MNGWL Region 8 Individual Qualifier

MNGWL Region 8 Individual Qualifier
1 Bemidji 227.5
2 Detroit Lakes 168.0
3 United Clay Becker 114.5
4 Frazee 114.0
5 Pelican Rapids 98.0
6 Crookston 80.0
7 Fergus Falls 76.0
8 Fosston-Bagley 73.0
9 Alexandria 72.5
10 Moorhead 57.0
11 Barnesville 48.0
12 Breckenridge 40.0
13 Mahnomen-Waubun 39.0
14 Wadena-Deer Creek 34.0
15 Bertha-Hewitt-Verndale 0.0
15 Browerville-E.V. 0.0
15 Deer River 0.0
15 Dilworth-Glyndon-Felton 0.0
15 Fertile-Beltrami 0.0
15 Grand Rapids 0.0
15 New York Mills 0.0
15 Red Lake County Central 0.0

Results on TrackWrestling

94
1st Place – Aiden Wolfe of Fosston-Bagley
2nd Place – Taylor Johnson of United Clay Becker
3rd Place – Hunter Heim of Bemidji
4th Place – Lee Ellingsberg of Moorhead
1st: Aiden Wolfe (Fosston-Bagley) 13-0, 7th. over Taylor Johnson (United Clay Becker) 14-4, 8th. (Dec 9-6)
2nd: Taylor Johnson (United Clay Becker) 14-4, 8th. over Hunter Heim (Bemidji) 10-2, 7th. (RULE)
3rd: Hunter Heim (Bemidji) 10-2, 7th. over Lee Ellingsberg (Moorhead) 9-3, 7th. (Dec 4-0)
100
1st Place – Tyson Ullyott of Detroit Lakes
2nd Place – Carter Coauette of Crookston
3rd Place – Griffin Quade of Moorhead
4th Place – Kallen Littler of Bemidji
1st: Tyson Ullyott (Detroit Lakes) 10-3, 8th. over Carter Coauette (Crookston) 13-4, 7th. (Dec 7-6)
2nd: Carter Coauette (Crookston) 13-4, 7th. over Griffin Quade (Moorhead) 6-6, 7th. (RULE)
3rd: Griffin Quade (Moorhead) 6-6, 7th. over Kallen Littler (Bemidji) 11-5, . (Dec 6-5)
106
1st Place – Jake Nagel of Frazee
2nd Place – Coy Olsen of Bemidji
3rd Place – Ayden Hauck of Barnesville
4th Place – Simon Snyder of Wadena-Deer Creek
1st: Jake Nagel (Frazee) 13-8, 8th. over Ayden Hauck (Barnesville) 8-2, 7th. (Dec 6-0)
2nd: Coy Olsen (Bemidji) 16-6, . over Ayden Hauck (Barnesville) 8-2, 7th. (Dec 5-0)
3rd: Coy Olsen (Bemidji) 16-6, . over Simon Snyder (Wadena-Deer Creek) 6-9, 8th. (Dec 6-2)
113
1st Place – Cole Weber of Detroit Lakes
2nd Place – Logan Willard of Bemidji
3rd Place – Will Olson of Mahnomen-Waubun
4th Place – Preston Mayfield of Frazee
1st: Cole Weber (Detroit Lakes) 9-2, Fr. over Will Olson (Mahnomen-Waubun) 4-9, . (Dec 5-4)
2nd: Logan Willard (Bemidji) 14-9, Fr. over Will Olson (Mahnomen-Waubun) 4-9, . (Dec 7-0)
3rd: Logan Willard (Bemidji) 14-9, Fr. over Preston Mayfield (Frazee) 8-10, 7th. (Dec 6-5)
120
1st Place – Bradly Swiers of Detroit Lakes
2nd Place – Anthony Reese of Pelican Rapids
3rd Place – John Roller of Barnesville
4th Place – Grant Davis of Breckenridge
1st: Bradly Swiers (Detroit Lakes) 7-1, Fr. over Anthony Reese (Pelican Rapids) 8-11, Fr. (Dec 12-8)
2nd: Anthony Reese (Pelican Rapids) 8-11, Fr. over John Roller (Barnesville) 5-2, 8th. (MD 10-0)
3rd: John Roller (Barnesville) 5-2, 8th. over Grant Davis (Breckenridge) 2-2, 7th. (Fall 1:39)
126
1st Place – Tyler Moe of Frazee
2nd Place – Braxton Volker of Crookston
3rd Place – Clint Andreson of Detroit Lakes
4th Place – Carter Johnson of Pelican Rapids
1st: Tyler Moe (Frazee) 14-11, 7th. over Braxton Volker (Crookston) 15-10, 8th. (Dec 8-2)
2nd: Braxton Volker (Crookston) 15-10, 8th. over Clint Andreson (Detroit Lakes) 7-8, Fr. (Fall 0:30)
3rd: Clint Andreson (Detroit Lakes) 7-8, Fr. over Carter Johnson (Pelican Rapids) 6-9, 8th. (MD 14-0)
132
1st Place – Dane Jorgensen of Bemidji
2nd Place – Aidan Ruddy of Breckenridge
3rd Place – Sebastian Cen teno of Pelican Rapids
4th Place – Cole Vatnsdal of Alexandria
1st: Dane Jorgensen (Bemidji) 12-0, 8th. over Aidan Ruddy (Breckenridge) 3-1, Fr. (Dec 6-4)
2nd: Aidan Ruddy (Breckenridge) 3-1, Fr. over Sebastian Cen teno (Pelican Rapids) 15-6, Fr. (Dec 5-4)
3rd: Sebastian Cen teno (Pelican Rapids) 15-6, Fr. over Cole Vatnsdal (Alexandria) 12-4, 8th. (Fall 0:59)
138
1st Place – Zeke Noel of United Clay Becker
2nd Place – Cody Vatnsdal of Alexandria
3rd Place – Riley Roybal of Bemidji
4th Place – Lance ‘Joey’ Graff of Fergus Falls
1st: Zeke Noel (United Clay Becker) 13-2, 8th. over Cody Vatnsdal (Alexandria) 9-5, 8th. (Fall 2:33)
2nd: Cody Vatnsdal (Alexandria) 9-5, 8th. over Riley Roybal (Bemidji) 13-2, 8th. (RULE)
3rd: Riley Roybal (Bemidji) 13-2, 8th. over Lance ‘Joey’ Graff (Fergus Falls) 7-6, 8th. (Dec 4-2)
145
1st Place – Cale Abraham of Detroit Lakes
2nd Place – Carson McNeal of Pelican Rapids
3rd Place – Jayce Thompson of Fosston-Bagley
4th Place – Nicholas Witt of Alexandria
1st: Cale Abraham (Detroit Lakes) 9-0, 8th. over Carson McNeal (Pelican Rapids) 4-8, Fr. (Fall 0:36)
2nd: Carson McNeal (Pelican Rapids) 4-8, Fr. over Jayce Thompson (Fosston-Bagley) 11-9, Fr. (Fall 2:38)
3rd: Jayce Thompson (Fosston-Bagley) 11-9, Fr. over Nicholas Witt (Alexandria) 11-6, Fr. (MD 12-4)
152
1st Place – Ethan Boll of Crookston
2nd Place – Jonah Sorum of Fergus Falls
3rd Place – Patrick Pechtel of Pelican Rapids
4th Place – Jacob Ehnert of Detroit Lakes
1st: Ethan Boll (Crookston) 15-6, 8th. over Patrick Pechtel (Pelican Rapids) 5-2, Fr. (Fall 2:16)
2nd: Jonah Sorum (Fergus Falls) 9-2, Fr. over Patrick Pechtel (Pelican Rapids) 5-2, Fr. (Fall 3:58)
3rd: Jonah Sorum (Fergus Falls) 9-2, Fr. over Jacob Ehnert (Detroit Lakes) 5-8, Fr. (Fall 1:53)
160
1st Place – Barrick Nelson of Bemidji
2nd Place – Byron Kropuenske of Frazee
3rd Place – Lucas Oliphant of Fergus Falls
4th Place – Blake Geray of Mahnomen-Waubun
1st: Barrick Nelson (Bemidji) 5-0, 8th. over Byron Kropuenske (Frazee) 5-4, Fr. (Fall 0:36)
2nd: Byron Kropuenske (Frazee) 5-4, Fr. over Lucas Oliphant (Fergus Falls) 5-12, Fr. (Dec 8-3)
3rd: Lucas Oliphant (Fergus Falls) 5-12, Fr. over Blake Geray (Mahnomen-Waubun) 6-9, . (Dec 6-1)
170
1st Place – Danny Graham of Frazee
2nd Place – Nate Schwinghammer of Bemidji
3rd Place – Henry Lee of Detroit Lakes
4th Place – Nathan Severtson of Fergus Falls
1st: Danny Graham (Frazee) 10-11, 8th. over Nate Schwinghammer (Bemidji) 9-2, Fr. (Fall 2:31)
2nd: Nate Schwinghammer (Bemidji) 9-2, Fr. over Henry Lee (Detroit Lakes) 5-5, 8th. (Fall 0:41)
3rd: Henry Lee (Detroit Lakes) 5-5, 8th. over Nathan Severtson (Fergus Falls) 5-6, Fr. (Fall 3:28)
189
1st Place – Carston Hamre of United Clay Becker
2nd Place – Thomas Paquette of Bemidji
3rd Place – Jeffery Moen of Detroit Lakes
4th Place – Zach Swenson of Fosston-Bagley
1st: Carston Hamre (United Clay Becker) 7-1, Fr. over Thomas Paquette (Bemidji) 6-1, 8th. (Fall 2:50)
2nd: Thomas Paquette (Bemidji) 6-1, 8th. over Jeffery Moen (Detroit Lakes) 7-5, 8th. (RULE)
3rd: Jeffery Moen (Detroit Lakes) 7-5, 8th. over Zach Swenson (Fosston-Bagley) 5-7, 7th. (Fall 0:35)
285
1st Place – Wyatt Dunham of United Clay Becker
2nd Place – Dylan Headbird of Bemidji
3rd Place – Tim Wells of Barnesville
4th Place – Stone Smith of Alexandria
1st: Wyatt Dunham (United Clay Becker) 13-5, Fr. over Dylan Headbird (Bemidji) 7-4, Fr. (Fall 0:32)
2nd: Dylan Headbird (Bemidji) 7-4, Fr. over Tim Wells (Barnesville) 6-7, 8th. (RULE)
3rd: Tim Wells (Barnesville) 6-7, 8th. over Stone Smith (Alexandria) 2-6, 8th. (MD 12-2)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.