Eastview Lightning Invitational

Eastview Lightning Invitational
1 Scott West 191.5
2 Coon Rapids 146.5
3 Farmington 143.5
4 Wayzata 137.5
5 Faribault 122.0
6 Woodbury 110.0
7 Eastview 109.5
8 Sauk Rapids – Rice 104.0
9 Winona 81.5
10 Rosemount 74.0
11 Centennial 70.5

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Calvin Lonnquist of Wayzata
2nd Place – Zach Tracy of Scott West
3rd Place – Alex Braun of Woodbury
4th Place – Landon Church of Scott West
5th Place – Tyler Boyde of Faribault
6th Place – Zander Pelton of Sauk Rapids – Rice
1st: Calvin Lonnquist (Wayzata) 28-6, 8th. over Zach Tracy (Scott West) 20-12, Fr. (Dec 7-3)
3rd: Alex Braun (Woodbury) 17-13, 7th. over Landon Church (Scott West) 5-5, 8th. (Dec 6-2)
5th: Tyler Boyde (Faribault) 18-11, So. over Zander Pelton (Sauk Rapids – Rice) 0-3, . (Fall 3:24)
113
1st Place – Ryan Henningson of Winona
2nd Place – Adam Cherne of Wayzata
3rd Place – Kyler Wong of Wayzata
4th Place – Logan Rotzien of Coon Rapids
5th Place – Aiden Tobin of Faribault
6th Place – Jacob Hill of Scott West
1st: Ryan Henningson (Winona) 27-1, Jr. over Adam Cherne (Wayzata) 26-4, 8th. (TF-1.5 4:53 (18-3))
3rd: Kyler Wong (Wayzata) 27-6, 8th. over Logan Rotzien (Coon Rapids) 3-2, Sr. (Dec 7-0)
5th: Aiden Tobin (Faribault) 19-11, Fr. over Jacob Hill (Scott West) 7-8, Jr. (For.)
120
1st Place – Cael Swensen of Wayzata
2nd Place – Jared Spohn of Sauk Rapids – Rice
3rd Place – Jon Svobodny of Coon Rapids
4th Place – Gael Ramirez of Faribault
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Cade Johnson of Woodbury
6th Place – Tory Pumper of Scott West
1st: Cael Swensen (Wayzata) 32-3, So. over Jared Spohn (Sauk Rapids – Rice) 25-3, Jr. (Dec 5-4)
3rd: Jon Svobodny (Coon Rapids) 3-1, Sr. over Gael Ramirez (Faribault) 20-8, So. (MD 10-2)
5th: Tory Pumper (Scott West) 18-16, So. over Cade Johnson (Woodbury) 20-11, So. (DFF)
126
1st Place – Justin Stauffacher of Scott West
2nd Place – Roman Gilbert of Eastview
3rd Place – Riley Stoltz of Faribault
4th Place – Will Bents of Woodbury
5th Place – Gabe Degris of Coon Rapids
6th Place – Austin Gerisch of Eastview
1st: Justin Stauffacher (Scott West) 30-4, Sr. over Roman Gilbert (Eastview) 22-7, Jr. (TF-1.5 2:20 (16-0))
3rd: Riley Stoltz (Faribault) 20-8, Jr. over Will Bents (Woodbury) 23-12, So. (Dec 6-3)
5th: Gabe Degris (Coon Rapids) 2-2, Sr. over Austin Gerisch (Eastview) 0-3, . (Dec 5-2)
132
1st Place – Brady Moesenthin of Woodbury
2nd Place – Alex Kowalchyk of Coon Rapids
3rd Place – Mason Enderlein of Eastview
4th Place – Dominic Heim of Wayzata
5th Place – Andrew Wollak of Sauk Rapids – Rice
6th Place – Justin Backlund of Scott West
1st: Brady Moesenthin (Woodbury) 28-6, Sr. over Alex Kowalchyk (Coon Rapids) 1-1, So. (Dec 7-4)
3rd: Mason Enderlein (Eastview) 23-9, Jr. over Dominic Heim (Wayzata) 16-16, 7th. (MD 8-0)
5th: Andrew Wollak (Sauk Rapids – Rice) 18-11, So. over Justin Backlund (Scott West) 5-9, Sr. (Dec 4-2)
138
1st Place – Tyler Shackle of Scott West
2nd Place – Benjamin Gilbertson of Sauk Rapids – Rice
3rd Place – Nate Engel of Farmington
4th Place – Jacob Linville of Coon Rapids
5th Place – Zach Mulberry of Centennial
6th Place – Alex Burdi of Eastview
1st: Tyler Shackle (Scott West) 28-6, Sr. over Benjamin Gilbertson (Sauk Rapids – Rice) 18-14, Jr. (Fall 0:39)
3rd: Nate Engel (Farmington) 11-3, Sr. over Jacob Linville (Coon Rapids) 3-2, Jr. (Fall 2:54)
5th: Zach Mulberry (Centennial) 15-14, Jr. over Alex Burdi (Eastview) 11-9, Sr. (Dec 9-5)
145
1st Place – Luke Peterson of Farmington
2nd Place – Parker Cary of Wayzata
3rd Place – Dalan Jones of Coon Rapids
4th Place – Cole Ackerman of Sauk Rapids – Rice
5th Place – Luke Fogarty of Scott West
6th Place – Nathan Langer of Eastview
1st: Luke Peterson (Farmington) 16-4, Jr. over Parker Cary (Wayzata) 21-6, Sr. (Dec 6-2)
