HLWW Invite

HLWW Invite
1 Dassel-Cokato 180.0
2 Royalton-Upsala 142.0
3 Mound-Westonka 133.0
4 Alexandria Area 115.5
5 Annand-M Lk Lightning 106.0
6 BOLD 87.0
7 Holdingford 76.0
8 Monticello 62.5
9 Dilworth-Glyndon-Felton 57.5
10 St. Agnes 56.5
11 Robbinsdale Armstrong 48.0
12 Zimmerman 47.5
13 Minneapolis Washburn 44.5
14 Howard Lake-Waverly-Winsted 31.0
15 Spectrum 29.5
16 Minneapolis Edison 27.5
17 Rockford 0.0

Results on TrackWrestling

Outstanding Wrestler: Jackson Held, Royalton-Upsala, 12th, 160 pounds

Milestones:
75th Win – Ryan Borris, Alexandria, 11th 120 pounds
60th Win – Jacob Leibold, Royalton-Upsala, 9th, 132 pounds
75th Win – James Welle Holdingford, 11th, 152 pounds
50th Pin – Henry Kantzes, Minneapolis Wasburn, 12th, 220 pounds

106
1st Place – Austin Kiecker of BOLD
2nd Place – Sam Costanzo of Royalton-Upsala
3rd Place – Quinn McCalla of Monticello
4th Place – Kelly Johnson of Alexandria Area
5th Place – Carson Amundson of Dassel-Cokato
6th Place – Jackson Bunde of Annand-M Lk Lightning
1st: Austin Kiecker (BOLD) 21-6, 7th. over Sam Costanzo (Royalton-Upsala) 19-3, Sr. (Dec 10-4)
3rd: Quinn McCalla (Monticello) 16-11, Fr. over Kelly Johnson (Alexandria Area) 7-13, 8th. (Fall 4:08)
5th: Carson Amundson (Dassel-Cokato) 13-16, Fr. over Jackson Bunde (Annand-M Lk Lightning) 7-8, So. (Dec 4-3)
113
1st Place – Patrick Lockwood of Minneapolis Washburn
2nd Place – Monte Gillman of Dassel-Cokato
3rd Place – Zayne Brown of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Blaze Nelson of Alexandria Area
5th Place – Jacob Maas of Mound-Westonka
6th Place – Johnny Cummings of St. Agnes
1st: Patrick Lockwood (Minneapolis Washburn) 16-2, Sr. over Monte Gillman (Dassel-Cokato) 2-1, 7th. (Fall 5:17)
3rd: Zayne Brown (Annand-M Lk Lightning) 15-10, So. over Blaze Nelson (Alexandria Area) 6-9, 8th. (Fall 1:42)
5th: Jacob Maas (Mound-Westonka) 20-13, Fr. over Johnny Cummings (St. Agnes) 5-25, 8th. (Fall 1:36)
120
1st Place – Ryan Borris of Alexandria Area
2nd Place – Sam Marx of Dassel-Cokato
3rd Place – Cohl Clear of Holdingford
4th Place – Joe Montplaisir of Zimmerman
5th Place – Diego Terriquez of Robbinsdale Armstrong
6th Place – Jacob Cole of Monticello
1st: Ryan Borris (Alexandria Area) 25-6, Jr. over Sam Marx (Dassel-Cokato) 12-12, Fr. (Dec 9-4)
3rd: Cohl Clear (Holdingford) 6-4, Fr. over Joe Montplaisir (Zimmerman) 13-8, So. (M. For.)
5th: Diego Terriquez (Robbinsdale Armstrong) 11-10, 8th. over Jacob Cole (Monticello) 6-9, So. (Dec 9-5)
126
1st Place – Jude Link of Dassel-Cokato
2nd Place – Noah Lietzau of Mound-Westonka
3rd Place – AJ Sparr of Alexandria Area
4th Place – Adam Devine of Spectrum
5th Place – Matthew Dooner of BOLD
6th Place – Wyatt Lahr of Royalton-Upsala
1st: Jude Link (Dassel-Cokato) 25-7, Fr. over Noah Lietzau (Mound-Westonka) 21-9, Jr. (Fall 3:22)
3rd: AJ Sparr (Alexandria Area) 18-10, So. over Adam Devine (Spectrum) 12-11, Sr. (Fall 2:39)
