New Richmond Invitational

New Richmond Invitational
1 River Falls 265.0
2 Amery 250.5
3 Osceola 227.5
4 Spooner/Webster 212.0
5 New Richmond 181.0
6 Rice Lake 170.0
7 Spring Valley/Elmwood 142.5
8 Clear Lake 134.0
9 Somerset 67.0
10 Trinity at River Ridge 65.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Kaleb Casey of Spring Valley/Elmwood
2nd Place – Drew Willeman of Osceola
3rd Place – Carter Schulz of Rice Lake
4th Place – Josie Bartishofski of River Falls
5th Place – Jimmy Melton of Spooner/Webster
6th Place – Sam Kelling of Amery
7th Place – Zach Chen of Trinity at River Ridge
8th Place – Riley Rainer of Somerset
9th Place – Kevin Penning of River Falls
10th Place – Ethan Cernohous of River Falls
1st: Kaleb Casey (Spring Valley/Elmwood) 18-3, Fr. over Drew Willeman (Osceola) 18-5, Jr. (Dec 5-0)
3rd: Carter Schulz (Rice Lake) 18-5, Fr. over Josie Bartishofski (River Falls) 10-11, Sr. (Dec 7-5)
5th: Jimmy Melton (Spooner/Webster) 15-9, Fr. over Sam Kelling (Amery) 7-12, Fr. (Fall 1:19)
7th: Zach Chen (Trinity at River Ridge) 4-4, Fr. over Riley Rainer (Somerset) 4-15, So. (Fall 0:27)
9th: Kevin Penning (River Falls) 1-4, Fr. over Ethan Cernohous (River Falls) 0-7, So. (Dec 10-9)
113
1st Place – Thomas Oswald of Osceola
2nd Place – Jacob Sirek of Rice Lake
3rd Place – Shane Larson of Clear Lake
4th Place – James Hampton of River Falls
5th Place – Noah Henning of New Richmond
6th Place – Alex Daniels of Spooner/Webster
7th Place – Tristan Neisinger of Spring Valley/Elmwood
8th Place – Chayton Penning of River Falls
9th Place – Tristan McClung of Osceola
10th Place – Jerico Skluzacek of Spooner/Webster
1st: Thomas Oswald (Osceola) 22-1, So. over Jacob Sirek (Rice Lake) 17-6, So. (Fall 3:46)
3rd: Shane Larson (Clear Lake) 15-9, So. over James Hampton (River Falls) 14-8, Fr. (Dec 8-6)
5th: Noah Henning (New Richmond) 14-12, Fr. over Alex Daniels (Spooner/Webster) 13-10, Jr. (Fall 3:29)
7th: Tristan Neisinger (Spring Valley/Elmwood) 9-10, Fr. over Chayton Penning (River Falls) 2-4, Sr. (MD 9-0)
9th: Tristan McClung (Osceola) 3-6, Fr. over Jerico Skluzacek (Spooner/Webster) 0-5, So. (Fall 3:13)
120
1st Place – Mason Tylee of Amery
2nd Place – Owen Larson of River Falls
3rd Place – Jason Peterson of Spooner/Webster
4th Place – Andrew Olson of Osceola
5th Place – Lucas Sedivy of Osceola
6th Place – Joe Wentz of Amery
7th Place – Tyler Harris of New Richmond
8th Place – Kaleb Gordon of Osceola
9th Place – Landon Wilson of Somerset
1st: Mason Tylee (Amery) 8-2, Fr. over Owen Larson (River Falls) 17-10, Fr. (Fall 2:57)
3rd: Jason Peterson (Spooner/Webster) 19-7, Sr. over Andrew Olson (Osceola) 6-3, Sr. (Fall 3:01)
5th: Lucas Sedivy (Osceola) 15-8, Fr. over Joe Wentz (Amery) 9-12, Fr. (Fall 0:47)
7th: Tyler Harris (New Richmond) 9-16, So. over Kaleb Gordon (Osceola) 1-4, So. (Fall 1:57)
9th: Landon Wilson (Somerset) 6-15, Fr. over () , . (Bye)
126
1st Place – Walker Ingham of Amery
2nd Place – Tyler Hantsbarger of Somerset
3rd Place – Mathew Anderson of Clear Lake
4th Place – Cayden Henning of New Richmond
5th Place – Brody Jepson of Spooner/Webster
6th Place – Bennet Cernohous of River Falls
7th Place – Elliot Hampton of River Falls
8th Place – Chris Fugate of Osceola
9th Place – Jon DeMarais of Trinity at River Ridge
10th Place – Daniel Nelson of Osceola
1st: Walker Ingham (Amery) 19-4, So. over Tyler Hantsbarger (Somerset) 23-2, Jr. (Dec 2-0)
3rd: Mathew Anderson (Clear Lake) 19-3, So. over Cayden Henning (New Richmond) 14-12, Jr. (Fall 1:57)
5th: Brody Jepson (Spooner/Webster) 16-8, Fr. over Bennet Cernohous (River Falls) 17-10, Sr. (For.)
7th: Elliot Hampton (River Falls) 12-6, So. over Chris Fugate (Osceola) 6-9, Fr. (Fall 3:49)
9th: Jon DeMarais (Trinity at River Ridge) 7-9, Jr. over Daniel Nelson (Osceola) 3-11, Jr. (Dec 9-2)
132
1st Place – Jordan Penard of Amery
2nd Place – Brandon Dennis of New Richmond
3rd Place – Eli Schulz of Rice Lake
4th Place – Kiru Adbebe of Trinity at River Ridge
5th Place – Cooper Andrea of River Falls
6th Place – Max Schmitt of Spring Valley/Elmwood
7th Place – Jacob Sedivy of Osceola
8th Place – Dylan Kammerud of Somerset
9th Place – Cody Hoisington of Osceola
1st: Jordan Penard (Amery) 20-3, So. over Brandon Dennis (New Richmond) 19-6, Jr. (Dec 3-0)
3rd: Eli Schulz (Rice Lake) 5-3, Jr. over Kiru Adbebe (Trinity at River Ridge) 9-9, Jr. (Dec 6-3)
5th: Cooper Andrea (River Falls) 14-15, Jr. over Max Schmitt (Spring Valley/Elmwood) 6-9, Fr. (Fall 1:22)
7th: Jacob Sedivy (Osceola) 15-10, Fr. over Dylan Kammerud (Somerset) 6-16, Sr. (Fall 0:55)
9th: Cody Hoisington (Osceola) 1-4, So. over () , . (Bye)
138
1st Place – Jared Grahovac of Somerset
2nd Place – Tyler Dennis of New Richmond
3rd Place – Miles Longsdorf of River Falls
4th Place – John Hove of Osceola
5th Place – Marquez Clerveaux of Rice Lake
6th Place – Keaton Tollakson of Amery
7th Place – Brayden Wolf of Spring Valley/Elmwood
8th Place – Trent Avery of Clear Lake
9th Place – Cole Ott of Spooner/Webster
1st: Jared Grahovac (Somerset) 23-1, Sr. over Tyler Dennis (New Richmond) 16-9, So. (Dec 7-2)
3rd: Miles Longsdorf (River Falls) 23-7, Fr. over John Hove (Osceola) 16-9, Sr. (Dec 3-1)
5th: Marquez Clerveaux (Rice Lake) 9-6, Sr. over Keaton Tollakson (Amery) 3-12, So. (Fall 2:55)
7th: Brayden Wolf (Spring Valley/Elmwood) 7-6, So. over Trent Avery (Clear Lake) 3-16, So. (Fall 1:08)
9th: Cole Ott (Spooner/Webster) 1-4, So. over () , . (Bye)
145
1st Place – Ivan Ruble of Clear Lake
2nd Place – Aaron Schmidt of Osceola
3rd Place – Tyler Haydon of River Falls
4th Place – Deairus Clerveaux of Rice Lake
5th Place – Brandon Meister of Spooner/Webster
6th Place – Cross Hurlburt of Spring Valley/Elmwood
7th Place – Devon Denison of New Richmond
8th Place – Timmy Kelling of Amery
9th Place – Will Howell of Trinity at River Ridge
10th Place – Lewis Schneider of Somerset
1st: Ivan Ruble (Clear Lake) 19-6, Jr. over Aaron Schmidt (Osceola) 8-8, Jr. (Fall 1:14)
3rd: Tyler Haydon (River Falls) 17-11, Fr. over Deairus Clerveaux (Rice Lake) 13-7, Sr. (Fall 5:18)
5th: Brandon Meister (Spooner/Webster) 13-10, Fr. over Cross Hurlburt (Spring Valley/Elmwood) 3-10, So. (Inj. 5:31)
7th: Devon Denison (New Richmond) 3-6, Jr. over Timmy Kelling (Amery) 2-9, So. (TF-1.5 4:18 (16-0))
9th: Will Howell (Trinity at River Ridge) 1-4, So. over Lewis Schneider (Somerset) 0-7, Fr. (Inj. 0:00)
152
1st Place – Mike Smith of Amery
2nd Place – Santana Schlegel of Spring Valley/Elmwood
3rd Place – Korey Catts of Clear Lake
4th Place – Thomas Nicklaus of Trinity at River Ridge
5th Place – Quentin Hayes of New Richmond
6th Place – Isaac Campeau of Osceola
7th Place – Leyton Hadzima of River Falls
8th Place – Thomas Macnamara of Trinity at River Ridge
9th Place – Alex Lange of Somerset
10th Place – Ryan Leidle of Osceola
1st: Mike Smith (Amery) 22-1, Sr. over Santana Schlegel (Spring Valley/Elmwood) 13-4, Sr. (Fall 2:39)
3rd: Korey Catts (Clear Lake) 17-7, Sr. over Thomas Nicklaus (Trinity at River Ridge) 6-8, So. (Fall 3:48)
5th: Quentin Hayes (New Richmond) 5-4, So. over Isaac Campeau (Osceola) 6-13, Fr. (Dec 5-1)
7th: Leyton Hadzima (River Falls) 5-12, So. over Thomas Macnamara (Trinity at River Ridge) 1-4, So. (Fall 0:20)
9th: Alex Lange (Somerset) 1-4, Fr. over Ryan Leidle (Osceola) 5-12, Jr. (For.)
160
1st Place – Carter Paulson of Rice Lake
2nd Place – Logan Johnson of Osceola
3rd Place – Garrett Borth of River Falls
4th Place – Nate Fesenmaier of Spring Valley/Elmwood
5th Place – Dylan Thomson of Amery
6th Place – Christian Moeller of New Richmond
7th Place – Mitchel Gamache of Amery
1st: Carter Paulson (Rice Lake) 20-2, Jr. over Logan Johnson (Osceola) 17-7, Jr. (Fall 2:49)
3rd: Garrett Borth (River Falls) 16-7, Jr. over Nate Fesenmaier (Spring Valley/Elmwood) 14-8, So. (Fall 3:27)
5th: Dylan Thomson (Amery) 10-8, Jr. over Christian Moeller (New Richmond) 13-10, Jr. (Fall 4:18)
7th: Mitchel Gamache (Amery) 3-6, Fr. over () , . (Bye)
9th: () , . over () , . (Bye)
170
1st Place – Nathan Fuller of River Falls
2nd Place – Kale Hopke of Amery
3rd Place – Callub Paulson of Rice Lake
4th Place – Matthew Germain of Osceola
5th Place – Braeden Gefeke of New Richmond
6th Place – Carter Melton of Spooner/Webster
7th Place – Matt Knutson of Amery
8th Place – Nolan Stans of Spring Valley/Elmwood
9th Place – Jack Michaud of Trinity at River Ridge
10th Place – Josh Hilmanowski of River Falls
1st: Nathan Fuller (River Falls) 21-1, Sr. over Kale Hopke (Amery) 15-4, Fr. (Fall 4:48)
3rd: Callub Paulson (Rice Lake) 19-4, Sr. over Matthew Germain (Osceola) 12-7, Jr. (Fall 2:56)
5th: Braeden Gefeke (New Richmond) 15-12, Sr. over Carter Melton (Spooner/Webster) 17-9, So. (Dec 4-2)
7th: Matt Knutson (Amery) 8-11, Jr. over Nolan Stans (Spring Valley/Elmwood) 8-10, So. (Fall 5:11)
9th: Jack Michaud (Trinity at River Ridge) 4-12, Jr. over Josh Hilmanowski (River Falls) 2-19, So. (Fall 3:03)
182
1st Place – Chase Melton of Spooner/Webster
2nd Place – Kenny Fesenmaier of Spring Valley/Elmwood
3rd Place – Aiden Willard of Trinity at River Ridge
4th Place – Nick Carlson of Osceola
5th Place – Jake LaVenture of New Richmond
6th Place – Austin Mueller of River Falls
7th Place – Zachary Kubnick of Spooner/Webster
1st: Chase Melton (Spooner/Webster) 24-1, Sr. over Kenny Fesenmaier (Spring Valley/Elmwood) 15-6, Sr. (TB-1 2-1)
3rd: Aiden Willard (Trinity at River Ridge) 15-1, Jr. over Nick Carlson (Osceola) 16-8, So. (Dec 7-1)
5th: Jake LaVenture (New Richmond) 16-9, Sr. over Austin Mueller (River Falls) 7-7, Jr. (Fall 0:37)
7th: Zachary Kubnick (Spooner/Webster) 9-10, Sr. over () , . (Bye)
9th: () , . over () , . (Bye)
195
1st Place – Sam Melton of Spooner/Webster
2nd Place – Ryan Muller of New Richmond
3rd Place – Marcus Cudd of River Falls
4th Place – Oscar Brickel of Amery
5th Place – Travis Marty of Spring Valley/Elmwood
6th Place – Adam Riegel of Osceola
Round 1
Sam Melton (Spooner/Webster) 23-2, Sr. over Adam Riegel (Osceola) 3-11, Sr. (Fall 0:57)
Ryan Muller (New Richmond) 8-9, Jr. over Marcus Cudd (River Falls) 15-10, So. (Fall 3:09)
Oscar Brickel (Amery) 9-10, So. over Travis Marty (Spring Valley/Elmwood) 9-10, Jr. (Fall 1:59)
Round 2
Sam Melton (Spooner/Webster) 23-2, Sr. over Oscar Brickel (Amery) 9-10, So. (Fall 2:24)
Travis Marty (Spring Valley/Elmwood) 9-10, Jr. over Ryan Muller (New Richmond) 8-9, Jr. (Dec 6-4)
Marcus Cudd (River Falls) 15-10, So. over Adam Riegel (Osceola) 3-11, Sr. (Fall 0:54)
Round 3
Sam Melton (Spooner/Webster) 23-2, Sr. over Travis Marty (Spring Valley/Elmwood) 9-10, Jr. (Fall 2:26)
Ryan Muller (New Richmond) 8-9, Jr. over Adam Riegel (Osceola) 3-11, Sr. (Fall 3:10)
Marcus Cudd (River Falls) 15-10, So. over Oscar Brickel (Amery) 9-10, So. (Dec 15-8)
Round 4
Sam Melton (Spooner/Webster) 23-2, Sr. over Marcus Cudd (River Falls) 15-10, So. (Fall 1:16)
Ryan Muller (New Richmond) 8-9, Jr. over Oscar Brickel (Amery) 9-10, So. (Fall 3:52)
Travis Marty (Spring Valley/Elmwood) 9-10, Jr. over Adam Riegel (Osceola) 3-11, Sr. (Fall 5:27)
Round 5
Sam Melton (Spooner/Webster) 23-2, Sr. over Ryan Muller (New Richmond) 8-9, Jr. (Fall 3:29)
Marcus Cudd (River Falls) 15-10, So. over Travis Marty (Spring Valley/Elmwood) 9-10, Jr. (Fall 0:54)
Oscar Brickel (Amery) 9-10, So. over Adam Riegel (Osceola) 3-11, Sr. (Fall 0:24)
220
1st Place – Joshua Carroll of Spooner/Webster
2nd Place – Gabriel Lowney of Osceola
3rd Place – Gabe Glaubitz of River Falls
4th Place – Chance Schroeder of Amery
Round 1
Joshua Carroll (Spooner/Webster) 25-0, Sr. over () , . (Bye)
Gabriel Lowney (Osceola) 18-7, Sr. over Chance Schroeder (Amery) 5-12, Fr. (Fall 1:09)
Gabe Glaubitz (River Falls) 5-5, Jr. over () , . (Bye)
Round 2
Joshua Carroll (Spooner/Webster) 25-0, Sr. over () , . (Bye)
Gabriel Lowney (Osceola) 18-7, Sr. over Gabe Glaubitz (River Falls) 5-5, Jr. (MD 8-0)
Chance Schroeder (Amery) 5-12, Fr. over () , . (Bye)
Round 3
Joshua Carroll (Spooner/Webster) 25-0, Sr. over Gabe Glaubitz (River Falls) 5-5, Jr. (Fall 1:18)
Gabriel Lowney (Osceola) 18-7, Sr. over () , . (Bye)
Chance Schroeder (Amery) 5-12, Fr. over () , . (Bye)
Round 4
Joshua Carroll (Spooner/Webster) 25-0, Sr. over Chance Schroeder (Amery) 5-12, Fr. (Fall 0:59)
Gabriel Lowney (Osceola) 18-7, Sr. over () , . (Bye)
Gabe Glaubitz (River Falls) 5-5, Jr. over () , . (Bye)
Round 5
Joshua Carroll (Spooner/Webster) 25-0, Sr. over Gabriel Lowney (Osceola) 18-7, Sr. (Fall 1:11)
Gabe Glaubitz (River Falls) 5-5, Jr. over Chance Schroeder (Amery) 5-12, Fr. (Fall 3:50)
() , . over () , . (Bye)
285
1st Place – Sam Dusek of Clear Lake
2nd Place – Brett Jepson of Spooner/Webster
3rd Place – Robert Beese of Amery
4th Place – Tyler Kliszcz of River Falls
5th Place – Victor Jimenez of Rice Lake
6th Place – Ashton Duden of Clear Lake
7th Place – Adam Stener of New Richmond
8th Place – Sawyer Wilson of Somerset
1st: Sam Dusek (Clear Lake) 17-1, Sr. over Brett Jepson (Spooner/Webster) 21-4, Sr. (Fall 0:54)
3rd: Robert Beese (Amery) 15-7, Fr. over Tyler Kliszcz (River Falls) 14-10, Sr. (Dec 2-0)
5th: Victor Jimenez (Rice Lake) 13-10, Sr. over Ashton Duden (Clear Lake) 6-4, So. (Fall 3:17)
7th: Adam Stener (New Richmond) 9-11, So. over Sawyer Wilson (Somerset) 2-7, Jr. (Fall 4:45)
9th: () , . over () , . (Bye)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.