Events of the Week – January 28, 2019

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Train with PTW at the MN TOUGH Wrestling Camps!! Learn more at PonceTrainedWrestling.com.


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Jan 29 TueAitkin at Blackduck/Cass Lake - - HS Event
Jan 29 TueAnnandale/Maple Lake, Becker at Milaca - - HS Event
Jan 29 TueAtwater-Cosmos-Grove City, Kerkhoven-Murdock-Sunburg at New London-Spicer - - HS Event
Jan 29 TueBarnesville at Fertile-Beltrami - - HS Event
Jan 29 TueBemidji at Brainerd - - HS Event
Jan 29 TueBertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Pelican Rapds at Staples-Motley - - HS Event
Jan 29 TueBOLD, Canby at Windom/Mountain Lake - - HS Event
Jan 29 TueCloquet at Superior - - HS Event
Jan 29 TueCrosby-Ironton, Wadena-Deer Creek at Park Rapids - - HS Event
Jan 29 TueDetroit Lakes at United Clay Becker - - HS Event
Jan 29 TueFergus Falls at Dilworth-Glyndon-Felton - - HS Event
Jan 29 TueFosston/Bagley, Greenbush-Middle River/Badger at Red Lake County Central - - HS Event
Jan 29 TueFrazee at West Central Area - - HS Event
Jan 29 TueLaCrescent at LaCross Logan - - HS Event
Jan 29 TueLittle Falls, Moorhead, Willmar at Alexandria - - HS Event
Jan 29 TueLPGE-Browerville, Ottertail County Central, Royalton at Osakis - - HS Event
Jan 29 TueLuverne at Adrian - - HS Event
Jan 29 TueMankato West, Medford, Tri City United at St. Clair - - HS Event
Jan 29 TueMinneota at Worthington - - HS Event
Jan 29 TueMinnewaska, Sauk Centre/Melrose at Belgade-Brooten - - HS Event
Jan 29 TuePaynesville, Pierz at Holdingford - - HS Event
Jan 29 TueRedwood/River Valley, Sibley East, Waseca at New Ulm - - HS Event
Jan 29 TueSt. James at Pipestone - - HS Event
Jan 29 TueUnited North Central at Mahnomen/Waubun - - HS Event
Jan 30 WedRidgewater at Itasca - Grand Rapids, MN - 7 pm - College Event
Jan 30 WedRidgewater at Northland - Thief River Falls, MN - 7 pm - College Event view
Jan 30 WedRochester at Minnesota West - Worthington, MN - 7:00 pm - College Event
Jan 30 WedSt. Paul Highland Park at St. Paul Harding - - HS Event
Jan 30 WedSt. Paul Humboldt at St. Paul Como Park - - HS Event
Jan 30 WedSt. Paul Johnson, South St. Paul at Washington Technology - - HS Event
Jan 31 ThuSt. Cloud State at MSU-Moorhead - Moorhead, MN - 7:00 pm - College Event view
Jan 31 ThuU of Mary at MSU-Mankato - Mankato, MN - 7:00 pm - College Event view
Jan 31 ThuUtah Valley at South Dakota State - Brookings, S.D. - 6 pm - College Event view
Jan 31 ThuWartburg at Augsburg - Minneapolis, MN - 7:30 pm - College Event view
Jan 31 ThuAdrian, Dell Rapids, West Central Area at McCook Central - - HS Event
Jan 31 ThuAlbany, Big Lake at Mora - - HS Event
Jan 31 ThuAlbert Lea at Winona - - HS Event
Jan 31 ThuAndover, St. Paul Central at Anoka - - HS Event
Jan 31 ThuBelgrade-Brooten, Royalton at West Central Area - - HS Event
Jan 31 ThuBenilde-St. Margaret's at Richfield - - HS Event
Jan 31 ThuBloomington Kennedy at Chaska/Chanhassen - - HS Event
Jan 31 ThuBrainerd at Willmar - - HS Event
Jan 31 ThuBreckenridge, Ottertail County Central at Ortonville - - HS Event
Jan 31 ThuBuffalo, Little Falls at Foley - - HS Event
Jan 31 ThuByron at Stewartville - - HS Event
Jan 31 ThuCaledonia/Houston, Cannon Falls at Zumbrota-Mazeppa - - HS Event
Jan 31 ThuCambridge, Sauk Rapids at Mounds View - - HS Event
