Harrisburg Invitational

Harrisburg Invitational
1 Harrisburg 226.0
2 Madison 225.5
3 Aberdeen Central 168.5
4 Sioux Falls Roosevelt 157.0
5 Beresford/Alc-Hud 153.5
6 Yankton 110.5
7 Sioux Falls O’Gorman 104.0
8 Milbank 95.5
9 Sioux Falls Washington 64.5
10 Hartley-Melvin-Sanborn 56.0
11 Dakota Valley 34.0
12 Harrisburg JV 28.0
13 Fulda/MCC 11.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Brenden Salfrank of Aberdeen Central
2nd Place – Tucker Bahm of Yankton
3rd Place – Isaac Henry of Madison
4th Place – Logan O’Connor of Harrisburg
5th Place – Carter Ractliffe of Harrisburg JV
6th Place – Elijah Taniah of Sioux Falls Washington
1st: Brenden Salfrank (Aberdeen Central) 21-0, Jr. over Tucker Bahm (Yankton) 13-2, So. (Fall 1:31)
3rd: Isaac Henry (Madison) 10-8, Fr. over Logan O’Connor (Harrisburg) 16-13, 7th. (Dec 4-2)
5th: Carter Ractliffe (Harrisburg JV) 4-4, 8th. over Elijah Taniah (Sioux Falls Washington) 5-15, 7th. (Fall 2:23)
113
1st Place – Truman Stoller of Madison
2nd Place – Brock Martin of Aberdeen Central
3rd Place – Barrett Schneck of Milbank
4th Place – Cruz Dyer of Yankton
5th Place – Nate Sprenkle of Sioux Falls O’Gorman
6th Place – Teegan Stauffacher of Harrisburg JV
1st: Truman Stoller (Madison) 12-4, So. over Brock Martin (Aberdeen Central) 13-8, Fr. (Dec 5-0)
3rd: Barrett Schneck (Milbank) 16-10, 8th. over Cruz Dyer (Yankton) 15-8, Jr. (Dec 3-1)
5th: Nate Sprenkle (Sioux Falls O’Gorman) 14-14, So. over Teegan Stauffacher (Harrisburg JV) 1-3, 7th. (Fall 2:22)
120
1st Place – Riley Hollingshead of Sioux Falls Roosevelt
2nd Place – Sam Olson of Madison
3rd Place – Jovey Christensen of Beresford/Alc-Hud
4th Place – Jagger Gribble of Harrisburg
5th Place – Taten Bahm of Yankton
6th Place – Ethan Allen of Aberdeen Central
1st: Riley Hollingshead (Sioux Falls Roosevelt) 3-0, So. over Sam Olson (Madison) 13-3, So. (Dec 13-7)
3rd: Jovey Christensen (Beresford/Alc-Hud) 14-12, Fr. over Jagger Gribble (Harrisburg) 13-14, Fr. (Dec 11-7)
5th: Taten Bahm (Yankton) 12-6, Sr. over Ethan Allen (Aberdeen Central) 1-3, Jr. (Fall 1:52)
126
1st Place – Beau Beavers of Sioux Falls O’Gorman
2nd Place – Jacob Marshall of Harrisburg
3rd Place – Blessing Taniah of Sioux Falls Washington
4th Place – Kaden Krause of Milbank
5th Place – Jess Englert of Madison
6th Place – Kyler Lillie of Yankton
1st: Beau Beavers (Sioux Falls O’Gorman) 20-3, So. over Jacob Marshall (Harrisburg) 11-9, Jr. (MD 13-1)
3rd: Blessing Taniah (Sioux Falls Washington) 8-10, Fr. over Kaden Krause (Milbank) 10-13, Fr. (TB-1 2-1)
5th: Jess Englert (Madison) 3-5, Fr. over Kyler Lillie (Yankton) 7-13, Jr. (Dec 7-1)
132
1st Place – Logan Serck of Beresford/Alc-Hud
2nd Place – Max Johnson of Harrisburg
3rd Place – Aaron Ideker of Sioux Falls O’Gorman
4th Place – AJ Peters of Madison
5th Place – Dan Momotic of Sioux Falls Roosevelt
6th Place – Chase Verbrugge of Hartley-Melvin-Sanborn
1st: Logan Serck (Beresford/Alc-Hud) 19-4, So. over Max Johnson (Harrisburg) 19-11, Sr. (Dec 8-4)