3rd: Dalan Jones (Coon Rapids) 3-1, So. over Cole Ackerman (Sauk Rapids – Rice) 15-14, Fr. (Dec 10-8)
5th: Luke Fogarty (Scott West) 15-16, So. over Nathan Langer (Eastview) 19-9, So. (Dec 6-0)
152
1st Place – Moise Madimba of Coon Rapids
2nd Place – Josh Oathoudt of Faribault
3rd Place – Jacob Ackerman of Sauk Rapids – Rice
4th Place – Austin Hamel of Farmington
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Gage Greenlee of Eastview
6th Place – Tony Beyersdorfer of Rosemount
1st: Moise Madimba (Coon Rapids) 4-0, Sr. over Josh Oathoudt (Faribault) 19-6, Jr. (Dec 9-4)
3rd: Jacob Ackerman (Sauk Rapids – Rice) 24-9, Sr. over Austin Hamel (Farmington) 17-7, So. (Dec 6-0)
5th: Gage Greenlee (Eastview) 14-7, Sr. over Tony Beyersdorfer (Rosemount) 12-12, . (DFF)
160
1st Place – Jace Demmers of Scott West
2nd Place – Brock Rinehart of Woodbury
3rd Place – Cayden Homme of Wayzata
4th Place – Chase Vought of Farmington
5th Place – Demetrius Seals of Coon Rapids
6th Place – Logan O’Neil of Eastview
1st: Jace Demmers (Scott West) 28-7, Jr. over Brock Rinehart (Woodbury) 29-3, Jr. (Dec 14-7)
3rd: Cayden Homme (Wayzata) 23-7, So. over Chase Vought (Farmington) 9-10, So. (Fall 2:54)
5th: Demetrius Seals (Coon Rapids) 1-2, So. over Logan O’Neil (Eastview) 3-6, So. (SV-1 (Fall) 5:23)
170
1st Place – Luke Weierke of Farmington
2nd Place – Austin Underdahl of Faribault
3rd Place – Peter Swanson of Eastview
4th Place – Marcus Santillana of Sauk Rapids – Rice
5th Place – Isaiah Bettinger of Centennial
6th Place – Trevor Pomeroy of Winona
1st: Luke Weierke (Farmington) 13-6, Jr. over Austin Underdahl (Faribault) 22-3, Sr. (Dec 8-4)
3rd: Peter Swanson (Eastview) 22-5, . over Marcus Santillana (Sauk Rapids – Rice) 19-14, Sr. (Fall 2:27)
5th: Isaiah Bettinger (Centennial) 20-4, Jr. over Trevor Pomeroy (Winona) 15-3, Jr. (For.)
182
1st Place – Zach Young of Rosemount
2nd Place – Parker Venz of Farmington
3rd Place – Trent Rasmussen of Scott West
4th Place – Dylan Lippert of Faribault
5th Place – Quinn Hoffman of Eastview
6th Place – Ahmed Abdelal of Woodbury
1st: Zach Young (Rosemount) 18-7, . over Parker Venz (Farmington) 10-9, So. (Fall 2:48)
3rd: Trent Rasmussen (Scott West) 16-12, Jr. over Dylan Lippert (Faribault) 5-4, Jr. (Fall 2:29)
5th: Quinn Hoffman (Eastview) 20-10, Sr. over Ahmed Abdelal (Woodbury) 7-6, Fr. (Fall 3:16)
195
1st Place – MacAron Kukowski of Farmington
2nd Place – Donald Nde of Woodbury
3rd Place – Josh Heyda of Faribault
4th Place – Lance Thorn of Winona
5th Place – Abe Joseph of Eastview
6th Place – Nick Berg of Coon Rapids
1st: MacAron Kukowski (Farmington) 5-0, Jr. over Donald Nde (Woodbury) 20-8, Sr. (Dec 7-4)
3rd: Josh Heyda (Faribault) 27-3, Sr. over Lance Thorn (Winona) 12-8, Jr. (Dec 9-2)
5th: Abe Joseph (Eastview) 15-12, . over Nick Berg (Coon Rapids) 1-3, Sr. (Fall 1:38)
220
1st Place – Ezayah Oropeza of Rosemount
2nd Place – John Noll of Centennial
3rd Place – Hunter Struffert of Scott West
4th Place – Tyler Nachtigal of Winona
5th Place – Mason Barrows of Woodbury
6th Place – Ben Konz of Sauk Rapids – Rice
1st: Ezayah Oropeza (Rosemount) 22-0, . over John Noll (Centennial) 15-3, Sr. (Fall 1:07)
3rd: Hunter Struffert (Scott West) 26-11, Jr. over Tyler Nachtigal (Winona) 22-5, Jr. (Dec 9-4)
5th: Mason Barrows (Woodbury) 15-14, Jr. over Ben Konz (Sauk Rapids – Rice) 4-17, Jr. (For.)
285
1st Place – Calvin Menke of Scott West
2nd Place – Luke Breuning of Centennial
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Gavin Layton of Coon Rapids
4th Place – Zander Rusert of Winona
6th Place – Max Otterdahl of Rosemount
6th Place – Jac Carver of Wayzata
1st: Calvin Menke (Scott West) 28-3, Sr. over Luke Breuning (Centennial) 19-5, Sr. (Dec 5-0)
3rd: Zander Rusert (Winona) 20-6, So. over Gavin Layton (Coon Rapids) 2-1, So. (DFF)
5th: Max Otterdahl (Rosemount) 14-7, . over Jac Carver (Wayzata) 19-15, Sr. (DFF)