Ogilvie Lion Invitational

Ogilvie Lion Invitational
1 Saint Croix Falls 197.0
2 Blackduck/ Cass Lake-Bena 166.0
3 Royalton-Upsala 154.5
4 Park Rapids 148.0
5 Glencoe-Lester Prairie 141.5
6 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 136.0
7 Crosby-Ironton 124.5
8 Osakis 75.0
9 North Branch 70.0
10 Unity 68.0
11 Ogilvie 58.0
12 Walker-Hackensack-Akeley/ Nevis 48.0
13 Minneapolis Edison 32.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Coy Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Luke Theamart of Saint Croix Falls
3rd Place – Eli Sharbono of Blackduck/ Cass Lake-Bena
4th Place – Sam Costanzo of Royalton-Upsala
5th Place – Logan Grove of Osakis
6th Place – Dawson Varpness of Glencoe-Lester Prairie
7th Place – Zachary Wendel of North Branch
8th Place – Hayden Bolling of Ogilvie
1st: Coy Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 18-2, Fr. over Luke Theamart (Saint Croix Falls) 13-4, Jr. (Dec 7-5)
3rd: Eli Sharbono (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 13-6, Fr. over Sam Costanzo (Royalton-Upsala) 9-4, Sr. (M. For.)
5th: Logan Grove (Osakis) 13-6, So. over Dawson Varpness (Glencoe-Lester Prairie) 4-7, 8th. (Fall 2:26)
7th: Zachary Wendel (North Branch) 5-11, Fr. over Hayden Bolling (Ogilvie) 1-7, 7th. (Fall 1:47)
113
1st Place – John Paul Fitzpatrick of Crosby-Ironton
2nd Place – Jace Cacka of Glencoe-Lester Prairie
3rd Place – Mason Will of Saint Croix Falls
4th Place – Rhett Hudoba of Ogilvie
5th Place – Lucas Kritzeck of Park Rapids
6th Place – Will Gorecki of Royalton-Upsala
7th Place – Chase Magaard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
8th Place – Carter Pater of Blackduck/ Cass Lake-Bena
1st: John Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 16-5, 8th. over Jace Cacka (Glencoe-Lester Prairie) 12-9, 8th. (Dec 10-8)
3rd: Mason Will (Saint Croix Falls) 18-7, Fr. over Rhett Hudoba (Ogilvie) 17-10, Fr. (Dec 3-2)
5th: Lucas Kritzeck (Park Rapids) 3-1, 8th. over Will Gorecki (Royalton-Upsala) 12-11, 8th. (Dec 1-0)
7th: Chase Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 13-6, 8th. over Carter Pater (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 7-6, 7th. (Fall 4:12)
120
1st Place – Will Magaard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Trevor Janssen of Blackduck/ Cass Lake-Bena
3rd Place – Sawyer Varpness of Glencoe-Lester Prairie
4th Place – Ashton LaBelle of North Branch
5th Place – Gavin Damar of Walker-Hackensack-Akeley/ Nevis
6th Place – Chad Baumann of Ogilvie
7th Place – Gabe Ridlon of Crosby-Ironton
8th Place – Garek Radtke of Osakis
1st: Will Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 19-1, Jr. over Trevor Janssen (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 13-2, Jr. (MD 14-3)
3rd: Sawyer Varpness (Glencoe-Lester Prairie) 16-5, Jr. over Ashton LaBelle (North Branch) 12-5, Fr. (Dec 4-3)
5th: Gavin Damar (Walker-Hackensack-Akeley/ Nevis) 3-11, So. over Chad Baumann (Ogilvie) 2-8, 8th. (Fall 0:33)
7th: Gabe Ridlon (Crosby-Ironton) 5-10, 7th. over Garek Radtke (Osakis) 2-12, Fr. (M. For.)
126
1st Place – Ashton Clark of Park Rapids
2nd Place – Adam Christopher of Crosby-Ironton
3rd Place – Carter Ruschmeier of Glencoe-Lester Prairie
4th Place – Graidy Guggisberg of Saint Croix Falls
5th Place – Kale Drevlow of Osakis
6th Place – Landon Gross of Blackduck/ Cass Lake-Bena
7th Place – Josh Davis of Unity
8th Place – Alivia Sanborn of Ogilvie
1st: Ashton Clark (Park Rapids) 3-0, Sr. over Adam Christopher (Crosby-Ironton) 14-4, Sr. (Dec 5-0)
3rd: Carter Ruschmeier (Glencoe-Lester Prairie) 15-6, Fr. over Graidy Guggisberg (Saint Croix Falls) 9-9, So. (Dec 9-3)
5th: Kale Drevlow (Osakis) 8-11, 8th. over Landon Gross (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 7-11, Fr. (Dec 4-3)
7th: Josh Davis (Unity) 6-11, So. over Alivia Sanborn (Ogilvie) 2-14, So. (Fall 0:43)
132
1st Place – Nate Williams of Crosby-Ironton
2nd Place – Jacob Leibold of Royalton-Upsala
3rd Place – Carter Rettke of Walker-Hackensack-Akeley/ Nevis
4th Place – Zack Clark of Saint Croix Falls
5th Place – Brandt Bombard of North Branch
6th Place – Nathan Kulzer of Osakis
7th Place – Aaron Higgins of Glencoe-Lester Prairie
8th Place – Christian Schmidt of Blackduck/ Cass Lake-Bena
1st: Nate Williams (Crosby-Ironton) 18-4, Sr. over Jacob Leibold (Royalton-Upsala) 13-7, Fr. (MD 8-0)
3rd: Carter Rettke (Walker-Hackensack-Akeley/ Nevis) 11-5, Sr. over Zack Clark (Saint Croix Falls) 17-6, So. (Dec 8-4)
5th: Brandt Bombard (North Branch) 4-1, Fr. over Nathan Kulzer (Osakis) 15-5, Jr. (OT 6-4)
7th: Aaron Higgins (Glencoe-Lester Prairie) 3-3, 8th. over Christian Schmidt (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 4-6, Sr. (DQ)
138
1st Place – Kole Marko of Saint Croix Falls
2nd Place – Jared Carlson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Xayvion Rodgers of Blackduck/ Cass Lake-Bena
4th Place – Josh Logan of North Branch
5th Place – Wyatt Lahr of Royalton-Upsala
6th Place – Max Crist of Park Rapids
7th Place – Joe Knudten of Glencoe-Lester Prairie
8th Place – Carsten Jacobson of Osakis
1st: Kole Marko (Saint Croix Falls) 22-1, Fr. over Jared Carlson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 14-4, Sr. (MD 13-0)
3rd: Xayvion Rodgers (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 16-7, Sr. over Josh Logan (North Branch) 12-6, So. (Fall 4:02)
5th: Wyatt Lahr (Royalton-Upsala) 14-11, Sr. over Max Crist (Park Rapids) 2-2, Jr. (MD 17-4)
7th: Joe Knudten (Glencoe-Lester Prairie) 1-15, Sr. over Carsten Jacobson (Osakis) 3-11, Fr. (Fall 2:24)
145
1st Place – Logan Dobmeier of Blackduck/ Cass Lake-Bena
2nd Place – Gabe Gorecki of Royalton-Upsala
3rd Place – Zachary Voelz of Glencoe-Lester Prairie
4th Place – Austin Sonnek of North Branch
5th Place – Bennett Bergmann of Saint Croix Falls
6th Place – Ethan Warren of Ogilvie
7th Place – Jovanni Grimes of Minneapolis Edison
8th Place – Tyson Hagedon of Osakis
1st: Logan Dobmeier (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 14-5, Sr. over Gabe Gorecki (Royalton-Upsala) 15-9, Fr. (Dec 10-6)
3rd: Zachary Voelz (Glencoe-Lester Prairie) 16-7, So. over Austin Sonnek (North Branch) 12-6, Jr. (Dec 4-2)
