Conway (South WInneshiek) Fall 3:30
138 – Gaige Buss (St. Charles) over Lane Quandahl (South WInneshiek) Dec 10-4

St. Charles defeated Waterloo West 42-28
152 – Connor Simon (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Joe Dayland (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Christian Chapman (Waterloo West) over Gavin Boyum (St. Charles) Dec 7-1
182 – Logan Wendt (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Brenden Burton (Waterloo West) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Adam Teare (Waterloo West) over Riley Ferden (St. Charles) Fall 2:13
285 – Teagan Young (St. Charles) over Malvin Lokeijak (Waterloo West) Fall 1:14
106 – Teme Larson (Waterloo West) over Chace Kobs (St. Charles) Dec 6-0
113 – Kaden Karns (Waterloo West) over Carter Mathison (St. Charles) Maj 14-2
120 – Jett Thoreson (St. Charles) over Amarreon Sykes (Waterloo West) Fall 1:01
126 – Tyler Mathison (St. Charles) over Jackson Hicks (Waterloo West) Dec 6-4
132 – Cole Knight (Waterloo West) over Adrian Wilery (St. Charles) Fall 5:44
138 – Gaige Buss (St. Charles) over Eddie Lanier (Waterloo West) Dec 4-2
145 – Jersey Thoresen (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf

St. Charles defeated Waukon 64-15
160 – Joe Dayland (St. Charles) over Nathan Johnson (Waukon) Fall 2:12
170 – Walker Hermeier (Waukon) over Gavin Boyum (St. Charles) Fall 1:14
182 – Logan Wendt (St. Charles) over Michael Hagen (Waukon) Fall 0:41
195 – Tanner Kiel (Waukon) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Riley Ferden (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Teagan Young (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Chace Kobs (St. Charles) over Owen Malone (Waukon) Fall 4:22
113 – Carter Mathison (St. Charles) over Marcus Gibbs (Waukon) Maj 15-6
120 – Jett Thoreson (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Tyler Mathison (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Adrian Wilery (St. Charles) over Owen Frieden (Waukon) Fall 0:11
138 – Gaige Buss (St. Charles) over Lance Egan (Waukon) Fall 3:00
145 – Miles Hansmeier (Waukon) over Jersey Thoresen (St. Charles) Dec 7-3
152 – Connor Simon (St. Charles) over Carter Nolting (Waukon) Fall 1:49

West Salem/Bangor defeated St. Charles 37-37
170 – Gavin Boyum (St. Charles) over Canaan Schwarz (West Salem/Bangor) Fall 2:56
182 – Logan Wendt (St. Charles) over Chris Najera (West Salem/Bangor) Fall 1:42
195 – Therrick Roberts (West Salem/Bangor) over Riley Ferden (St. Charles) Fall 3:33
220 – Blake Scholl (West Salem/Bangor) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Teagan Young (St. Charles) over Dylan Noel (West Salem/Bangor) Fall 2:49
106 – Chace Kobs (St. Charles) over Colin Gilbertson (West Salem/Bangor) Fall 4:59
113 – Carlyle Lyga (West Salem/Bangor) over Carter Mathison (St. Charles) Maj 8-0
120 – Jett Thoreson (St. Charles) over Evan Wolfe (West Salem/Bangor) Fall 5:48
126 – Caiden Buehler (West Salem/Bangor) over Tyler Mathison (St. Charles) Fall 4:59
132 – Adam Rogge (West Salem/Bangor) over Adrian Wilery (St. Charles) Fall 0:29
138 – Gaige Buss (St. Charles) over Hayden Lyga (West Salem/Bangor) Maj 11-2
145 – Aaron Bahr (West Salem/Bangor) over Jersey Thoresen (St. Charles) Forf
152 – Jersey Thoresen (St. Charles) over Joe Wopat (West Salem/Bangor) Dec 6-5
160 – Joe Hess (West Salem/Bangor) over Joe Dayland (St. Charles) Dec 8-7

St. Charles defeated Decorah 42-37
182 – Logan Wendt (St. Charles) over Dawson Palmer (Decorah) Fall 4:37
195 – Andy Murphy (Decorah) over Riley Ferden (St. Charles) Fall 1:23
220 – Teagan Young (St. Charles) over Caden Keck (Decorah) Fall 1:14
285 – Daniel Schwartzhoff (Decorah) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Austin Wilkins (Decorah) over Chace Kobs (St. Charles) Maj 9-1
113 – Luke Dieschbourg (Decorah) over Carter Mathison (St. Charles) Dec 7-0
120 – Jett Thoreson (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Tyler Mathison (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Jackson Rolfs (Decorah) over Adrian Wilery (St. Charles) Fall 0:48
138 – Mason Olsgard (Decorah) over Gaige Buss (St. Charles) Fall 1:04
145 – Jersey Thoresen (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Connor Simon (St. Charles) over Garrett Lovstuen (Decorah) Fall 3:01
160 – Joe Dayland (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Elijah Mitchell (Decorah) over Gavin Boyum (St. Charles) Fall 1:32

Bookmark the permalink.

Comments are closed.