5th: Matthew Dooner (BOLD) 9-13, Jr. over Wyatt Lahr (Royalton-Upsala) 19-13, Sr. (Fall 4:55)
132
1st Place – Jacob Leibold of Royalton-Upsala
2nd Place – Joe Gardas of Zimmerman
3rd Place – Jesse Manderschied of BOLD
4th Place – Tyler Stevenson of Mound-Westonka
5th Place – Axel Stenberg of Dassel-Cokato
6th Place – Kyler Miller of Alexandria Area
1st: Jacob Leibold (Royalton-Upsala) 22-8, Fr. over Joe Gardas (Zimmerman) 21-5, Fr. (Dec 8-4)
3rd: Jesse Manderschied (BOLD) 18-9, So. over Tyler Stevenson (Mound-Westonka) 15-15, Jr. (Fall 4:17)
5th: Axel Stenberg (Dassel-Cokato) 5-10, So. over Kyler Miller (Alexandria Area) 10-11, So. (Fall 1:40)
138
1st Place – Jack Fuchs of Dilworth-Glyndon-Felton
2nd Place – Noah Halonen of Dassel-Cokato
3rd Place – Brayden Conrad of Royalton-Upsala
4th Place – Tate Runge of Alexandria Area
5th Place – Josh Hernandez of St. Agnes
6th Place – Thomas Deboer of Spectrum
1st: Jack Fuchs (Dilworth-Glyndon-Felton) 30-4, Sr. over Noah Halonen (Dassel-Cokato) 21-13, Jr. (Dec 9-2)
3rd: Brayden Conrad (Royalton-Upsala) 6-1, So. over Tate Runge (Alexandria Area) 15-15, So. (Dec 10-6)
5th: Josh Hernandez (St. Agnes) 9-9, Jr. over Thomas Deboer (Spectrum) 13-10, So. (Dec 17-10)
145
1st Place – Prestin Bradley of Dassel-Cokato
2nd Place – Gabe Gorecki of Royalton-Upsala
3rd Place – Seth Anderson of Mound-Westonka
4th Place – Tate Lange of Holdingford
5th Place – Ethan Aune of Spectrum
6th Place – Tommy Jackson of St. Agnes
1st: Prestin Bradley (Dassel-Cokato) 30-4, Sr. over Gabe Gorecki (Royalton-Upsala) 22-11, Fr. (MD 10-2)
3rd: Seth Anderson (Mound-Westonka) 6-3, Jr. over Tate Lange (Holdingford) 12-11, So. (Dec 5-2)
5th: Ethan Aune (Spectrum) 14-11, Sr. over Tommy Jackson (St. Agnes) 23-12, Sr. (Dec 11-7)
152
1st Place – Adam Neumann of Annand-M Lk Lightning
2nd Place – Anthony Maher of BOLD
3rd Place – Damion Theisen of Royalton-Upsala
4th Place – Tyler Kleindl of Alexandria Area
5th Place – Ben Mennenga of Robbinsdale Armstrong
6th Place – Felipe Mahmoud of Mound-Westonka
1st: Adam Neumann (Annand-M Lk Lightning) 22-8, So. over Anthony Maher (BOLD) 25-8, Jr. (Dec 3-2)
3rd: Damion Theisen (Royalton-Upsala) 6-3, Sr. over Tyler Kleindl (Alexandria Area) 7-3, Sr. (M. For.)
5th: Ben Mennenga (Robbinsdale Armstrong) 18-8, Sr. over Felipe Mahmoud (Mound-Westonka) 16-10, Sr. (TB-1 7-6)
160
1st Place – Jackson Held of Royalton-Upsala
2nd Place – Trappier Botz of Alexandria Area
3rd Place – Jack Klug of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Dominic Cummings of St. Agnes
5th Place – Carter Schmidt of Dilworth-Glyndon-Felton
6th Place – Lance Munsterteiger of Mound-Westonka
1st: Jackson Held (Royalton-Upsala) 28-1, Sr. over Trappier Botz (Alexandria Area) 12-7, Sr. (Fall 1:50)
3rd: Jack Klug (Annand-M Lk Lightning) 12-7, So. over Dominic Cummings (St. Agnes) 8-6, Sr. (Fall 1:38)
5th: Carter Schmidt (Dilworth-Glyndon-Felton) 19-6, Jr. over Lance Munsterteiger (Mound-Westonka) 11-6, So. (Fall 0:24)
170
1st Place – Alex Lange of Holdingford
2nd Place – Logan Ehlenz of Robbinsdale Armstrong
3rd Place – Beau Nelson of Dassel-Cokato
4th Place – Elie III Doby of St. Agnes
5th Place – Jayshaun Hinz of Monticello
6th Place – Brock Munsterteiger of Mound-Westonka
1st: Alex Lange (Holdingford) 27-4, Sr. over Logan Ehlenz (Robbinsdale Armstrong) 17-5, Sr. (Dec 5-0)
3rd: Beau Nelson (Dassel-Cokato) 16-14, So. over Elie III Doby (St. Agnes) 20-7, Sr. (Fall 4:28)
5th: Jayshaun Hinz (Monticello) 10-16, Sr. over Brock Munsterteiger (Mound-Westonka) 11-15, Sr. (TF-1.5 3:00 (17-0))
182
1st Place – Jacob Schmitz of Dassel-Cokato
2nd Place – Kris Kurtz of Mound-Westonka
3rd Place – Randry Mugisha of Minneapolis Edison
4th Place – Aiden Pardino of Zimmerman
5th Place – Joe Lewis of St. Agnes
6th Place – Dylan Taves of Dilworth-Glyndon-Felton
1st: Jacob Schmitz (Dassel-Cokato) 30-2, Sr. over Kris Kurtz (Mound-Westonka) 19-6, Sr. (Fall 0:44)
3rd: Randry Mugisha (Minneapolis Edison) 17-6, Sr. over Aiden Pardino (Zimmerman) 19-11, Fr. (TF-1.5 5:00 (21-5))
5th: Joe Lewis (St. Agnes) 9-5, Sr. over Dylan Taves (Dilworth-Glyndon-Felton) 8-6, Sr. (Fall 1:13)
195
1st Place – Ben Schmalz of Mound-Westonka
2nd Place – Sam Harren of Holdingford
3rd Place – Daniel Luna of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Gage Louden of Royalton-Upsala
5th Place – Caleb Ley of Robbinsdale Armstrong
6th Place – Giovanni Green of Minneapolis Edison
1st: Ben Schmalz (Mound-Westonka) 28-1, Sr. over Sam Harren (Holdingford) 13-5, Fr. (Fall 1:08)
3rd: Daniel Luna (Annand-M Lk Lightning) 11-7, Sr. over Gage Louden (Royalton-Upsala) 17-15, Jr. (MD 18-10)
5th: Caleb Ley (Robbinsdale Armstrong) 14-12, Jr. over Giovanni Green (Minneapolis Edison) 13-9, Sr. (Fall 4:53)
220
1st Place – Jesse Midas of Monticello
2nd Place – Henry Kantzes of Minneapolis Washburn
3rd Place – Danny Mosford of Howard Lake-Waverly-Winsted
4th Place – Kessler Kenning of Annand-M Lk Lightning
5th Place – Hunter Fischer of Dilworth-Glyndon-Felton
6th Place – Jack Dioszeghy of Mound-Westonka
1st: Jesse Midas (Monticello) 21-7, Jr. over Henry Kantzes (Minneapolis Washburn) 22-5, Sr. (Fall 1:06)
3rd: Danny Mosford (Howard Lake-Waverly-Winsted) 12-7, So. over Kessler Kenning (Annand-M Lk Lightning) 16-10, So. (Dec 3-1)
5th: Hunter Fischer (Dilworth-Glyndon-Felton) 9-10, So. over Jack Dioszeghy (Mound-Westonka) 5-12, Sr. (Dec 7-5)
285
1st Place – Brady Ridler of BOLD
2nd Place – Quinn Mathisen of Howard Lake-Waverly-Winsted
3rd Place – Ryan Fitz of Mound-Westonka
4th Place – Mason Novitzki of Royalton-Upsala
5th Place – Cole Patch of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Jace Butcher of Dassel-Cokato
1st: Brady Ridler (BOLD) 18-10, Jr. over Quinn Mathisen (Howard Lake-Waverly-Winsted) 12-15, Jr. (SV-1 3-1)
3rd: Ryan Fitz (Mound-Westonka) 18-6, Jr. over Mason Novitzki (Royalton-Upsala) 18-12, So. (Fall 4:10)
5th: Cole Patch (Annand-M Lk Lightning) 21-9, Sr. over Jace Butcher (Dassel-Cokato) 3-8, So. (Fall 0:36)

Semifinals

106 pounds
Sam Costanzo (R/U) Dec. Quinn McCalla (MONT) 5-2
Austin Kiecker (BOLD) Maj. Dec. Kelly Johnson (ALEX) 11-0
113 pounds
Patrick Lockwood (MWA) Tech. Fall Blaze Nelson (MÖWE) 5:09
Monte Gillman (DC) Dec. Zayne Brown (ANML) 5-1
120 pounds
Ryan Borris (ALEX) Fall Cohl Clear (HOLD) :51
Sam Marx (DC) Default Joe Montplaisir (ZIM)
126 pounds
Jude LInk (DC) Fall Adam Devine (SPEC) 4:58
Noah Lietzau (MW) Dec. AJ Sparr (ALEX) 7-2
132 pounds
Jacob Leibold (R/U) Fall Tyler Stevenson (MW) 4:50
Joe Gardas (ZIM) Maj. Dec. Jesse Manderchied (BOLD) 11-3
138 pounds
Jack Fuchs (DGF) Fall Brady Conrad (R/U) 3:02
Noah Halonen (DC) Dec. Tate Runge (ALEX) 7-2
145 pounds
Prestin Bradley (DC) Maj. Dec. Seth Anderson (MW) 14-2
Gabe Gorecki (R/U) Dec. Tate Lange (HOLD) 8-4
152 pounds
Adam Neumann (ANML) Default Tyler Kleindl (ALEX)
Anthony Maher (BOLD) Dec. Damian Theisen (R/U) 7-5
160 pounds
Jackson Held (R/U) Fall Dominic Cummings (STAG) 1:11
Trappier Botz (ALEX) Fall Jack Klug (ANML) :21
170 pounds
Alex Lange (HOLD) Fall Beau Nelson (DC) 3:43
Logan Ehlenz (ROER) Dec. Ellie III Doby (STAG) 5-0
182 pounds
Jacob Schmitz (DC) Fall Aiden Pardino (ZIM) :21
Kris Kurtz (MW) Fall Randy Mugisha (MIED) 3:24
195 pounds
Ben Schmaltz (MW) Maj. Dec. Daniel Luna (ANML) 11-2
Sam Harren (HOLD) Dec. Gage Louden (R/U) 10-8
220 pounds
Jesse Midas (MONT) Fall Danny Mosford (HLWW) 1:07
Henry Kantzes (MW) Fall Kessler Kenning (ANML) 4:21
285 pounds
Ryan Fitz (MW) Brady Ridler (BOLD) Dec. Ryan Fitz (MW) 4-3
Quinn Mathison (HLWW) Fall Mason Novitzki (R/U) 4:31

Photos Roger Mischke, Lyn Mischke, Rachel Kutz: