Minnewaska Laker Invite

Minnewaska Laker Invite
1 Minnewaska Area 228.5
2 Pequot Lks-Pine River-B 185.0
3 Eden Prairie 147.5
4 Alexandria Area 135.0
5 New London-Spicer 115.0
6 Border West Buccaneers 112.0
7 Quad County 91.5
8 Edina 53.0
9 Wadena-Deer Creek 36.5
10 Minneapolis Patrick Henry 31.0
11 Minneapolis Roosevelt 18.0

Final Brackets

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Jacory Bates of Eden Prairie
2nd Place – Jacob Blair of Minnewaska Area
3rd Place – Luke Knudsen of New London-Spicer
4th Place – Eli Larson of Border West Buccaneers
5th Place – Simon Snyder of Wadena-Deer Creek
6th Place – Riley Wilson of Pequot Lks-Pine River-B
1st: Jacory Bates (Eden Prairie) 17-4, 8th. over Jacob Blair (Minnewaska Area) 15-8, Fr. (MD 9-0)
3rd: Luke Knudsen (New London-Spicer) 21-6, 7th. over Eli Larson (Border West Buccaneers) 14-8, 8th. (Dec 11-4)
5th: Simon Snyder (Wadena-Deer Creek) 12-12, 8th. over Riley Wilson (Pequot Lks-Pine River-B) 17-10, Sr. (Inj. 0:00)
113
1st Place – Easton McCrory of Minnewaska Area
2nd Place – Jax Surprise of Eden Prairie
3rd Place – Ty Bisek of New London-Spicer
4th Place – Lewis Yang of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Blaze Nelson of Alexandria Area
6th Place – Owen Carlson of Pequot Lks-Pine River-B
1st: Easton McCrory (Minnewaska Area) 20-5, Fr. over Jax Surprise (Eden Prairie) 17-6, Fr. (Fall 2:55)
3rd: Ty Bisek (New London-Spicer) 13-5, So. over Lewis Yang (Minneapolis Patrick Henry) 2-2, 8th. (Fall 1:34)
5th: Blaze Nelson (Alexandria Area) 4-7, 8th. over Owen Carlson (Pequot Lks-Pine River-B) 13-13, Fr. (Fall 0:36)
120
1st Place – Ryan Borris of Alexandria Area
2nd Place – Luke Kluver of Quad County
3rd Place – Caleb Ruhl of Pequot Lks-Pine River-B
4th Place – Jace Olson of Border West Buccaneers
5th Place – Caden Koziol of Minnewaska Area
6th Place – Jack Merriam of Edina
1st: Ryan Borris (Alexandria Area) 20-6, Jr. over Luke Kluver (Quad County) 16-9, So. (Fall 3:36)
3rd: Caleb Ruhl (Pequot Lks-Pine River-B) 15-9, Fr. over Jace Olson (Border West Buccaneers) 12-6, Jr. (Dec 7-5)
5th: Caden Koziol (Minnewaska Area) 8-8, Fr. over Jack Merriam (Edina) 16-11, Jr. (Fall 1:03)
126
1st Place – Blake Vagle of New London-Spicer
2nd Place – AJ Sparr of Alexandria Area
3rd Place – Seth Nebel of Edina
4th Place – Gunner Stier of Quad County
5th Place – Austin Staricha of Pequot Lks-Pine River-B
6th Place – Mason Snyder of Wadena-Deer Creek
1st: Blake Vagle (New London-Spicer) 20-3, Jr. over AJ Sparr (Alexandria Area) 15-9, So. (TF-1.5 3:43 (17-1))
3rd: Seth Nebel (Edina) 25-5, So. over Gunner Stier (Quad County) 18-9, Sr. (Dec 5-2)
5th: Austin Staricha (Pequot Lks-Pine River-B) 8-8, Fr. over Mason Snyder (Wadena-Deer Creek) 12-8, Jr. (Dec 4-3)
132
1st Place – Bryce Dagel of Eden Prairie
2nd Place – Evan Koering of Pequot Lks-Pine River-B
3rd Place – Jackson Stadsvold of Minnewaska Area
4th Place – Kyler Miller of Alexandria Area