5th: Bennett Bergmann (Saint Croix Falls) 16-7, So. over Ethan Warren (Ogilvie) 10-6, So. (Dec 5-2)
7th: Jovanni Grimes (Minneapolis Edison) 3-2, Jr. over Tyson Hagedon (Osakis) 0-9, 8th. (Dec 4-2)
152
1st Place – Josey Wilson of Saint Croix Falls
2nd Place – Carter Ziegler of Glencoe-Lester Prairie
3rd Place – Donovan Johnson of Unity
4th Place – Hunter Harlow of Osakis
5th Place – Aidan Olson of Royalton-Upsala
6th Place – Sam Sonnek of North Branch
7th Place – Harley Wellman of Park Rapids
8th Place – Phillip Tucci of Minneapolis Edison
1st: Josey Wilson (Saint Croix Falls) 16-5, Sr. over Carter Ziegler (Glencoe-Lester Prairie) 4-2, So. (Fall 0:32)
3rd: Donovan Johnson (Unity) 7-9, So. over Hunter Harlow (Osakis) 7-10, So. (Dec 4-0)
5th: Aidan Olson (Royalton-Upsala) 7-13, So. over Sam Sonnek (North Branch) 10-9, Fr. (Fall 2:41)
7th: Harley Wellman (Park Rapids) 1-2, 8th. over Phillip Tucci (Minneapolis Edison) 0-3, 8th. (Fall 0:43)
160
1st Place – Jackson Held of Royalton-Upsala
2nd Place – Michael Fitzpatrick of Crosby-Ironton
3rd Place – Joe Klein of Park Rapids
4th Place – Brent Lipke of Glencoe-Lester Prairie
5th Place – James Kemp of Saint Croix Falls
6th Place – Colton Jacob of Walker-Hackensack-Akeley/ Nevis
7th Place – Trevor Anderson of North Branch
8th Place – Brandon Kallstrom of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
1st: Jackson Held (Royalton-Upsala) 18-1, Sr. over Michael Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 13-8, So. (Fall 1:27)
3rd: Joe Klein (Park Rapids) 3-1, Jr. over Brent Lipke (Glencoe-Lester Prairie) 9-6, Fr. (Fall 1:47)
5th: James Kemp (Saint Croix Falls) 11-9, So. over Colton Jacob (Walker-Hackensack-Akeley/ Nevis) 3-4, Sr. (Dec 8-6)
7th: Trevor Anderson (North Branch) 8-9, Sr. over Brandon Kallstrom (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 5-13, So. (OT 8-6)
170
1st Place – Ian Frenzel of Blackduck/ Cass Lake-Bena
2nd Place – Austin McCurdy of Saint Croix Falls
3rd Place – Richard Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Jack Nelson of Unity
5th Place – Triston Stoetzel of Osakis
6th Place – Cody Rae of Glencoe-Lester Prairie
7th Place – Kaden Safratowich of Park Rapids
8th Place – Miguel Martinez of Minneapolis Edison
1st: Ian Frenzel (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 20-1, Sr. over Austin McCurdy (Saint Croix Falls) 13-8, Sr. (Fall 4:43)
3rd: Richard Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 13-7, So. over Jack Nelson (Unity) 9-5, Jr. (Fall 4:04)
5th: Triston Stoetzel (Osakis) 14-6, Sr. over Cody Rae (Glencoe-Lester Prairie) 13-9, Sr. (OT 6-4)
7th: Kaden Safratowich (Park Rapids) 2-2, Jr. over Miguel Martinez (Minneapolis Edison) 1-9, Fr. (Fall 0:32)
182
1st Place – Cody Dravis of Park Rapids
2nd Place – Mason Smid of Blackduck/ Cass Lake-Bena
3rd Place – Austin Smith of Walker-Hackensack-Akeley/ Nevis
4th Place – Randry Mugisha of Minneapolis Edison
5th Place – Ethan Peters of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
6th Place – Austin Wensmann of Royalton-Upsala
7th Place – Riley Butcher of Glencoe-Lester Prairie