Jan 31 ThuChisago Lakes, Osseo at Irondale/Spring Lake Park - - HS Event
Jan 31 ThuCoon Rapids, Forest Lake at Centennial - - HS Event
Jan 31 ThuCretin-Derham Hall, Roseville at Woodbury - - HS Event
Jan 31 ThuDassel-Cokato, Zimmerman at Monticello - - HS Event
Jan 31 ThuDawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United, Wabasso/Red Rock Central atCanby - - HS Event
Jan 31 ThuDover-Eyota, Pine Island at Goodhue - - HS Event
Jan 31 ThuEagan at Shakopee - - HS Event
Jan 31 ThuEastview, Rochester Century at Burnsville - - HS Event
Jan 31 ThuEden Prairie at Edina - - HS Event
Jan 31 ThuElk River at Blaine - - HS Event
Jan 31 ThuFaribault at Northfield - - HS Event
Jan 31 ThuFosston/Bagley, Thief River Falls at Detroit Lakes - - HS Event
Jan 31 ThuFridley, Norwood-Young America at Trinity School - - HS Event
Jan 31 ThuFulda/Murray County Central, Redwood/River Valley at Minneota - - HS Event
Jan 31 ThuGlencoe-Silver Lake/Lester Prairie, Orono at Mound-Westonka - - HS Event
Jan 31 ThuGreenbush-Middle River/Badger at Crookston - - HS Event
Jan 31 ThuHastings at Maple Grove - - HS Event
Jan 31 ThuHoldingford, Howard Lake-Waverly-Winsted at Eden Valley-Watkins - - HS Event
Jan 31 ThuHopkins at Minnetonka - - HS Event
Jan 31 ThuHudson, Park at East Ridge - - HS Event
Jan 31 ThuHutchinson, Minnewaska at Litchfield - - HS Event
Jan 31 ThuJackson County Central at Tracy-Milroy-Balaton - - HS Event
Jan 31 ThuLake City at Kenyon-Wanamingo - - HS Event
Jan 31 ThuLeSueur-Henderson, New Richland/Ellendale at Medford - - HS Event
Jan 31 ThuMahnomen/Waubun at Fertile-Beltrami - - HS Event
Jan 31 ThuMankato East at Rochester John Marshall - - HS Event
Jan 31 ThuMankato West at Austin - - HS Event
Jan 31 ThuMarshall at Quad County - - HS Event
Jan 31 ThuMilaca, Nashwauk-Keewatin, Pequot Lakes/Pine River at Grand Rapids - - HS Event
Jan 31 ThuMinneapolis South, Minneapolis Washburn at Minneapolis Roosevelt - - HS Event
Jan 31 ThuMinnehaha/DeLaSalle at St. Agnes - - HS Event
Jan 31 ThuMorris/Hancock at Border West - - HS Event
Jan 31 ThuNew York Mills at Park Rapids - - HS Event
Jan 31 ThuOgilvie at Rush City/Braham - - HS Event
Jan 31 ThuOwatonna at Rochester Mayo - - HS Event
Jan 31 ThuPark Center at Totino Grace - - HS Event
Jan 31 ThuPaynesville at New London-Spicer - - HS Event
Jan 31 ThuRobbinsdale Cooper at Minneapolis North - - HS Event
Jan 31 ThuRosemount at Lakeville North - - HS Event
Jan 31 ThuSartell at St. Cloud Tech - - HS Event
Jan 31 ThuScott West, Waverly-Shell Rock at Augsburg - - HS Event
Jan 31 ThuSpectrum at Brooklyn Center - - HS Event
Jan 31 ThuSt. Croix Lutheran at Columbia Heights - - HS Event
Jan 31 ThuSt. Peter at Waseca - - HS Event
Jan 31 ThuTriton at Kasson-Mantorville - - HS Event
Jan 31 ThuUnited North Central at Osakis - - HS Event
Jan 31 ThuUnited South Central at Maple River - - HS Event
Jan 31 ThuWaconia at New Prague - - HS Event
Jan 31 ThuWestfield at WEM/JWP - - HS Event
Jan 31 ThuWhite Bear Lake at Stillwater - - HS Event
Feb 1 FriMinnesota State at Augustana - Sioux Falls, SD - 7 PM - College Event view
Feb 1 FriMSU-Moorhead at Southwest Minnesota State - Marshall, MN - 7 pm - College Event view
Feb 1 FriSaint John's at UW-Eau Claire - Eau Claire, Wis. - 7:00 PM - College Event
Feb 1 FriSouth Dakota State at Iowa State - Ames, Iowa - 7 pm - College Event view