5th Place – Abel Chaparro of Quad County
6th Place – Roscoe Markert of Edina
1st: Bryce Dagel (Eden Prairie) 3-0, So. over Evan Koering (Pequot Lks-Pine River-B) 14-11, Jr. (Fall 3:15)
3rd: Jackson Stadsvold (Minnewaska Area) 13-11, So. over Kyler Miller (Alexandria Area) 9-9, So. (Dec 7-1)
5th: Abel Chaparro (Quad County) 4-14, So. over Roscoe Markert (Edina) 13-9, Jr. (Fall 2:18)
138
1st Place – Connor Tulenchik of Pequot Lks-Pine River-B
2nd Place – Tate Runge of Alexandria Area
3rd Place – Max Reichmann of Minnewaska Area
4th Place – Malachi Johnson of Edina
5th Place – Sam Fuchs of Eden Prairie
6th Place – Ethan Nachbor of Border West Buccaneers
1st: Connor Tulenchik (Pequot Lks-Pine River-B) 22-6, Fr. over Tate Runge (Alexandria Area) 14-12, So. (Fall 2:32)
3rd: Max Reichmann (Minnewaska Area) 10-8, So. over Malachi Johnson (Edina) 20-11, Jr. (MD 13-4)
5th: Sam Fuchs (Eden Prairie) 10-6, Jr. over Ethan Nachbor (Border West Buccaneers) 3-17, So. (Fall 2:53)
145
1st Place – Jahsa Rankins of Eden Prairie
2nd Place – Mason Blair of Minnewaska Area
3rd Place – Harley Large of Pequot Lks-Pine River-B
4th Place – Kayden Wenninger of New London-Spicer
5th Place – Jakob Adelman of Border West Buccaneers
6th Place – Ty King of Minneapolis Patrick Henry
1st: Jahsa Rankins (Eden Prairie) 5-0, Sr. over Mason Blair (Minnewaska Area) 21-3, Jr. (Fall 4:34)
3rd: Harley Large (Pequot Lks-Pine River-B) 14-7, Sr. over Kayden Wenninger (New London-Spicer) 10-7, Jr. (Dec 15-8)
5th: Jakob Adelman (Border West Buccaneers) 14-11, So. over Ty King (Minneapolis Patrick Henry) 8-13, Sr. (Fall 1:39)
152
1st Place – Jake Poehler of Pequot Lks-Pine River-B
2nd Place – Jack Howard of Quad County
3rd Place – Tyler Kleindl of Alexandria Area
4th Place – Tim Thein of New London-Spicer
5th Place – Jordan Todd of Eden Prairie
6th Place – Adam Larson of Minnewaska Area
1st: Jake Poehler (Pequot Lks-Pine River-B) 23-5, Jr. over Jack Howard (Quad County) 15-9, Jr. (SV-1 3-1)
3rd: Tyler Kleindl (Alexandria Area) 4-1, Sr. over Tim Thein (New London-Spicer) 14-10, So. (Fall 0:43)
5th: Jordan Todd (Eden Prairie) 14-8, Jr. over Adam Larson (Minnewaska Area) 10-12, Jr. (Dec 7-0)
160
1st Place – Ayden Friese of Quad County
2nd Place – Trappier Botz of Alexandria Area
3rd Place – Ryan VanLuik of Minnewaska Area
4th Place – Alexander Falkenstein of Eden Prairie
5th Place – Sam Stafford of Border West Buccaneers
6th Place – Matthew Foster of Pequot Lks-Pine River-B
1st: Ayden Friese (Quad County) 23-1, Sr. over Trappier Botz (Alexandria Area) 9-6, Sr. (Fall 4:51)
3rd: Ryan VanLuik (Minnewaska Area) 6-8, So. over Alexander Falkenstein (Eden Prairie) 11-5, Sr. (Dec 4-1)
5th: Sam Stafford (Border West Buccaneers) 5-13, Jr. over Matthew Foster (Pequot Lks-Pine River-B) 3-10, 8th. (Fall 0:33)
170
1st Place – Tyson Meyer of Minnewaska Area
2nd Place – Cody Wheeler of Wadena-Deer Creek
3rd Place – Issac Deal of Border West Buccaneers
4th Place – Tim Ryan of Pequot Lks-Pine River-B
5th Place – Cody Richardson of Alexandria Area
6th Place – paul escoto-perez of Minneapolis Roosevelt
1st: Tyson Meyer (Minnewaska Area) 23-0, So. over Cody Wheeler (Wadena-Deer Creek) 11-8, Jr. (MD 8-0)
3rd: Issac Deal (Border West Buccaneers) 17-7, Sr. over Tim Ryan (Pequot Lks-Pine River-B) 6-6, Sr. (Fall 4:52)
5th: Cody Richardson (Alexandria Area) 2-12, Jr. over paul escoto-perez (Minneapolis Roosevelt) 2-10, Jr. (Inj. 2:00)
182
1st Place – Isaiah Thompson of Eden Prairie
2nd Place – Keenan Dahl of Pequot Lks-Pine River-B
3rd Place – Lance Nelson of Border West Buccaneers
4th Place – Nate Rankin of Minnewaska Area
5th Place – Jaden Gorres of Quad County
6th Place – Myles Pearlman of Minneapolis Roosevelt
1st: Isaiah Thompson (Eden Prairie) 19-3, Sr. over Keenan Dahl (Pequot Lks-Pine River-B) 16-9, Jr. (MD 12-1)
3rd: Lance Nelson (Border West Buccaneers) 9-14, Sr. over Nate Rankin (Minnewaska Area) 3-3, Fr. (Fall 5:34)
5th: Jaden Gorres (Quad County) 4-11, So. over Myles Pearlman (Minneapolis Roosevelt) 0-3, Jr. (TF-1.5 5:39 (19-2))
195
1st Place – Tyler VanLuik of Minnewaska Area
2nd Place – Jon Garcia of New London-Spicer
3rd Place – Micheal Dennis of Border West Buccaneers
4th Place – Isaac Ruby of Minneapolis Roosevelt
5th Place – Will Sather of Eden Prairie
6th Place – Willmar Lopez of Minneapolis Roosevelt
1st: Tyler VanLuik (Minnewaska Area) 24-2, Jr. over Jon Garcia (New London-Spicer) 3-6, So. (Fall 2:40)
3rd: Micheal Dennis (Border West Buccaneers) 18-9, Jr. over Isaac Ruby (Minneapolis Roosevelt) 9-9, Jr. (Fall 2:27)
5th: Will Sather (Eden Prairie) 4-7, 7th. over Willmar Lopez (Minneapolis Roosevelt) 3-13, Jr. (TF-1.5 4:00 (19-3))
220
1st Place – Dylan Jergenson of Minnewaska Area
2nd Place – Will Davis of Edina
3rd Place – Nick McKenzie of New London-Spicer
4th Place – Josh Pettit of Pequot Lks-Pine River-B
5th Place – Isaiah Miller of Minnewaska Area
6th Place – Issac Ebnet of Border West Buccaneers
1st: Dylan Jergenson (Minnewaska Area) 21-3, Jr. over Will Davis (Edina) 21-5, Jr. (Dec 7-1)
3rd: Nick McKenzie (New London-Spicer) 20-5, So. over Josh Pettit (Pequot Lks-Pine River-B) 19-8, Jr. (Dec 4-2)
5th: Isaiah Miller (Minnewaska Area) 1-2, Jr. over Issac Ebnet (Border West Buccaneers) 8-12, So. (Fall 0:25)
285
1st Place – Jakob Swalla of Minnewaska Area
2nd Place – Myca Reynolds of Pequot Lks-Pine River-B
3rd Place – Alex Bazoff of Border West Buccaneers
4th Place – Jack Auginash of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Jack Roth of Alexandria Area
1st: Jakob Swalla (Minnewaska Area) 19-5, So. over Myca Reynolds (Pequot Lks-Pine River-B) 11-11, Jr. (TF-1.5 4:19 (18-3))
3rd: Alex Bazoff (Border West Buccaneers) 5-6, Fr. over Jack Auginash (Minneapolis Patrick Henry) 5-6, So. (Fall 2:47)
5th: Jack Roth (Alexandria Area) 0-2, Sr. over () , . (Bye)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.