High School Results – Friday, January 4, 2019

Dassel-Cokato 41 Litchfield 32
Faribault 38 Mankato West 33
Milaca-Faith Christian 39 Zimmerman 35
Sibley East 39 BOLD 36
United North Central 41 Fosston-Bagley 39
BBE Invitational
1 Atwater-Cosmos-Grove City 192.0
2 LPGE-Browerville Wolves 189.0
3 Belgrade-Brooten-Elrosa 177.0
4 Thief River Falls 170.5
5 Becker 152.5
6 Ottertail Central Bulldogs 122.0
7 Albany 82.0
8 Fulda-Murray Cty Central 8.0
Bismarck Rotary
January 4-5
After Day 1
1 Sidney 175.0
2 Bismarck High School 169.0
3 Rapid City Central 124.0
4 Aberdeen Central 120.5
5 Rapid City Stevens 117.0
6 Watertown 114.0
7 Napoleon 98.5
8 Dickinson 90.0
9 Minot 88.5
10 Grand Forks Central 87.0
11 Mandan 86.0
12 West Fargo 80.5
13 Carrington 66.0
14 Valley City 63.0
15 Bismarck St. Mary’s 61.0
16 Glasgow 59.0
17 Turtle Mountain 55.0
18 Bismarck Century 53.0
19 Devils Lake 51.5
20 Bismarck Legacy 46.0
20 Williston 46.0
22 Fargo North 44.0
23 Fargo South 40.0
24 Fargo Davies 39.0
24 Jamestown 39.0
26 Moorhead 37.5
27 West Fargo Sheyenne 30.0
28 Watford City 28.0
29 Grand Forks Red River 18.0
30 Wahpeton 17.0
31 Beulah-Hazen 16.0
Cambridge Quad
Stillwater 40 Bemidji 29
Bemidji 75 North Branch 3
Bemidji 58 Cambridge-Isanti 22
Cambridge-Isanti 69 North Branch 3
Stillwater 75 North Branch 6
Stillwater 48 Cambridge-Isanti 29
Central Cass Lettermen’s
January 4-5
After Day 1
1 Lisbon 111.0
2 South Border 105.0
3 Central Cass 94.5
4 Sisseton 79.5
5 Webster Area 73.0
6 Roseau 68.0
7 Oakes 62.0
8 Bishop Ryan 59.0
9 Hillsboro-Central Valley 56.0
10 Barnesville 51.0
11 Ellendale-Edgeley-Kulm 50.0
12 New York Mills 49.0
13 LaMoure 39.5
14 Harvey-Wells County 39.0
14 Kindred 39.0
14 Northern Lights 39.0
17 Pembina County North 35.0
18 Velva 33.5
19 Larimore 28.0
20 Fertile-Beltrami 25.0
21 Grafton 22.0
22 Breckenridge 21.5
23 Britton-Hecla 13.0
24 May-Port-CG 12.0
25 Rugby 10.0
26 Maddock 0.0
Cheesehead Invitational
January 4-5
After Day 1
1 Kasson-Mantorville 168.5
2 Mt. Carmel 167.5
3 Southeast Polk 151.0
4 Edwardsville 137.5
5 Stoughton 125.0
6 Simley 123.0
7 Mukwonago 117.5
8 Fennimore 115.0
9 DeKalb 113.5
10 Lockport 108.0
11 Aurora Christian 103.5
12 Kaukauna 102.0
13 Waterford 95.0
14 Desert Vista 92.0
15 Wrightstown 89.0
16 Nequa Valley 87.5
17 St. Charles East 81.5
18 High Point Regional 79.0
19 Freedom 72.0
20 Arrowhead 65.0
21 Smithville 60.0
22 Albert Lea 59.5
23 Platte County 58.5
24 Lyons Township 49.0
25 Two Rivers 48.0
26 Joliet Catholic Academy 46.5
27 Pewaukee 38.0
28 Mason City 36.5
29 DeForest 31.0
30 Metea Valley 22.0
The Clash XVII
January 4-5
After Day 1
Bracket A
Waverly Shellrock 54 Blaine 30
Perham 44 Carl Sandburg 20
Huntley 43 Kenyon Wanamingo 25
St Michael Albertville 61 Mitchell 10
Semifinals
Waverly Shellrock 35 Perham 33
St Michael Albertville 37 Huntley 29
Consolation Semifinals
Carl Sandburg 41 Blaine 30
Kenyon Wanamingo 36 Mitchell 32
1st: Waverly Shellrock 34 St Michael Albertville 26
3rd: Perham 40 Huntley 25
5th: Carl Sandburg 36 Kenyon Wanamingo 25
7th: Blaine 38 Mitchell 30
Bracket B
Apple Valley 62 Northwest 18
Vacaville 49 North Scott, Eldridge 15
Washington 32 Northfield 26
Denver 45 Forest Lake 21
Semifinals
Vacaville 34 Apple Valley 27
Denver 39 Washington 29
Consolation Semifinals
North Scott, Eldridge 52 Northwest 21
Forest Lake 34 Northfield 27
1st: Vacaville 36 Denver 29
3rd: Apple Valley 45 Washington 29
5th: North Scott, Eldridge 46 Forest Lake 19
7th: Northfield 49 Northwest 26
Bracket C
Waukee 45 Dover Eyota 34
Ellsworth 34 Anoka 28
Bettendorf 33 Glenbard North 31
Shakopee 62 Grant 6
Semifinals
Waukee 41 Ellsworth 27
Shakopee 45 Bettendorf 21
Consolation Semifinals
Anoka 37 Dover Eyota 24
Glenbard North 38 Grant 27
1st: Shakopee 41 Waukee 26
3rd: Ellsworth 31 Bettendorf 25
5th: Glenbard North 40 Anoka 21
7th: Grant 40 Dover Eyota 24
Bracket D
Oak Park River Forest 63 Rochester Mayo 12
Burlington 46 New Hampton 21
Kearney 55 East Ridge 24
Owatonna 39 Thompson 34
Semifinals
Oak Park River Forest 56 Burlington 16
Owatonna 41 Kearney 20
Consolation Semifinals
New Hampton 45 Rochester Mayo 19
Thompson 51 East Ridge 24
1st: Oak Park River Forest 37 Owatonna 34
3rd: Kearney 37 Burlington 33
5th: Thompson 47 New Hampton 21
7th: East Ridge 55 Rochester Mayo 21
Eagan Tri
Prior Lake 43 Lakeville North 24
Prior Lake 45 Eagan 22
Eastview Tri
Eastview 42 Chaska Chanhassen 26
Eastview 63 St. Thomas Academy 12
Chaska Chanhassen 57 St. Thomas Academy 29
FCLMC Tri
GMLOS 54 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 9
GMLOS 44 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 30
Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 45 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 21
Little Falls Quad
Little Falls 52 Deer River 30
Pierz 55 Annandale-Maple Lake 15
Little Falls 43 Annandale-Maple Lake 29
Pierz 63 Deer River 12
Little Falls 27 Pierz 49
Annandale-Maple Lake 42 Deer River 34
Mahnomen-Waubun Duals
Crookston 54 Mahnomen-Waubun 19
Crookston 39 Wadena-Deer Creek 28
Crookston 64 Red Lake County Central 18
Crookston 43 Pelican Rapids 30
Pelican Rapids 57 Red Lake County Central 21
Pelican Rapids 52 Wadena-Deer Creek 27
Pelican Rapids 39 Mahnomen-Waubun 24
Minnewaska Quad
Minnewaska 51 New London-Spicer 21
Minnewaska 61 Eden Valley-Watkins 12
Minnewaska 56 Benson 16
Eden Valley-Watkins 42 New London-Spicer 27
Benson 52 New London-Spicer 28
Mounds View Tri
Mounds View 82 North 0
Mounds View 69 Roseville Area 3
New Richland-H-E-G Quad
New Richland-H-E-G 18 Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks 6
Windom-Mountain Lake 41 New Richland-H-E-G 21
Adrian Area 38 New Richland-H-E-G 30
Adrian Area 60 Madelia-Truman-Martin Luther 6
Park Triangular
Park 54 Cretin-Durham Hall 13
St. Paul Central 45 Cretin-Durham Hall 31
Park 60 St. Paul Central 18
ROCORI Tri
ROCORI 47 Fergus Falls 27
Sartell 66 Fergus Falls 14
Sartell 57 ROCORI 13

Bookmark the permalink.

Comments are closed.