3rd: Aaron Ideker (Sioux Falls O’Gorman) 21-7, Jr. over AJ Peters (Madison) 7-9, Jr. (Fall 2:24)
5th: Dan Momotic (Sioux Falls Roosevelt) 16-12, So. over Chase Verbrugge (Hartley-Melvin-Sanborn) 7-7, Sr. (Dec 4-1)
138
1st Place – Josh Brunz of Sioux Falls O’Gorman
2nd Place – Payton Borah of Beresford/Alc-Hud
3rd Place – Ryan Hirschkorn of Harrisburg
4th Place – Logan Beadle of Aberdeen Central
5th Place – Sutton Bern of Madison
6th Place – Nathan Horrocks of Harrisburg JV
1st: Josh Brunz (Sioux Falls O’Gorman) 11-11, So. over Payton Borah (Beresford/Alc-Hud) 10-12, Jr. (Fall 1:18)
3rd: Ryan Hirschkorn (Harrisburg) 12-11, Fr. over Logan Beadle (Aberdeen Central) 7-14, Jr. (Fall 2:14)
5th: Sutton Bern (Madison) 7-12, 8th. over Nathan Horrocks (Harrisburg JV) 2-8, So. (Fall 2:56)
145
1st Place – Eli Kadoun of Sioux Falls Roosevelt
2nd Place – Colby Mennis of Madison
3rd Place – Dylan Hage of Harrisburg
4th Place – Garrett Mitzel of Aberdeen Central
5th Place – Izaak Reed of Beresford/Alc-Hud
6th Place – Rylan Behnke of Fulda/MCC
1st: Eli Kadoun (Sioux Falls Roosevelt) 23-1, Jr. over Colby Mennis (Madison) 14-1, Jr. (Dec 5-3)
3rd: Dylan Hage (Harrisburg) 16-11, Jr. over Garrett Mitzel (Aberdeen Central) 9-12, Jr. (Fall 2:25)
5th: Izaak Reed (Beresford/Alc-Hud) 5-8, Jr. over Rylan Behnke (Fulda/MCC) 3-10, So. (Dec 14-12)
152
1st Place – Nolan Johnson of Madison
2nd Place – Trevor Stene of Beresford/Alc-Hud
3rd Place – Tanner Swab of Sioux Falls Roosevelt
4th Place – Easton Thorn of Hartley-Melvin-Sanborn
5th Place – Jace Jones of Harrisburg
6th Place – Dillon Schneck of Milbank
1st: Nolan Johnson (Madison) 14-3, Sr. over Trevor Stene (Beresford/Alc-Hud) 13-5, Sr. (Fall 1:01)
3rd: Tanner Swab (Sioux Falls Roosevelt) 18-9, Sr. over Easton Thorn (Hartley-Melvin-Sanborn) 16-10, Sr. (Fall 4:52)
5th: Jace Jones (Harrisburg) 10-11, So. over Dillon Schneck (Milbank) 11-17, Jr. (Fall 4:55)
160
1st Place – Will Jarrott of Aberdeen Central
2nd Place – Alec Bien of Milbank
3rd Place – Mason Schoenhard of Harrisburg
4th Place – Jason Peters of Madison
5th Place – Wyatt Knudson of Beresford/Alc-Hud
6th Place – Morgan Warmbein of Sioux Falls Washington
1st: Will Jarrott (Aberdeen Central) 19-2, Sr. over Alec Bien (Milbank) 7-6, Sr. (Fall 1:15)
3rd: Mason Schoenhard (Harrisburg) 17-11, Sr. over Jason Peters (Madison) 11-5, Sr. (Fall 4:43)
5th: Wyatt Knudson (Beresford/Alc-Hud) 13-9, Sr. over Morgan Warmbein (Sioux Falls Washington) 5-5, Sr. (SV-1 7-5)
170
1st Place – Ryan Meyer of Harrisburg
2nd Place – Collin Becker of Dakota Valley
3rd Place – Brock Baker of Aberdeen Central
4th Place – Toby Schneck of Milbank
5th Place – Trevor Sagness of Sioux Falls Washington
6th Place – Spencer Monroe of Madison
1st: Ryan Meyer (Harrisburg) 19-2, Sr. over Collin Becker (Dakota Valley) 11-6, Jr. (Dec 5-1)
3rd: Brock Baker (Aberdeen Central) 16-6, Sr. over Toby Schneck (Milbank) 15-15, So. (Fall 0:54)
5th: Trevor Sagness (Sioux Falls Washington) 6-11, Jr. over Spencer Monroe (Madison) 5-8, Jr. (For.)
182
1st Place – Owen Warren of Yankton
2nd Place – Trey Stauffacher of Harrisburg
3rd Place – Brodie Holtquist of Milbank
4th Place – Ethan Reed of Beresford/Alc-Hud
5th Place – Thomas Seppela of Madison
6th Place – Will Wiesensee of Sioux Falls O’Gorman
1st: Owen Warren (Yankton) 16-2, Fr. over Trey Stauffacher (Harrisburg) 10-7, So. (Fall 3:32)
3rd: Brodie Holtquist (Milbank) 5-7, Jr. over Ethan Reed (Beresford/Alc-Hud) 15-16, Sr. (Dec 7-5)
5th: Thomas Seppela (Madison) 4-7, Jr. over Will Wiesensee (Sioux Falls O’Gorman) 2-15, So. (Fall 1:53)
195
1st Place – Joey Otta of Sioux Falls Roosevelt
2nd Place – Gavin Gulbranson of Harrisburg
3rd Place – Andrew Jensen of Beresford/Alc-Hud
4th Place – Alex Hopfinger of Aberdeen Central
5th Place – Daniel Swenson of Madison
6th Place – Matthew Small of Sioux Falls Washington
1st: Joey Otta (Sioux Falls Roosevelt) 23-1, Sr. over Gavin Gulbranson (Harrisburg) 20-4, So. (Dec 9-5)
3rd: Andrew Jensen (Beresford/Alc-Hud) 17-13, Sr. over Alex Hopfinger (Aberdeen Central) 9-11, So. (Fall 3:10)
5th: Daniel Swenson (Madison) 10-4, Jr. over Matthew Small (Sioux Falls Washington) 1-17, So. (Fall 0:46)
220
1st Place – Dalton Lode of Hartley-Melvin-Sanborn
2nd Place – Zane Wilson of Sioux Falls Roosevelt
3rd Place – Mitchell Kistner of Dakota Valley
4th Place – Alex Williams of Madison
5th Place – Ayden Viox of Harrisburg
6th Place – Owen Phillips of Yankton
1st: Dalton Lode (Hartley-Melvin-Sanborn) 16-6, Sr. over Zane Wilson (Sioux Falls Roosevelt) 12-13, Jr. (Fall 5:36)
3rd: Mitchell Kistner (Dakota Valley) 8-8, Sr. over Alex Williams (Madison) 10-6, Sr. (Fall 3:50)
5th: Ayden Viox (Harrisburg) 4-4, Fr. over Owen Phillips (Yankton) 10-8, Sr. (TB-1 6-4)
285
1st Place – Kaden Johnson of Aberdeen Central
2nd Place – Trevor Ellis of Yankton
3rd Place – Caleb Dagel of Sioux Falls Roosevelt
4th Place – Brandon Shaw of Madison
5th Place – Jace Wurth of Beresford/Alc-Hud
6th Place – Austin Abrahamson of Harrisburg
1st: Kaden Johnson (Aberdeen Central) 20-2, Sr. over Trevor Ellis (Yankton) 16-5, Jr. (Fall 2:36)
3rd: Caleb Dagel (Sioux Falls Roosevelt) 14-4, Jr. over Brandon Shaw (Madison) 7-5, Sr. (Fall 2:21)
5th: Jace Wurth (Beresford/Alc-Hud) 5-12, Jr. over Austin Abrahamson (Harrisburg) 6-12, Jr. (MD 8-0)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.