Events of the Week – January 14, 2019

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Train with PTW at the MN TOUGH Wrestling Camps!! Learn more at PonceTrainedWrestling.com.


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Jan 14 MonMound-Westonka at Eden Prairie - - HS Event
Jan 15 TueAitkin, Foley at Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie - - HS Event
Jan 15 TueBemidji, Brainerd, Hibbing at Pequot Lakes/Pine River - - HS Event
Jan 15 TueBorder West at Barnesville - - HS Event
Jan 15 TueCloquet, Holdingford, Milaca at Ogilvie - - HS Event
Jan 15 TueFertile-Beltrami, Moorhead at Dilworth-Glyndon-Felton - - HS Event
Jan 15 TueHoward Lake-Waverly-Winsted, Pierz at Belgrade-Brooten - - HS Event
Jan 15 TueLuverne, Marshall at Pipestone - - HS Event
Jan 15 TueMahnomen/Waubun, Red Lake County Central at United Clay Becker - - HS Event
Jan 15 TueMankato West at St. Peter - - HS Event
Jan 15 TueMinnewaska, Paynesville at Sauk Centre/Melrose - - HS Event
Jan 15 TueRush City/Braham at Mille Lacs - - HS Event
Jan 15 TueSt. James, United South Central at Lake Crystal-Wellcome Memorial - - HS Event
Jan 15 TueWadena-Deer Creek at United North Central - - HS Event
Jan 15 TueWestfield, St. Ansgar at GMLOS - - HS Event
Jan 16 WedItasca at Rochester - Rochester, MN - 7 pm - College Event
Jan 16 WedBrooklyn Center at Fridley - - HS Event
Jan 16 WedMinneapolis Patrick Henry, Minneapolis Roosevelt at Minneapolis Southwest - - HS Event
Jan 16 WedSt. Paul Harding at St. Paul Como Park - - HS Event
Jan 16 WedSt. Paul Highland Park at Washington Technology - - HS Event
Jan 16 WedSt. Paul Johnson at St. Paul Central - - HS Event
Jan 17 ThuConcordia at Augsburg - Minneapolis, MN - 7 pm - College Event view view
Jan 17 ThuMSU-Moorhead at Augustana - Sioux Falls, SD - 7 PM - College Event view
Jan 17 ThuRidgewater at Northland - Thief River Falls, MN - 7 pm - College Event view
Jan 17 ThuUpper Iowa at MSU-Mankato - Mankato, MN - 7:00 pm - College Event view
Jan 17 ThuAnnandale/Maple Lake, Watertown-Mayer at New London-Spicer - - HS Event
Jan 17 ThuAtwater-Cosmos-Grove City, Pipestone at Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United - - HS Event
Jan 17 ThuBecker, Brainerd at Little Falls - - HS Event
Jan 17 ThuBemidji at Frazee - - HS Event
Jan 17 ThuBig Lake at Rocori - - HS Event
Jan 17 ThuBlackduck/Cass Lake, Mille Lacs, Royalton at Aitkin - - HS Event
Jan 17 ThuBloomington Kennedy, Richfield at Robbinsdale Cooper - - HS Event
Jan 17 ThuBreckenridge, Wadena-Deer Creek at West Central Area - - HS Event
Jan 17 ThuBuffalo at Monticello - - HS Event
Jan 17 ThuCambridge, Proctor at Irondale/Spring Lake Park - - HS Event
Jan 17 ThuCentennial, Cretin-Derham Hall at Mounds View - - HS Event
Jan 17 ThuChamplin Park at Blaine - - HS Event
Jan 17 ThuChaska/Chanhassen at Mound-Westonka - - HS Event
Jan 17 ThuCoon Rapids at Anoka - - HS Event
Jan 17 ThuDetroit Lakes at Perham - - HS Event
Jan 17 ThuEagan at Lakeville North - - HS Event
Jan 17 ThuEast Ridge at Woodbury - - HS Event
Jan 17 ThuEdina at Minneapolis Southwest - - HS Event
Jan 17 ThuElk River at Andover - - HS Event
Jan 17 ThuFairmont/Martin County West, Fulda/Murray County Central at Worthington - - HS Event
Jan 17 ThuFosston/Bagley, Sauk Rapids at Fergus Falls - - HS Event
Jan 17 ThuHastings, Mahtomedi at Henry Sibley - - HS Event
Jan 17 ThuKasson-Mantorville at Kenyon-Wanamingo - - HS Event
Jan 17 ThuLeSueur-Henderson, Tri-City United at Norwood-Young America - - HS Event
Jan 17 ThuMadelia/Truman, New Ulm at St. James - - HS Event
Jan 17 ThuMarshall at Windom/Mountain Lake - - HS Event
Jan 17 ThuMedford at Maple River - - HS Event
Jan 17 ThuMilaca, Paynesville at Albany - - HS Event
Jan 17 ThuMinneapolis South, Waconia at Orono - - HS Event
Jan 17 ThuMinneota at Canby - - HS Event
Jan 17 ThuMorris/Hancock, Redwood/River Valley at BOLD - - HS Event
Jan 17 ThuNew Prague at Delano - - HS Event
Jan 17 ThuNew Richland/Ellendale at Westfield - - HS Event
Jan 17 ThuNorth St. Paul, St. Croix Lutheran at St. Thomas Academy - - HS Event
Jan 17 ThuPark at Stillwater - - HS Event
Jan 17 ThuPine Island at Byron - - HS Event
Jan 17 ThuPrinceton at St. Francis - - HS Event
Jan 17 ThuRobbinsdale Armstrong at Park Center - - HS Event
Jan 17 ThuRochester Century at Austin - - HS Event
Jan 17 ThuRochester John Marshall at Owatonna - - HS Event
Jan 17 ThuRogers at St. Michael-Albertville - - HS Event
Jan 17 ThuRosemount at Burnsville - - HS Event
Jan 17 ThuScott West at Northfield - - HS Event
Jan 17 ThuShakopee at Apple Valley - - HS Event
Jan 17 ThuSimley, South St. Paul at Tartan - - HS Event
Jan 17 ThuSpectrum at Minnehaha/DeLaSalle - - HS Event
Jan 17 ThuSt. Clair, United South Central at WEM/JWP - - HS Event
Jan 17 ThuSt. Cloud Tech at Alexandria - - HS Event
Jan 17 ThuSt. Peter at Blue Earth - - HS Event
Jan 17 ThuStewartville at Goodhue - - HS Event
Jan 17 ThuTotino Grace at Osseo - - HS Event
Jan 17 ThuTracy-Milroy-Balaton at Quad County - - HS Event
Jan 17 ThuTrinity School at Columbia Heights - - HS Event
Jan 17 ThuTriton at Cannon Falls - - HS Event
Jan 17 ThuWalker-Hackensack-Akeley at United North Central - - HS Event
Jan 17 ThuWayzata at Minnetonka - - HS Event
Jan 17 ThuWhite Bear Lake at Forest Lake - - HS Event
Jan 17 ThuWillmar at Sartell - - HS Event
Jan 17 ThuZumbrota-Mazeppa at Lake City - - HS Event
Jan 18 FriAugustana at Southwest Minnesota State - Marshall, Minn. - 7 PM - College Event view
Jan 18 FriMinnesota at Illinois - Champaign, IL - College Event view view
Jan 18 FriNorthern State University at Saint John's - Collegeville, MN - 7 pm - College Event view
Jan 18 FriBertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Park Rapids, Roseau at Red Lake County Central - - HS Event
Jan 18 FriCaledonia/Houston, Wabasha-Kellogg at Plainview-Elgin-Millville - - HS Event
Jan 18 FriChatfield at Fillmore Central - - HS Event
Jan 18 FriChisago Lakes Tournament - Teams: Anoka, Becker, Chisago Lakes, Cloquet, Henry Sibley, Proctor, Richfield, St. Paul Harding - - HS Event
Jan 18 FriFamington at Eastview - - HS Event
Jan 18 FriGMLOS, St. Charles at Dover-Eyota - - HS Event
Jan 18 FriKerkhoven-Murdock-Sunburg Tournament - Teams: Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Litchfield, LPGE-Browerville, Minnewaska, Pipestone, West Central Area - - HS Event
Jan 18 FriLake Park Terry Teiken Invitational - Teams: Breckenridge, Dilworth-Glyndon-Felton, Fergus Falls, Fosston, Mahnomen-Waubun, Osakis, Pelican Rapids, Pequot Lakes, United Clay Becker, Wadena - Deer Creek - - HS Event
Jan 18 FriLewiston/Rushford at LaCrescent - - HS Event
Jan 18 FriMinneapolis Roosevelt, Norwood-Young America at Howard Lake-Waverly-Winsted - - HS Event
Jan 18 FriMora, Rocori at Foley - - HS Event
Jan 18 FriNew London-Spicer Tournament - Teams: Albany, Belgrade-Brooten, Eden Valley-Watkins, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, Hibbing, Kimball, New London-Spicer, New York Mills, Ortonville, Pierz, St. Cloud Apollo, Sauk Centre/Melrose - - HS Event
Jan 18 FriNorth Branch Tournament - Teams: Delano, Hibbing, Milaca, North Branch, Paynesville, Rush City/Braham, Rush City/Braham, Virginia - - HS Event
Jan 18 FriPrior Lake at Lakeville South - - HS Event
Jan 18 FriRochester Mayo at Albert Lea - - HS Event
Jan 18 FriUnited Clay Becker Tournament - Teams: Breckenridge, Dilworth-Glyndon-Felton, Fergus Falls, Fosston/Bagley, Mahnomen/Waubun, Osakis, Pelican Rapids, Pequot Lakes/Pine River, United Clay Becker, Wadena-Deer Creek - - HS Event
Jan 18 FriWabasso/Red Rock Central, Winona at Mankato East - - HS Event
Jan 18 FriWEM/JWP at St. Peter - - HS Event
Jan 18 FriWinona at Mankato East - - HS Event
Jan 18-19 Fri-SatEast Ridge Tournament - Teams: Apple Valley, Blaine, Burnsville, Chaska/Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eagan, East Ridge, Ellsworth, Mahtomedi, Menomonie, Orono, Park, Rochester Century, Roseville, St. Croix Central, St. Michael-Albertville, St. Paul Harding, St. Thomas Academy, Somerset, South St. Paul, Tri-City United, Unity, Waconia - - HS Event
Jan 18-19 Fri-SatFargo Tournament - Teams: Bismarck, Bismarck Century, Bismarck Legacy, Devils Lake, Dickinson, Fargo Davies, Fargo North, Fargo South, Grand Forks Central, Jamestown, Mandan, Minot, Moorhead, Turtle Mountain, West Fargo, West Fargo Sheyenne, Williston - - HS Event
Jan 18-19 Fri-SatLisbon Tournament - Teams: Border West, Carrington, Central Cass, Eden Prairie, Ellendale/Edgeley, Grafton, Hillsboro, Kindred, LaMoure, Linton, Lisbon, Mayville-Portland, Oakes, South Border, Valley City, Wahpeton - - HS Event
Jan 18 FriClayton Kodada Collision Youth Tournament - Triton HS - Dodge Center - Youth Open
Jan 18 FriProwler Youth Open - Ralph Engelstad Arena - Thief River Falls - Youth Open
Jan 18 FriZumbrota-Mazeppa Youth Wrestling Tournament - Zumbrota-Mazeppa HS - Youth Open
Jan 19 SatAugsburg at UW-Eau Claire - Eau Claire, Wis. - 7 pm - College Event
Jan 19 SatUniversity of Mary at St. Cloud State - St. Cloud, Minn. - 2:00 pm - College Event view
Jan 19 SatUpper Iowa at Southwest Minnesota State - Marshall, MN - 2 pm - College Event view
Jan 19 SatWorthington Open - Teams: MN West, Auggies White, St. John's, Concordia, Itasca, Ridgewater, Rochester, and others - Worthington, MN - 9 am - College Event
Jan 19 SatCambridge Bluejacket Duals - Teams: Cambridge, Forest Lake, Mora, Prior Lake, Sartell - - HS Event
Jan 19 SatChamplin Park Tournament - Teams: Brainerd, Champlin Park, Hibbing, Lakeville South, St. Francis, Shakopee, White Bear Lake - - HS Event
Jan 19 SatEastview Tournament - Teams: Centennial, Coon Rapids, Eastview, Faribault, Farmington, Rosemount, Sauk Rapids, Scott West, Wayzata,Winona, Woodbury - - HS Event
Jan 19 SatEllsworth Tournament - Teams: Ellsworth, Simley - - HS Event
Jan 19 SatHoward Lake-Waverly-Winsted Tournament - Teams: Alexandria, Annandale/Maple Lake, Armstrong, Bold, Dassel-Cokato, Dilworth-Glyndon-Felton, Holdingford, Howard Lake-Waverly-Winsted, Minneapolis Edison, Minneapolis Washburn, Monticello, Mound-Westonka, Royalton, St. Agnes, Spectrum, Zimmerman - - HS Event
Jan 19 SatHutchinson Tournament - Teams: Big Lake,Hutchinson, Jackson County Central, Watertown-Mayer, Willmar - - HS Event
Jan 19 SatLake Crystal Tournament - Teams: Kenyon-Wanamingo, Lake Crystal, LeSueur-Henderson, Madelia/Truman, Medford, Minneota, New Richland-Ellendale Pine Island - - HS Event
Jan 19 SatOsseo Oriole Rumble - Teams: Buffalo, Elk River, Goodhue, Little Falls, Maple Grove, Osseo, Rogers, St. Cloud Tech - - HS Event
Jan 19 SatRobbinsdale Cooper Tournament - Teams: Cooper, Redwood/River Valley, St. Paul Johnson - - HS Event
Jan 19 SatSibley East Tournament - Teams: Blue Earth, Maple River, Minneapolis North, Sibley East, Trinity School - - HS Event
Jan 19 SatSt. Croix Falls Tournament - Teams: Amery, Boyceville, Cameron, Chetek-Weyerhaeuser, Cornell, Cumberland, Flambeau, Glenwood City, Hudson, Luck, Northwestern, Ogilvie, Pine City/Hinckley, Princeton, River Falls, St. Croix Falls, Specner, Totino Grace, Turtle Lake - - HS Event
Jan 19 SatSt. Croix Lutheran Crusader Invitational - Teams: Benilde-St. Margaret's, Brooklyn Center, Chisago Lakes, Hopkins, Minnehaha/DeLaSalle, North Branch, Park Center, St. Croix Lutheran, St. Paul Como Park, St. Paul Highland Park, St. Paul Humboldt, Washington Technology - - HS Event
Jan 19 SatStaples Tournament - Teams: Aitkin, Staples - - HS Event
Jan 19 SatStevens Point Tournament - Teams: Minnetonka, Stevens Point - - HS Event
Jan 19 SatTartan Tournament - Teams: Andover, Bloomington Kennedy, Edina, Grand Rapids, Irondale/Spring Lake Park, Lakeville North, Minneapolis Southwest, Tartan - - HS Event
Jan 19 SatThief River Falls Tournament - Teams: Bemidji, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Blackduck/Cass Lake, Crookston, Fertile-Beltrami, Grand Forks Central, Greenbush-Middle River/Badger, Nashwauk-Keewatin, Ottertail County Central, Park Rapids, Pelican Rapids, Red Lake County Central, Roseau, Thief River Falls, Walker-Hackensack-Akeley - - HS Event
Jan 19 SatTracy-Milroy-Balaton Tournament - Teams: Adrian, Dawson/Lac Qui Parle/Monte, Fairmont/Martin County West, Morris/Hancock, New Ulm, Sioux Falls Roosevelt, Tracy-Milroy-Balaton, Worthington - - HS Event
Jan 19 SatWestfield Tournament - Teams: Westfield, Cannon Falls, Dover-Eyota, GMLOS, Rochester John Marshall, Rochester Mayo, St. Charles, St. Thomas Academy, Wabasso/Red Rock Central, Waseca - - HS Event
Jan 19 SatWhitenall Tournament - Teams: New Prague, Whitenall - - HS Event
Jan 19 SatZumbrota-Mazeppa Tournament - Teams: Anoka, Lewiston/Rushford, Minnewaska, Owatonna, Zumbrota-Mazeppa) - - HS Event
Jan 19 SatFrazee Open - Frazee HS - Youth Open
Jan 19 SatKMS Youth Wrestling Tournament - KMS HS - Kerkhoven - Youth Open
Jan 19 SatLitchfield Kids Tournament - Litchfield HS - Youth Open
Jan 19 SatMarshall Tigers Youth K-3rd Team Duals - Marshall HS - Youth Open
Jan 19 SatMille Lacs Raider Elementary Open - Isle HS - Youth Open
Jan 19 SatRockford Youth Wrestling Open - Rockford HS - Youth Open
Jan 19 SatRush City Youth Wrestling Tournament - Rush City HS - Youth Open
Jan 19 SatSt. Clair Youth Wrestling Tournament - Gene Goettl Memorial - St. Clair Public School - Youth Open
Jan 19 SatSt. Peter PreK-6th Grade Wrestling Tournament - St. Peter HS - Youth Open
Jan 20 SunMinnesota at Northwestern - Evanston, IL - 2 pm - College Event view view
Jan 20 SunSouth Dakota State at Fresno State - Fresno, Calif. - College Event view view
Jan 20 SunANML Lightning K-6 Team Duals - Maple Lake HS - Youth Open
Jan 20 SunHayfield Highflyers Individual Youth Wrestling Tournament - Hayfield HS - Youth Open
Jan 20 SunLCWM MN/USA Folkstyle State Qualifier - LCWM Secondary School - Lake Crystal - Youth Open
Jan 20 SunLitchfield Dragon K-3rd Grade Team Dual - Litchfield HS - Youth Open
Jan 20 SunMarshall Tigers Youth K-6th Team Duals - Marshall HS - Youth Open
Jan 20 SunPolar Rumble Youth Open - North HS - North St. Paul - Youth Open
Jan 20 SunRebel Youth Wrestling Tournament - Champlin Park HS - Youth Open
Jan 20 SunRum River Folkstyle Open - Cambridge-Isanti HS - Youth Open
Jan 20 SunSt. Peter Saints K-6 Team Tournament - St. Peter HS - Youth Open
Jan 20 SunStaples-Motley Open Individual Wrestling Tournament - Staples-Motley HS - Youth Open
Jan 20 SunUCB Badgers Wrestling Tournament - Lake Park HS - Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed.