River Valley, WI Rick Lawinger Invitational

River Valley, WI Rick Lawinger Invitational
1 Scott West 244.0
2 Waunakee 212.0
3 Arrowhead 143.0
4 River Valley 138.5
5 Kewaskum 106.0
6 Reedsburg Area 102.0
7 Chilton/Hilbert 94.0
8 Adams-Friendship 75.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Kolby Heinz of Waunakee
2nd Place – Zach Tracy of Scott West
3rd Place – Adam Kelvington of Scott West
4th Place – Jordan Dolata of Adams-Friendship
5th Place – Dylan Miller of Reedsburg Area
6th Place – Zach Fitzgerald of Arrowhead
1st: Kolby Heinz (Waunakee) 20-7, So. over Zach Tracy (Scott West) 18-10, Fr. (Dec 7-3)
3rd: Adam Kelvington (Scott West) 2-1, So. over Jordan Dolata (Adams-Friendship) 18-9, Fr. (MD 15-4)
5th: Dylan Miller (Reedsburg Area) 13-10, Fr. over Zach Fitzgerald (Arrowhead) 0-4, Fr. (Fall 0:36)
7th: () , . over () , . (Bye)
113
1st Place – Nick Schweitzer of Waunakee
2nd Place – Jacob Hill of Scott West
3rd Place – Jimmy Jennings of River Valley
4th Place – Nathaniel Droese of Kewaskum
5th Place – Peyton Ladd of Chilton/Hilbert
6th Place – Sheldon Craker of Reedsburg Area
7th Place – John Prince of Arrowhead
1st: Nick Schweitzer (Waunakee) 11-2, Jr. over Jacob Hill (Scott West) 6-3, Jr. (Fall 1:57)
3rd: Jimmy Jennings (River Valley) 22-10, So. over Nathaniel Droese (Kewaskum) 19-10, Sr. (Dec 5-2)
5th: Peyton Ladd (Chilton/Hilbert) 13-13, Sr. over Sheldon Craker (Reedsburg Area) 11-12, Fr. (Fall 5:19)
7th: John Prince (Arrowhead) 1-2, Fr. over () , . (Bye)
120
1st Place – Mitchell Mesenbrink of Arrowhead
2nd Place – Sam Lorenz of Waunakee
3rd Place – Tory Pumper of Scott West
4th Place – Phoenix Ladd of Chilton/Hilbert
5th Place – Josh Vogt of Kewaskum
6th Place – Ethan Hintz of Adams-Friendship
1st: Mitchell Mesenbrink (Arrowhead) 23-3, Fr. over Sam Lorenz (Waunakee) 13-3, So. (MD 14-3)
3rd: Tory Pumper (Scott West) 15-12, So. over Phoenix Ladd (Chilton/Hilbert) 14-12, Jr. (Dec 8-4)
5th: Josh Vogt (Kewaskum) 2-5, Fr. over Ethan Hintz (Adams-Friendship) 5-10, Fr. (Fall 2:27)
7th: () , . over () , . (Bye)
126
1st Place – Justin Stauffacher of Scott West
2nd Place – Berhett Statz of Waunakee
3rd Place – Keeghan Kjos of River Valley
4th Place – Kyle Wiseman of Adams-Friendship
5th Place – Jonah Luther of Arrowhead
6th Place – Ryan Schneider of Reedsburg Area
1st: Justin Stauffacher (Scott West) 26-4, Sr. over Berhett Statz (Waunakee) 23-5, Jr. (MD 11-1)
3rd: Keeghan Kjos (River Valley) 17-11, So. over Kyle Wiseman (Adams-Friendship) 16-10, Fr. (Fall 3:41)
5th: Jonah Luther (Arrowhead) 16-9, Jr. over Ryan Schneider (Reedsburg Area) 6-8, Jr. (Fall 4:49)
7th: () , . over () , . (Bye)
132
1st Place – Justin Backlund of Scott West
2nd Place – Nathan Heberer of Kewaskum
3rd Place – Brian Gittens of Waunakee
4th Place – Haydn Walsh of River Valley
5th Place – Kaden Zimmerman of Adams-Friendship
1st: Justin Backlund (Scott West) 5-4, Sr. over Nathan Heberer (Kewaskum) 4-3, So. (Dec 10-5)
3rd: Brian Gittens (Waunakee) 5-4, Fr. over Haydn Walsh (River Valley) 10-14, Jr. (Fall 4:55)
5th: Kaden Zimmerman (Adams-Friendship) 0-2, Fr. over () , . (Bye)
7th: () , . over () , . (Bye)
138
1st Place – Jack Ganos of Arrowhead
2nd Place – Tyler Shackle of Scott West
3rd Place – Maverik Ott of Chilton/Hilbert
4th Place – Nick Coplien of Reedsburg Area
5th Place – Rowen Wipperfurth of River Valley
6th Place – Braysen Ellis of Waunakee
7th Place – Alex Butler of Kewaskum
8th Place – Matias Bautista of Adams-Friendship
1st: Jack Ganos (Arrowhead) 21-5, So. over Tyler Shackle (Scott West) 24-5, Sr. (Dec 7-2)
3rd: Maverik Ott (Chilton/Hilbert) 18-8, Jr. over Nick Coplien (Reedsburg Area) 24-6, So. (Dec 10-7)
5th: Rowen Wipperfurth (River Valley) 20-11, Sr. over Braysen Ellis (Waunakee) 17-10, So. (Fall 2:48)
7th: Alex Butler (Kewaskum) 4-6, Jr. over Matias Bautista (Adams-Friendship) 0-6, Fr. (Fall 0:24)
145
1st Place – Keegan O’Toole of Arrowhead
2nd Place – Devan Alt of River Valley
3rd Place – Garrett Schinker of Reedsburg Area
4th Place – Luke Fogarty of Scott West
5th Place – Cole Callahan of Scott West
6th Place – Ty Miller of Waunakee
7th Place – Jonas Hicks of Adams-Friendship
1st: Keegan O’Toole (Arrowhead) 3-0, Jr. over Devan Alt (River Valley) 23-10, Sr. (Fall 1:58)
3rd: Garrett Schinker (Reedsburg Area) 13-11, So. over Luke Fogarty (Scott West) 11-13, So. (Fall 3:22)
5th: Cole Callahan (Scott West) 2-2, So. over Ty Miller (Waunakee) 21-8, Sr. (M. For.)
7th: Jonas Hicks (Adams-Friendship) 5-16, So. over () , . (Bye)
152
1st Place – Kael Johnson of Waunakee
2nd Place – Colton See of Chilton/Hilbert
3rd Place – Blake Riemer of Scott West
4th Place – Bohdi Peterson of Arrowhead
5th Place – Dylan Lang of Adams-Friendship
6th Place – Noah Klingbeil of Reedsburg Area
7th Place – Jesse Day of River Valley
1st: Kael Johnson (Waunakee) 8-3, Jr. over Colton See (Chilton/Hilbert) 14-5, So. (Fall 1:25)
3rd: Blake Riemer (Scott West) 3-1, So. over Bohdi Peterson (Arrowhead) 13-12, Sr. (Fall 3:48)
5th: Dylan Lang (Adams-Friendship) 4-5, Sr. over Noah Klingbeil (Reedsburg Area) 4-10, Sr. (Fall 0:43)
7th: Jesse Day (River Valley) 0-4, So. over () , . (Bye)
160
1st Place – Eric Bauer of Kewaskum
2nd Place – Jace Demmers of Scott West
3rd Place – Adam Polczynski of Arrowhead
4th Place – Devin Aull of Chilton/Hilbert
5th Place – Kaden Reuterskiold of Reedsburg Area
6th Place – Cayden Robson of River Valley
7th Place – Josh Wallner of Adams-Friendship
8th Place – Tristan Scott of Waunakee
1st: Eric Bauer (Kewaskum) 24-1, Sr. over Jace Demmers (Scott West) 23-7, Jr. (Dec 6-3)
3rd: Adam Polczynski (Arrowhead) 17-11, Jr. over Devin Aull (Chilton/Hilbert) 12-8, Jr. (Fall 1:36)
5th: Kaden Reuterskiold (Reedsburg Area) 9-5, So. over Cayden Robson (River Valley) 23-7, Jr. (M. For.)
7th: Josh Wallner (Adams-Friendship) 9-8, Jr. over Tristan Scott (Waunakee) 0-9, So. (MD 8-0)
170
1st Place – Colton Grindle of Waunakee
2nd Place – Tanner Goeman of Kewaskum
3rd Place – Noah Ross of Arrowhead
4th Place – Jeffery Kasper of Scott West
5th Place – Harry Nawrot of Adams-Friendship
6th Place – Trent Breckheimer of Chilton/Hilbert
7th Place – Kaiden Mikalowsky of Chilton/Hilbert
1st: Colton Grindle (Waunakee) 24-5, Jr. over Tanner Goeman (Kewaskum) 19-5, Sr. (SV-1 3-1)
3rd: Noah Ross (Arrowhead) 14-9, Jr. over Jeffery Kasper (Scott West) 10-9, Sr. (Fall 2:46)
5th: Harry Nawrot (Adams-Friendship) 17-7, Sr. over Trent Breckheimer (Chilton/Hilbert) 16-9, Jr. (M. For.)
7th: Kaiden Mikalowsky (Chilton/Hilbert) 13-5, Jr. over () , . (Bye)
182
1st Place – Shane Liegel of River Valley
2nd Place – Jon Huss of Scott West
3rd Place – Mathias Beyer of Chilton/Hilbert
4th Place – Jeffery Pfannerstill of Arrowhead
5th Place – Daniel Ford of Waunakee
6th Place – Sam Larson of Kewaskum
7th Place – John Jack Wiese of Scott West
8th Place – Jordan Jenson of Reedsburg Area
1st: Shane Liegel (River Valley) 32-0, Sr. over Jon Huss (Scott West) 21-9, Sr. (Fall 1:30)
3rd: Mathias Beyer (Chilton/Hilbert) 18-9, Sr. over Jeffery Pfannerstill (Arrowhead) 10-18, Jr. (Fall 1:10)
5th: Daniel Ford (Waunakee) 13-10, So. over Sam Larson (Kewaskum) 14-9, Sr. (M. For.)
7th: John Jack Wiese (Scott West) 1-3, So. over Jordan Jenson (Reedsburg Area) 1-7, Sr. (Inj. 2:16)
195
1st Place – Zachary Marek of Waunakee
2nd Place – Brock Mahoney of River Valley
3rd Place – Trent Rasmussen of Scott West
4th Place – Justyn Kniprath of Adams-Friendship
5th Place – Bailey McGlynn of Reedsburg Area
6th Place – Reed Breckheimer of Chilton/Hilbert
7th Place – Kannon Muckerheide of Kewaskum
8th Place – Aiden Jensen of Arrowhead
1st: Zachary Marek (Waunakee) 24-5, Sr. over Brock Mahoney (River Valley) 23-8, Sr. (TF-1.5 3:17 (17-2))
3rd: Trent Rasmussen (Scott West) 12-10, Jr. over Justyn Kniprath (Adams-Friendship) 13-10, Jr. (TF-1.5 5:12 (17-2))
5th: Bailey McGlynn (Reedsburg Area) 12-16, Sr. over Reed Breckheimer (Chilton/Hilbert) 8-9, Fr. (Fall 1:11)
7th: Kannon Muckerheide (Kewaskum) 12-10, So. over Aiden Jensen (Arrowhead) 1-3, So. (Fall 1:28)
220
1st Place – Reed Ryan of Waunakee
2nd Place – Hunter Struffert of Scott West
3rd Place – Joe Statz of Reedsburg Area
4th Place – Nathan Lawrenz of Kewaskum
5th Place – Jackson Gilbert of River Valley
6th Place – Jake Quackenbush of Adams-Friendship
7th Place – Cayden Murrenus of Arrowhead
1st: Reed Ryan (Waunakee) 23-2, Sr. over Hunter Struffert (Scott West) 21-10, Jr. (Fall 1:48)
3rd: Joe Statz (Reedsburg Area) 7-8, Jr. over Nathan Lawrenz (Kewaskum) 9-12, Jr. (Fall 1:06)
5th: Jackson Gilbert (River Valley) 2-4, So. over Jake Quackenbush (Adams-Friendship) 6-15, So. (Fall 2:52)
7th: Cayden Murrenus (Arrowhead) 0-4, So. over () , . (Bye)
285
1st Place – Calvin Menke of Scott West
2nd Place – David Finkel of Reedsburg Area
3rd Place – Ben Muhr of River Valley
4th Place – Wyatt Wikman of Adams-Friendship
Round 1
Calvin Menke (Scott West) 23-3, Sr. over Wyatt Wikman (Adams-Friendship) 2-9, So. (Fall 0:20)
David Finkel (Reedsburg Area) 13-12, So. over Ben Muhr (River Valley) 12-14, Jr. (Fall 1:43)
Round 2
Calvin Menke (Scott West) 23-3, Sr. over Ben Muhr (River Valley) 12-14, Jr. (Fall 1:00)
David Finkel (Reedsburg Area) 13-12, So. over Wyatt Wikman (Adams-Friendship) 2-9, So. (Fall 0:37)
Round 3
Calvin Menke (Scott West) 23-3, Sr. over David Finkel (Reedsburg Area) 13-12, So. (Fall 0:28)
Ben Muhr (River Valley) 12-14, Jr. over Wyatt Wikman (Adams-Friendship) 2-9, So. (Fall 1:50)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.