Feb 1 FriUtah Valley at North Dakota State - Fargo, N.D. - 7 pm - College Event view
Feb 1 FriAnnandale/Maple Lake at Monticello - - HS Event
Feb 1 FriAtwater-Cosmos-Grove City at Pierz - - HS Event
Feb 1 FriBecker, Eden Valley-Watkins, Rocori at Paynesville - - HS Event
Feb 1 FriBlue Earth at Lake Crystal-Wellcome Memorial - - HS Event
Feb 1 FriCaledonia/Houston at St. Charles - - HS Event
Feb 1 FriCloquet, Hibbing, Pine City/Hinckley at Mora - - HS Event
Feb 1 FriDassel-Cokato at Kiimball - - HS Event
Feb 1 FriFargo Davies, Greenbush-Middle River/Badger, Simley at Detroit Lakes - - HS Event
Feb 1 FriFergus Falls, Roseau, Sauk Centre/Melrose at Pequot Lakes/Pine River - - HS Event
Feb 1 FriFillmore Central, LaCrescent at Dover-Eyota - - HS Event
Feb 1 FriFrazee at Perham - - HS Event
Feb 1 FriHopkins, Mound-Westonka, Tartan at Champlin Park - - HS Event
Feb 1 FriKerkhoven-Murdock-Sunburg at Benson - - HS Event
Feb 1 FriLake City, Rochester Century, St. Thomas Academy at Lake City - - HS Event
Feb 1 FriLewiston/Rushford, Plainview-Elgin-Millville at GMLOS - - HS Event
Feb 1 FriMoorhead, St. Cloud Tech at Bemidji - - HS Event
Feb 1 FriNew Ulm at Marshall - - HS Event
Feb 1 FriOrono at Totino Grace - - HS Event
Feb 1 FriPine Island, Zimmerman at Robbinsdale Armstrong - - HS Event
Feb 1 FriPrior Lake at Scott West - - HS Event
Feb 1 FriRochester Century, St. Thomas Academy, Wabasha-Kellogg at Lake City - - HS Event
Feb 1 FriRush City/Braham, Sauk Rapids, Spectrum at Holdingford - - HS Event
Feb 1 FriSpectrum at Holdingford - - HS Event
Feb 1 FriSt. James at Wabasso/Red Rock Central - - HS Event
Feb 1 FriWalker-Hackensack Tournament - Teams: Blackduck/Cass Lake, Crosby-Ironton, Deer River, Fosston/Bagley, Nashwauk-Keewatin, Staples-Motley, Thief River Falls, Virginia, Walker-Hackensack-Akeley - - HS Event view
Feb 1 FriWindom/Mountain Lake at Jackson County Central - - HS Event
Feb 1 FriAdrian Kids Classic Wrestling Tournament - Adrian HS - Youth Open
Feb 1 FriFoley Wrestling Youth Open - Foley HS Field House - Northside - Youth Open
Feb 1 FriHudson Youth Wrestling Tournament - Hudson HS - Youth Open
Feb 1 FriJWP Youth Wrestling Tournament - JWP HS - Janesville - Youth Open
Feb 1 FriPark Rapids Headwaters Open Wrestling Tournament - Park Rapids Century School - Youth Open
Feb 2 SatDon Parker Blugold Open - Teams: Augsburg, St. John's, Concordia, St. Olaf, Rochester, and others - Eau Claire, WI - 10 am - College Event view
Feb 2 SatSioux City Dave Edmonds Open - Teams: MN West and others - Sioux City, IA - 9 am - College Event view
Feb 2 SatBlaine Tournament - Teams: Blaine, Coon Rapids, Henry Sibley, Rosemount, Trinity School - - HS Event
Feb 2 SatCannon Falls Tournament - Teams: Cannon Falls, Hastings, Kenyon-Wanamingo, Northfield, Plainview-Elgin-Millville Rochester John Marshall, Stewartville, Tri-City United - - HS Event
Feb 2 SatCretin-Derham Hall Sgt. Michael Carlson Memorial Duals - Teams: Apple Valley, Cretin-Derham Hall, Eden Prairie, Forest Lake, Fridley, Lakeville South, Sartell, Stillwater, United South Central, Wayzata - - HS Event view
Feb 2 SatFertile-Beltrami Northwest Tournament - Teams: Crookston, Fertile-Beltrami, Red Lake County Central, Roseau, Theif River Falls, United Clay Becker - - HS Event view
Feb 2 SatMankato East Cougar Invitational - Teams: Austin, Fairmont/Martin County West, LeSueur-Henderson, Litchfield, Mankato East, Mankato West, Maple River, Watertown-Mayer, Worthington - - HS Event view
