East Ridge Ruckus

January 18-19

East Ridge Ruckus
1 St. Michael-Albertville 235.5
2 Waconia 226.5
3 Apple Valley 184.0
4 Blaine 138.0
5 Mahtomedi 129.0
6 East Ridge 128.0
7 Tri-City United 112.5
8 Park 103.0
9 Orono 86.5
10 South Saint Paul 77.5
11 Chaska-Chan Stormhawks 76.0
12 Menomonie 74.0
13 St. Thomas Academy 68.0
14 Eagan 56.0
15 Roseville Area 52.5
16 Somerset 19.0
17 Cretin-Derham Hall 15.0
18 St. Paul Harding 9.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Matt Hogue of East Ridge
2nd Place – Tyson Peitz of Waconia
3rd Place – Zachary Silvis of Park
4th Place – Jimmy Heil of St. Michael-Albertville
5th Place – Cooper Larson of Blaine
6th Place – Russell Gillette of Chaska-Chan Stormhawks
7th Place – Maxx Beeler of South Saint Paul
8th Place – Koua Thao of St. Paul Harding
1st: Matt Hogue (East Ridge) 24-8, So. over Tyson Peitz (Waconia) 21-8, Sr. (MD 8-0)
3rd: Zachary Silvis (Park) 26-5, Fr. over Jimmy Heil (St. Michael-Albertville) 11-5, Fr. (SV-1 6-4)
5th: Cooper Larson (Blaine) 21-7, Fr. over Russell Gillette (Chaska-Chan Stormhawks) 21-14, 7th. (Fall 1:29)
7th: Maxx Beeler (South Saint Paul) 18-8, So. over Koua Thao (St. Paul Harding) 16-5, Jr. (MD 16-5)
113
1st Place – Brandon Psyk of St. Michael-Albertville
2nd Place – Travis Smith of St. Michael-Albertville
3rd Place – Riese White of Waconia
4th Place – Jacob Bross of Blaine
5th Place – Colton Zwiefel of St. Thomas Academy
6th Place – Cole Franek of Tri-City United
7th Place – Johnny LaCore of East Ridge
8th Place – Eh Moo Thaw of Roseville Area
1st: Brandon Psyk (St. Michael-Albertville) 23-4, Sr. over Travis Smith (St. Michael-Albertville) 22-8, 8th. (Fall 3:04)
3rd: Riese White (Waconia) 16-10, Jr. over Jacob Bross (Blaine) 14-15, Fr. (MD 10-0)
5th: Colton Zwiefel (St. Thomas Academy) 14-11, Fr. over Cole Franek (Tri-City United) 17-12, 8th. (Fall 1:53)
7th: Johnny LaCore (East Ridge) 6-15, Fr. over Eh Moo Thaw (Roseville Area) 7-12, So. (Fall 0:32)
120
1st Place – Nick Johnson of Tri-City United
2nd Place – Luke Studer of Blaine
3rd Place – Kaden Amundson of St. Michael-Albertville
4th Place – Hunter Wilsey of Mahtomedi
5th Place – Roman Cortez of South Saint Paul
6th Place – Kaizer Kong of Blaine
7th Place – Sam Wolf of Chaska-Chan Stormhawks
8th Place – Josh Wagener of Waconia
1st: Nick Johnson (Tri-City United) 26-5, Sr. over Luke Studer (Blaine) 19-4, Fr. (Dec 4-3)
3rd: Kaden Amundson (St. Michael-Albertville) 22-10, Fr. over Hunter Wilsey (Mahtomedi) 15-8, Jr. (Dec 7-0)
5th: Roman Cortez (South Saint Paul) 20-6, So. over Kaizer Kong (Blaine) 7-5, Jr. (For.)
7th: Sam Wolf (Chaska-Chan Stormhawks) 12-17, Jr. over Josh Wagener (Waconia) 14-14, Fr. (Fall 3:07)
126
1st Place – Jake Fitzpatrick of Mahtomedi
2nd Place – Jordan Driscoll of Blaine
3rd Place – Tyler Hantsbarger of Somerset
4th Place – Caleb Whipps of Tri-City United
5th Place – Isaiah Mlsna of St. Michael-Albertville
6th Place – Alex Riley of Waconia
7th Place – Bradee Dwinell of Waconia
8th Place – Max Harvey of Apple Valley
1st: Jake Fitzpatrick (Mahtomedi) 22-2, Sr. over Jordan Driscoll (Blaine) 25-2, Sr. (Dec 7-0)
3rd: Tyler Hantsbarger (Somerset) 28-3, Jr. over Caleb Whipps (Tri-City United) 22-6, Fr. (Dec 3-2)
5th: Isaiah Mlsna (St. Michael-Albertville) 11-5, So. over Alex Riley (Waconia) 8-7, 8th. (Dec 4-1)
7th: Bradee Dwinell (Waconia) 6-11, 7th. over Max Harvey (Apple Valley) 5-12, So. (Dec 9-4)
132
1st Place – Cole Becker of St. Michael-Albertville
2nd Place – Max McEnelly of Waconia
3rd Place – Adam Mickelson of Apple Valley
4th Place – Ryder Rogotzke of East Ridge
5th Place – Michael Murphy of Eagan
6th Place – Jordyn Greseth-Clendening of Blaine
7th Place – Pedro Velazquez of Chaska-Chan Stormhawks
8th Place – Henry Beck of Orono
1st: Cole Becker (St. Michael-Albertville) 26-5, Fr. over Max McEnelly (Waconia) 19-8, 8th. (Dec 4-3)
3rd: Adam Mickelson (Apple Valley) 19-7, Sr. over Ryder Rogotzke (East Ridge) 10-2, 8th. (MD 13-5)
5th: Michael Murphy (Eagan) 23-4, Jr. over Jordyn Greseth-Clendening (Blaine) 15-13, Fr. (Dec 6-2)
7th: Pedro Velazquez (Chaska-Chan Stormhawks) 25-8, So. over Henry Beck (Orono) 15-12, Sr. (MD 13-5)
138
1st Place – Sebas Swiggum of Apple Valley
2nd Place – Hunter Lyden of East Ridge
3rd Place – Solomon Lankow of Park
4th Place – Bryce Fitzpatrick of Mahtomedi
5th Place – Jacob Schmid of Orono
6th Place – Andrew Wick of Eagan
7th Place – Dylan Hanson of St. Michael-Albertville
8th Place – Tyler Studer of Blaine
1st: Sebas Swiggum (Apple Valley) 36-1, Sr. over Hunter Lyden (East Ridge) 34-3, Fr. (Dec 9-2)
3rd: Solomon Lankow (Park) 28-4, Jr. over Bryce Fitzpatrick (Mahtomedi) 18-6, Jr. (Dec 12-8)
5th: Jacob Schmid (Orono) 23-11, Jr. over Andrew Wick (Eagan) 18-8, Sr. (Dec 9-2)
7th: Dylan Hanson (St. Michael-Albertville) 20-10, Sr. over Tyler Studer (Blaine) 12-11, Jr. (MD 15-3)
145
1st Place – Brady Gross of Apple Valley
2nd Place – Royce Hogue of East Ridge
3rd Place – Ty Gage of Eagan
4th Place – Cole Lafreniere of Blaine
5th Place – Will Burroughs of Waconia
6th Place – Ian Wilsey of Mahtomedi
7th Place – Owen Vike of St. Michael-Albertville
8th Place – Trae Janisch of Blaine
1st: Brady Gross (Apple Valley) 32-3, Sr. over Royce Hogue (East Ridge) 26-9, Jr. (Inj. 4:10)
3rd: Ty Gage (Eagan) 16-8, Jr. over Cole Lafreniere (Blaine) 17-5, Jr. (Dec 5-4)
5th: Will Burroughs (Waconia) 12-11, Sr. over Ian Wilsey (Mahtomedi) 19-10, So. (Fall 1:01)
7th: Owen Vike (St. Michael-Albertville) 11-7, So. over Trae Janisch (Blaine) 6-3, Sr. (Fall 3:59)
152
1st Place – Tim Stapleton of Waconia
2nd Place – Quinn Christoffersen of South Saint Paul
3rd Place – Dylan Anderson of Apple Valley
4th Place – Roman Rogotzke of East Ridge
5th Place – Reid Lawrence of Mahtomedi
6th Place – Andrew Diaz of Park
7th Place – Hayden LeMonds of St. Michael-Albertville
8th Place – Noah Arneson of Orono
1st: Tim Stapleton (Waconia) 20-1, Jr. over Quinn Christoffersen (South Saint Paul) 17-5, So. (Dec 4-1)
3rd: Dylan Anderson (Apple Valley) 25-11, Jr. over Roman Rogotzke (East Ridge) 29-5, So. (M. For.)
5th: Reid Lawrence (Mahtomedi) 20-11, Jr. over Andrew Diaz (Park) 19-13, Sr. (MD 15-7)
7th: Hayden LeMonds (St. Michael-Albertville) 15-13, Jr. over Noah Arneson (Orono) 15-9, So. (TF-1.5 3:22 (16-0))
160
1st Place – Cade Mueller of Waconia
2nd Place – Wyatt Lidberg of St. Michael-Albertville
3rd Place – Jake Boyette of Menomonie
4th Place – Devin Roberts of Apple Valley
5th Place – Nick Simafranca of Orono
6th Place – Nate Kujawa of Mahtomedi
7th Place – Noah Kipp of Eagan
8th Place – Matt Toe of Roseville Area
1st: Cade Mueller (Waconia) 27-1, Sr. over Wyatt Lidberg (St. Michael-Albertville) 26-5, Jr. (Dec 3-1)
3rd: Jake Boyette (Menomonie) 26-7, Sr. over Devin Roberts (Apple Valley) 27-6, Sr. (M. For.)
5th: Nick Simafranca (Orono) 21-11, Sr. over Nate Kujawa (Mahtomedi) 12-17, Jr. (TF-1.5 3:26 (16-0))
7th: Noah Kipp (Eagan) 5-18, Jr. over Matt Toe (Roseville Area) 16-10, Sr. (For.)
170
1st Place – Carl Leuer of St. Michael-Albertville
2nd Place – Matt Boyum of Chaska-Chan Stormhawks
3rd Place – Gavin Christoffersen of South Saint Paul
4th Place – Edric Waindim of Park
5th Place – Mitch Garnatz of Waconia
6th Place – Michael Mattison of Apple Valley
7th Place – Isaac Enriquez of Cretin-Derham Hall
8th Place – Mesheer Tat-Siaka of Roseville Area
1st: Carl Leuer (St. Michael-Albertville) 27-5, Jr. over Matt Boyum (Chaska-Chan Stormhawks) 13-3, Sr. (Dec 5-0)
3rd: Gavin Christoffersen (South Saint Paul) 24-2, Sr. over Edric Waindim (Park) 22-9, Sr. (Dec 11-4)
5th: Mitch Garnatz (Waconia) 23-8, Sr. over Michael Mattison (Apple Valley) 24-12, Sr. (MD 13-5)
7th: Isaac Enriquez (Cretin-Derham Hall) 13-9, Jr. over Mesheer Tat-Siaka (Roseville Area) 11-8, Jr. (For.)
182
1st Place – Sam Skillings of Menomonie
2nd Place – Jonah Hayes of St. Michael-Albertville
3rd Place – Jackson Boberg of Waconia
4th Place – Tyler Schroer of Tri-City United
5th Place – Carter Lyons of Eagan
6th Place – Brandon Wagner of Blaine
7th Place – Fletcher Nesbit of St. Michael-Albertville
8th Place – Cage Linton of Cretin-Derham Hall
1st: Sam Skillings (Menomonie) 31-1, Jr. over Jonah Hayes (St. Michael-Albertville) 18-8, Jr. (Dec 6-2)
3rd: Jackson Boberg (Waconia) 19-8, Sr. over Tyler Schroer (Tri-City United) 10-8, Sr. (Dec 4-3)
5th: Carter Lyons (Eagan) 18-8, Sr. over Brandon Wagner (Blaine) 16-9, Sr. (Fall 1:42)
7th: Fletcher Nesbit (St. Michael-Albertville) 3-4, So. over Cage Linton (Cretin-Derham Hall) 15-10, So. (M. For.)
195
1st Place – Garrison Solliday of St. Thomas Academy
2nd Place – Zeb Kauth of Roseville Area
3rd Place – Sam Miller of Tri-City United
4th Place – Isaac Atchison of Blaine
5th Place – Krystiyan Mullen of Park
6th Place – David Wilfert of Orono
7th Place – Harrison Wright of St. Michael-Albertville
8th Place – Alec Zell of Mahtomedi
1st: Garrison Solliday (St. Thomas Academy) 19-3, So. over Zeb Kauth (Roseville Area) 21-7, Sr. (Dec 6-0)
3rd: Sam Miller (Tri-City United) 21-11, Sr. over Isaac Atchison (Blaine) 16-7, Jr. (Dec 5-2)
5th: Krystiyan Mullen (Park) 22-10, Jr. over David Wilfert (Orono) 24-9, So. (Fall 5:47)
7th: Harrison Wright (St. Michael-Albertville) 11-14, Jr. over Alec Zell (Mahtomedi) 16-11, Sr. (Dec 6-2)
220
1st Place – Danny Striggow of Orono
2nd Place – Phil Skeps of St. Thomas Academy
3rd Place – Antonio Davis of Park
4th Place – Tony Anger of Apple Valley
5th Place – Jose Reyes of Tri-City United
6th Place – Sam McEnelly of Waconia
7th Place – Toby Dehn of St. Michael-Albertville
8th Place – Ethan Rice of St. Michael-Albertville
1st: Danny Striggow (Orono) 29-2, Jr. over Phil Skeps (St. Thomas Academy) 23-1, Sr. (MD 16-4)
3rd: Antonio Davis (Park) 25-5, Jr. over Tony Anger (Apple Valley) 21-13, Jr. (Dec 5-0)
5th: Jose Reyes (Tri-City United) 27-4, Jr. over Sam McEnelly (Waconia) 19-11, So. (Dec 5-4)
7th: Toby Dehn (St. Michael-Albertville) 8-15, Jr. over Ethan Rice (St. Michael-Albertville) 2-6, Sr. (Fall 5:25)
285
1st Place – Tyler Kim of Apple Valley
2nd Place – Bennett Weber of Waconia
3rd Place – Ethan Jackman of Chaska-Chan Stormhawks
4th Place – Elijah Heatherston of Mahtomedi
5th Place – Andrew Fenton of Menomonie
6th Place – Marco Cavallaro of East Ridge
7th Place – Shea Albrecht of Orono
8th Place – Gibby Brito of South Saint Paul
1st: Tyler Kim (Apple Valley) 33-3, Sr. over Bennett Weber (Waconia) 20-7, Jr. (Dec 7-2)
3rd: Ethan Jackman (Chaska-Chan Stormhawks) 23-5, Sr. over Elijah Heatherston (Mahtomedi) 23-8, Sr. (Dec 3-0)
5th: Andrew Fenton (Menomonie) 29-4, Jr. over Marco Cavallaro (East Ridge) 21-8, Sr. (M. For.)
7th: Shea Albrecht (Orono) 19-13, So. over Gibby Brito (South Saint Paul) 13-8, Sr. (M. For.)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.