8th Place – Isaah Holden of Unity
1st: Cody Dravis (Park Rapids) 4-0, Sr. over Mason Smid (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 16-7, Jr. (Dec 5-2)
3rd: Austin Smith (Walker-Hackensack-Akeley/ Nevis) 12-7, Sr. over Randry Mugisha (Minneapolis Edison) 13-5, Sr. (Dec 5-1)
5th: Ethan Peters (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 12-8, Sr. over Austin Wensmann (Royalton-Upsala) 4-16, So. (Fall 2:45)
7th: Riley Butcher (Glencoe-Lester Prairie) 9-12, Fr. over Isaah Holden (Unity) 11-11, Fr. (Fall 0:51)
195
1st Place – Jack Hensel of Park Rapids
2nd Place – Dominic Strom of Osakis
3rd Place – Giovanni Green of Minneapolis Edison
4th Place – Marc Collins of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Gage Louden of Royalton-Upsala
6th Place – Colter Humphrey of Blackduck/ Cass Lake-Bena
7th Place – Ethan Feist of Unity
8th Place – Riley Lambert of Ogilvie
1st: Jack Hensel (Park Rapids) 3-0, Sr. over Dominic Strom (Osakis) 14-5, Sr. (Dec 4-2)
3rd: Giovanni Green (Minneapolis Edison) 9-7, Sr. over Marc Collins (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 6-8, Jr. (Dec 2-0)
5th: Gage Louden (Royalton-Upsala) 10-12, Jr. over Colter Humphrey (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 5-7, Jr. (Fall 2:09)
7th: Ethan Feist (Unity) 5-6, Fr. over Riley Lambert (Ogilvie) 0-3, So. (Fall 2:13)
220
1st Place – Alex Chidester of Ogilvie
2nd Place – Kyle Zehm of Saint Croix Falls
3rd Place – Taylor Eigenheer of Crosby-Ironton
4th Place – Carson Johnson of Unity
5th Place – Kian Scott of Park Rapids
6th Place – Brody Forsell of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
7th Place – Justin Howdawl of Royalton-Upsala
8th Place – Tyreese Goodman of Blackduck/ Cass Lake-Bena
1st: Alex Chidester (Ogilvie) 22-2, Sr. over Kyle Zehm (Saint Croix Falls) 18-6, Jr. (Fall 0:23)
3rd: Taylor Eigenheer (Crosby-Ironton) 14-5, Sr. over Carson Johnson (Unity) 13-8, Jr. (TF-1.5 3:18 (15-0))
5th: Kian Scott (Park Rapids) 2-1, Jr. over Brody Forsell (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 6-11, So. (Dec 5-2)
7th: Justin Howdawl (Royalton-Upsala) 2-5, So. over Tyreese Goodman (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 0-9, 8th. (Dec 8-5)
285
1st Place – Tanner Gaffey of Saint Croix Falls
2nd Place – Mike Nelson of Unity
3rd Place – Mason Novitzki of Royalton-Upsala
4th Place – Kyle Blazek of Crosby-Ironton
5th Place – Hunter Carnell of Park Rapids
6th Place – Marco Iracheta of Glencoe-Lester Prairie
7th Place – Billy Roberts of Blackduck/ Cass Lake-Bena
8th Place – Bennet Krenz of Minneapolis Edison
1st: Tanner Gaffey (Saint Croix Falls) 21-0, So. over Mike Nelson (Unity) 16-5, Fr. (Fall 3:01)
3rd: Mason Novitzki (Royalton-Upsala) 13-9, So. over Kyle Blazek (Crosby-Ironton) 13-7, Jr. (Fall 1:12)
5th: Hunter Carnell (Park Rapids) 2-1, Jr. over Marco Iracheta (Glencoe-Lester Prairie) 1-3, Fr. (Fall 2:26)
7th: Billy Roberts (Blackduck/ Cass Lake-Bena) 1-3, Fr. over Bennet Krenz (Minneapolis Edison) 2-9, Sr. (Fall 0:31)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.