Feb 2 SatMNGWL Individual State Tournament - Champlin Park HS - HS Event view
Feb 2 SatNorth Branch Tournament - Teams: Boyceville, Grand Rapids, North Branch, Pine City/Hinckley - - HS Event
Feb 2 SatPark Region Conference Tournament - Teams: Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, LPGE-Browerville, New York Mills, Osakis, Ottertail County Central, Royalton, United North Central, Wadena-Deer Creek, West Central Area - Wadena-Deer Creek HS - HS Event view
Feb 2 SatRobbinsdale Armstrong Tournament - Teams: Armstrong, Chaska/Chanhassen, Delano, Eastview, Faribault, Goodhue, Mahtomedi, Maple Grove, Mounds View, Rogers, South St. Paul, Woodbury - - HS Event
Feb 2 SatSimley at Perham - - HS Event
Feb 2 SatSt. Agnes Tournament - Teams: Brooklyn Center, Hopkins, St. Agnes, Triton - - HS Event
Feb 2 SatSt. Michael-Albertville at Albert Lea - - HS Event
Feb 2 SatSt. Paul Highland Park Tournament - Teams: St. Paul Central, St. Paul Como Park, St. Paul Harding, St. Paul Highland Park, St. Paul Humboldt, St. Paul Johnson, Washington Technology - - HS Event
Feb 2 SatWEM/JWP Tournament - Teams: Chatfield, Dover-Eyota, Jackson County Central, St. Clair, Shakopee, WEM/JWP - - HS Event
Feb 2 SatWhite Bear Lake Tournament - Teams: Moorhead, Mora, Princeton, White Bear Lake - - HS Event
Feb 2 SatAnoka Folkstyle Wrestling Tournament - Anoka HS - Youth Open
Feb 2 SatBig Lake Swarm Classic - Big Lake HS - Youth Open
Feb 2 SatBlooming Prairie Youth Wrestling Individual Tournament with Team Points - Blooming Prairie HS - Youth Open
Feb 2 SatClash of the Junior Titans Wrestling Tournament - Tartan HS - Oakdale - Youth Open
Feb 2 SatHLWW Youth Open - HLWW HS - Howard Lake - Youth Open
Feb 2 SatHoldingford Youth Open Jaycees Qualifier - Holdingford HS - Youth Open
Feb 2 SatLake City Youth Wrestling Tournament - Lake City HS - Youth Open
Feb 2 SatLCWM Knights K-3rd Team Tournament - LCWM Secondary School - Lake Crystal - Youth Open
Feb 2 SatLewiston-Altura Tough Bird Open - Lewiston-Altura HS - Youth Open
Feb 2 SatMidwest Youth Duals - Aberdeen, SD - Northern State University - Youth Open
Feb 2 SatNRHEG Panther Youth Tournament - NRHEG HS - New Richland - Youth Open
Feb 2 SatPine Island Panthers Youth Team Duals - Pine Island HS - Youth Open
Feb 2 SatSauk Rapids Rice Open Tournament - Sauk Rapids-Rice HS - Youth Open
Feb 2 SatSt. Peter Saints PreK-3 Team Tournament - St. Peter HS - Youth Open
Feb 2 SatTrojan Town Throwdown - Barnesville HS - Youth Open
Feb 2 SatWalker Elementary Wrestling Tournament - Walker-Hackensack-Akeley HS - Youth Open
Feb 3 SunPurdue at Minnesota - Minneapolis, MN - 1 pm - College Event view
Feb 3 SunAnoka Youth Team Tournament - Anoka HS - Youth Open
Feb 3 SunBlaine Youth MN/USA Folkstyle Qualifier - Blaine HS - Youth Open
Feb 3 SunBrainerd Youth Open Wrestling Tournament - Forest View Middle School - Baxter - Youth Open
Feb 3 SunCannon Falls Youth Wrestling Tournament - Cannon Falls HS - Youth Open
Feb 3 SunFalcon Open - Fertile-Beltrami School - Youth Open
Feb 3 SunHLWW Lakers K-6 Team Tournament - HLWW HS - Howard Lake - Youth Open
Feb 3 SunMadelia Super Sunday Open - Madelia HS - Youth Open
Feb 3 SunWabasha-Kellogg Open - Wabasha-Kellogg HS - Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed.