Kiffmeyer Duals

Kiffmeyer Duals

Quarterfinals

Apple Valley 51 St. Cloud Tech Coop 18
106 Jaxon Kenning (SCT) Dec. Austin Laudenbach (AV) 6-0
113 Marcell Booth (AV) Dec. Nick Homak (SCT) 3-2
120 Trey Toenjes (SCT) Won by Forfeit
126 Martin Stewart (AP) Maj. Dec. Aiden Orth (SCT) 23-5
132 Max Harvey (AV) Maj. Dec. Mahamat Hissein (SCT) 10-0
138 Hiem Montogomery (AV) Fall Mason Thompson (SCT) 1:00
145 Sebas Swiggum (AV) Maj. Dec. Tyler Zachman (SCT) 11-3
152 Brady Gross (AV) Fall Jack Latterell (SCT) 2:50
160 Dylan Anderson (AV) Won by Forfeit
170 Taylor Hugg (SCT) Dec. Michael Mathison (AV) 3-1
182 Logan Hanson (SCT) Fall Hunter Aceret (AV) 1:41
195 Joey Anderson (AV) Fall Tucker Hugg (SCT) 1:22
220 Tony Anger (AV) Fall Hunter Haupet (SCT) :07
285 Tyler Kim (AV) Maj. Dec. Carlos Agee (SCT) 12-3

Foley 52 Sauk Rapids-Rice 6
106 Alex Jennissen (FOL) Fall Zander Pelton (SRR) 3:26
113 Levi Jacobson (FOL) Dec. Dante Haywood (SRR) 10-3
120 Ethan Oswald (FOL) Dec. Sawyer Simmons (SRR) 6-4 OT
126 Jared Spohn (SRR) Fall Caden Ruhoff (FOL) 3:08
132 Logan Thorsten (FOL) Dec. Andrew Wollak (SRR) 6-4 OT
138 Isaiah Fitch (FOL) Dec. Benjamin Gilbertson (SRR) 9-7 OT
145 Double Forfeit
152 Sutherlin Schmit (FOL) Maj. Dec. Cole Ackerman (SRR) 8-0
160 Connor Thorsten (FOL) Fall Jacob Ackerman (SRR) 3:22
170 Max Lefebvre (FOL) Dec. Marcus Santillana (SRR) 5-0
182 Max Henne (FOL) Dec. Joey Hoeschen (SRR) 3-2
195 Hunter Gorecki (FOL) Fall Aden Rollins (SRR) 2:25
220 Carter Svihla (FOL) Fall Ben Konz (SRR) 2:41
285 Elijah Novak (FOL) Fall Hunter Farnick (SRR) 5:19

Albert Lea 37 Sauk Rapids-Rice 34
106 Caleb Miller (AL) Fall Zander Pelton (SRR) 1:46
113 Dante Haywood (SRR) Won by Forfeit
120 Cole Glaizer (AL) Fall Sawyer Simmons (SSR) 3:50
126 Jared Spohn (SRR) Fall Nick Cantu (AL) 4:59
132 Andrew Wollak (SRR) Dec. Cameron Davis (AL) 5-2
138 Derrick McMillian (AL) Maj. Dec. Benjamin Gilbertson (SRR) 12-2
145 Kadin Indrelie (AL) Won by Forfeit
152 Caleb Talamentes (AL) Dec. Cole Ackerman (SRR) 12-5
160 Jacob Ackerman (SRR) Maj. Dec. Griffin Studier (AL) 10-0
170 Marcus Santillana (SRR) Dec. Josiah Hedensten (AL) 11-7
182 Joey Hoeschen (SRR) Fall Conner Barney (AL) 3:04
195 Brady Nielsen (AL) Fall Aden Rollins (SRR) 1:20
220 Zach Glazier (AL) Fall Ben Konz (SRR) 1:19
228 Hunter Farnick (SRR) Won by Forfeit

Hastings 56 St. Cloud Tech 14
106 Jaxon Kenning (SCT) Maj. Dec. Josh Route (HAS) 11-0
113 Aiden Erickson (HAS) Fall Nick Hamak (SCT) 3:27
120 Matt Myers (HAS) Fall Trey Toenjes (SCT) 1:52
126 John Kendall (HAS) Maj. Dec. Aiden Orth (SCT) 9-0
132 Landen Wilson (HAS) Fall Mahamat Hissein (SCT) 3:02
138 Nolan Myers (HAS) Fall Mason Thompson (SCT) 3:28
145 Paul Kendall (HAS) Maj. Dec.Tyler Zachman (SCT) 10-1
152 Mac Wilson (HAS) Fall Jack Latterell (SCT) 1:48
160 Devon McSorley (HAS) Won by Forfeit
170 Taylor Hugg (SCT) Dec. Corbin Leflay (HAS) 7-2
182 Logan Hanson (SCT) Dec. Alex O’Connor (HAS) 5-3
195 Godswell Peppel (HAS) all Tucker Hugg (SCT) 4:45
220 Brandon Klym (HAS) Fall Hunter Haupert (SCT) :41
285 Carlos Agee (SCT) Maj. Dec. Luke Chamberlain (HAS) 10-2

Semifinals

Apple Valley 40 Hastings 16
106 Austin Laudenbach (AV) Dec. Josh Route (HAS) 13-11
113 Aiden Erickson (HAS) Dec. Marcell Booth (AV) 5-2
120 Matt Myers (HAS) Won by Forfeit
126 Martin Stewart (AV) Dec. John Kendall (HAS) 6-2
132 Lynden Wilson (HAS) Maj. Dec. Max Harvey (AV) 9-0
138 Adam Mickelson (AV) Dec. Paul Kendall (HAS) 8-4
145 Sebas Swiggum (AV) Maj.Dec. Mac Wilson (HAS) 12-0
152 Brady Gross (AV) Fall Grady Harren (HAS) 3:56
160 Dylan Anderson (AV) Fall Devon McSorley (HAS) 1:02
170 Devin Roberts (AV) Dec. Corbin LeBay (HAS) 5-1
182 Alex O’Connor (HAS) Dec. Michael Mattison (AV) 5-2
195 Joey Anderson (AV) Dec. Mukhtar Ali (HAS) 6-1
220 Tony Anger (AV) Dec. Godswell Peppel (HAS) 7-6
285 Tyler Kim (AV) Fall Luke Champerlain HAS) 5:08

Albert Lea 38 Foley 27
106 Caleb Miller (AL) Maj. Dec. Alex Jennissen (FOL) 10-4
113 Levi Jacobson (FOL) Won by Forfeit
120 Cole Glazier (AL) Fall Caden Ruhoff (FOL) 2:37
126 Cameron Davis (AL) Tech. Fall Ethan Oswald (FOL)
132 Nic Cantu (AL) Maj.Dec. Logan Thorsen (FOL) 17-7
138 Derrick McMillian (AL) Dec. Isiah Fitch (FOL) 10—5
145 Caleb Talamantes (AL) Dec. Mark Dierkes (FOL) 10-8
152 Griffin Studier (AL) Fall Sutherlin Schmit (FOL) 5:27
160 Conner Thorsten (FOL) Fall Ethan Judee (AL) 4:22
170 Max Lefebvre (FOL) Dec. Josiah Hedensten (AL) 7-6
182 Max Henne (FOL) Fall Unknown (AL) 2:54
195 Zach Glazier (AL) Tech. Fall Hunter Gorecki (FOL) 5:43
220 Brady Nielsen (AL) Dec. Carter Svihla (FOL) 4-3
285 Elijah Novak (FOL) Won by Forfeit

1st Place

Apple Valley 50 Albert Lea 25
106 Austin Laudenbach (AV) Dec. Alvin Wammen (AL) 10-4
113 Marcel Booth (AV) Fall Kaleb Miller (AL) 1:08
120 Cole Glazier (AL) Fall David Lawson (AV) :15
126 Nic Cantu (AL) Dec. Martin Stewart (AV) 5-0
132 Cameron Davis (AL) Maj. Dec. Max Harvey (AV) 14-6
138 Adam Mickelson (AV) Fall Derrick McMillian (AL) 2:51
145 Sebas Swiggum (AV) Fall Caleb Talamantes (AL) :55
152 Brady Gross (AV) Fall Griffin Studier (AL) 3:14
160 Devin Roberts (AV) Fall Unknown (AL) 4:24
170 Dylan Anderson (AV) Tech. Fall Josiah Hedensten (AL)
182 Michael Mattison (AV) Fall Conner Barney (AL) :31
195 Brady Nielsen (AL) Fall Joey Anderson (AV) 3:44
220 Zach Glazier (AL) Won by Forfeit
285 Tyler Kim (AV) Won by Forfeit

3rd Place

Hastings 38 Foley 17
106 Josh Route (HAS) Dec. Alex Jennissen (FOL) 8-5
113 Levi Jacobson (FOL) Dec. Aiden Erickson (HAS) 11-3
120 Matt Myers (HAS) Maj. Dec. Caden Ruhoff (FOL) 12-1
126 John Kendall (HAS) Dec. Ethan Oswald (FOL) 8-3
132 Lyden Wilson (HAS) Dec. Logan Thorsten (FOL) 6-4
138 Paul Kendall (HAS) Fall Mitchell (FOL)
145 Nolan Myers (HAS) Maj. Dec. Mark Dierkes (FOL) 11-3
152 Mac Wilson (HAS) Maj. Dec. Sutherlin Schmit (FOL) 10-0
160 Conner Thorsten (FOL) Dec. Devon McSorley (HAS) 8-2
170 Corbin Leflay (HAS) Dec. Max Lefebvre (FOL) 1-0
182 Alex o’Connor (HAS) Dec. Max Henne (FOL) 5-1
195 Ali Mukhtar (HAS) Fall Hunter Gorecki (FOL) 5:28
220 Godswill Peppel (HAS) Dec. Carter Svihla (FOL) 14-8
285 Elijah Novak (FOL) Fall Brandon Klym (HAS) 1:50

5th Place

Sauk Rapids-Rice 36 Saint Cloud Tech 30
106: Jaxon Kenning (SCT) over Zander Pelton (SRR) (Fall 2:19)
113: Dante Haywood (SRR) over Nick Hamak (SCT) (Fall 5:45)
120: Sawyer Simmons (SRR) over Trey Toenjes (SCT) (Dec 4-2)
126: Jared Spohn (SRR) over Aiden Orth (SCT) (Fall 3:01)
132: Andrew Wollak (SRR) over Mahamat Hissein (SCT) (Fall 1:05)
138: Benjamin Gilbertson (SRR) over Mason Thompson (SCT) (Dec 10-4)
145: Tyler Zachman (SCT) over Tyson Lamb (SRR) (Fall 1:27)
152: Cole Ackerman (SRR) over Jack Latterell (SCT) (Dec 12-6)
160: Matt Krepp (SRR) over (SCT) (For.)
170: Taylor Hugg (SCT) over Jacob Ackerman (SRR) (Dec 2-0)
182: Logan Hanson (SCT) over Marcus Santillana (SRR) (Dec 5-2)
195: Joey Hoeschen (SRR) over Tucker Hugg (SCT) (Dec 3-1)
220: Hunter Haupert (SCT) over Aden Rollins (SRR) (Fall 0:32)
285: Carlos Agee (SCT) over Hunter Farnick (SRR) (Fall 2:15)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.