MNGWL Region 6 Individual Qualifier

MNGWL Region 6 Individual Qualifier
1 St Michael-Albertville 152.5
2 Anoka 146.0
3 St Francis 127.0
4 Rogers 98.5
5 Cambridge 83.0
5 Monticello 83.0
7 Elk River 82.0
8 Buffalo 71.0
9 Zimmerman 69.0
10 Andover 34.0
11 Blaine 24.0
12 Coon Rapids 21.0
13 Champlin Park 17.0

Results on TrackWrestling

94
1st Place – Caleb Thoennes of St Michael-Albertville
2nd Place – Leo Edblad of Cambridge
3rd Place – Carter Galante of Elk River
4th Place – Kyle Halstensen of St Francis
1st: Caleb Thoennes (St Michael-Albertville) 12-0, Fr. over Carter Galante (Elk River) 4-2, 8th. (Dec 3-1)
2nd: Leo Edblad (Cambridge) 6-3, 7th. over Carter Galante (Elk River) 4-2, 8th. (Dec 5-1)
3rd: Leo Edblad (Cambridge) 6-3, 7th. over Kyle Halstensen (St Francis) 6-4, 8th. (Dec 8-2)
100
1st Place – Cole Jordan of Rogers
2nd Place – Sheldon Monte of St Michael-Albertville
3rd Place – Carter Wothe of Cambridge
4th Place – Marcus Guertin of Monticello
1st: Cole Jordan (Rogers) 16-5, 8th. over Sheldon Monte (St Michael-Albertville) 12-5, 8th. (Fall 0:43)
2nd: Sheldon Monte (St Michael-Albertville) 12-5, 8th. over Carter Wothe (Cambridge) 4-1, 8th. (RULE)
3rd: Carter Wothe (Cambridge) 4-1, 8th. over Marcus Guertin (Monticello) 5-8, Fr. (Fall 2:15)
106
1st Place – Elijah Paulson of Anoka
2nd Place – Gavin Hilyar of Elk River
3rd Place – Quinn McCalla of Monticello
4th Place – Jacobee Scherber of Buffalo
1st: Elijah Paulson (Anoka) 9-0, 8th. over Gavin Hilyar (Elk River) 5-1, Fr. (Dec 8-1)
2nd: Gavin Hilyar (Elk River) 5-1, Fr. over Quinn McCalla (Monticello) 15-8, Fr. (RULE)
3rd: Quinn McCalla (Monticello) 15-8, Fr. over Jacobee Scherber (Buffalo) 3-2, 7th. (Fall 0:54)
113
1st Place – Ken Hollenbeck of St Francis
2nd Place – Logan Jungling of Anoka
3rd Place – Tim Horst of Coon Rapids
4th Place – Roman Dehmer of St Michael-Albertville
1st: Ken Hollenbeck (St Francis) 6-1, Fr. over Logan Jungling (Anoka) 8-1, 8th. (Inj. 1:48)
2nd: Logan Jungling (Anoka) 8-1, 8th. over Tim Horst (Coon Rapids) 9-5, Fr. (RULE)
3rd: Tim Horst (Coon Rapids) 9-5, Fr. over Roman Dehmer (St Michael-Albertville) 9-12, Fr. (Dec 7-4)
120
1st Place – Jack Montplaisir of Zimmerman
2nd Place – Brady Peltier of St Francis
3rd Place – Tyler Zenga of St Michael-Albertville
4th Place – Macray Klohs of Buffalo
1st: Jack Montplaisir (Zimmerman) 7-1, 8th. over Brady Peltier (St Francis) 4-1, 8th. (Fall 2:01)
2nd: Brady Peltier (St Francis) 4-1, 8th. over Tyler Zenga (St Michael-Albertville) 14-3, 8th. (Dec 5-3)
3rd: Tyler Zenga (St Michael-Albertville) 14-3, 8th. over Macray Klohs (Buffalo) 2-2, Fr. (Dec 5-2)
126
1st Place – Nelson Anderson of Monticello
2nd Place – Kelly Omann of Rogers
3rd Place – Treytin Byers of Cambridge
4th Place – Jaden Burandt of Anoka
1st: Nelson Anderson (Monticello) 12-6, Fr. over Kelly Omann (Rogers) 8-3, 8th. (SV-1 8-6)
2nd: Kelly Omann (Rogers) 8-3, 8th. over Treytin Byers (Cambridge) 5-3, 8th. (SV-1 6-4)
3rd: Treytin Byers (Cambridge) 5-3, 8th. over Jaden Burandt (Anoka) 6-2, Fr. (Dec 6-0)
132
1st Place – Jacob Whitaker of Anoka
2nd Place – Alex Fearing of Monticello
3rd Place – Dylan Jackson of Rogers
4th Place – Kaiyee Kong of Blaine
1st: Jacob Whitaker (Anoka) 7-0, Fr. over Alex Fearing (Monticello) 11-13, . (MD 8-0)
2nd: Alex Fearing (Monticello) 11-13, . over Dylan Jackson (Rogers) 10-6, 8th. (Dec 6-2)
3rd: Dylan Jackson (Rogers) 10-6, 8th. over Kaiyee Kong (Blaine) 2-2, Fr. (Fall 2:48)
138
1st Place – Jake Springer of St Michael-Albertville
2nd Place – Hunter Spike of Buffalo
3rd Place – Josh Dubois of St Francis
4th Place – Eden Goyah of Anoka
1st: Jake Springer (St Michael-Albertville) 10-3, . over Josh Dubois (St Francis) 5-3, Fr. (Fall 4:29)
2nd: Hunter Spike (Buffalo) 5-1, 8th. over Josh Dubois (St Francis) 5-3, Fr. (Dec 7-6)
3rd: Hunter Spike (Buffalo) 5-1, 8th. over Eden Goyah (Anoka) 5-4, Fr. (Fall 2:35)
145
1st Place – Zaden Fitzsimmonds of Anoka
2nd Place – James Lehn of St Francis
3rd Place – Reven Simat of St Michael-Albertville
4th Place – Caleb Climaco of Rogers
1st: Zaden Fitzsimmonds (Anoka) 9-0, Fr. over James Lehn (St Francis) 6-2, Fr. (Fall 0:35)
2nd: James Lehn (St Francis) 6-2, Fr. over Reven Simat (St Michael-Albertville) 11-3, 8th. (MD 15-5)
3rd: Reven Simat (St Michael-Albertville) 11-3, 8th. over Caleb Climaco (Rogers) 15-3, Fr. (Dec 6-4)
152
1st Place – Nate Beberg of Andover
2nd Place – Luke Williamson of St Michael-Albertville
3rd Place – Brennan Halderson of Buffalo
4th Place – Cyrus Dougba of Champlin Park
1st: Nate Beberg (Andover) 6-6, Fr. over Luke Williamson (St Michael-Albertville) 9-5, Fr. (Fall 2:58)
2nd: Luke Williamson (St Michael-Albertville) 9-5, Fr. over Brennan Halderson (Buffalo) 2-1, Fr. (RULE)
3rd: Brennan Halderson (Buffalo) 2-1, Fr. over Cyrus Dougba (Champlin Park) 7-5, . (Dec 14-11)
160
1st Place – Tony Hanson of Elk River
2nd Place – Ethan Yantes of St Michael-Albertville
3rd Place – Ashton Wollan of Anoka
4th Place – Hayden Lindquist of St Francis
1st: Tony Hanson (Elk River) 6-2, Fr. over Ethan Yantes (St Michael-Albertville) 7-6, . (Dec 6-0)
2nd: Ethan Yantes (St Michael-Albertville) 7-6, . over Ashton Wollan (Anoka) 5-2, Fr. (Dec 7-2)
3rd: Ashton Wollan (Anoka) 5-2, Fr. over Hayden Lindquist (St Francis) 2-3, Fr. (Fall 3:31)
170
1st Place – Isaiah Brown of Rogers
2nd Place – Carter Bartell of St Francis
3rd Place – Ben Bauer of Monticello
4th Place – Abe Hunter of Zimmerman
1st: Isaiah Brown (Rogers) 22-0, Fr. over Carter Bartell (St Francis) 5-1, 8th. (Fall 0:51)
2nd: Carter Bartell (St Francis) 5-1, 8th. over Ben Bauer (Monticello) 3-2, . (Fall 1:17)
3rd: Ben Bauer (Monticello) 3-2, . over Abe Hunter (Zimmerman) 4-6, Fr. (MD 10-1)
189
1st Place – Aiden Pardino of Zimmerman
2nd Place – Scott Simpson of Cambridge
3rd Place – Riggs Tuchtenhagen of Buffalo
4th Place – Owen Barthel of St Michael-Albertville
1st: Aiden Pardino (Zimmerman) 15-7, Fr. over Scott Simpson (Cambridge) 4-1, Fr. (Fall 0:42)
2nd: Scott Simpson (Cambridge) 4-1, Fr. over Riggs Tuchtenhagen (Buffalo) 1-2, . (Dec 12-8)
3rd: Riggs Tuchtenhagen (Buffalo) 1-2, . over Owen Barthel (St Michael-Albertville) 6-5, Fr. (Fall 1:54)
285
1st Place – Brady Thompson of Elk River
2nd Place – Kemuel Acosta of Cambridge
3rd Place – Jeremie Reeves of Anoka
4th Place – Marcus Mueller of St Michael-Albertville
1st: Brady Thompson (Elk River) 5-0, Fr. over Kemuel Acosta (Cambridge) 4-1, Fr. (Dec 1-0)
2nd: Kemuel Acosta (Cambridge) 4-1, Fr. over Jeremie Reeves (Anoka) 7-3, Fr. (Fall 4:00)
3rd: Jeremie Reeves (Anoka) 7-3, Fr. over Marcus Mueller (St Michael-Albertville) 6-4, Fr. (Fall 1:16)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.